proiect de activitate copil curat copilfericit

10
PROIECT DE ACTIVITATE DATA 20.10.2011 EDUCATOARE Major Simona NIVEL I grupa mijlocie TEMA “Cine sunt , suntem.?’ TITLUL ACTIVITATII “Copil curat copil fericit” MIJLOC DE REALIZARE Activitate integrate ALA+ADE(DLC+DOS) SCOP 1 Dezvoltarea si consolidarea deprinderii de exprimare in propozitii 2Formarea abilitatilor practice in privita lipitului; OBIECTIVE OPERATIONALE -sa descrie obiectele de igiena personala; -sa alcatuiasca propozitii simple corecte din punct de vedere gramatical; -sa recepteze mesajele privind tema si sarcinile de lucru -sa dezlege ghicitori; -sa lipeasca formele decorative dupa creativitatea lui; -sa foloseasca corect lipiciul; -sa participle cu interes la activitati;

Upload: anca-banu

Post on 29-Oct-2015

76 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Proiect de Activitate Copil Curat Copilfericit

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Activitate Copil Curat Copilfericit

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA 20.10.2011

EDUCATOARE Major Simona

NIVEL I grupa mijlocie

TEMA “Cine sunt , suntem.?’

TITLUL ACTIVITATII “Copil curat copil fericit”

MIJLOC DE REALIZARE Activitate integrate ALA+ADE(DLC+DOS)

SCOP

1 Dezvoltarea si consolidarea deprinderii de exprimare in propozitii

2Formarea abilitatilor practice in privita lipitului;

OBIECTIVE OPERATIONALE

-sa descrie obiectele de igiena personala;

-sa alcatuiasca propozitii simple corecte din punct de vedere gramatical;

-sa recepteze mesajele privind tema si sarcinile de lucru

-sa dezlege ghicitori;

-sa lipeasca formele decorative dupa creativitatea lui;

-sa foloseasca corect lipiciul;

-sa participle cu interes la activitati;

Page 2: Proiect de Activitate Copil Curat Copilfericit

METODE SI PROCEDEE explicatia, conversatia, , demonstratia, problematizarea, exercitiul , “ghicitoarea”, surpriza, jocul

BIBLIOGRAFIE *Revista invatamantului prescolar, numar tematic proiectare integrata 3-4 /2009 Ed. Arlequin, Bucuresti

*Curriculum pentru invatamantul prescolar , prezentare si exlicitari, Ed. DPH ,

Bucuresti

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debuteaza cu intalnirea de grup, intre copii si educatoare, prin intermediul salutului

de dimineata, cu ajutorul versurilor:

“Dimineata a sosit.

Toti copiii au venit.

In cerc sa ne adunam,

Pe covor sa ne-asezam,

Cu totii sa ne salutam:

-Buna dimineata , dragi pitici,

Ma bucur ca sunteti aici.

A-nceput o noua zi

Page 3: Proiect de Activitate Copil Curat Copilfericit

-Buna dimineata, copii! “

Copiii raspund “Buna dimineata”

Se face prezenta si se completeaza calendarul naturii

Educatoarea va initia o discutie cu copiii despre vizita doamnei doctor, cu tema “Doctorul ne sfatuieste”

TRANZITIE

“Unu doi unu doi/Ne-ndreptam cu pasi vioi/ Iute noi ne deplasam/ Sanatate sa avem.”

Copiii merg in pas ritmat spre centrele de interes pregatite.

ALA 1

STIINTA “Asa da, asa nu!”

Scop – recunoasterea, dezvoltarea si consolidarea unor norme de igiena personala

OBIECTIVE OPERATIONALE

-sa selecteze imaginile cu comportamentele pozitive si negative ale copiilor referitoare la stergerea nasului;

-sa enumere cateva reguli de igiena personala;

MATERIALE fise de lucru , creioane

CONSTRUCTII “Sa construim baia”

Scop -formarea capacitatii de lucru in echipa , consolidarea de deprinderi practice

OBIECTIVE OPERATIONALE

-sa redea din piese lego un ansamblu “baia”;

Page 4: Proiect de Activitate Copil Curat Copilfericit

-sa construiasca prin alaturare, imbinare, suprapunere;

-sa colaboreze lucrand in echipa

MATERIALE cuburi Lego

JOC DE MASA “ Jocul umbrelor” si “ Alege si potriveste”

Scop Recunoasterea obiectelor de uz personal, consolidarea deprinderii de asociere corecta

OBIECTIVE OPERATIONALE

-sa recunoasca obiectele illustrate pe jetoane;

-sa aseze imaginea reprezentata de jeton peste umbra potrivita pe plansa;

-sa aleaga partile potrivite pentru a forma un intreg;

MATERIALE “Jocul umbrelor” jetoane cu obiecte de uz personal

TRANZITIE

“In trenulet sa ne suim/ Si spre baie s-o pornim”

Dupa ce toaleta am folosit, spalam mainile negresit

Cu apa si cu sapun , microbilor de hac venim.

RUTINE Gustarea si deprinderile specific e ei.

ALA 2 Joc de miscare “Batista”

Page 5: Proiect de Activitate Copil Curat Copilfericit

ETAPELE ACTIVITATII

CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARERESURSE

MATERIALEMETODE SI PROCEDEE

Momentul organizatoric

Se va realiza prin intalnirea de dimineata Observarea comportamentului copiilor –evaluare globala

Captarea atentiei si reactualizarea cunostintelor.

Se va realiza printr-o discutie referitoare la musafirul pe care l-am avut luni in gradinita, domna doctor .

conversatia Apreciere verbala

Anuntarea temei si a obiectivelor

Copiii sunt anuntati ca vor fi pusi la incercare sa vad daca stiu reguli de igiena personala in cadrul activitatii “Copil curat , copil fericit!”

explicatia

Dirijarea invatarii si obtinerea performantei

Impreuna cu copiii merg spre toate centrele de interes , le prezint ce au de realizat, urmand ca fiecare sa isi aleaga centrul dorit.Ala 1STIINTA fisa de lucru “Asa da, asa nu!

CONSTRUCTII “Sa construim baia”

JOC DE MASA “Jocul umbrelor” si “Alege si potriveste”La finalizarea sarcinilor toti copiii sunt atrasi printr-un joc de miscare –mima “Ce fac?” spre :

Secventa 1-.activitatea DLC

Fise de lucru, cuburi lego, jocul umbrelor, jocul “Alege si potriveste”

Obiecte de igiena

Explicatia ,exercitiul

Surpriza,observatia, conversatia,

Aprecieri verbale

Examinare prin proba practica

Page 6: Proiect de Activitate Copil Curat Copilfericit

Copiii sunt asezati in semicerc. Pe o masa sunt ascunse obiecte de uz personal.Un copil va dezvalui surpriza si va denumi la general ce se afla pe masa si la ce folosesc.Le spun copiilor care este “premiul” ce il pot obtine prin rezolvarea corecta a sarcinilor ,si anume medalionul de “Copil curat”Am sa adresez gicitori pentru fiecare obiect aflat pe masa:“Un arici mititel/Curatam dintii cu el.”-periuta“Daca-l uzi, el face spuma/Si-ti aluneca din mana.”-sapun“Este el mai subtirel/Dar descurci parul cu el.” –pieptene“Este mare si plusat /Si apa-ndata a uscat”- propsop“In mici tuburi se gaseste/ Dintii bine ii albeste.”-pasta“E un prieten de nadejde/Cand nasucul o pateste”- batista“Pui pe cap si pe breton/ Parul ti-l speli cu…….(sampon) “Musca din unghiute lungi/ Daca o apesi si strangi.”- unghieraCopilul care raspunde primul la ghicitoare va avea dreptul sa isi ia obiectul ghicit si sa spuna o propozitie despre el-cum arata, la ce foloseste. Daca acelasi copil raspunde primul , el va desemna un alt copil care nu a participat la joc. Pentru raspunsurile corecte vor fi aplaudati.Activitatea va tine in functie de dispozitia copiilor, putand fi ghicite toate obiectele de pe masa .La sfarsitul primei secvente copiii vor fi apreciati succinct si li se recita o poezie -tranzitie-

personala

Procedeul “ghicitoarea”

Evaluare orala- raspunsurile la ghicitori si propozitiile alcatuite de copii

Page 7: Proiect de Activitate Copil Curat Copilfericit

“Batista mea-nflorata E de-a dreptul fermecata De stranut sau sunt gripat Ea mereu m-a ajutat!’

Secventa 2 DOS –Activitate practica

Cu ajutorul catorva copii voi distribui materialele de lucru , un cosulet cu lipici, un patrat mare din hartie colorata –batista, diferite forme de hartie pentru decorarea batiste.Copiii vor intui materialul primit in cosulete.Copiilor li se propune sa infrumuseteze batista decorand-o cu ce au in cos, dupa cum poftesc.Le prezint cateva modele de batiste decorate de mine, dar voi aprecia creativitatea si originalitatea fiecaruia ,precum si tehnica de lucru. Inainte de inceperea efectiva a lucrului voi face cu copiii cateva exercitii de incalzire a muschilor mainilor: Miscam degetelele si batem palmutele Inchid pumnii si-I desfac Degetelor fac pe plac. Un, doi, un, doi Sa fim harnici si vioi.Pe parcursul activitatii am sa ofer sprijin acolo unde este necesar.

Lipici, hartie colorata, forme decorative din hartie colorata

Explicatia observatia demonstratia, problematizarea, exercitiul

Examinare prin proba practica

Incheierea activitatii

Se va face prin decorarea copiilor cu medalionul “Copil curat ”. Ala2 – joc distractive “Batista”

Medalioane

batista

Explicatia

jocul

Aprecierea verbala