pro i ect didactic v adverb ul

7
Prof. Nagy Andrea PROIECT DIDACTIC Data: Şcoala: Cu clasele I-VIII, Csűry Bálint, Agriş Clasa: a V-a Profesorul: Nagy Andrea Obiectul: Limba şi literatura română Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştinţe Subiectul lecţiei: Adverbul Durata lecţiei: 50 minute Obiective cadru: - dezvoltarea capacităţii de comunicare orală şi scrisă; - dezvoltarea capacităţii de receptare a informaţiilor orale şi scrise Obiective operaţionale: (1) să definească adverbul (2) să recunoască şi să identifice felurile adverbului (3) să dea exemple de diferite feluri de adverbe (4) să alcătuiască propoziţii cu diferite feluri de adverbe Strategii didactice: a. Metode şi procedee: conversaţie, descoperire, explicaţie, lucru cu manualul, munca în grup. b. Mijloace didactice: caiete, manuale, tablă, instrumente de scris colorate.

Upload: gennieus

Post on 17-Dec-2015

220 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

adverb

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Prof. Nagy Andrea

PROIECT DIDACTIC

Data:

coala: Cu clasele I-VIII, Csry Blint, AgriClasa: a V-aProfesorul: Nagy AndreaObiectul: Limba i literatura romnTipul leciei: Dobndire de noi cunotine

Subiectul leciei: Adverbul

Durata leciei: 50 minuteObiective cadru:

- dezvoltarea capacitii de comunicare oral i scris;

- dezvoltarea capacitii de receptare a informaiilor orale i scriseObiective operaionale:

(1) s defineasc adverbul (2) s recunoasc i s identifice felurile adverbului (3) s dea exemple de diferite feluri de adverbe (4) s alctuiasc propoziii cu diferite feluri de adverbeStrategii didactice:

a. Metode i procedee: conversaie, descoperire, explicaie, lucru cu manualul, munca n grup.b. Mijloace didactice: caiete, manuale, tabl, instrumente de scris colorate.c. Forme de organizare: activitate frontal, individual, pe grupe.Bibliografie: Programe colare pentru clasele V-VI, Manual pentru clasa a V-a (Ed. Humanitas Educational), tefania Popescu, Gramatica pentru toi.Secvenele

lecieiOb.

op.TimpActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorObser vaii

1. Captarea ateniei / Verificarea cunotinelor

___________

3. Anunarea temei i a obiectivelor

___________

4. Dirijarea nvrii

__

__

(1)(2)(3)1

________

1

________

33Dragii mei, despre ce pri de vorbire am nvat noi pn acum?

________________________

Astzi vom nva despre o nou parte de vorbire care poart denumirea de ADVERB.

Se noteaz data i titlul noii lecii pe tabl:

________________________

Haidei s notm urmtorul enun:

Mihai Viteazul a hotrt s-l atace ndat pe Sinan Paa.

Adverbul este partea de vorbire care determin un adjectiv.

Adverbul poate s determine i un adjectiv sau un alt adverb.

Felurile adverbului

Acum vom nota un text i ne vom mpri n trei grupe.

a) Prima grup: va identifica adverbele care rspund la ntrebarea: UNDE?b) A doua grup: va identifica adverbele care rspund la ntrebarea: CND?c) A treia grup: va identifica adverbele care rspund la ntrebarea : CUM?Aadar copii, reinei:

Dup neles, adverbele sunt:

DE LOC (UNDE?)

DE TIMP (CND?)

DE MOD (CUM?)Am nvat despre:

verb

substantiv

adjectiv

pronume

numeral

________________________________________________

Elevii scriu n caiete:

Data:_______

Adverbul

________________________________________

SPV PV C(cnd?) C(pe cine?)

Mihai Viteazul a hotrt s-l atace ndat pe Sinan Paa. adverbAtunci am plecat departe de locurile acelea. Trisem bine acolo, dar le-am prsit lesne, imediat ce se ivise ocazia. Dincolo, anevoie mi-aminteam de vremurile trecute.

UNDE s-a petrecut?

CND s-a petrecut?

CUM s-a petrecut?

departe

acolo

dincoloatunci

imediatbine

lesne

anevoie-acolo, aici, aproape, deasupra, dedesubt, mprejur, jos, sus;

-acum, atunci, astzi, devreme, ieri, ndat, odat, poimine;

-abia, alene, anevoie, astfel, aa, bine, brbtete, degrab.______

______

Secvenele

lecieiOb.

op.TimpActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorObser

vaii

5. Fixarea

(3)(4)15Grupai urmtoarele adverbe dup felul lor:

afar

agale

aidoma

aievea

aiurea

cndva

uneori

negreit

altminteri

apoi

iar

ndat

nc

cumva

nicicnd

anevoie

ncoace

ncolo

mereu

mine

nicieri

undeva

niciodat

deodat

Se noteaz tema pentru acas.

Adverbele grupate dup fel

DE LOC (UNDE?)

afar

ncoace

ncolo

nicieri

undeva

DE TIMP (CND?)

cndva

uneori

apoi

iar

ndat

nc

nicicnd

mereu

mine

niciodat

DE MOD (CUM?)

agale

aidoma (la fel)

aievea (clar)

aiurea

negreit

altminteri (altfel)

cumva

anevoie

deodat

Oglinda tablei

Data:_____________

Adverbul

Definiie: Este partea de vorbire care determin un verb .

S PV PV C(cnd?) C(pe cine?)Mihai Viteazul a hotrt s-l atace ndat pe Sinan Paa.

adverbAdverbul poate s determine i un adjectiv sau un alt adverb.

Felurile adverbului:

Atunci am plecat departe de locurile acelea. Trisem bine acolo, dar le-am prsit lesne, imediat ce se ivise ocazia. Dincolo, anevoie mi-aminteam de vremurile trecute.UNDE s-a petrecut?

CND s-a petrecut?CUM s-a petrecut?

departe

acolo

dincoloatunci

imediatbine

lesne

anevoie

Dup neles, adverbele sunt:

DE LOC (UNDE?) -acolo, aici, aproape, deasupra, dedesubt, mprejur, jos, sus;DE TIMP (CND?) -acum, atunci, astzi, devreme, ieri, ndat, odat, poimine;DE MOD (CUM?) -abia, alene, anevoie, astfel, aa, bine, brbtete, degrab.Grupai urmtoarele adverbe dup felul lor:

Adverbele grupate dup fel

DE LOC (UNDE?)

afar

ncoace

ncolo

nicieri

undeva

DE TIMP (CND?)

cndva

uneori

apoi

iar

ndat

nc

nicicnd

mereu

mine

niciodatDE MOD (CUM?)

agale

aidoma (la fel)

aievea (clar)

aiurea

negreit

altminteri (altfel)

cumva

anevoie

deodat

afar

agale

aidoma

aievea

aiurea

cndva

uneori

negreitaltminteri

apoi

iar

ndat

nc

cumva

nicicnd

anevoiencoace

ncolo

mereu

mine

nicieri

undeva

niciodat

deodat

Tem pentru acas:

Construiete propoziii n care cuvintele date mai jos s fie, pe rnd, adverbe i substantive:

bine

mine

seara

luni

noaptea