prisma si piramida

5
Proiect de lecţie Clasa: a VIII-a Data: 21.03.2013 Profesor: Iordache Veronica Disciplina: Matematică - geometrie Titlul lecţiei: Arii si volume- Prisma si piramida Tipul: Lecţie de fixare şi consolidare a cunoştinţelor Competente generale: 1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice matematicii; 2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme; 3. Dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic; 4. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate. Competenţe specifice lecţiei: CG1-4. Identificare unor elemente ale figurilor geometrice plane în configuraţii spaţiale date CG2-4. Calcularea ariilor şi volumelor corpurilor geometrice studiate CG3-4. Clasificarea corpurilor geometrice după anumite criterii date sau alese CG4-4. Exprimarea proprietăţilor figurilor şi corpurilor geometrice în limbaj matematic CG5-4. Analizarea şi interpretarea condiţiilor necesare pentru ca o configuraţie geometrică să verifice anumite cerinţe CG6-4. Transpunerea unor situaţii – problemă în limbaj geometric, rezolvarea problemei obţinute şi interpretarea rezultatului Obiective operationale:

Upload: cristina-dumitrascu

Post on 26-Oct-2015

256 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Matematica

TRANSCRIPT

Page 1: Prisma Si Piramida

Proiect de lecţie

Clasa: a VIII-aData: 21.03.2013Profesor: Iordache VeronicaDisciplina: Matematică - geometrieTitlul lecţiei: Arii si volume- Prisma si piramida Tipul: Lecţie de fixare şi consolidare a cunoştinţelor

Competente generale:

1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor decalcul specifice matematicii;2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme;3. Dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic;4. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematiciiîn contexte variate.

Competenţe specifice lecţiei:

CG1-4. Identificare unor elemente ale figurilor geometrice plane în configuraţii spaţiale date

CG2-4. Calcularea ariilor şi volumelor corpurilor geometrice studiateCG3-4. Clasificarea corpurilor geometrice după anumite criterii date sau aleseCG4-4. Exprimarea proprietăţilor figurilor şi corpurilor geometrice în limbaj

matematicCG5-4. Analizarea şi interpretarea condiţiilor necesare pentru ca o configuraţie

geometrică să verifice anumite cerinţeCG6-4. Transpunerea unor situaţii – problemă în limbaj geometric, rezolvarea

problemei obţinute şi interpretarea rezultatului

Obiective operationale:

OO1: Sa recunoasca piramida si prisma, tipurile, proprietatile, elementele acestora, sa stie sa le deseneze;

OO2: Sa cunoasca formulele de calcul pentru Al , At si V OO3: Sa aplice aceste cunostinte in rezolvarea problemelor;

Obiective afective: OA1: Elevii să participe cu interes la lectii, activ; OA2: Elevii sa se bucure pentru reusita obtinerii rezultatelor corecte;

Page 2: Prisma Si Piramida

Metode si procedee: conversaţia euristica, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia, munca individuala, expunerea, lucrul în echipă, mozaicul, turul galeriei.

Mijloace de învăţământ: manual, culegeri, instrumente geometrice,markere, coli A3, fisa de lucru

Resurse:a) materiale: - manual clasa a VIII a; Culegere mate -2000+standard

- cretă albă, colorată, caiete de notiţe, instrumente pentru tablă, trusă geometrica.

b) umane: - clasă omogenă cu cunoştinţe ce necesită consolidare - activităţi frontale, individuale;c) timp: 50 min.

Page 3: Prisma Si Piramida

PROIECT DIDACTIC

Desfăşurarea lecţiei:1) Etapa organizatorică : Se notează absenţii, se verifică tema pentru acasă, comentându-se ideile de rezolvare enunţate de elevi, se captează atenţia clasei

2) Reactualizarea cunoştinţelor : Metoda mozaicului. Clasa se împarte în grupe de câte 5-6 elevi, aleatoriu. Fiecare grupă primeşte o temă teoretică (alta pentru fiecare grupă), pe care o vor rezolva împreună timp de 5 min, o vor redacta pe un poster care va fi afişat pe tabla sau pe un alt suport. Un reprezentant al grupei ales de elevi, va prezenta răspunsurile argumentând. Membrii celorlalte grupe pot pune întrebări, pot cere lămuriri sau completări. În acest timp daca e nevoie profesorul sau elevii pot interveni.

3) Precizarea temei si obiectivelor: Astazi vom fixa cu ajutorul si cu participarea voastra modul de calcul a elementelor dintr-o prisma si dintr-o piramida, precum si ariilor si volumelor acestora.

Care este diferenta ca si constructie dintre prisma si piramida?Ce prisme cunoastem? Ce piramide cunoastem? Ce elemente contin cele doua corpuri? Care sunt formulele pentru Al , At si V corpurilor?La sfarsitul orei toata lumea trebuie sa-si insuseasca abilitati de calcul privind

aflarea elementelor celor doua poliedre precum si a ariilor si volumelor acestora.

4) Fixarea cunoştinţelor : În continuare, fiecărei grupe i se va cere să rezolve problema de pe fişa pe care o vor primi. Această problemă va fi rezolvată de asemenea în echipă şi va fi redactată pe foaia A3 pe care o au la dispoziţie. Grupele rămân aceleaşi. În cadrul grupului pot apărea discuţii „certuri” toate însă constructive. Elevii pot cere profesorului, pe parcursul activităţii, informaţii, lămuriri suplimentare, asupra enunţului, cerinţei, realizării desenului, demonstraţiei, etc. Toate posterele vor fi de asemenea afişate pe pereţii clasei .

Urmează turul galeriei : Grupele într-o ordine bine stabilită, trec prin faţa posterelor celorlalte grupe , menţionând folosind culoarea caracteristică grupei , observaţii, aprecieri( corecte sau nu),asupra modului de redactare, apreciind prin note. Aceştia trebuie să-şi argumenteze observaţiile, criticile şi metodele. Se impune supravegherea permanentă a elevilor pentru desfăşurarea în condiţii optime a lecţiei.Se vor discuta şi alte metode de rezolvare a problemelor propuse.

Concluzii (3 min) si aprecieri:- ale profesorului: orale, criticând (dacă e cazul), dar mai ales încurajând elevii.- ale elevilor : vor completa fără semnătură, biletele ce vor fi preluate de profesor

5)Tema pentru acasă: Problema 1, 2 de la pag.175 din mate 2000+standard; Problema 8, 9 de la pag.176 din mate 2000+standardUlterior profesorul va întocmi fişa de evaluare a grupelor şi implicit a clasei stabilind măsurile de eliminare sau îndepărtarea a deficienţelor.

Page 4: Prisma Si Piramida