planif carierei cariera intre dorinta si realitate

7
PROIECT DIDACTIC Modul: PLANIFICAREA CARIEREI Tema: Cariera între dorinţă şi realitate Data: S 16 /14.I.2008 Clasa: a VII-a A Prof. diriginte: DORINA COCARI Loc de desfăşurare: sala de clasă I. STRATEGIA DIDACTICĂ Obiectiv fundamental: dobândirea abilităţilor de explorare şi planificare a carierei Obiective operaţionale: O 1 – Să identifice anumite profesii şi meserii; O 2 – să distingă între ceea ce vor, ce pot şi ce trebuie; O 3 – să decidă ce rol au înclinaţiile/aptitudinile, interesele şi valorile în succesul unei activităţi; O 4 – să aprecieze just importanţa muncii fizice, cât şi a muncii intelectuale. Concepte cheie: profesii şi meserii, muncă fizică, muncă intelectuală, conceptul de valoare Resurse procedurale: expunerea, conversaţia euristică, brainstorming, activitate pe grupe, exerciţiul Resurse materiale: Flipchart / foi, marker(e), fişe de lucru Bibliografie: Brown, D., Brooks, L. (1991). Career Counseling Techniques. Allyn & Bacon.

Upload: 271969

Post on 26-Jun-2015

1.927 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Planif Carierei CARIERA Intre Dorinta Si Realitate

PROIECT DIDACTIC

Modul: PLANIFICAREA CARIEREITema: Cariera între dorinţă şi realitate Data: S16 /14.I.2008Clasa: a VII-a AProf. diriginte: DORINA COCARILoc de desfăşurare: sala de clasă

I. STRATEGIA DIDACTICĂ

Obiectiv fundamental: dobândirea abilităţilor de explorare şi planificare a carierei

Obiective operaţionale:O1 – Să identifice anumite profesii şi meserii;O2 – să distingă între ceea ce vor, ce pot şi ce trebuie;O3 – să decidă ce rol au înclinaţiile/aptitudinile, interesele şi valorile în succesul unei activităţi;O4 – să aprecieze just importanţa muncii fizice, cât şi a muncii intelectuale.

Concepte cheie: profesii şi meserii, muncă fizică, muncă intelectuală, conceptul de valoare

Resurse procedurale: expunerea, conversaţia euristică, brainstorming, activitate pe grupe, exerciţiul

Resurse materiale: Flipchart / foi, marker(e), fişe de lucru

Bibliografie: Brown, D., Brooks, L. (1991). Career Counseling Techniques. Allyn & Bacon. Ghica,Vasile (1998). Ghid de consiliere şi orientare şcolară pentru orele de

dirigenţie, Iaşi: Polirom. Holland, J.L. (1985). Making vocational Choices. A theory of vocational

personalities and work environments. NY: Prentice Hall Inc. Jigău, Mihai (2001). Consilierea carierei. Bucureşti: Sigma. Klein, M.M. (1997). Introducere în orientarea în carieră. Bucureşti: Institutul

pentru Ştiinţele Educaţiei.

Forme de evaluare: activitate de muncă independentă, în grup, observare sistematică, analiza răspunsurilor

Page 2: Planif Carierei CARIERA Intre Dorinta Si Realitate

II. SCENARIUL DIDACTIC

1. Spargerea gheţii Exerciţiu: „Copacul dorinţelor”Se desenează pe tablă un copac fără frunze. Fiecare copil va primi un dreptunghi

de hârtie colorată pe care va trebui să scrie ce meserie doreşte să-şi aleagă. La final ficare va ieşi în faţa clasei, va citi dorinţa sa şi va lipi bileţelul în copac.

2. Evocarea Se distribuie fişa de lucru „Hexagonul intereselor” (fişa nr. 1). Elevii vor

identifica profesiile cele mai potrivite propriei persoane. Totodată vor înţelege că alegerea unei profesii presupune un sistem de cunoştinţe şi deprinderi, interese, atitudini.

3. Realizarea sensului Aplicaţii:

“Viaţa mea văzută ca o călătorie”. (fişa nr. 2)Pe fişă este o hartă care reprezintă viaţa ta. Punctează pe această hartă

evenimentele importante care ţi-au rămas în minte. Identifică intesele, preocupările, obstacolele pe care le-ai întâlnit şi abilităţile pe care le-ai dezvoltat. Ai întâlnit vreodată vreo “intersecţie” în care să îţi doreşti să urmezi un alt drum? Dacă da, desenează-le pe hartă.

“Valori şi ocupaţii”Se explică conceptul de valoare şi care este rolul valorilor în alegerea carierei. Li

se dă elevilor o fişă cu valori importante pentru alegerea unui loc de muncă. Ei trebuie să sublinieze trei valori pe care le consideră cele mai importante.

a-i ajuta pe alţii

a lucra în echipă

a avea mulţi bani

a avea mult timp liber

a lucra în aer liber

a învăţa lucruri noi

a deveni celebri

a putea fi spontan şi creative

a te simţi în siguranţă

a avea sarcini de lucru bine definite

Page 3: Planif Carierei CARIERA Intre Dorinta Si Realitate

4. Reflecţia Aplicaţie: Închideţi ochii şi imaginaţi-vă că aveţi 30 de ani. Completaţi spaţiile libere de mai jos cu ceea ce vi se potriveşte. Realizaţi apoi un desen cu persoana voastră la această vârstă.

Am 30 ani. Sunt ………………. . Lucrez la ………………….. . Am meseria de ………………… . Am un salariu lunar de ……………….. . Visez să pot să …………………………………. .

Page 4: Planif Carierei CARIERA Intre Dorinta Si Realitate

„Hexagonul intereselor”(fişa nr. 1)

Citiţi ocupaţiile aferente fiecărei categorii de interese şi alegeţi acel grup de profesii pe care îl preferaţi.

1. În primul rând, mi-ar place să fac parte din grupul ......................................................

2. În al doilea rând, mi-ar place să fac parte din grupul ...................................................

3. În al treilea rând, mi-ar place să fac parte din grupul ....................................................

Trei profesii despre care aş vrea să obţin mai multe informaţii:

1. .................................................

2. .................................................

3. .................................................

inginer, mecanic,pădurar, electrician, miner, lăcătuş, pilot

contabil, secretar, medic, funcţionar public, farmacist, poştaş, casier, meteorolog, biologrecepţioner, vânzător, ospătar

bancher, avocat, dansator, filozof, judecător, regizor, actor, manager, reporter, architect

profesor, consilier şcolar, infirmier, bibliotecar

Page 5: Planif Carierei CARIERA Intre Dorinta Si Realitate

Viaţa mea văzută ca o călătorie

(fişa nr. 2)

ASTĂZI

NAŞTERE

Page 6: Planif Carierei CARIERA Intre Dorinta Si Realitate