plandelectie3port. (1).doc

7
Prof. Constantin Lenuta PLAN DE LECTIE "Tinerii trebuie sa invete sa solutioneze conflictele prin mijloace neviolente, sa constientizeze ca altul inseamna fiecare dintre noi. A practica toleranta inseamna a renunta la violenta. „(Federico Mayor, Director General a UNESCO) TITLUL LECTIEI:Toleranta CLASA : a VIII a (deficienta mintala moderata) DISCIPLINA: Cultura civica Motivatia:Cunoasterea valorilor fundamentale ale democratiei, a practicilor democratice si a drepturilor omului. Stimularea interesului pentru participarea la viata sociala si pentru exersarea calitatii de cetatean . OBIECTIVE DE REFERINTA: Sa utilizeze corect limbajul de specialitate, in diferite contexte; Sa utilizeze deprinderi si competente de dialog; Sa recunoasca diferentele dintre oameni precum si ceea ce ii aseamana; Sa identifice conflicte valorice din societate si modalitati de solutionare constructiva a acestora

Upload: pogorana

Post on 16-Nov-2015

215 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PLAN DE LECTIE

Prof. Constantin Lenuta

PLAN DE LECTIE"Tinerii trebuie sa invete sa solutioneze conflictele prin mijloace neviolente, sa constientizeze ca altul inseamna fiecare dintre noi. A practica toleranta inseamna a renunta la violenta. (Federico Mayor, Director General a UNESCO)TITLUL LECTIEI:Toleranta

CLASA : a VIII a (deficienta mintala moderata)

DISCIPLINA: Cultura civicaMotivatia:Cunoasterea valorilor fundamentale ale democratiei, a practicilor democratice si a drepturilor omului. Stimularea interesului pentru participarea la viata sociala si pentru exersarea calitatii de cetatean .

OBIECTIVE DE REFERINTA:

Sa utilizeze corect limbajul de specialitate, in diferite contexte;

Sa utilizeze deprinderi si competente de dialog;

Sa recunoasca diferentele dintre oameni precum si ceea ce ii aseamana;

Sa identifice conflicte valorice din societate si modalitati de solutionare constructiva a acestoraOBIECTIVE OPERATIONALE

A) Obiective cognitive:

Sa defineasca concepte ca toleranta, intoleranta, pace, conflict

Sa identifice drepturi refuzate victimelor intolerantei

Sa se raporteze fata de o situatie descrisa

Sa exemplifice tipuri de comportamente civice

B) Obiective afective:

Sa manifeste o atitudine corespunzatoare fata de problemele discutate; Sa-si dezvolte capacitatea de relationare si de intretinere a unor relatii positive cu cei din jur; Sa traiasca o stare afectiva pozitiva de buna dispozitie si placere de a participa la activitate.

C) Obiective psihomotrice

Sa adopte o tinuta corecta in timpul activitatii de invatare Sa reactioneze in cadrul jocului pe grupe numai la semnalul propunatorului

RESURSE MATERIALE SI TEMPORALE: foi flipchart, markere de culori diferite, fise de lucru,portofoliul. durata orei de 45 min.(evocare-10min.,realizarea sensului-20min., reflectie-15min.); ora este inclusa in unitatea de invatare Cetatenia Europeana, fiind a treia ora in cadrul celor patru ore ale unitatii de invatare.RESURSE PROCEDURALE:

lucru in echipe

linia valorii

conversatia

exercitiul

brainstorming

turul galeriei

Forme de activitate: frontala, individuala, pe grupe

Evaluare: observatia sistemica,autoevaluare, evaluare intre colegi.

Nr.crt.Etapa lectieiCompetente derivateActivitati de invatareResurse procedurale/ evaluare

1.EvocareUn elev prezinta, timp de un minut, un caz de discriminare.Va incheia prezentarea cu o intrebare adresata colegilor-reflectie adresata colegilor.Elevii vor raspunde individual la chestionar.Elevul prezinta cazul de discriminare si lanseaza intrebarea reflectie pentru colegi.Doi elevi vor prezenta raspunsurile lor la intrebarea reflectie din lectia anterioara

Elevii vor raspunde intrebarilor privind valorile discutate in lectia anterioara. Dupa predarea fiselor completate, elevii raspund oral la intrebarile chestionarului.Sub forma unor corelatii fulger se vor stabili analogii intre valorile europene studiate deja.

Ex. Libertate-libertate de a calatori, libertatea de a munci in oricare stat membru al UE, libertatea de a participa la alegerile Parlamentului European.Conversatia, analizaFisa de evalua-re

Analogia Conversatia

Brainstorming

2.Realizarea sensuluiElevii vor produce o definitie operationala a tolerantei.Elevii vor explica cum intoleranta conduce la aparitia unor conflicte.Elevii vor argumenta ca toleranta este un comportament civic necesar.Elevii vor incerca sa scrie cu un partener definitia, apoi vor lucra pe grupuri pentru a da o definitie intregii clase a ceea ce inseamna a fi tolerant.Fiecare grup va alege un simbol grafic pentru notiunea de toleranta.Aceste vor fi afisate.(turul galerie) si se va alege cel mai reprezentativ ce va apare in revista scolii cu ocazia Zilei internationale a tolerantei -16 noiembrieProfesorul scrie o definitie pentru notiunea de toleranta si o va compara cu cele date de elevi.

Profesorul prezinta un studiu de caz selectat din presa.

Intr-un oras din Moldova primarul a anuntat ca va construe locuinte in afara orasului pentru persoanele de etnie rroma.

Li se cere elevilor sa-si exprime opinia in legatura cu aceasta decizie. Pe un perete va fi pus un afis DA, iar pe peretele opus un altul cu NU.Unii elevi pot fi indecisi. Se vor forma 3 grupe.

A B C

DA NU INDECISI

Elevii vor discuta si vor explica colegilor consecintele alegerii facute.

Li se va cere indecisilor sa se decida asupra echipei pe care doresc sa o aleaga si sa se regrupeze. Lucru in echipaAnaliza de text

Linia valorica

3.ReflectieTermeni cheie: TOLERANTA INTOLERANTACONFLICT

RESPECT

POLITETE

EGALITATEProfesorul propune ca activitate de reflectie, elevilor indecisi: Cum te-ai simtit in timpul discutiilor? Descrie comportamentul tau si al colegilor.

Activitate: Scrisoare despre tolerantaLucrand in grup elevii vor redacta o scrisoare in care sa argumeneze necesitatea tolerantei.vor folosi urmatoarele cuvinte cheie: toleranta, respect, intoleranta, politete, conflict,egalitateexercitiu

4.IncheiereAprecierea scrisorilorLa sfarsitul orei fiecare elev primeste o fisa:Colorati figura care corespunde starii voastre emotionale la sfarsitul activitatii.

( multumit, ( indiferent, ( nemultumit.