plan lectiexi 3

17
UNIVERSITATEA „DUNĂREA DE JOS”, GALAŢI FACULTATEA DE ISTORIE ŞI FILOSOFIE PROIECT DE LECŢIE LA ISTORIE

Upload: dana42

Post on 13-Jun-2015

1.053 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Plan LectieXI 3

UNIVERSITATEA „DUNĂREA DE JOS”, GALAŢIFACULTATEA DE ISTORIE ŞI FILOSOFIE

PROIECT DE LECŢIE LA ISTORIE

Profesor mentor: Propunător:RAPOTAN OANA MUNTEANU NICU Colegiul Tehnic „Traian Vuia”, Anul III, Istorie-EnglezăGalaţi Grupa 6931

Page 2: Plan LectieXI 3

DATA: 30.04.2004CLASA: a XI-a EDISCIPLINA: IstorieCAPITOLUL: „Regimurile comuniste postbelice” LECŢIA: „Instaurarea şi extinderea regimurilor comuniste”TIPUL LECŢIEI: mixtTIMP: 50 minutePROPUNĂTOR: Munteanu Nicu

OBIECTIV GENERAL: De a evalua cunoştinţele însuşite în cadrul temei „Blocul statelor comuniste”; de a uşura înţelegerea contextului geopolitic din a doua parte a secolului al XX-lea; de a transmite cunoştinţe despre instaurarea şi extinderea regimurilor comuniste; de a stimula interesul elevilor pentru evenimentele care au dus la instaurarea regimurilor comuniste în lume.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie să fie capabili:

DOMENIUL COGNITIVO1– Să precizeze modul în care au fost instaurate regimurile comuniste în Europa, folosind ca exemplu cele întâmplate în România;O2 – Să enumere cele două state comuniste europene care au contestat poziţia de lider a U.R.S.S., insistând asupra factorilor ce au dus la această situaţie;O3– Să identifice cel puţin două trăsături distinctive ale regimului comunist chinez, atât pe plan intern, cât şi în politica externă;

DOMENIUL AFECTIVO4– Să evalueze, folosindu-se şi de cunoştinţele însuşite în lecţia „Războiul rece”, importanţa „crizei rachetelor” din Cuba;

DOMENIUL PSIHOMOTORO5– Să indice pe hartă cel puţin şapte dintre statele din Asia şi America în care s-au instaurat regimuri comuniste, amintind şi felul în care s-a întâmplat acest lucru.

STRATEGIE DIDACTICĂ

RESURSE PROCEDURALE:- metode şi procedee: testul docimologic, explicaţia, conversaţia

euristică, modelarea, dialogul, studiul de caz- forme de organizare: frontală, individuală, mixtă

RESURSE MATERIALE: tablă de scris, harta fizică şi politică a lumii actuale, anexele I, II.

Page 3: Plan LectieXI 3

BIBLIOGRAFIE:

1. Microsoft Encarta Encyclopedia Deluxe 20012. Constantiniu, F., O istorie sinceră a poporului român, Ed. Univers Enciclopedic, Bucureşti, 19973. Soulet, Jean – François, Istoria comparată a statelor comuniste: din 1945 până în zilele noastre, Ed. Polirom, Iaşi, 19984. Tanasă, Gh., Metodica învăţării – predării istoriei, Iaşi, 1998

Page 4: Plan LectieXI 3
Page 5: Plan LectieXI 3

Momentul lecţiei – Timpul alocat

Obi

ecti

vul Conţinuturile activităţii instructiv – educative

Strategia didactică

Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului/elevilor MetodeResurse

Materiale

1. Momentul organizatoric – 2’ Verifică prezenţa.

Aşteaptă să-şi audă numele pentru a-şi confirma prezenţa.

Dialogul

2. Verificarea cunoştinţelor– 20’

Le înmânează elevilor câte un exemplar din Anexa II şi le cere să rezolve testul în 20’

Rezolvă itemii testului. Testul docimologic

Anexa II

3. Captarea şi orientarea atenţiei – 6’

După ce strânge lucrările şi răspunde întrebărilor legate de rezolvarea testului anunţă şi scrie pe tablă titlul şi planul noii lecţii.

Notează în caiete titlul şi planul noii lecţii.

4. Predarea noilor cunoştinţe - 20’

O1

Întreabă: Care a fost primul regim comunist? Când a luat naştere?

Cu ce ocazie a început să se extindă comunismul şi în alte părţi ale lumii?De ce tocmai atunci?

Spune că aceasta este regula generală pentru instaurarea comunismului în Europa. Invită apoi elevii să decidă dacă ceea ce s-a întâmplat în România în 1944 – 1948 corespunde ei.

Răspuns: În Rusia, în 1917.

Răspuns: La sfârşitul celui de-al doilea război mondial.

Răspuns: Atunci Armata roşie, în drumul ei spre Berlin a ocupat o serie de state din Europa Centrală şi de Sud-Est, unde a sprijinit ajungerea la putere a partidelor comuniste, de altfel nereprezentative.

Răspuns: După 23 august 1944, P.C.R. a fost ajutat să ajungă la putere, după ce, mai întâi, a colaborat la început cu partidele democratice pentru înlăturarea regimului antonescian, apoi a reuşit să impună guvernul P. Groza, care a favorizat înlăturarea partidelor istorice şi abdicarea monarhului.

Conversaţia euristică

Studiul de caz

Page 6: Plan LectieXI 3
Page 7: Plan LectieXI 3
Page 8: Plan LectieXI 3

O2

O3

O5

Arată că au existat şi câteva excepţii de la regulă. Rolul Armatei Roşii ca element favorizator al instalării regimurilor comuniste în Albania şi Iugoslavia este mai mic. Această situaţie trebuie luată în considerare la explicarea opoziţiei ulterioare a acestora faţă de recunoaşterea poziţiei dominante a U.R.S.S. şi P.C.U.S. în blocul comunist. Întreabă:Comunismul s-a extins şi în Asia. Ce factori credeţi că au favorizat instalarea lui şi în această zonă?

Care a dintre aceste state consideraţi că s-a detaşat ca o putere de luat în calcul?

Răspuns: Înfrângerea Japoniei şi eliberarea de dominaţia puterilor coloniale a dus la naşterea mai multor state independente, dintre care în unele (Coreea de Nord, Vietnamul de Nord şi China) a avut câştig de cauză comunismul.

Răspuns: China.

Explicaţia

Dialogul

Page 9: Plan LectieXI 3

Care sunt particularităţile comunismului chinez şi ce fel a fost perceput acest regim de către U.R.S.S.?

Puteţi să-mi spuneţi şi să indicaţi pe hartă care sunt acele state în care China a sprijinit instaurarea comunismului?

Marea Revoluţie culturală, iniţiată de Mao, a reprezentat o particularitate a regimului comunist chinez. China va constitui un nou pol comunist de putere care va sprijini la rândul ei alte mişcări comuniste. Această situaţie nu a fost primită cu entuziasm de către Stalin.

Răspuns: Vietnamul de Sud, Cambodgia, Laos

Modelarea

Page 10: Plan LectieXI 3
Page 11: Plan LectieXI 3

O5

O6

Dar în America? Cunoaşteţi regimuri comuniste pe acest continent? Indicaţi-le pa hartă.

Regimul condus de Fidel Castro a beneficiat la un moment dat de sprijinul U.R.S.S. Ce credeţi că a trezit interesul Uniunii Sovietice?

A existat un moment în care U.R.S.S. a încercat de această poziţie. Ştiţi cumva despre ce este vorba?

Cum s-a rezolvat criza?

Cum apreciaţi efectele acestei crize pentru evoluţia relaţiilor dintre U.R.S.S. şi S.U.A.?

Răspuns: Cuba şi Nicaragua (1980 – 1990)

Răspuns: Poziţia strategică a insulei Cuba.?

Răspuns: În 1962 U.R.S.S. a instalat în Cuba rachete nucleare capabile să lovească teritoriul Statelor Unite.

Răspuns: U.R.S.S. şi-a retras rachetele din Cuba în schimbul retragerii rachetelor americane din Turcia.

Răspuns: Criza rachetelor a fost considerată punctul critic al Războiului rece. Cu toate acestea, rezolvarea sa a dus la ameliorarea relativă a relaţiilor dintre cele două superputeri.

Conversaţia euristică

Modelarea

Page 12: Plan LectieXI 3

5. Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor predate – 1’

Roagă pe un elev să indice pe hartă toate statele comuniste, amintite în timpul orei.

Modelarea

6. Aprecierea şi notarea eforturilor elevilor – 1’

Stabileşte notele şi mulţumeşte tuturor pentru participare.

Page 13: Plan LectieXI 3

ANEXA I

PLANUL LECŢIEI

Instaurarea şi extinderea regimurilor comuniste

1. Europa Centrală şi de Sud-Est

a. Comunism instaurat cu ajutorul Armatei Roşii: Bulgaria,

Cehoslovacia, Germania de Est, Polonia, România

b. Regimuri cu o poziţie „independentă” de Moscova: Albania,

Iugoslavia

2. Asia

a. Coreea de Nord, Vietnamul de Nord, China

b. Vietnamul de Sud, Cambodgia, Laos

c. Afganistan

3. America

a. Cuba

b. Nicaragua (1980 – 1990)

Page 14: Plan LectieXI 3

ANEXA IIEVALUAREA CONOŞTINŢELOR

1. Comunismul a fost introdus în U.R.S.S. în anul: 1p.*

A. 1916B. 1917C. 1918D. 1922

2. Coaliţia Naţiunilor Unite era formată din: 1p.

A. FranţaB. Marea BritanieC. S.U.A.D. U.R.S.S.

3. Care dintre următorii termeni a fost folosit pentru a numi totalitatea statelor comuniste? 1p.A. Blocul comunistB. Lagărul comunistC. Cortina de fierD. Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste

4. Care a fost primul stat comunist care a contestat poziţia de lider a U.R.S.S.? 1p.A. ChinaB. IugoslaviaC. AlbaniaD. România

5. Bazele ideologice ale comunismului au fost puse de: 1p.A. K. MarxB. Fr. EngelsC. V. I. LeninD. I. V. Stalin

6. Care dintre următoarele formulări reprezintă caracteristici ale comunismului? 1p.A. Partid unicB. DemocraţieC. Pluralism politicD. Aparat de propagandăE. Aparat represiv

7. Care din următorii termeni reprezintă forme de proprietate comuniste? 1p.A. Proprietate de statB. Proprietate privatăC. Proprietate particularăD. Proprietate individuală

8. Care dintre următoarele etichete se potriveşte descrierii economiei comuniste? 1p.A. DirijatăB. PlanificatăC. De piaţăD. De comandă

9. Regimul comunist s-a prăbuşit în U.R.S.S. în anul: 1p.A. 1985B. 1989C. 1990D. 1991

Page 15: Plan LectieXI 3

*întrebările sunt de tipul complement multiplu; punctajul se acordă numai pentru răspunsuri complete; 1p. - oficiu