plan lectie

4
Proiect de lecţie Titlul lecţiei: Clasa: Disciplina: Durata: Obiectivele operaţionale La sfârșitul acestei lecții elevii vor fi capabili să: - identifice componentele unei frunze; - deosebească frunzele simple de cele compuse; - asocieze frunza plantei corespunzătoare; - descrie alcătuirea internă a unei frunze. Materiale Enumerați resursele, echipamente de calculator, cărți, precum și orice alte materiale de laborator care vor fi necesare pentru a finaliza această lecție. 1. F. Dobran, Biologie, cls a V-a, Ed. Teora; 2. M.Ciobanu, Didactica ştiinţelor biologice 3. Internet 4. Fişă de evaluare 5. Prezentare Power Point 6. Frunze de molid, pin, arţar, salcie, castan, floarea soarelui, grâu şi porumb. Etapele lecţiei Utilizați această secțiune pentru a scrie o descriere detaliată a fiecărui pas în lecția. Trecerea la lecţia noua: -se realizează pe bază de întrebări din lecţia anterioară Schema lecţiei Frunza este un organ vegetativ. Alcătuirea externă a unei frunze: - limb ( partea lăţită a frunzei) - peţiol (codiţa frunzei) - teaca (prinde frunza de tulpină) -

Upload: popa-gabriela

Post on 16-Apr-2015

67 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Efectuarea planului

TRANSCRIPT

Page 1: Plan lectie

Proiect de lecţie

Titlul lecţiei:

Clasa: Disciplina: Durata:

Obiectivele operaţionale

La sfârșitul acestei lecții elevii vor fi capabili să:

- identifice componentele unei frunze;- deosebească frunzele simple de cele compuse;- asocieze frunza plantei corespunzătoare;- descrie alcătuirea internă a unei frunze.

Materiale

Enumerați resursele, echipamente de calculator, cărți, precum și orice alte materiale de laborator care vor fi necesare pentru a finaliza această lecție.

1. F. Dobran, Biologie, cls a V-a, Ed. Teora;2. M.Ciobanu, Didactica ştiinţelor biologice3. Internet4. Fişă de evaluare5. Prezentare Power Point6. Frunze de molid, pin, arţar, salcie, castan, floarea soarelui, grâu şi porumb.

Etapele lecţiei

Utilizați această secțiune pentru a scrie o descriere detaliată a fiecărui pas în lecția.

Trecerea la lecţia noua:

-se realizează pe bază de întrebări din lecţia anterioară

Schema lecţiei

Frunza este un organ vegetativ.

Alcătuirea externă a unei frunze:- limb ( partea lăţită a frunzei)- peţiol (codiţa frunzei)- teaca (prinde frunza de tulpină)-

Clasificarea frunzelor:_ FRUNZE SIMPLE (au un limb mare)Ex: tei, floarea soarelui, grâu, porumb, pin, brad etc._ FRUNZE COMPUSE(frunza este formată din mai multe frunzuliţe numite foliole)Ex: trandafir, castan, trifoi etc._ FRUNZE MODIFICATE: - în spini (ex: cactus şi ciulin) - în capcane (ex: plantele parasite- otrăţelul de baltă, roua cerului, Dionea, Nepenthes )

Page 2: Plan lectie

Alcătuirea internă a unei frunze:

- epidema superioară ( are un singur strat de celule şi conţine multe stomate)- mezofil (miezul frunzei) –ţesut asimilator, format din celulele cu multe cloroplaste - ţesut lacunar, format din celulele cu mai puţine cloroplaste- epiderma inferioară (are un strat de celule şi conţine puţine stomate )

Încheierea

- Se realizează prin rezolvarea unei fişe.

Vocabular

Enumerați termeni specifici și cuvinte de vocabular pe care elevii vor învăța în timpul lecției.

Limb = partea lăţită a frunzei;Peţiol = codiţa frunzei;Teacă = baza funzei, partea care prinde frunza de tulpină;Foliolă= frunzuliţă,o componentă a frunzei compuse;Plantă carnivoră=planta care se hrăneşte cu insecte sau animale miciStomta= aparatul frunzei prin care intră oxigenul şi iese dioxidul de carbon;Epiderma superioară=stratul de suprafaţă al frunzei, are rol de apărareMezofil= miezul frunzei, produce hrana plantei;Epiderma inferioară= stratul de celule situate pe partea inferioară a frunzei;Tesut asimilator=ţesut cu celule alungite, situate perpendicular pe epiderma superioară şi bogate în cloroplaste;Ţesut lacunar=are celule aproape sferice, dar săreace în cloroplaste.

Întrebări pentru discuțieEnumerați întrebările pe care doriți elevii să răspundă înainte de, în timpul, sau după lecție.

Înainte:

1. Ce rol au organele vegetative?2. Daţi exemple de organe vegetative!3. Cum se clasifică tulpinile?4. Daţi exemple de tulpini aeriene şi subterane!5. Numiţi câteva plante care au astfel de tulpini!6. Ce importanţă au tuplinile?

În timpul lecţiei1.De ce frunzele au culoarea verde?

Page 3: Plan lectie

2. De ce toamna se schimbă culoarea frunzelor?3. Ce este foliola?4.Ce este stomata?5. Câte straturi de celule are epiderma?

La finalul lecţiei

1.Care sunt componentele unei frunze?2. Cum se clasifică frunzele?3. Daţi exemple de plante care au frunze simple!4. Daţi exemple de plante care au frunze compuse!5. Care sunt componentele interne ale frunzei?

Evaluare

Includeți o explicație a standardelor sau a criteriilor care vor fi utilizate pentru a evalua învățare al elevilor în lecție. Atașați o copie a tuturor scale de clasificare a planului de lecție.

- Fixarea cunoştinţelor se realizează prin rezolvarea unei fişe.

IdentificațiModul în care v-ați putea adapta lecția pentru a satisface nevoile cursanților diferite (de exemplu, elevii care învață educaționale speciale, de limba engleza, si / sau studenți supradotați și talentați)- Cunoştinţele predate vor fi aprofundate cu studiul lecţiei din manual.

Profesor: HOD: Principal: