plan lectie simbolismul

17
Cristina Cristina, Facultatea de Litere, anul II, seria I, grupa 3 Plan de lecţie DISCIPLINA: Limba şi literatura română CLASA: a XI-a liceu CONŢINUTUL: Teme şi motive simboliste în poeziile bacoviene : Amurg violet, Lacustra , Decor, Plumb, Nervi de primăvară TIPUL LECŢIEI: de însuşire de noi cunoştinţe OBIECTIVE GENERALE : Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare şi folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare Obiective operaţionale : La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili : 1

Upload: cristina-cristina

Post on 25-Oct-2015

19 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

Plan Lectie Simbolismul

TRANSCRIPT

Page 1: Plan Lectie Simbolismul

Cristina Cristina, Facultatea de Litere,anul II, seria I, grupa 3

Plan de lecţie

DISCIPLINA: Limba şi literatura română

CLASA: a XI-a liceu

CONŢINUTUL: Teme şi motive simboliste în poeziile bacoviene : Amurg violet, Lacustra , Decor, Plumb, Nervi de

primăvară

TIPUL LECŢIEI: de însuşire de noi cunoştinţe

OBIECTIVE GENERALE:

Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare şi

folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare

Obiective operaţionale:La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :

să identifice în textele date trăsături ale liricii simboliste ; să recunoască teme şi motive simboliste ; să identifice şi să explice simbolurile în poeziile date ;

1

Page 2: Plan Lectie Simbolismul

VALORI SI ATITUDINI:

Cultivarea interesului pentru lectură, a plăcerii de a citi şi a gustului estetic în domeniul literaturii.

Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice prin lectura şi interpretarea textelor.

Material didactic şi bibliografic :

-Bote, Lidia, Simbolismul românesc, Bucuresti,1966 ;- Chevalier, Jean ; Gheerbrant,Alain, Dicţionar de simboluri, vol. 2,3, Editura Artemis, Bucuresti ;-Dersidan, Ioan, Metodica predării limbii şi literaturii române, Casa Cartii Stiinta, Cluj-Napoca,2003 -Limba şi literatura română, Manual pentru clasa a XI-a ,coord.Adrian Costache , Grup Ed. ART, 2005-Lovinescu, Eugen, Istoria literaturii române contemporane, Editura Minerva,1989.

Timp de lucru: 50 MINUTE

2

Page 3: Plan Lectie Simbolismul

SCENARIU DIDACTIC

Secvenţele lecţiei Ob. Elementele de conţinut activitatea profesorului

Activitatea elevilor Strategii dicactice

ResurseEva-luare

1. Moment organizatoric2 min

Este organizat contextul educativ, astfel încât demersul didactic să atingă un grad înalt de eficienţă, se asigură liniştea în clasă, se pregătesc materialele necesare desfăşurării activităţii.

Elevii pregătesc caietele şi textele suport

manual

2. Verificarea temei3 min

Se verifică efectuarea temei , calitativ şi cantitativ.

Elevii cer lămuriri în privinţa lucrurilor ce nu au putut fi

rezolvate acasă.

Conversaţia Caiete Observaţie

curentă

3.Actualizarea cunoştinţelor anterioare

10 min

Profesorul cere elevilor sa definească simbolismul.

În paralel se cere unui elev să caute în DEX definiţia

parnasianismului.

Definiţie : Simbolismul este curentul modernist apărut în Franţa şi în Belgia după 1886 şi răspândit apoi în întreaga Europă şi care se prelungeşte până la primul război mondial.Simbolismul apare ca reacţie

Conversaţia euristică

Explicaţia

Textul suport

3

Page 4: Plan Lectie Simbolismul

Profesorul cere elevilor sa spună care este manifestul literar al

simbolismului.

Profesorul cere elevilor să numească principalele teme şi

motive simboliste.

împotriva poeziei retorice a romanticilor şi a impersonalităţii reci a parnasienilor.

Un elev va căuta în DEX definiţia parnasianismului

Elevii răspund...: manifestul literar al simbolismului este articolul lui Jean Moreas, publicat în suplimentul literar al ziarului Le Figaro la 18 septembrie 1886. Articolul Le symbolisme propune numele noului curent, opus celui propus de Paul Verlaine, şi anume decadentism.Arta poetica a lui P. Verlaine şi Corespondentele lui Charles Baudelaire anunţă şi ele elementele doctrinei simboliste.

Elevii răspund: .—toamna, tristeţea, trecerea timpului, întoarcerea în trecut, singurătatea, moartea, natura ostilă, cadrul nocturn, obsesia parfumurilor, a instrumentelor muzicale, a culorilor şi a pietrelor preţioase, spaţii exotice, somnul, visul, iubirea,

Argumentare

Problematizare

Brainstorming

Conversaţia euristică

Manual

Textul suport

Tabla

Manual

Observaţie

curentă

Observaţie

curentă

4

Page 5: Plan Lectie Simbolismul

Profesorul cere ca elevii să numească câţiva reprezentanţi ai simbolismului românesc, apoi ai simbolismului francez

. Ce volume de poezii a scris G. Bacovia?

Profesorul poartă o discuţie cu elevii întrebând care sunt temele şi motivele bacoviene.

motiv de reverie, de nevroză, marile plecări, decorul citadin, monotonia, melancolia.

Elevii răspund: Simbolişti români: George Bacovia si Alexandru Macedonski , Ion Minulescu, Stefan Petica, Dimitrie Anghel si Traian Demetrescu.---Simbolişti franceziStephane Mallarme, Paul Verlaine, Charles Baudelaire, Arthur Rimbaud, Edgar Allan Poe, Rainer Maria Rilke, Jules Laforgue

G. Bacovia a scris: „Plumb”, „Scântei galbene”, „Cu voi”, „Stanţe burgheze”

Elevii răspund că temele fundamentale ale universului bacovian sunt: oraşul de provincie ce ilustrează o lume bolnavă, degradată fizic şi psihic; singurătatea, natura ce se află sub influenţa unor forţe distructive; iubirea, aici nu este un sentiment benefic; moartea este o stare de disperare, o

Conversaţia euristică

Conversaţia

dezbaterea

Conversaţia

Poezii

Text suport

5

Page 6: Plan Lectie Simbolismul

În ce poezii cunoscute de voi se regăsesc aceste teme şi motive simboliste?

obsesie în care lipseşte aspiraţia

Plumb”, „Lacustră”, „Plumb de iarnă”, „Sonet”, „Decor”, „Nevroză”.

4.Captarea atenţiei pentru activitatea ce

urmează2 min

Profesorul scrie pe tablă următoarele culori şi întreabă apoi elevii ce stări le sugerează acestea.Albul, negrul, galbenul, verdele, violetulProfesorul întreabă apoi elevii ce stări sugerează aceste culori în universul bacovian?

Elevii răspund:ALB – nevroză, reverie, sfârşitNEGRU – moarte, dispariţie, urât, carbonizareROŞU – boală, degradare, finalitateVIOLET – monotonie, crepuscul, alienareGALBEN – deznădejde, dezolare, tristeţeGRI – angoasă, plictisROZ ,VERDE, ALBASTRU- nevroză, tristeţe

Conversaţia Tabla

Manual

Observaţie

curentă

5.Anunţarea subiectului şi a obiectivelor

3 min

Profesorul anunţă titlul lecţiei

Elevii trebuie să ştie la sfârşitul lecţiei următoarele: O1--să identifice în textele date trăsături ale liricii simboliste ;O2--să recunoască teme şi motive simboliste ;O3- -să identifice şi să explice simbolurile în poeziile date ;

Elevii scriu titlul lecţiei pe caiete şi pregătesc textele suport.

6

Page 7: Plan Lectie Simbolismul

6.Dirijarea învăţării20 min

Profesorul face referire la mai multe volume de poezii bacoviene, din care fac parte textele selectate.

Aceste poezii sunt reprezentative pentru creaţia lui G. Bacovia datorită cromaticii, dar şi a atmosferei triste, melancolice prezentă în toate creaţiile sale.-În ce specie literară se încadrează majoritatea textelor selectate ?

-Ce este pastelul?Profesorul specifică diferenţa dintre pastelul lui Vasile Alecsandri şi pastelul lui Bacovia.

-Vom citi poeziile după care vom discuta temle şi motivele existente în acestea.Ce impresie v-a lăsat lectura acestora?

Elevii răspund că sunt pasteluri.

Pastelul este specia literară în versuri în care se descrie un tablou din natură, iar poetul îşi exprimă în mod direct sentimentele trăite în faţa peisajului.

Elevii citesc textele.

Elevii răspund.

Lectura explicativă

Explicaţia

Convesaţia euristică

Expunerea

Tabla

creta

manualul

text suport

Observaţia

curentă

Evaluare frontală

Observaţia

curentă

7

Page 8: Plan Lectie Simbolismul

Care sunt elementele simboliste reprezentative pentru aceste poezii?

Ce vă sugerează titlurile acestor poezii?

Ce semnifică amurgul, plumbul, decorul, nervii şi lacustra la Bacovia?

Care sunt temele poeziilor?

Ce sentimente sugerează anumite cuvinte din câmpurile semantice existente?

Ce sugerează repetarea refrenului?

Elevii răspund că temele se încadrează în lirica simbolistă, alături de cromatică şi de elemente precum: amurgul, plopul, turnul, toamna, e.t.c.

Titlurile poeziilor sugerează stările de depresie, de halucinaţie ale poetului.

Elevii interpretează simbolistica titlurilor.

Elevii răspund.

Elevii interpretează cuvintele.

Marchează repetitivitatea exasperată a aceluiaşi sentiment, starea de depresie .

Lectura explicativă

Explicaţia

Convesaţia euristică

Tabla

creta

manualul

text suport

Textul

Evaluare frontală

Observaţia

curentă

8

Page 9: Plan Lectie Simbolismul

Care sunt cuvintele cheie ale acestor poezii?

Ce imagini artistice găsiţi în text?

Referitor la lexic ce fel de cuvinte găsiţi în poezie?

Elevii identifică anumite cuvinte cheie.

Elevii identifică imaginile artistice şi elementele de lexic, lucrând pe grupe.

7.Asigurarea feed-back - ului

5 min

.Profesorul va cere elevilor să prezinte oral principalele

trăsături simboliste prezente în poezia lui Bacovia.

Elevii vor sintetiza oral trăsăturile simboliste.

Explicaţia TextulEvaluare

a formativ

ă8.Evaluarea activităţii

3 min La sfârşitul orei profesorul va aprecia şi va nota răspunsurile

elevilor şi-i va încuraja pe elevi pentru participările lor viitoare.

Activitate frontală

Evaluare sumati-

vă9.Asigurarea retenţiei şi

transferului2 min

Tema pentru acasă. Îşi vor nota tema pentru acasă

9

Page 10: Plan Lectie Simbolismul

George Bacovia

Amurg violet

Amurg de toamnă violet ...Doi plopi, în fund, apar în siluete-- Apostoli în odăjdii violete --Orasul e tot violet.

Amurg de toamnă violet ...Pe drum e-o lume lenesă, cochetă;Multimea toată pare violetă,Orasul tot e violet.

Amurg de toamnă violet ...Din turn, pe câmp, văd voievozi cu plete;Străbunii trec în pâlcuri violete,Orasul tot e violet.

Lacustra

De-atitea nopti aud plouind,Aud materia plingind...Sint singur, si mă duce un gândSpre locuintele lacustre.

Si parca dorm pe scinduri ude,In spate mă izbeste-un val --Tresar prin somn si mi se pareCa n-am tras podul de la mal.

Un gol istoric se intinde,Pe-acelasi vremuri mă gasesc...

Si simt cum de atita ploaiePilotii grei se prabusesc.

De-atitea nopti aud plouind,Tot tresarind, tot asteptind...Sint singur, si mă duce-un gândSpre locuintele lacustre.

Plumb

Dormeau adânc sicriele de plumb,Si flori de plumb si funerar vestmint --Stam singur în cavou... si era vint...Si scirtiiau coroanele de plumb.

Dormea întors amorul meu de plumbPe flori de plumb, si-am inceput să-l strig --Stam singur lângă mort... si era frig...Si-i atirnau aripile de plumb.

Decor

Copacii albi, copacii negriStau goi în parcul solitarDecor de doliu funerar ...Copacii albi, copacii negri.

În parc regretele plâng iar ...

Cu pene albe, pene negreo pasăre cu glas amar

Străbate parcul secular ...Cu pene albe, pene negre ...

În parc fantomele apar ...

Si frunze albe, frunze negre;Copacii albi, copacii negri;Si pene albe, pene negre,Decor de doliu funerar ...

În parc ninsoarea cade rar ...

Nervi de primăvară

Primăvară...O pictură parfumată cu vibrări de violet.În vitrine, versuri de un nou poet,În oras, suspină un vals de fanfară.

O lungă primăvară de visuri si păreri ...

O lungă desertare zvoneste împrejur,E clar si numai soare.La geamul unei fabrici o pală lucrătoareAruncă o privire în zarea de azur.

O nouă primăvară pe vechile dureri ...

Apar din nou tăranii pe hăul de câmpie,În infinit pământul se simte tresăltând :Vor fi acum de toate cum este orisicând,

10

Page 11: Plan Lectie Simbolismul

Dar iar rămâne totul o lungă teorie.

O, când va fi un cântec de alte primăveri ?

11

Page 12: Plan Lectie Simbolismul

12