plan de lectie trafic de fiinte umane

13
PROIECT DE LECŢIE Propunător: prof. Tema : Traficul de fiinţe umane Titlul: „Omul dusmanul semenului sau” Clasa: a XII-a Durata activităţii: 75 de minute(o ora si jumatate de curs) Obiectul : Consiliere şi orientare Modulul: Calitatea unui stil de viaţă sănătos Scopul : conştientizarea efectelor imediate şi de durată ale traficului de fiinte umane şi promovarea unor metode alternative pentru dezvoltarea unor comportamente dezirabile social; Obiective de referinta : Constientizarea elevilor cu privirile la implicatiile multiple si complexe ale traficului de fiinte umane; Familiarizarea elevilor cu terminologia specifica traficului de fiinte umane Formarea unei atitudini civice constiente si responsabile fata de acest fenomen transnational; Dezvoltarea unei atitudini pazitive fata de ceilalti Educarea capacitatii de autocontrol in concordanta cu semnificatia situatiilor

Upload: ionel-cirnaru

Post on 24-Nov-2015

1.024 views

Category:

Documents


83 download

DESCRIPTION

Plan lectie dirigentie

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIE

Propuntor: prof.

Tema: Traficul de fiine umane

Titlul: Omul dusmanul semenului sau

Clasa: a XII-a Durata activitii: 75 de minute(o ora si jumatate de curs)Obiectul: Consiliere i orientare Modulul: Calitatea unui stil de via sntos

Scopul : contientizarea efectelor imediate i de durat ale traficului de fiinte umane i promovarea unor metode alternative pentru dezvoltarea unor comportamente dezirabile social;

Obiective de referinta:

Constientizarea elevilor cu privirile la implicatiile multiple si complexe ale traficului de fiinte umane;

Familiarizarea elevilor cu terminologia specifica traficului de fiinte umane

Formarea unei atitudini civice constiente si responsabile fata de acest fenomen transnational;

Dezvoltarea unei atitudini pazitive fata de ceilalti Educarea capacitatii de autocontrol in concordanta cu semnificatia situatiilor

Analizarea coninutul filmuleelor prezentate i s descrierea comportamentelor dezirabile social; Identificarea efectelor negative ale traficului de fiinte umane

Obiective operationale:

01. sa defineasca traficul de fiinte umane

02.sa descrie modalitatile de recrutare , caracteristicile victimei si caracteristicile recrutorului;

03. sa identifice etapele traficului si caracteristicile acestora;

04. sa identifice implicatiile psihologice ale traficului, pentru victima;

05. sa descrie modul in care scoala si elevii se pot implica in prevenirea acestui fenomen transnational.;

06. sa se raporteze critic la activitatea desfasurata.

Obiective educative:

Sa dea dovada de empatie fata de victimele traficului de fiinte umane;

Sa adopte o atitudine constienta si responsabila fata de problema pusa in discutie;

Sa colaboreze cu colegii in vederea solutionarii diverselor sarcini didactice;

Sa se raporteze critic la fenomenul traficului de finite umane.

Metode : conversaia euristic, observaia, vizionarea i analiza filmului, explicaia, dezbaterea, studiu de caz, brainstorming.

Mijloace didactice : Tv./ Dvd/ video,calculator ; flip-chart, coli flip-chart, markere, coli A4.Bibliografie :

Materiale informative OIM Participarea colii la prevenirea i combaterea traficului de fiine umane.ETAPELE ACTIVITATII

DIDACTICEOB OPCONTINUTUL ACTIVITATIIMETODE SI

PROCEDEEMIJL.DIDTIMPOBSERVATII

Captarea atentiei-profesorul prezinta cateva imagini cu realitatile din Romania ,in antiteza cu alte imagini la care tanarul viseaza si spera sa devina realitate in urma muncii in strainatate

-profesorul cere elevilor sa se gandeasca la ceea ce le sugereaza sintagmatrafic de fiinte umane si sa dea exemple concrete in acest sens,discutand cu colegul de banca

Lucrul in diade5 minute

Anuntarea temei scopului si obiectivelorAnuntarea temei scopului si obiectivelor

Profesorul anunta elevii ca vor aborda problema traficului de fiinte umane cu accent pe prevenirea si combaterea acestui fenomen.Pe parcursul activitatii se vor aborda urmatoarele probleme:

1. Definirea traficului de fiinte umane;

2. Etapele traficului si caracteristicile lor;

3. Modalitatile de recrutare,caracteristicile victimeisi ale recrutorului;

4. Implicatiile psihologice ale traficului pentru victima;

5. Conceptele cheie ale problematicii de fiinte umane;

6.Interventia scolii pentru prevenirea si combaterea fenomenului.

Explicatia

Flip-chart5 minute

Prezentarea optima a continutului si dirijarea invatarii01

02Clasa se imparte in trei grupe , fiecare va primi cate o fisa de lucru din care va deduce si alte aspecte ale traficului de fiinte umane care sunt in acelasi timp si grave incalcari ale drepturilor omului.Se vor prezenta de catre raprtori ,in fata colegilor : cauzele,consecintele si solutiile acestor cazuri ;se vor urmari 3 filmulete fiecare caracteristic unei anexe(trafic de barbati,trafic de femei,trafic de copii) ANEXA 1,ANEXA 2,ANEXA 3

Apoi se va urmari un filmulet in care sunt prezentate cazuri reale cu tinere care au fost vicime ale traficului de fiinte umane.

Sarcina elevilor va fi aceea de a identifica modalitatile de recrutare,caracteristicile victimei si ale recrutorului.

Clasa se imparte,din nou, in trei grupe Fiecare grup isi va desemna un raportor care va prezenta produsul si apoi il va afisa iar elevii vor face un tur al galeriei.

In continuare,se vor discuta etapele trafcului de fiinte umane:

1. Recrutarea

2. Transportul

3. Vanzarea

4. Sechestrarea si exploatarea

5. Evadarea,fuga

6. Repatrierea

Brain-storming-ul

Explicatia

Lucrul in grup

Explicatia

Flipchart

Videproiector,

calculator,DVD

Videproiector,calculator,DVD

Foi,carioci,

5 minute

10 minute

20 minute

15 minute

Obtinerea performantei05Cum credeti voi ca s-ar putea implica scoala in combaterea/prevenirea traficului de finite umane?ce ar trebui sa faca elevii si profesorii in aceasta directie? Psihologul scolar ,invitat la lectia de dirigentie,va interveni in discutia cu elevii

Munca independenta

Discutia colectivaflipchart10 minute

Evaluarea06Fiecare dintre voi va primi cate o fisa de evaluare in care isi va exprima sincer parerea despre aceasta activitate.

Munca independentaFise de evaluare5 minute

CONCLUZII:Elevii au fost/nu au fost receptivi la lecie, muli dintre acetia aveau /nu aveau suficiente informaii despre acest fenomen i cunoteau/nu cunosteau cazuri reale, care au fost mprtite i colegilor.

Avnd n vedere c termin liceul i muli dintre ei vor pleca s munceasc n strintate, consider c am incercat sa trag un semnal de alarm, de care,sper, vor ine cont pe viitor i vor ti s evite pericolele la care ar putea fi expui

ANEXA 1COPII FR COPILRIE

Nimeni nu va fi inut n sclavie, nici n robie; sclavia i traficul cu sclavi sunt interzise sub toate formele lor. - articolul nr.4.

Potrivit Societii Britanice de lupt mpotriva sclaviei, cunoscut drept cea mai veche organizaie din lume pentru drepturile omului, n prezent exist mai muli sclavi dect n trecut. Se spune c una dintre formele sclaviei moderne este munca forat la care sunt supui copiii.

Derivan, un biat din America de Sud este o victim a acestei sclavii: Minile lui mici sunt aspre din cauz c lucreaz cu frunze care au forma unei sbii, o plant din care se extrag fibre textile folosite la fabricarea saltelelor. Munca lui const n a aduna aceste frunze, apoi s le care la o main. Spre zi de munc de 12 ore, el car aproape o ton de frunze. Derivan a nceput s lucreze cnd avea 5 ani. Acum el are 11 ani.

Aceti copii fr copilrie trudesc n mine, trag vagonete cu crbune etc. Chiar i copilaii de 3-4 ani sunt pui la munc: seamn, culeg roada etc.

Un proprietar de pmnt dintr-o ar african spune c copiii sunt mai ieftin de exploatat dect tractoarele i mai detepi dect boii.

Care e prerea voastr?

SARCINI DE LUCRU

Analizai articolul, urmrind ca scop 3 obiective:

1) cauze;

2) consecine;

3) soluii

ANEXA NR.2

SPINAREA TRUDIT I BUZUNARUL GOL

Orice om care muncete are dreptul la o remunerare echitabil i satisfctoare care s-i asigure lui, precum i familiei sale o existen conform cu demnitatea uman. - articolul 23.

Tietorii de trestie de zahr ctig n jur de trei dolari pe zi, dar costul chiriei i al uneltelor face munca acestor oameni mai grea. Ei nu sunt pltii n bani ghea, ci n bonuri. i aceti lucrtori sunt obligai s cumpere ulei de mas, orez i fasole de acolo. Apoi, ca tax de servicii pentru acceptarea bonurilor, muncitorilor li se scade 10-20% din valoarea bonului.

Directorul adjunct al Comitetului Avocailor pentru Drepturile Omului a spus ntr-o emisiune radio: La sfritul sezonului ei nu au nici un ban n mn pentru sptmnile i lunile de trud. Nu au nici un ban pus deoparte; abia dac au putut supravieui acelui sezon

Care este situaia n ara noastr?

SARCINI DE LUCRU

Analizai articolul urmrind ca scop 3 obiective:

1) cauze;2) consecine;

3) soluii;

ANEXA NR.3

EGALITATE PENTRU TOI?

Toate fiinele umane se nasc libere i egale n demnitate i n drepturi - articolul 1.

La 10 decembrie 1997, Ziua drepturilor omului, prima doamn a Statelor Unite Hillary Clinton a spus ONU c lumea continu s le trateze femeile ca pe nite ceteni inferiori.

Femeile sufer foarte mult din cauza violenei n familie i a violenei sexuale.

Unele fiine umane de sex feminin sunt omorte. n cteva ri asiatice unele mame avorteaz fiicele nenscute, deoarece prefer fii n loc de fiice.

O clinic de stabilire a sexului fcea publicitate serviciilor sale ,spunnd c era mai bine s se cheltuiasc 38 de dolari acum, ucignd copilul de sex feminin, dect s se cheltuiasc 3800 de dolari pe zestre.

Cnd un fost campion la box din Statele Unite a fost ntrebat ci copii i s-au nscut, el a rspuns: Un biat i apte greeli.

ntr-o publicaie a Naiunilor Unite se spunea c pentru a schimba mentalitatea i atitudinea oamenilor fa de femei este necesar o lung perioad de timp.

Ce putei spune voi?

SARCINI DE LUCRU

Analizai articolul urmrind ca scop 3 obiective:

1) cauze;2) consecine;

3) soluii;