plan de lectie sobieski
DESCRIPTION
plan lectieTRANSCRIPT
PROIECT DE LECIE
Proiect de lecie
Propuntor: Calinescu IonClasa a VI-a
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limb romn
Subiectul leciei: Sobieski i romnii
Tipul leciei: lecie de comunicare de cunotine noi
Elevii prezeni: Abseni:
1. Obiectiv cadru: s recepteze i s neleag corect un text citit i s emit ipoteze cu referire la acesta
Obiective de referin:
O1 s cunoasc textul
O2 s delimiteze momentele subiectului
Obiective operaionale:
Cognitive:
S cunoasc coninutul textului
s cunoasc cuvintele noi
s-i nsueasc cunotinele privitoare la structura, la subiectul i momentele subiectului operei literare.
s alctuiasc planul simplu i dezvoltat de idei
Afectiv-atitudinale:
s participe activ la lecie
s manifeste interes i sensibilitate
s manifeste spirit critic i autocritic
s dea dovad de inventivitate i ingeniozitate
s-i dezvolte sentimenntele de dreptate social i demnitate uman i patriotism.
Psiho-motrice:
s pstreze poziia corect n banc
s coopereze cu colegii
s-i anune intenia de a rspunde ridicnd mna
Metode i procedee didactice: - lectura expresiv, Conversaia, Explicaia, momentele subiectului, nvarea prin descoperire.
Resurse materiale: lectura integral, benzi desenate tip diafilm.
Forme de organizare: frontal i individual
Principii didactice:
- principiul respectrii particularitii de vrst i intelectuale
principiul predrii intuitive
principiul nsuiririi active i contiente
principiul sistematizrii cunotinelor
principiul concentricitii materiei
Forme de evaluare: continu i final
Locul de desfurare: sala de clas
Timp: 50 minute
Desfurarea leciei
I. Organizarea clasei pentru lecie
Absene, pregtirea clasei pentru lecie
II. Verificarea leciei anterioare.
Corectarea compunerii descriptive cu tema Roadele toamnei.
III. Captarea ateniei
Pe tabl sunt scrise cuvintele i expresiile: STEAG, A NDRZNI, IZBND, SOL, SLOBOD, A SE MPOTRIVI, VRJMA, ARIN, A CURMA, MERINDE, CU BUN SEAM, A-I LUA DRUMUL, A PURTA GRIJ, A DA PORUNC, A DA PIEPT.
IV. Anunarea subiectului i a scopului leciei
Se cere s se scrie rapid n dreptul fiecruia cte un sinonim. Se scrie titlul pe tabl, se anun subiectul i obiectivele leciei.
V. Reactualizarea cunotinelor
ncadrarea lecturii n creaia lui C. Negruzzi.
Povestirea pe scurt a coninutului lecturii.
Situarea n timp.
Explicarea titlului
Analiz complex a trei fragmente
Pe drumul n inim
Ce castel e acesta?cu minile
Voi ai cutezat Spnzurai-I!
VI. Dirijarea noii nvri
Stabilirea modului de expunere predominant i a tipului de oper
Sunt prezentate pe scurt faptele i ntmplrile, se formuleaz definiia subiectului operei literare.
Se reia coninutul, se lectureaz fragmentele care corespund ideilor principale formulate n leciile anterioare
Cu ajutorul clasei se stabilesc momentele subiectului
Profesorul le numete i le scrie pe tabl. Aadefinirea se realizeaz prin deducie de ctre elevi. Elevii scriu definiiile pe caiet.
VII. Feed-back-ul
Se subliniaz necesitatea stusierii momentelor subiectului operelor literare.
Elevii stabilesc fragmentele corespunztoare fiecrui moment.
VIII. ncheierea leciei
Se fac aprecieri cu referire la activitatea elevilor i se noteaz rspunsurile elevilor.
IX. Tema pentru acas
lectura textului
stabilirea momentelor subiectului, dup acelai algoritm, pe lectura Puiul de Alexandru Brtescu-Voineti, studiat de elevi n clasa a V-a.