plan de lectie planificare operationala (1)

4

Click here to load reader

Upload: anamaria-bancila

Post on 29-Nov-2015

107 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

etapele lectiei

TRANSCRIPT

Page 1: Plan de Lectie Planificare Operationala (1)

PLAN DE LECṬIE

Data :

PROFESOR:

DISCIPLINA: PLANIFICARE OPERAṬIONALẮ.

CLASA:

TEMA LECṬIEI : Structura organizatorică a întreprinderii

Tipul lecţiei : Lecţie de evaluare

Durata lecţiei : 50 min.

Competenţe generale: Analizează structura organizatorică a unităṭii economice

Competenţe specifice: Identifică factorii de influenṭă a tipurilor de structuri organizatorice; Enumeră tipurile de structuri organizatorice; Identifică tipurile de structuri organizatorice după anumite caracteristici; Aplică practic cunoştinţele dobândite întocmind diferite tipuri de organigrame; Stabileṣte poziṭia sa în cadrul unei structuri organizatorice;

Strategii didactice:Mijloace didactice: test de evaluare;Moduri de activitate cu elevii: frontal.

Desfăşurarea lecţieia. Moment organizatoric: Profesorul îi salută pe elevi şi controlează prezenţa prin

strigarea catalogului. b. Evaluarea propriu-zisă: Profesorul împarte testările ṣi explică modul de lucru.

Elevii vor completa testul de evaluare.c. Aprecieri generale, concluzii.

Profesorul va nota elevii şi va face recomandări vizând ameliorarea activităţii unde va fi cazul.

Page 2: Plan de Lectie Planificare Operationala (1)

Nume si prenume elev………………………Clasa Data

TEST DE EVALUARE PLANIFICARE OPERAṬIONALẮ

I. Răspundeṭi la următoarele cerinṭe :

a) Ce este întreprinderea ? 15pb) Definiṭi noṭiunea de structură organizatorică 15pc) Enumeraṭi elementele de bază ale structurii organizatorice din cadrul unei întreprinderi.

15p

II. Apreciaṭi cu adevărat ( A) sau fals ( F) următoarele afirmaṭii: 15p

a) Structura organizatorică poate fi considerată drept scheletul firmei ṣi cuprinde două părṭi.b) Cadrul juridic ṣi statutul juridic de funcṭionare sunt factori care influenṭează tipurile de

structuri organizatorice.c) Întreprinderile mici au peste 50 de salariaṭi.

III. Completaṭi spaṭiile libere: 15p

Societatea comercială reprezintă ...............................prin care ...........................sau mai multe persoane se învoiesc să pună ceva în ................................., cu scopul de a împărṭii .............................ce se pot obṭine.

IV Încercuiṭi răspunsurile corecte : 15p

1. Pentru producṭia individuală nomenclatura de fabricaṭie este:a) Restransă , uneori un singur tip de produs;b) Foarte mare;c) Relativ mare;

2. În cadrul producṭiei de masă forma de deplasare a obiectelor muncii este:a) Individuală, bucată cu bucată;b) Pe loturi;c) Individuală pe loturi mici;

3. În Romania există :a) 3 niveluri de calificare profesională a personalului ;b) 6 niveluri ;c) 5 niveluri;

Nota* Timp de lucru 50 min. Se acorda 10 puncte din oficiu

Page 3: Plan de Lectie Planificare Operationala (1)

BAREM DE CORECTARE ṢI NOTAREI.

Întreprinderea – Reprezintă veriga de bază a economiei, în care au loc producerea unor bunuri, executarea unor lucrări sau prestarea unor servicii conform cerinṭelor pieṭei. – 15p

Structura organizatorică - ansamblul persoanelor , subdiviziunilor organizatorice şi relaţiilor care se stabilesc între acestea în vederea realizării obiectivelor întreprinderii. – 15p

Elementele structurii organizatorice - postul, funcţia , ponderea ierarhică, compartimentul sau departamentul , relaţiile dintre compartimente sau posturi , nivelurile ierarhice. – 15p

II. a) A – 5pb) A – 5pc) F – 5p

III.Societatea comercială reprezintă un contract prin care două sau mai multe persoane se

învoiesc să pună ceva în comun, cu scopul de a împărṭi foloasele ce se pot obṭine. – 15p

IV. 1. – b 5p2. – a 5p3. – c 5p