plan de lectie licenta i

9
Capitolul III PLAN DE LECŢIE CLASA: a VII-a OBIECT: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ PROPUNǍTOR: Popa Iulia-Georgiana SUBIECT: „Florin scrie un roman” de Mircea Cărtărescu TIPUL LECŢIEI: recapitulare şi sistematizare COMPETENŢE GENERALE: dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1-să definească autorul, naratorul, personajul; O2-să identifice personajele care apar ȋn cele trei planuri narative; O3-să identifice raportul dintre autor-narator-personaj, narator obiectiv, narator subiectiv ȋntr-o operă literară; O4-să scrie un cvintet, ȋn maxim 5 minute, utilizând minim un adjectiv şi două verbe la modul gerunziu. RESURSE: 27

Upload: iulia-mares

Post on 27-Dec-2015

6 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Plan de Lectie Licenta I

Capitolul III

PLAN DE LECŢIE

CLASA: a VII-a

OBIECT: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

PROPUNǍTOR: Popa Iulia-Georgiana

SUBIECT: „Florin scrie un roman” de Mircea Cărtărescu

TIPUL LECŢIEI: recapitulare şi sistematizare

COMPETENȚE GENERALE: dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1-să definească autorul, naratorul, personajul;

O2-să identifice personajele care apar ȋn cele trei planuri narative;

O3-să identifice raportul dintre autor-narator-personaj, narator obiectiv, narator subiectiv

ȋntr-o operă literară;

O4-să scrie un cvintet, ȋn maxim 5 minute, utilizând minim un adjectiv şi două verbe la

modul gerunziu.

RESURSE:

procedurale: conversaţia euristică, explicaţia,observația, munca în echipă, metoda cubului,

cvintetul;

materiale: manualul, fişe, coli de hârtie, etichete, lipici, cubul cu sarcini;

organizatorice: activitate frontală, activitate pe grupe şi individuală.

BIBLIOGAFIE:

1. „Limba română” – manual pentru clasa aVII-a, Editura Humanitas;

27

Page 2: Plan de Lectie Licenta I

2. MȊNDRU, Elena, NICULAE, Areta, BORBELI, Lucica, FILIP, Doina, Gall, Magdalena,

NEMȚOC, Delia, TOPLICEANU, Floricica, 2010, „Strategii didactice interactive.

Exemple din practica didactică”, Editura DPH, Bucureşti.

28

Page 3: Plan de Lectie Licenta I

Etapelelecției Ob.

op.

Conţinutul lecţieiDurata

Strategii didactice EvaluareaForme de

org. a învăţării

Res. materi

ale

Resurse procedurale

1.Moment organizatoric

Asigurarea cadrului necesar pentru ȋnceperea lecției 1’ Frontal conversaţie

Observarea sistematică a elevilor

2.Reactualizarea cunoştințelor

Se cere elevilor să defineasă termenii de „autor”, „narator”, „personaj”. Dacă ați putea fi unul din personajele voastre preferate, care ar fi acela?Dar autorul vostru preferat?

3’

FrontalConversaţieExplicație

3.Captarea atenției

Care sunt instanțele narative ce pot fi identificate ȋn opera „Florin scrie un roman” de M. Cărtărescu?

3’ Observarea

sistematică a elevilor

29

Page 4: Plan de Lectie Licenta I

4.Anunţarea temlor şi a obiectivelor

Elevii sunt anunțați cu privire la faptul că se va stabili care sunt instanțele comunicării narative din cele trei planuri ale textului din manual-„Florin scrie un roman”. La final ei vor avea capacitatea de a recunoaste relațiile care se stabilesc ȋntre autor-narator-personaj şi va trebui ca fiecare din ei să alcătuiască un cvintet de tipul:

Un substantivDouă adjectiveTrei verbe la modul gerunziuPatru cuvinte care exprimă sentimenteUn cuvânt care exprimă esența subiectului.

1’

Frontal

Cvintetul

Conversaţia

30

Page 5: Plan de Lectie Licenta I

5.Dirijarea învățării

O1

O2

Elevilor li se cere să lipească etichete cu numele personajului pe trei coli suprapuse de diferite culori care reprezinta cele trei planuri narative. (anexa 1)

5’ Frontal Coli colorateEticheteLipici

ConversațiaExplicația

Voi aprecia capacitatea elevilor de aopera cu noţiunile discutate.

O3

Se foloseşte metoda cubului. Fiecare elev extrage câte un bilețel colorat dintr-un bol. Se formează şase grupe ȋn funcție de culoarea biletului extras. Fiecare grupă va primi o sarcină diferită care este notată pe fiecare din fețele cubului.

1. DESCRIE succint persoanjele Florea-Florin-Florescu;2. COMPARǍ- l pe Florin cu Florea haiducul;3. ASOCIAȚI lectura „Florin scrie un roman” cu alta ȋn care apare povestirea ȋn ramă;4. ANALIZAȚI propozițiile următoare:

Florea haiducul este un alter-ego al personajului Florin din prima secvență narativă. A/ G

Ȋn al doilea şi al treilea plan narativ relatarea se face la persoana I. A/G

Al III-a plan narativ ar putea primi titlul „Florin şi gaşca lui”. A/G

Romanul haiducesc este inserat ȋn povestea lui Florian, iar aceasta este inclusă la rândul ei ȋn textul de manual pregătit de scriitorul Florescu. A/G

Florin face trecerea de la realitate la ficțiune Toate personajele sunt la rândul lor autori şi

naratori. A/G

10’

Pe grupe

CubulBilețele colorateFişe cu sarcini de lucruCaietul

Observația

Voi aprecia modul ȋn care elevii colaborează pentru rezolvarea sarcinilor

31

Page 6: Plan de Lectie Licenta I

Se cere să se corecteze afirmațiile greşite.5. APLICAȚI noțiunea de „povestire ȋn ramă” ȋntr- un text de 6-7 rânduri;6. ARGUMENTAȚI afirmația : „Se-ntreba uneori dacă Duke, eroul, sau monştrii ştiau că nu sunt adevărați, că totul e doar un joc, ȋn care ei trebuie să facă tot ce le comandă copilul care se joacă”.

Se verifica rezolvările. 13’

Frontal ConversațiaExplicația

7. Obținerea performanței

O4Elevii realizează cvintetul care trebuie să facă referire la personajul Florea haiducul.Exemplu:Gealatu, Furios,răzbunator Pândind, lovind, fugindDe teamă pentru viațăTicăloşenie.

Se ascultă câteva lucrări şi se fac observațiile necesare.

10’Tabla

CaieteleExplicațiaObservația

8.Aprecieri şi recomandări Ȋi ȋncurajez pe elevii care au participat ȋn mod activ la oră

şi le ofer explicații suplimetare legate de lecție dacă este necesar.Li se dă ca temă elevilor să realizeze un cvintet cu referire la scriitorul Florescu.

1’

32

Page 7: Plan de Lectie Licenta I

33