plan de lectie dinescu

11
PLAN DE LECȚIE Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic „Mihai Viteazul”, Caracal Profesor: Filip Sonia Adriana An școlar: 2014-2015 Disciplina: Limba și literatura română Subiectul lecției: LITERATURA ROMÂNĂ ÎN COMUNISM – Hau hau, de Mircea Dinescu Clasa: a IX-a E Data: 5 iunie 2015 Timp alocat: 50 de min. Tipul lecției: De formare de priceperi și deprinderi. Obiectivul fundamental (scopul lecției): să utilizeze cunoștințele de teorie literară pentru adoptarea unei strategii de lectură interpretativă. Obiective de referință: ►1.1. utilizarea adecvată a achizițiilor lingvistice în receptarea diverselor texte; ►1.2. identificarea elementelor specifice din structura unor tipuri textuale studiate; 1

Upload: sonia-filip

Post on 07-Sep-2015

261 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

clasa a 12-a

TRANSCRIPT

PLAN DE LECIE

Unitatea de nvmnt: Liceul Teoretic Mihai Viteazul, CaracalProfesor: Filip Sonia Adriana

An colar: 2014-2015

Disciplina: Limba i literatura romn

Subiectul leciei: LITERATURA ROMN N COMUNISM Hau hau, de Mircea DinescuClasa: a IX-a EData: 5 iunie 2015Timp alocat: 50 de min.

Tipul leciei: De formare de priceperi i deprinderi.

Obiectivul fundamental (scopul leciei): s utilizeze cunotinele de teorie literar pentru adoptarea unei strategii de lectur interpretativ.

Obiective de referin:

1.1. utilizarea adecvat a achiziiilor lingvistice n receptarea diverselor texte;1.2. identificarea elementelor specifice din structura unor tipuri textuale studiate;2.2. identificarea temei textelor propuse pentru studiu;2.4. analizarea componentelor structurale i expresive ale textelor studiate i discutarea rolului acestora n tratarea temelor;2.6. aplicarea conceptelor de specialitate n analiza i discutarea textelor literare studiate;3.3. argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate.Obiective operaionale:

Cognitive: OC 1: s formeze cu uurin cmpuri lexicale pentru termeni indui;OC 2: s reactualizeze etapele relecturii critice: nivel minimal: comprehensiunea (nelegerea lexicului, a mesajului major al textului, a vocii auctoriale);

nivel mediu: analiza (identificarea figurilor de stil, observaii de prozodie, stabilirea motivelor literare);

nivel maximal: interpretarea (comentarea figurilor de stil i a sensului; stabilirea temei);

OC 3: s aprofundeze trsturile speciei literare. Afective: OA 1: elevii vor fi motivai pentru relectur; elevii vor fi motivai pentru activitatea de cercetare literar;

Motrice: OM 1: pe parcursul leciei, elevii vor deveni capabili s utilizeze corect mijloacele de nvmnt;

Strategia didactic: mixt.Demersul didactic: inductiv, analogic.

Metode didactice: socratic, activ.

Tehnici de predare: conversaia, conversaia euristic, problematizarea.

Mijloace de nvmnt: sala de clas, organizarea bncilor, cadrul disciplinat al colii.

Materiale didactice: fie de lucru, caietul, manualul, tabla.

Modaliti de fixare: exerciiul, explicaia.

Modaliti de evaluare: evaluarea se realizeaz prin ntrebri centrate pe obiective i prin observarea deprinderilor de munc intelectual (de aplicare a teoriei nvate).

Bibliografie: Limba i literatura romn, Manual pentru clasa a IX-a, Editura Humanitas, Bucureti, 2010; Muat, Carmen, Strategiile subversiunii, Editura Cartea Romneasc, Bucureti, 2008; Chevalier, Jean, Gheerbrant, Alain, Dicionar de simboluri, Editura Aramis, Bucureti, dup ediia 1969; Nicola, Ioan, Tratat de pedagogie, Bucureti, E.D.P., 1996.SCENARIU DIDACTIC

Nr. ctr.Etapele lecieiOb. op.Coninuturi ale nvriiStrategia didacticEvaluare

Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizareObservarea sistematica a elevului

1.Organizarea colectivului i a cadrului de desfurare a leciei;Salutul clasei.

Prezena conform catalogului.

Elevii rspund.

Elevii se serviciu pe clas precizeaz absenii n ordinea strigrii din catalog.Conversaia Catalogul claseiFrontal Urmrirea participrii n cadrul grupului

2.Verificarea temelor pentru acas i a cunotinelor eseniale din lecia anterioar, ce servesc drept elemente-ancor pentru lecia ce va urma;Profesorul numete elevii care s citeasc din rezolvarea temei i face observaiile necesare.

Elevii citesc tema din caiete i rspund eventualelor ntrebri suplimentare.Elevii rspund ntrebrilor legate de completarea fiei.Conversaia

ExplicaiaCaietele elevilorIndividual

Frontal

3.Captarea atenieiProfesorul scrie moto-ul leciei pe tabl: Lucrurile toate se destram; centrul nu mai exist;/ Pura anrhie se abate asupra lumii. (William Butler Yeats)V place? De ce?Elevii rspund subiectiv, aleatoriu.ExplicaiaFrontal

4.Comunicarea noului coninut de nvare;Profesorul anun subiectul leciei i a obiectivelor ei.

Plecnd de la tautologia a fi egal cu tine nsui profesorul explic principiul literaturii postmoderne, n care textul caut s produc sinele, nu s l descopere, nu s l cunoasc, nu s l piard. Literatura este o form de autoconstruire a identitii, de nsumare de identiti.Scrie titlul leciei pe tabl: LITERATURA ROMN N COMUNISM - Hau hau, de Mircea Dinescu

Elevii ascult i noteaz n caiete titlul.ConversaiaTabla

Caietele elevilorFrontal

5. Dirijarea nvrii, asigurarea reineri fiecrei subuniti de nvare prin momentele de munci independent i n echip ce alterneaz cu activitatea frontal;DESPRE POSTMODERNISM GENERALITI: P pentru Propriu ceea ce este caracteristic unui individ, adic identitatea, este o simpl iluzie. De unde orientarea ctre fragmentaritate i context.O pentru Oniric, aspectele ce in de domeniul iraionalului, al traumelor de la nivelul subcontientului (descoperirea modernitii i ro.) opus iluziei pozitiviste (progresul, adevrul...) colective a modernitii. Lumea desacralizat i explicat psihologic!S pentru Subversiv, care submineaz ordinea intern a unui stat, mpotriva majoritii, care se desfoar n ascuns, ilegal.

T pentru Tensionat, o tensiune a unitii dintre globalism (nostalgia unitii de destin) i multiculturalism (produs romantic, caut diferena specific, tendinele cetrifuge). Postmodernul este antielitist i antiuniversalist.Societatea totalitar de tip comunist i societatea postindustrial au n comun, dei ci diferite, alienarea i dezumanizarea individului, erodarea identitii individuale i colective, suspendarea realitii i nlocuirea ei cu o reea de imagini contrafcute, de simulacre a cror menire era aceea de cosmetizare a unui organism muribund.RELECTURA CRITIC:

1. Comprehensiunea.

Despre ce este vorba n text?

nelegei toi termenii folosii?

Ce semnific grul? Crui cmp lexical aparine el?

Ce semnific blciul? Cruia cmp lexical aparine el?

Ce sunt lentilele grase? (Pentru miopie, pentru deprtarea obiectelor vederea la distan).Ce sunt lentilele slabe? (Pentru hipermetropie, apropierea obiectelor vederea de aproape).

Cum apare prozodia?

Ce figuri de stil apar n text? Ce artificii de construcie remarcai?

Personificare

Repetiie

Inversiune

Lipsa punctuaiei

Alegoria!

2. Analiza textului

Schema pe vertical cmpul lexical al verbelor:

se culc, se trezete = adevrul

s ia, s dea, ia (cine vrea) = doctorii

nu e, a luat foc, n-a fost = adevrul

intr = prostul >>> inflexibil/nemaleabil ne convinge = fierul (imagine tactil) s-a mritat = mortul

a nechezat = calul >>> duhoarea (i. olfactiv)

doarme = generalul >>> poza/aparena (i. vizual) s-au prezentat + s cnte = cntreii >>> muzica (i. auditiv) hau hau, pardon, n-am chef, nu (mi-)e dat, s umblu = eul liric

3. Interpretarean lumina principiilor postmoderne, cum vedei condiia adevrului?

Ce apare n locul adevrului? Ce elemente suplinesc nevoia de satisfacere a simurilor?

Cum apar aceste elemente?

Din registrul abstract se trece n cel concret, pamfletar, revenindu-se la abstract n final. Alegoria eului liric ascuns n adevr este puternic codificat.

Profesorul rezum cteva idei principale pe care le noteaz pe tabl.

Elevii noteaz n caiete de la tabl.

Despre condiia adevrului.

Elevii citesc din Dicionarul de simboluri. Aparine naturii.Blciul este un trg mare inut n anumite perioade ale anului, la srbtori importante i nsoit de spectacole i de petreceri populare. Aparine artificialului.-Rim mperecheat

-Ritm trohaic

-Msura

Adevrul apare disipat. Aproape insesizabil.

Lucruri concrete.

Pe dos.

Elevii i noteaz n caiete ideile.Expunerea

Explicaia

Problemati-zarea

Conversaia

Explicaia

Conversaia euristic

Problematizarea

Exerciiul

Explicaia

Conversaia

Explicaia

ExpunereaManualul

Tabla

Manualul cu textul poeziei

Frontal

Individu-al

Frontal

Individual

Frontal

Individual

Frontal

IndividualFrontal

Frontal

Verificare oral

6. Evaluarea formativProfesorul mparte fia de lucru 2 (vezi anexa).

Le explic elevilor c trebuie s citeasc textul dat integral i s aleag din acesta termenii care vorbesc desoprepe care ei i resimt cei mai semnificani i mai interesani i s interpreteze acei termeni Profesorul ofer un feedback frontal i clasific ierarhic cele mai bune intervenii.Elevii rezolv sarcina propus pe grupe.Explicaia - feedbackulCatalogul (eventual elevii cei mai activi sunt notai)Pe grupe

Frontal

7.Precizarea i explicarea temei pentru acas.Comentai o alt poezie a lui Mircea Dinescu n lumina tehnicii subversiunii constatate n studiul textului analizat n clas.Elevii noteaz n caiete tema pentru acas.Expunerea Frontal Monitorizarea notrii n caiete a sarcinii de lucru pentru acas.

7