plan de lectie cupru

Upload: miruna-miron

Post on 10-Mar-2016

40 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

proiect didactic

TRANSCRIPT

COALA DE ARTE I MESERII TRAIAN-IALOMIA

PLAN DE LECIE

DATA: 20.01.16Clasa: a VIII-a AUNITATEA SCOLARA: Scoala Gimnaziala Al. Davila

DISCIPLINA: Chimie

Titlul leciei: Cuprul

Tipul leciei: mixta

Competene cadru:

1. Cunoaterea i nelegerea fenomenelor chimice, a terminologiei i a conceptelor specifice domeniului chimiei.

2. Dezvoltarea capacitii de explorare/investigare a realitii i de rezolvare de probleme specifice domeniului chimiei.

3. Dezvoltarea capacitii de comunicare, utiliznd limbajul specific domeniului chimiei.

4. Formarea unor valori i atitudini referitoare la impactul chimiei asupra naturii i a societii.

Competene specifice:La sfritul clasei a VIII-a elevii vor fi capabili:

1. S cunoasc terminologia i conveniile tiinifice privind substanele simple i compuse.

2. S identifice caracterul nemetalic/metalic al elementelor.

3. S conduc operaii experimentale de laborator pentru a studia proprietile substanelor simple i compuse

4. S interpreteze observaiile i datele obinute n urma activitilor experimentale.

5. S deduc aplicaii ale unor substane.

Obiective operaionale:

O1- S indice structura atomului de cuprului.

O2 S enumere compui n structura crora se gsete cuprului .

O3 S stabileasc proprietile fizice ale cuprului.

O4 S scrie ecuaiile reaciilor prin care se ilustreaz proprietile chimice ale cuprului.

O5 S coreleze proprietile fizice i chimice ale cuprului cu utilizrile lui.

Materiale i mijloace de nvmnt:

Sistemul Periodic,

Manualul,

Fie de lucru,

Ustensile de laborator,

Substane.

Metode i procedee didactice:

Expunerea

Conversaia euristic

Modelarea,

Problematizarea,

Descoperirea dirijat,

Exerciiul,

Experimentul.

Momentul lecieiObiectiv operaionaleActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i mijloace didacticeModaliti de evaluare

I. Moment organizatoric asigurarea condiiilor optime necesare desfurrii activitii.

prezen- se pregtesc pentru activitate

II. Captarea atenieiCuprul .Elevii dau exemple de metale

III. Anunarea temei i a obiectivelorLa sfritul acestei ore va trebui s cunoatei structura atomic, valena, starea natural, proprietile fizice i chimice ale cuprului precum i utilizrile lui.- elevii scriu titlul n caieteConversaia

IV. Prezentarea optim a coninutului i dirijarea nvriiO1 S indice structura atomului de aluminiu.Cuprul are simbolul Cu.

Z=29, A= 64 se efectueaz exerciiul 1 din foaia de lucruP+ =29

e- =13, n0 =64-29 =35Configuraia electronic

K=2e-L=8e-M=18 e-

N= 1 e-Grupa a I-a B

Perioada a 4-a

Cu - 2 e- Cu2+Cu -1e- Cu1+Ion pozitiv, caracter electropozitiv, metal

O2 - S enumere compui n structura crora se gsete cuprul.Cuprul se gsete n natur rar sub form nativ. Se gsete sub form de minereuri. Cele mai importante sulfuri naturale sunt: calcopirita, CuFeS2 i calcozina Cu2S.- elevii scriu n caiete.

O3 S stabileasc proprietile fizice ale aluminului.Elevii vor observa obiectele din cupru de la mese i vor specifica proprietile fizice ale cuprului.Cuprul este un metal armiu-roiat. Este un bun conductor de cldur i electricitate, fiind al doilea dup argint n ceea ce privete conductibilitatea electric i conductibilitatea caloric.Cupru este ductil, maleabil i se lamineaz uor (foiele subiri sunt abastre-verzui.)

O4 S scrie ecuaiile reaciilor prin care se ilustreaz proprietile chimice ale aluminiului.Cuprul reacioneaz cu nemetalele:

1. Reacia cu oxigenul la temperatur.

2. Reacia cuprului pulbere cu clorul

3. Reacia cuprului cu sulful la temperatur ridicat.

4. Cuprului nu reacioneaz cu acidul clorhidric i nici cu apa, dar reacioneaz cu oxiacizii (acidul sulfuric i acidul azotic)5. Reacia cuprului cu srurile.

6. Utilizrile i importan2Cu + O2 2CuOCu + Cl2 CuCl2Cu + S CuS

Cu + HCl nu reacioneazacidul sulfuric concentratCu + H2SO4 = CuO + SO2 + H2O CuO + H2SO4= CuSO4 + H2O

Reacia total este:

Cu + 2H2SO4 = CuSO4 + SO2 + 2H2O

albastru -acidul azotic concentrat3Cu + 2HNO3 = 3 CuO + 2NO + H2O

3CuO+ 32 HNO3 =Cu(NO3)2 + 3 H2O Reacia total este:

3Cu +8HNO3=3Cu(NO3)2 + 2NO +4H2O

verde

NO (monoxidul de azot) rezultat reacioneaz cu oxigenul din aer dnd un oxid al azotului de culoare brun:

2NO + O2 = 2NO2

-conform poziiei sale n seria de activitate, reacioneaz numai cu srurile metalelor situate dup el n aceasta:

Cu + 2AgNO3 = 2Ag + Cu(NO3)2Ag + Cu(NO3)2 = imposibil

Cu nu reacioneaz cu H2O, HCl, bazele, HNO3 dil., H2SO4 dil.

Importan i utilizri:

- cabluri electrice;

- circuite electronice fine;

- bobine;

- site;

- cazane, alambic;

- vase, cazane;

- monumente, statui(bronzul);

- robinei, instalaii casnice(alama);

- piese pentru maini(alama);

- instrumente muzicale(clasa almuri);

- bijuterii (malachitul, azuritul, Cu);

- electrozi de cupru;

- fungicide (stropiri cu sulfat de Cu, piatra vnt), n agricultur.

O5 S coreleze proprietile fizice i chimice ale aluminiului cu utilizrile lui.- elevii noteaz

V. Fixarea cunotinelor- profesorul reia, mpreun cu elevii, principalele idei ale leciei.- elevii rspund la ntrebrile profesorului.- conversaia euristic, problematizarea- frontal

PAGE 3