plan de lectie calin

16
PROIECT DE LECŢIE UNITATEA: ŞCOALA CU CLS. I-VIII BÂRZEŞTI DATA: 18.01.2007 PROPUNÃTOR: prof. RALUCA ELENA IONAŞCU CLASA: A VII-A OBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNÃ UNITATEA DE ÎNVÃŢARE: TIPURI DE DESCRIERE SUBIECTUL: CÃLIN (FILE DIN POVESTE) de MIHAI EMINESCU (lectură aprofundată) TIPUL LECŢIEI: DE COMENTARE A UNEI OPERE LITERARE (OPERÃ EPICÃ ÎN VERSURI) OBIECTIVE CADRU: - dezvoltarea capacităţii de exprimare a mesajului oral; - dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris. OBIECTIVE DE REFERINŢÃ: 2.1 – să asigure coerenţa ideilor exprimate; 2.5 – să recurgă la elemente de afectivitate în comunicarea orală;

Upload: securamona14300

Post on 21-Oct-2015

37 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect didactic calin file din poveste

TRANSCRIPT

Page 1: Plan de Lectie Calin

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA: ŞCOALA CU CLS. I-VIII BÂRZEŞTI

DATA: 18.01.2007

PROPUNÃTOR: prof. RALUCA ELENA IONAŞCU

CLASA: A VII-A

OBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNÃ

UNITATEA DE ÎNVÃŢARE: TIPURI DE DESCRIERE

SUBIECTUL: CÃLIN (FILE DIN POVESTE) de MIHAI EMINESCU (lectură aprofundată)

TIPUL LECŢIEI: DE COMENTARE A UNEI OPERE LITERARE (OPERÃ EPICÃ ÎN VERSURI)

OBIECTIVE CADRU:

- dezvoltarea capacităţii de exprimare a mesajului oral;

- dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris.

OBIECTIVE DE REFERINŢÃ:

2.1 – să asigure coerenţa ideilor exprimate;

2.5 – să recurgă la elemente de afectivitate în comunicarea orală;

3.1 - să recunoască modalităţile specifice de organizare a textului epic şi procedeele

de expresivitate în textul liric;

4.2 – să organizeze secvenţele textuale în funcţie de o cerinţă specifică;

Page 2: Plan de Lectie Calin

4.6 – să-şi exprime, în scris, opinii, sentimente şi atitudini.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1 ~ să explice prezenţa expresiei „file din poveste”, ca subtitlu al poemului

eminescian;

O2 ~ să delimiteze cele trei tablouri distincte din ultima parte a poemului Călin (file din

poveste) de M. Eminescu;

O3 ~ să completeze cele patru cadrane de pe fişa de lucru cu imagini vizuale, auditive,

olfactive din text;

O4 ~ să identifice elementele fabuloase, specifice basmului, din tabloul nunţii

împărăteşti;

O5 ~ să comenteze cele trei citate propuse pe fişa < jurnalul dublu >;

O6 ~ să precizeze cel puţin patru trăsături (fizice sau morale) ale fetei de împărat;

O7 ~ să manifeste receptivitate faţă de conţinutul poemului eminescian.

STRATEGII DIDACTICE:

a). METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, lectura selectivă, interpretarea,

lucrul cu manualul, explicaţia, metoda „cadranelor”, metoda „jurnalului

dublu”, brainstorming;

Page 3: Plan de Lectie Calin

b). RESURSE MATERIALE: manualul, fişe de lectură, volum de poezii, fişe de

lucru, tabla, caietele elevilor, creta;

c). RESURSE UMANE: elevii clasei a VII-a, cadrul didactic;

d). FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, în perechi;

e). TIMP, SPAŢIU: 50 de minute, sala de clasă.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

1. Programe şcolare pentru clasele V-VIII. Aria curriculară: limbă şi comunicare, Editura

Cicero, Bucureşti, 1999;

2. Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian,Limba română. Manual pentru

clasa a VII-a, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2003;

3. Parfene Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura

Polirom, Iaşi, 1999;

4. Goia Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura

Dacia, Cluj-Napoca, 2002;

5. Eminescu Mihai, Poezii, Editura Minerva, Bucureşti, 1970;

6. Eminescu Mihai, Proză literară, Editura Cartea Românească, Bucureşti, 1978;

7. Ştefan Badea, M. Eminescu- Poezia de inspiraţie folclorică, Editura Albatros,

Bucureşti, 1982;

Page 4: Plan de Lectie Calin

8. Florica Chereja, Dezvoltarea gândirii critice în învăţământul primar, Editura

Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2004.

SCENARIUL ACTIVITÃŢII

EVENIMENTULACTIVITÃŢII

OB. ACTIVITATEA DE INSTRUIRE TIMP

METODE ŞI

PROCEDEE

EVALUAREACTIVITATEA

PROFESORULUIACTIVITATEA

ELEVILOR

1. ORGANIZAREA COLECTIVULUI DE

ELEVI

Verificarea prezenţei elevilorPregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţieiStabilirea ordinii

Elevul de serviciu face prezenţa elevilorFiecare elev îşi va pregăti cărţile şi caietele de limba română

1’

2. ACTUALIZAREA UNOR CUNOŞTINŢE

Se va verifica tema pentru acasă atât calitativ, cât şi

Răspund întrebărilor puse.

3’ conversaţia Verific tema .Analizez

Page 5: Plan de Lectie Calin

ŞI IMPRESII DE LECTURÃ

cantitativ. Solicit elevilor să vorbească despre impresiile de lectură pe care le-au perceput în urma citirii poemului Călin(file din poveste) de M. Eminescu.

Îşi exprimă sentimentele şi impresiile în legătură cu poemul eminescian.

răspunsurile elevilor. Fac aprecieri verbale.

3. CAPTAREA ATENŢIEI

Solicit elevilor să spună tot ce le trece prin minte la auzul cuvântului „poveste”.-De ce credeţi că am ales acest cuvânt?-M. Eminescu a scris poveşti?-Care este definiţia basmului?-Unde îşi are punctul de plecare acest poem pe care noi îl studiem?-Poate cineva să povestească basmul popular Călin Nebunul?

Spun ceea ce le trece prin minte.

Elevii formulează răspunsuri la întrebările adresate.Dau definiţia basmului.

Răspund cerinţelor.

5’ Brainstorming

conversaţia

Fac aprecieri verbale; stimulez

elevii pasivi.

4. ANUNŢAREA SUBIECTULUI LECŢIEI ŞI A

OBIECTIVELOR

-Astăzi, vom comenta versurile din poemul eminescian Călin (file din poveste).Scriu titlul lecţiei la tablă.Precizez în mod clar obiectivele urmărite pe parcursul activităţii.

Recepţionează mesajul. Scriu pe caiete titlul lecţiei.

1’

5. CONDUCEREA -Din câte părţi este alcătuit 29’ Conversaţia

Page 6: Plan de Lectie Calin

ÎNVÃŢÃRII

O1

O2

O3

O7

poemul Călin (file din poveste)?-Cum explicaţi prezenţa în titlul acestui poem a expresiei „ file din poveste”?-Daţi un sinonim cuvântului „file”.-Din câte părţi este alcătuit poemul Călin(file din poveste)?-Partea a VIII-a, adică fragmentul nostru din manual, ce structură compoziţională are?Voi cere elevilor să delimiteze cele trei tablouri ale acestei ultime părţi.-Care sunt elementele naturii ce revin constant în poezia eminesciană?Voi da elevilor câte o fişă de lucru , unde trebuie să completeze cele patru cadrane cu imagini vizuale, olfactive, auditive, precum şi sentimentele de care sunt cuprinşi atunci când citesc această parte de descriere.-În cea de-a doua parte a părţii noaste ce motiv apare?-Care este semnificaţia pe care o dobândeşte nunta în finalul poveştii noastre?

Elevii răspund la întrebările adresate, folosind atât manualul cu textul poemului, cât şi fişele de lectură realizate de ei.

Răspund la întrebări.

Completează fişele de lucru, urmărind pe conţinutul textului literar.

Răspund la întrebări.Explică semnificaţia nunţii .

Explicaţia

Lectura selectivă

Metoda cadranelorLucrul cu manualul

Conversaţia

Interpretarea

Fac aprecieri verbale.

Fac aprecieri verbale.

Fac aprecieri verbale.

Page 7: Plan de Lectie Calin

O4

O6

O7

-Care sunt personajele care participă la bucuria celor doi miri?-Este o nuntă reală, aşa cum întâlnim de obicei pe la noi?-Care sunt elementele fabuloase din tabloul nunţii împărăteşti?Voi cere elevilor să prezinte portretul fetei de împărat, aşa cum apare el în versurile eminesciene.-Care sunt personajele care participă la cea de-a doua nuntă de la sfârşitul poemului?-Cum este descris alaiul mirelui (fluturele) care se îndreaptă spre casa miresei (viorica)?-Prin ce figură de stil primesc insectele şi florile un statut social specific uman?-Care sunt asemănările existente între alaiul de nuntă al gâzelor şi o nuntă ţărănească?-De ce credeţi că finalul poemului se încheie cu imaginea celor două nunţi?

Fac comparaţie între o nuntă obişnuită şi nunta împărătească.

Răspund cerinţei.

Răspund în mod clar la întrebările puse.

Răspund la întrebări.

Interpretarea

ConversaţiaLucrul cu manualul

Explicaţia

Conversaţia

Fac aprecieri verbale.

Page 8: Plan de Lectie Calin

6. OBŢINEREA PERFORMANŢEI ŞI A FEED-BACK-ULUI

O5

O7

Voi cere elevilor să completeze în perechi câte o fişă de lucru, bazată pe metoda „jurnalului dublu”. Pe fişă sunt date câteva citate din poemul Călin(file din poveste), pe care elevii trebuie să le comenteze.Supraveghez şi îndrum activitatea fiecărei perechi, observând în ce măsură colaborează fiecare cu perechea sa. Solicit ca „raportorul” fiecărei perechi să prezinte răspunsurile date.Apreciez comportamentul general al elevilor participanţi la activitate. Evidenţiez elevii cei mai activi.Concluzii

Studiază sarcinile de lucru de pe fişe şi le completează în perechi , colaborând.

Citesc răspunsurile date pe fişele de lucru.

Recepţionează informaţiile.

10’ Metoda „jurnalului dublu”ExplicaţiaInterpretarea

Evaluarea rezultatelor şi a comportamentelor elevilor urmăreşte iniţiativa pe care o au aceştia. Urmăresc ingeniozitatea fiecărui elev în activitatea de învăţare, nivelul motivaţiei.

Notez In catalog elevii care s-au remarcat pe parcursul orei.

7. ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI

Precizez elevilor sarcina pe care o vor efectua acasă:-exerciţiul 6 / pag.131Comentaţi modul în care este sugerată atmosfera de sărbătoare din secvenţa a treia a textului.

Notează sarcina pentru acasă.

1’

Page 9: Plan de Lectie Calin

CÃLIN (FILE DIN POVESTE)DE MIHAI EMINESCU

CADRANELE

Completaţi cele patru cadrane:

Page 10: Plan de Lectie Calin

Imagini vizuale Imagini olfactive

Imagini auditive Sentimente

Page 11: Plan de Lectie Calin

CÃLIN (FILE DIN POVESTE)DE MIHAI EMINESCU

JURNALUL DUBLU

Comentaţi, în partea dreaptă a paginii, versurile citate:

„ În cuibar rotind de ape, peste care luna zace…”

„ Iată craiul, socru-mare, rezemat în jilţ cu spată,

Page 12: Plan de Lectie Calin

Ţapăn, drept, cu scriptru-n mână, şede-n perine de puf Şi cu crengi îl apăr pagii de muscuţe şi zăduf…”

„ Vin ţânţarii lăutarii, gândăceii, cărăbuşii, Iar mireasa viorică i-aştepta-ndărătul uşii…”