plan de lectie 5a

3

Click here to load reader

Upload: andreiz

Post on 14-Sep-2015

241 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

plan

TRANSCRIPT

PROIECTARE DIDACTICAProfesor: Kuttesch NicoletaData:26.05.2006Clasa:a-V-a AObiectul:Limba romanaSubiectul:Formule specifice dialoguluiTipul lectiei: De insusire de cunostinte

Obiective performative: Elevul va fi capabil:

- sa selecteze formulele de initiere a unei conversatii;

- sa foloseasca mimica si gesturile adecvate unei situatii de comunicare;

- sa initieze replici pentru adresarea dialogului;

- sa gaseasca formule potrivite pentru incheierea conversatiei;

- sa se adapteze la conversatia in grup. Continuturi vizate: - formule specifice dialogului;

- conversatia in grup;

Strategia didactica:

a. Metode si procedee: se vor folosi alternativ sau combinat, invatarea prin descoperire, conversatia, explicatia, brainstorming

b. Forme de organizare a invatarii: activitatea frontala alternativ cu cea individuala;

c. Resurse: capacitatile normale de invatare ale elevilor

d. Mijloace de invatmant: rebus, fise.

Parcursul didactic

I Actualizarea celor invatate anterior Profesorul intreaba ce inseamna pentru elevi SINCERITATE: adevar, respect, comunicare, intelegere,.

II Captarea atentiei pentru activitatea ce urmeaza Se rezolva Cubul cu informatii III Anuntarea titlului si a obiectivelor IV Conducerea invatarii Profesorul cere exemple de trei situatii in care avem de a face cu dialog oral.

Se rezolva exercitiile 1 si 2 de pe fisa.1 Se cer formule de initiere a dialogului pentru urmatoarele situatii :

- vii de la scoala si ii comunici mamei nota obtinuta;

- te intalnesti cu Praslea si il intrebi daca are telefon mobil;

- o intrebi pe vanzatoarea de la librarie daca Harry Potter cumpara carti de acolo;

- ii propui Cenusaresei sa mergeti la bal cu un taxi;

- il intrebi pe directorul scolii daca Motanul Incaltat are voie sa fie colegul tau de banca;

- te intalnesti cu un baietel de inghetata;

- vrei sa te joci cu o fetita de sticla........

- imagineaza-ti ca locuiesti in bloc cu un chinez si va intalniti in lift. Arata cum ii transmiti ca mergi la etajul al IV-lea.

- te intalnesti cu zmeul. Arata cum il convingi ca nu esti Praslea. Profesorul concluzioneaza ca alaturi de cuvinte, in dialogul oral, se folosesc gesturile, mimica, intonatia.

Se rezolva fisa 2.

Asadar intr-un dialog, vorbitorii trebuie sa-si adapteze limbajul la partener si la scopul sau imprejurarile situatiei de comunicare. Pentru ca un dialog sa se desfasoare in conditii bune trebuie respectate urmatoarele reguli:

- ascultati si priviti atent partenerul;

-nu-l intrerupeti si nu vorbiti in acelasi timp;

-prin replica faceti ca dialogul sa avanseze.

Se cere realizarea unui dialog in care un elev a aflat o noutate: Cenusareasa este arhitecta, iar mama sa vitrega- directoarea unei firme de constructii si vrea sa scape de ea.

Deci, intr-un dialog exista participanti activi / pasivi.

Se rezolva fisa 3 (intrerupere), 4 (formule de incheiere), 5(Micul Print).

V Asigurarea asimilarii are loc pe parcursul invatarii, intarirea facandu-se treptat prin aprecieri verbale.VI Asigurarea retentiei si a transferului: tema: Un dialog cu un baietel de ciocolata.