patrulatere clasa a v-a

12
Proiect didactic Propunator :Dodita alina Disciplina: Matematica Clasa: a V-a Data : 31.03.15 Numarul lectiei din sistemul de lectii:7/20 Numarul lectiei conform orarului: 4 Durata: 45 min Unitatea de învăţare : capitolul VI. Elemente de geometrie Subiectul: Patrulatere. Rezolvare de exercitii si problem. Tipul lecţiei: de formare acapacitatilor de analiza sinteza acunostintelor Subcompetente: 3.2; 3.5; 3.4; 3.9 Obiective operaţionale: a)cognitive 1. .Să recunoască şi să descrie figurile geometrice plane în diverse configuraţii, să utilizeze localizări şi poziţii relative în rezolvarea de probleme 2. Să enunte definitiile si proprietăţile specifice patrulaterelor 3. Să utilizeze proprietăţi calitative şi metrice ale figurilor geometrice în rezolvarea unor probleme 4. Să utilizeze instrumente geometrice pentru a construi diferite configuraţii geometrice 5. Să prezinte în mod coerent soluţia unei probleme, utilizând modalităţi variate în exprimare; b)afective 1. Să participe cu interes la lecţie 2. Să manifeste curiozitate şi creativitate în rezolvarea sarcinilor propuse c)psiho-motorii 1. Să aşeze corect notatiile si desenele în pagină 2. Să scrie lizibil în caiete şi pe tablă Tehnologii didactice”: Metode: -conversaţia, -explicaţia,

Upload: alina-dodita

Post on 06-Feb-2016

276 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

proiect pentru geometrie

TRANSCRIPT

Page 1: Patrulatere Clasa a v-A

Proiect didacticPropunator :Dodita alina Disciplina: MatematicaClasa: a V-aData : 31.03.15Numarul lectiei din sistemul de lectii:7/20 Numarul lectiei conform orarului: 4Durata: 45 minUnitatea de învăţare : capitolul VI. Elemente de geometrie Subiectul: Patrulatere. Rezolvare de exercitii si problem.Tipul lecţiei: de formare acapacitatilor de analiza sinteza acunostintelorSubcompetente: 3.2; 3.5; 3.4; 3.9

Obiective operaţionale:a)cognitive

1. .Să recunoască şi să descrie figurile geometrice plane în diverse configuraţii, să utilizeze localizări şi poziţii relative în rezolvarea de probleme

2. Să enunte definitiile si proprietăţile specifice patrulaterelor 3. Să utilizeze proprietăţi calitative şi metrice ale figurilor geometrice în rezolvarea unor

probleme4. Să utilizeze instrumente geometrice pentru a construi diferite configuraţii geometrice5. Să prezinte în mod coerent soluţia unei probleme, utilizând modalităţi variate în exprimare;

b)afective1. Să participe cu interes la lecţie2. Să manifeste curiozitate şi creativitate în rezolvarea sarcinilor propuse

c)psiho-motorii1. Să aşeze corect notatiile si desenele în pagină2. Să scrie lizibil în caiete şi pe tablă

Tehnologii didactice”:Metode: -conversaţia, -explicaţia, -exerciţiul, - cubul -demonstratiaForme:-munca independentă, -munca in echipaMijloace: - fise de lucru

- Manual- Setul pentru geometrie

Evaluarea:1. Tipul evaluarii: curenta2. Forme, metode, tehnici de evaluare: testul, orala, scrisa, cubul,

Page 2: Patrulatere Clasa a v-A
Page 3: Patrulatere Clasa a v-A

Scenariu didacticMomentele lectiei OBIE

CTIVE

Timp Continuturi si sarcini de invatare Metode si procedee

Modalitati de evaluare

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1.Momentorganizatoric

3 min. Verifica prezenta elevilor. Asigura conditiile optime pentru

desfasurarea eficienta a lectiei

Elevii isi pregatesccartile si caietele dematematica

2.Verificarea Temei pentru acasa

O1 5 min. Verifica frontal si individual tema de acasa

si face eventuale observatii, iar daca exista probleme nefinalizate se rezolva la tabla sau se dau indicatii privind modalitatea de rezolvare

Prezinta caietelecu tema

Conversatia,Explicatia

Frontala siIndividualaSe apreciaza raspunsurile corecte

3. Captarea atentieiAnuntarea temei si a obiectivelor

2 min. Anunţa tema si obiectivele lectiei.Sub o forma accesibila, profesorul va informa elevii despre rezultatele la care ei trebuie sa ajunga, adica ce vor sti si ce vor sti sa faca daca isi insusesc cunostintele ce se analizeaza.

Notează titlul lecţiei pe caiete şi sunt atenţi la obiectivele anunţate

ExplicatiaConversatia

4. Analiza-sinteza materiei teoretice studiate

O2

O3

6 min Profesorul solicita elevilor realizareaurmatoarelor sarcini de lucru :

1.Definiti patrulaterele studiate (paralelogramul,dreptunghiul, rombul, patratul, trapezul) .

2.Enuntati proprietetile patrulaterelor studiate (proprieteti referitoare la laturi, unghiuri,) .

3.Precizati formulele de calcul pentru perimetrul patrulaterelor studiate

Elevii asculta explicatiile profesorului apoi rezolvasarcinile primite

Conversatia

Frontala siIndividualaSe apreciaza raspunsurile corecte

Page 4: Patrulatere Clasa a v-A

5.Analiza-sinteza metodelor de rezolvare studiate

O3

O4

O5

O1O2O3

20 min

Propune elevilor sa completeze propozitiile:

-Laturile unui dreptunghi nu sunt….-Unghiurile unui dreptunghi nu sunt ….-Laturile opuse ale trapezului nu sunt ….-Unghiurile opuse ale unui patrat nu sint

Profesorul propune elevilor impartiti in

5 grupe un concurs. Toate grupele primesc sarcina de a enunta :

a) O proprietate pe care o are patratul si nu o are rombul

b) O proprietate pe care o are dreptunghiul si nu o are rombul

c) O proprietate pe care o are rombul si nu oare dreptunghiul

d) O proprietate pe care o are dreptunghiul si nu o are patratul

e) O proprietate pe care o are patratul si nu o are triunghiul

Profesorul imparte clasa in grupe de cate

5 elevi si propune elevilor metoda cubului

Elevii completeaza propozitiile:Elevii rezolva individual sarcina de lucru iar raspunsurile sunt verificate frontal.

Elevii asculta explicatiile profesorului apoi rezolva in echipa sarcinile primite

Elevii aleg raspunsurile corecte in urma discutiilor purtate in cadrul echipei apoi un reprezentant scrie raspunsurile la tabla

Elevii asculta explicatiile profesorului apoi rezolva

Conversatia euristica

Conversatia euristica

Conver

Se apreciaza raspunsurile corecte date de elevi

Se apreciaza raspunsurile corecte date de elevi

Observarea sistematicafrontală şiindividualăSe apreciaza raspunsurile corecte date de

Page 5: Patrulatere Clasa a v-A

O4O5

Anexa 2 sarcinile primite satiaExplicatiaActivitate in grup

echipa

6.Evaluarea 10min.

Distribuie elevilor testul de evaluare si propune acestora sa rezolve individual exercitiile

Elevii rezolva individual exercitiile iar raspunsurile sunt verificate frontal.

Conversatia,Explicatia,ExercitiulActivitate individuala

Evaluarea testelor

7.Bilantul lectiei

8.Tema pentru acasa

O1 4 min. Profesorul face aprecieri asupracunostintelor elevilor, noteaza elevii propusi pentru notare si eventual elevii foarte activi justificand acordarea notei respective

Tema pentru acasa (indicatii de rezolvare) pag 179 -180ex 21,28 manual

Elevii noteaza tema ,asculta aprecierile profesorului si indicatiile primite pentru rezolvarea temei

Conversatia,Explicatia

Notarea elevilor

Anexa 1 Desenati si enuntati:

O proprietate pe care o are patratul si nu o are rombul

Page 6: Patrulatere Clasa a v-A

O proprietate pe care o are dreptunghiul si nu o are rombul

O proprietate pe care o are rombul si nu oare dreptunghiul

O proprietate pe care o are dreptunghiul si nu o are patratul

O proprietate pe care o are patratul si nu o are triunghiul

Page 7: Patrulatere Clasa a v-A
Page 8: Patrulatere Clasa a v-A

Metoda cubului - Patrulatere

Descrie patrulaterele completând tabelul:

FIGURA

GEOMETRI

NR.

DE

LATU

RI

NR. DE

UNGHIU

RI

AXE DE

SIMETRI

E

Compară dreptunghiul, pătratul şi rombul şi stabileşte asemănări şi

deosebiri!

Analizează imaginea şi stabileşte numărul patrulaterelor folosite!

Asociază figurile geometrice cu feţele unor obiecte din mediul

înconjurător!

Aplică! O grădină de formă dreptunghiulară, cu lungimea de 15 m şi

lăţimea de 7 m, a fost împrejmuită cu 3 rânduri de sârmă. Ştiind că 1m de sârmă

costă 13 lei, aflaţi câţi lei costă gardul.

Argumentează ! Alege din lista următoare doar patrulaterele,

argumentând răspunsul: cub, pătrat, romb, cuboid, paralelogram, cerc, triunghi,

trapez.

Page 9: Patrulatere Clasa a v-A

Test (patrulatere)Clasa a V-a

1op

10p

20p

20p

1. Desenați un pătrat ABCD și trasați cu o linie punctată diagonala BD.

2. Desenați un patrulater oarecare și notați-l cum doriți.

3. Un sporiv alearga 4 cercuri pe un teren in forma de dreptunghi cu lungimea de 3 ori

mai mare decit latimea. Aflati ce distanta aparcurs sportivul stiind ca latimea terenului

este de 53 m.

4. Un fermier are un teren în formă de dreptunghi ABCD, cu AB = 500 m și BC = 200 m.

Fermierul împarte terenul în două loturi: ADM, AMNB și NBC, unde

M ϵ (CD), DM = 200 m, N ϵ(AB) NB = 300 m.

a) Realizați desenul corespunzător.

b) Aflați perimetrele figurilor obtinute.

Rezolvare:

Test (patrulatere)Clasa a V-a

1op

10p

20p

20p

5. Desenați un pătrat ABCD și trasați cu o linie punctată diagonala BD.

6. Desenați un patrulater oarecare și notați-l cum doriți.

7. Un sporiv alearga 4 cercuri pe un teren in forma de dreptunghi cu lungimea de 3 ori

mai mare decit latimea. Aflati ce distanta aparcurs sportivul stiind ca latimea terenului

este de 53 m.

8. Un fermier are un teren în formă de dreptunghi ABCD, cu AB = 500 m și BC = 200 m.

Fermierul împarte terenul în două loturi: ADM, AMNB și NBC, unde

M ϵ (CD), DM = 200 m, N ϵ(AB) NB = 300 m.

c) Realizați desenul corespunzător.

d) Aflați perimetrele figurilor obtinute.

Rezolvare: