padure roxana-proiect evaluare

7
Proiect didactic DATA: 16.02.2015 PROFESOR PENTRU ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREŞCOLAR: Pădure Vasilica – Roxana GRUPA: mare TEMA ZILEI: ”În lumea pove tilor” ș TEMA ACTIVITĂ II: Ț ”utiu a cu surpri!e” ț FORMA DE REALIZARE: "oc didactic TIPUL ACTIVITĂ II: Ț evaluare de cuno tin e# ș ț DOMENIUL EXPERIEN IAL: Ț $omeniul %im&ă i omunicare – 'ducarea lim&a"ului ș SCOP: consolidarea cuno tin elor despre pove tile i persona"ele din pove tile cunoscu ș ț ș ș ș exers(nd un lim&a" corect din punct de vedere )ramatical. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: *1+să recunoască povestea din căr ile pre!entate, enumer(nd persona" i autorul# ț ș *2+să răspundă correct la )-icitorile adresate de cadrul didactic# * +să identi/ice persona"ele po!itive i pe cele ne)ative din pove tile nvă ate# ș ș ț * +să respecte cerin ele educatoarei pentru a des/ă ura "ocul cu&ul ț ș *5+să re!olve /i a de lucru cu aten ie respect(nd cerin ele. ș ț ț SARCINA DIDACTICĂ: +identi/icarea persona"elor i a pove tilor pe &a!a ima)inilor i a replicilor persona"elor# ș ș ș +reali!area unui ciorc-ine cu siluetele persona"elor po!itive i ne)ative din pove ti. ș ș REGULA JOCULUI:- copilul care a /ost atins cu &a)-eta /ermecată va re ast/el ec-ipa din care /ace parte va /i recompensată. ELEMENTE DE JOC: surpri!a, &a)-eta /ermecată, ntrecerea, )-icirea, a timpului, m(nuirea materialelor. STRATEGIA DIDACTICĂ METODE I PROCEDEE DIDACTICE: Ș conversa ia, explica ia, o&serva ia, lec ț ț ț educatoarei, exerci iul, ciorc-inele, cu&ul. ț MATERIALE DIDACTICE: cutia cu surpri!e, căr i cu pove ti, panou, "eto ț ș 1

Upload: roxana-padure

Post on 04-Nov-2015

212 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect evaluare

TRANSCRIPT

Proiect didactic

DATA: 16.02.2015PROFESOR PENTRU NVMNTUL PRECOLAR: Pdure Vasilica Roxana GRUPA: mareTEMA ZILEI: n lumea povetilorTEMA ACTIVITII: Cutiua cu surprizeForma de realizare: joc didacticTIPUL ACTIVITII: evaluare de cunotine;DOMENIUL EXPERIENIAL: Domeniul Limb i Comunicare Educarea limbajuluiSCOP: consolidarea cunotinelor despre povetile i personajele din povetile cunoscute exersnd un limbaj corect din punct de vedere gramatical.OBIECTIVE OPERAIONALE:O1-s recunoasc povestea din crile prezentate, enumernd personajele acesteia i autorul;O2-s rspund correct la ghicitorile adresate de cadrul didactic; O3-s identifice personajele pozitive i pe cele negative din povetile nvate;O4-s respecte cerinele educatoarei pentru a desfura jocul cubului;O5-s rezolve fia de lucru cu atenie respectnd cerinele.SARCINA DIDACTIC:-identificarea personajelor i a povetilor pe baza imaginilor i a replicilor personajelor;-realizarea unui ciorchine cu siluetele personajelor pozitive i negative din poveti.REGULA JOCULUI:- copilul care a fost atins cu bagheta fermecat va rezolva o sarcin, astfel echipa din care face parte va fi recompensat.ELEMENTE DE JOC: surpriza, bagheta fermecat, ntrecerea, ghicirea, aplauzele, limitarea timpului, mnuirea materialelor.STRATEGIA DIDACTICMETODE I PROCEDEE DIDACTICE: conversaia, explicaia, observaia, lectura educatoarei, exerciiul, ciorchinele, cubul.MATERIALE DIDACTICE: cutia cu surprize, cri cu poveti, panou, jetoane cu personaje din poveti, replici ale personajelor, bagheta, plicuri cu ntrebri, scrisoarea, ecusoane, carton pentru realizarea ciorchinelui, cubul, fie de lucru.FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individualDURATA: 30 MINBIBLIOGRAFIE:- Breben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela Metode interactive de grup-ghid metodic, Editura Arves, 2002;- Curriculum pentru nvmntul precolar ( 3-6/7 ani ), M.E.C.I. 2008;-Internet www.didactic.ro.

Desfurarea activitiiNr.crt.Evenimentul didacticConinutul didacticStrategia didacticEvaluare

1.Moment organizatoricCrearea condiilor necesare unei desfurri a activitilor:-aerisirea slii de grup,-aranjarea mobilierului,-pregtirea materialului,-intrarea ordonat a copiilor n sala de grup.

2.Captarea atenieiCaptarea ateniei se va realiza prin aducerea unui colet, a unei scrisori i a unei baghete magice. Educatoarea adreseaz copiilor urmtoarea ntrebare: -De la cine credei c sunt aceste obiecte?Copiii nu vor ghici rspunsul iar educatoarea va citi scrisoarea.

FrontalConversaia

3.Anunarea temei i a obiectivelorDragi copii,Trecnd pe lng grdinia voastr am auzit c suntei mari iubitori de poveti. De aceea m-am gndit s v trimit acest colet i aceast baghet asemntoare cu a mea. S tii c sunt foarte curioas s aflu ct de multe cunotine avei despre poveti i personajele acestora. De aceea v-am pregtit mai multe surprize pe care sper s le putei descoperi, dar nu oricum ci numai dac vei trece peste probele mele jucndu-v un joc care se numete Cutiua cu surprize. Sunt sigur c vei reusi! Doamna educatoare v va explica regulile jocului, voi s fii ateni i s o ascultai. Cu mult drag,Zna PovetilorLectura educatoareiInteresul pentru coninutul scrisorii.

4.Reactualizarea cunotinelorIa spunei-mi voi mie ce poveti cunoatei? (Alb ca Zpada i cei apte pitici, Cenureasa, Pungua cu doi bani, Scufia Roie, etc.)Educatoarea aprob mirat rspunsurile copiilor i spune c acum ar vrea s nceap jocul propus de Zna Povetilor, pentru ai arta acesteia ct de multe cunotine avei despre poveti.ConveraiaAprecieri verbale

5.Desfurarea activitiiExplicarea joculuiVoi mpri copiii n dou grupe, fiecare grup avnd n piept ceva ce i va diferenia de cealalt grup. Le voi explica copiilor c pentru a putea deschide coletul trimis de Zna Povetilor, fiecare echip va trebui s rezolve corect sarcinile trimise de aceasta pentru a putea deschide mai apoi cutia cu surprize.Cnd voi spune:Cu bagheta fermecat, Eu te voi numi ndat, copilul atins de baghet va trebui s rezolve sarcina propus. Pentru fiecare rspuns corect voi pune ntr-un coule cte o bulin. n cele ce urmeaz se va citi coninutul plicului de pe cutie i li se va explica copiilor c nu vom putea deschide cutia dect dac vom trece peste urmtoarea prob.Jocul de probPrivii cu atenie imaginile pe care vi le art:-Cum se numete povestea din care face parte aceasta imagine?-De cine este scris aceast poveste?-Care sunt personajele acestei poveti?Echipa care va rspunde corect va primi cte o bulin vesel roie n couleul special pregtit. Se ofer explicaii suplimentare atunci cnd este nevoie.Dup realizarea acestei probe cutia se va deschide de ctre educatoare sau de ctre doi copii. n interiorul cutiei se afl o alt cutie frumos mpachetat i un alt bilet care conine o alt sarcin: Cu cubul ne vom juca

Proba 1. Pe feele cubului sunt lipite diferite personaje i bileele din basmele lui Ion Creang. Fiecare copil este numit cu bagheta magic s arunce cubul i s rspund la ntrebrile care se afl pe partea de sus a cubului. Pentru ca ntrebrile s nu se repete educatoarea va schimba bileelele deja nimerite.De exemplu de texte de pe bileele:-cu ce sunete ncepe cuvntul lup?-desparte n silabe cuvntul ied;-formeaz o propoziie cu personajul din imagine;-de ce se spune c ursul este pclit de vulpe?-din ce poveste face parte acest personaj?Deschiznd cutia constatm c Zna Povetilor ne-a mai pregtit o surpriz. n cutie s afl o alt cutie cu un bilet pe ea. Uitndu-ne n plic gsim mesajul: Un ciorchine vei formaProba 2.Pe o plan mare se va realiza un ciorchine pe care copiii vor lipi jetoane cu personajele pozitive din poveti, i o alt plan cu personajele negative. La aceast prob o grup de copii va realiza ciorchinele cu personaje pozitive iar cealalt grup cu personajele negative. Fiecare rezultat obinut va fi discutat cu ntreaga grup.Pentru rezultatele obinute fiecare grup va primi cte o bulin vesel.Dup realizarea ciorchinelui deschidem cutia n care SURPRIZ!!!, gsim o alt cutie, un alt bilet i un coule cu bilue. Pe acest bilet gsim mesajul: Personajul s-l ghiceti, e din cartea de poveti

Proba 3.ntr-un coule sunt puse nite bile transparente, n ele avnd cte o ghicitoare. Copiii sunt invitai cu ajutorul baghetei s aleag o bil, cel care extrage fiind pus s rspund la ghicitoare. Dac rspunsul va fi corect echipa din care face parte va primi o bulin vesel.Exemple de ghicitori: A fost odat un coco Care s-a ntors bogat la mo. (Pungua cu doi bani)

tiu un urs cu coada-n clete Care a vrut s prind pete (Ursul pclit de vulpe) Vleu cumtr, talpele mele! Te rog scoate-m c-mi arde inima-n mine!... Cumtr, m prlesc, ard de tot, mor, nu m lsa! (Capra cu trei iezi-lupul) Da cum s nu!...Dac ai poft de ou, bate i tu cocoul tu, s fac ou, i-i mnca, cci eu aa am btut gina, i iact-o cum ou. (Pungua cu doi bani-baba) Fat frumoas i harnic, grijete-m i cur-m de omizi, c i-oi prinde i eu bine vreodat (Fata babei i fata moneagului-prul) Na! Ori te ou, ori dute de la casa mea, ca s nu mai strici mncarea degeaba. (Pungua cu doi bani-moul) Pe mama capr o ascultUa eu nu o deschidGhici oare cine sunt? (iedul cel mic) Cnd miros de pete mi-a venitEu moart-n drum m-am prefcut,Ghicii oare cine sunt? (vulpea) Ca s-i fac glasul frumos i clarLupul s-a dus la ...... (fierar) Dup o bataie, de fric,Gina a ouat o ....... (mrgic) Pe un ger foarte cumplitVulpea mi la pclitFr coad a rmasi i rde acum n nas! (ursul) Ion Creang ne spunea,C o mam capr aveaIeziori mititeitii ci iezi avea ea??? (trei)Pentru fiecare rspuns corect echipa din care copilul face parte l va aplauda. Acolo unde este nevoie voi interveni cu ntrebri ajuttoare.

FrontalExplicaia

Individual

Conversaia

Cubul

Conversaia

Conversaia

Pe grupuri

Explicaia

Explicaia

Individual

Conversaia

Individual

Conversaia

Individual

Conversaia

Frontal

Individual

6.Evaluarea performaneiDup ndeplinirea sarcinilor deschidem i ultima cutie n care gsim o plsu cu ciocolele, fie de colorat cu scene din poveti, dou diplome i un bileel pe care scrie:Deschide sculeul abea dup ce vei rezolva sarcinile de pe fiele de lucru!Fia 1:1. Ajut-l pe coco s ajung la pungu!2. Coloreaz imaginile aa cum i place!Fia 2:1. Recunoate personajul.2. Coloreaza cum i place.

Fie de lucru

Aprecieri verbale

7.ncheierea activitiiPentru a putea nmna diploma echipei ctigtoare se vor numra bulinele fiecrei echipe, iar echipa cu cele mai multe buline se va declara echipa ctigtoare.Voi face aprecieri cu privire la modul cum s-a desfurat ntreaga activitate.DiplomeStimulenteConversaiaAprecieri verbale

2