ocupa 539 ie meserie carier

14
Profesor: Băjan Magdalena & Gîdiuță Mariana Aria curriculară: Consiliere si orientare Disciplina : Dirigentie Clasa: a VIII a Componenta: Planificarea carierei Subcomponenta: Explorarea carierei Tema lecţiei: Ocupaţie, meserie, carieră. PROIECT DIDACTIC SCOPUL LECŢIEI: Identificarea abilităților/ aptidunilor personale necesare practicării unei meserii CONCEPTE CHEIE: Aptitudini, munca, profesie, ocupație, meserie, carieră OBIECTIVE: la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili : O1: să explice termeni noi din domeniul profesional;

Upload: obreja-andrei

Post on 30-Jan-2016

213 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

ytu

TRANSCRIPT

Page 1: Ocupa 539 Ie Meserie Carier

Profesor: Băjan Magdalena & Gîdiuță MarianaAria curriculară: Consiliere si orientareDisciplina : DirigentieClasa: a VIII aComponenta: Planificarea cariereiSubcomponenta: Explorarea cariereiTema lecţiei: Ocupaţie, meserie, carieră.

PROIECT DIDACTIC

SCOPUL LECŢIEI:

Identificarea abilităţilor/ aptidunilor personale necesare practicării unei meserii

CONCEPTE CHEIE:

Aptitudini, munca, profesie, ocupație, meserie, carieră

OBIECTIVE: la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :

O1: să explice termeni noi din domeniul profesional; O2: să-şi conştientizeze aptitudinile şi să le canalizeze către alegerea unei profesii; O3: să prezinte cât mai multe meserii şi să le clasifice pe domenii de activitate; O4: să interpreteze un text dat; O5: să descrie meseria preferată O6: să coreleze abilităţile cu aspiraţiile şi cu cerinţele meseriei preferate

Page 2: Ocupa 539 Ie Meserie Carier

Resurse materiale:

- chestionare, fişe de lucru, scheme, dicţionarul limbii române, videoproiector, coli colorate, articole, www.go.ise.ro.

Resurse procedurale:

- conversaţia, conversaţia euristică, explicaţia, rezolvare de probleme, expunerea, problematizare, studiu de caz.

FORME DE ORGANIZARE:

- frontală, individuală, grupe.

Moment organizatoric :

Asigurarea materialelor şi a atmosferei corespunzătoare. Elevii sunt organizaţi în grupe de câte 4 elevi. Li se împart cartoane colorate şi fiecare îşi notează o calitate care să-l reprezinte pentru activitate. Stârnirea interesului pentru activitate, captarea atenţiei.

Exerciţiu: Detectiv în lumea profesiilor

Copiii sunt grupaţi cu o săptămână înainte câte 4. Fiecare grupă îşi va alege o profesie, având grijă ca acestea să nu se repete. Timp de o săptămână, ei vor culege informaţii despre acea profesie ( avantaje, dezavantaje, calităţi, studii, etc). Vor realiza un spot publicitar despre acea profesie. Posterele realizate se afişează în clasă.Obiectiv vizat: cunoaşterea profesiilor.

Page 3: Ocupa 539 Ie Meserie Carier

Concluzii: Elevii prezintă spotul publicitar în faţa colegilor astfel evidenţiindu-se avantajele, dezavantajele, calităţile, studiile necesare fiecărei profesii.

Derularea activităţii

Definirea noţiunilor: ocupaţie, meserie, carierăSe prezintă elevilor cu ajutorul videoproiectorului materialul cu definirea noţiunilor. Este discutat fiecare aspect.Obiectiv vizat: cunoaşterea noţiunilor ocupaţie, meserie, carierăConcluzii: Exemplificarea concretă, deosebirea dintre ocupatie, funcţie, carieră.

Cum ajungem să avem o ocupaţie, funcţie, meserie, carieră

Exerciţiu: Drumul spre ... ocupaţie, funcţie, meserie, carieră: 1. alegerea2. pregătirea de specialitate profesională (şcoală)3. calificarea la locul de muncă4. îndeplinirea cu succes a unor sarcini

Obiectiv vizat: etapele parcurse pentru a avea o meserie.

Concluzii: Elevii identifică drumul pe care trebuie să-l parcurgă pentru o ocupaţie, meserie, funcţie, carieră.

Page 4: Ocupa 539 Ie Meserie Carier

Dirigintele va expune apoi afişul cu titul Copacul meseriilor şi va explica elevilor cerinţele.

Copacul meseriilor

Se formeaza grupe de 3-4 persoane. Fiecare grupă îşi alege un reprezentant care va merge şi va trage un carton pe care este scrisă o meserie.Cartoanele sunt sub formă de frunză. Pe cartoane, timp de 10 min., fiecare grupă va trebui sa scrie trei calităţi principale care i-ar recomanda pentru acea meserie, şi dedesubt trei calităţi secundare. Fiecare grupă va prezenta ceea ce a scris şi se lipesc acele frunzuliţe pe un arbore alcătuit dinainte de diriginte.

CE ŞTIU DESPRE CEEA CE VREAU SĂ FIU

COPACUL MESERIILOR

Profesia mea

Page 5: Ocupa 539 Ie Meserie Carier

Dirigintele cere fiecărui elev să-şi deseneze pe o foaie palma dreaptă. În mijlocul palmei, să scrie profesia pe care cred că ar dori să o aibă, fără să se semneze nicăieri pe foaie. Pe fiecare deget, să treacă o calitate personală care îi recomandă pentru profesia aleasă. Toţi participanţii vor realiza palmele pe foi A4, pregătite dinainte.

Când lucrările sunt gata, fiecare elev va prezenta ceea ce a realizat, elevilor spunându-li-se de la început că unul din scopurile activităţii este să memoreze cât pot de mult din lucrările colegilor.

Se strâng lucrările şi se afişează în clasă, pe un panou la vedere. Fiecare elev, vine şi extrage dintr-o urnă, un bilet pe care va găsi scris numele unui coleg sau al unei colege. El va trebui să scrie pe bilet o apreciere despre colegul respectiv şi să lipească biletul pe lucrarea realizată de acel coleg. În cazul în care cineva nu-şi aminteşte care este lucrarea colegului al cărui nume a extras, va primi câteva indicii de la ceilalţi.

Lucrările realizate rămân expuse la vedere măcar o săptămână, pentru ca elevii să le poată revedea, de câte ori doresc.Obiectiv vizat: dezvoltarea creativităţii elevilor; realizarea unui proces de autocunoaştere şi cunoaştere prin intermediul colegilor; crearea unei imagini de sine pozitive.Concluzii: calităţile personale sunt importante în alegerea unei profesii.

Pentru a putea fi puse în evidenţă aptitudinile elevilor, dirigintele va distribui Chestionarul de interese. Elevii vor completa chestionarul, respectând cerinţele date. Se va discuta frontal cu elevii despre codul personal şi aptitudinile aferente tipului de personalitate în care se înscriu.

Page 6: Ocupa 539 Ie Meserie Carier

Dirigintele explică elevilor importanţa consecvenţei în urmarea unei meserii şi va propune acestora Alegoria broscuţelor

ALEGORIA BROSCUŢELOR

A fost odata un grup de broscuţe care vroiau să se ia la întrecere. Ţelul lor era să ajungă în vârful unui turn foarte înalt.

Se adunaseră deja mulţi spectatori, pentru a urmari cursa şi a le încuraja pe broscuţe. Cursa urma să înceapă. Totuşi, dintre spectatori nu credea nici unul că vreuna dintre broscuţe va reusi să ajungă în vârful turnului. Tot ce se auzea erau exclamaţii de genul: „Oh, ce obositor!!! Nu vor reusi niciodată să ajungă sus!” sau: „Nici nu au cum să reuşească, turnul este mult prea înalt!”

Broscuţele începură să abandoneze însă una se căţăra vioaie mai departe.

Page 7: Ocupa 539 Ie Meserie Carier

Spectatorii continuau să strige: „E mult prea obositor! Nu va putea nimeni să ajungă sus!”Tot mai multe broscuţe se resemnau şi abandonau, doar una singură se căţara consecvent mai

departe. Nu voia cu nici un chip să abandoneze!In final renuntaseră toate, cu excepţia acelei broscuţe, care cu o imensa ambiţie şi rezistenţă reusi

să ajungă singură în vârful turnului!Dupa aceea, toate celelalte broscuţe şi toţi spectatorii au vrut să afle cum a reusit broscuţa să

ajungă totuşi în vârf, dupa ce toate celelalte se văzuseră nevoite să abandoneze cursa!Unul din spectatori se duse la broscuţă s-o intrebe cum de a reuşit să facă un efort atât de mare şi să

ajungă în vârful turnului.Aşa a aflat că..........

BROSCUŢA ÎNVINGATOARE ERA SURDĂ!!!

Morala?Nu asculta niciodata pe oamenii care au prostul obicei de a fi întotdeauna negativi şi pesimişti

fiindcă ei îţi răpesc cele mai frumoase dorinţe şi speranţe pe care le porţi în suflet!Gândeşte-te mereu la puterea cuvintelor, căci tot ceea ce auzi sau citeşti te influenţeaza în ceea ce

faci!Deci:

FII MEREU OPTIMIST !

Page 8: Ocupa 539 Ie Meserie Carier

Şi mai ales fii pur şi simplu SURD când cineva îţi spune că nu-ţi poti realiza visurile!Gândeşte-te:

POŢI REUŞI ÎN VIAŢĂ DACĂ VREI CU ADEVĂRAT !

OBSERVAŢIE: Recomandarea este să se citească prima parte a textului (până la „Aşa a aflat că........”) iar concluzia şi morala să o descopere elevii şi apoi să se discute.

Dirigintele va explica elevilor că pe parcursul vieţiii vor întâlni diverse obstacole care pot fi depăşite cu perseverenţă şi curaj. Se va afişa Povestea fluturelui şi se va da citire textului. Apoi se va comenta aceasta poveste. Prezentarea se face cu ajutorul filmului în format PowerPoint.

Page 9: Ocupa 539 Ie Meserie Carier

Evaluarea activităţii

Elevii vor completa un chestionar prin care vor evalua activitatea desfăşurată.

CHESTIONAR

1. Daţi o notă activităţii desfăşurate.

2. Ce v-a plăcut?

3. Ce nu v-a plăcut?

4. Credeţi că v-a fost utilă? Dacă da, de ce?

Page 10: Ocupa 539 Ie Meserie Carier

Anexa 3

Page 11: Ocupa 539 Ie Meserie Carier