observare.legume de toamna
DESCRIPTION
pTRANSCRIPT
PLAN DE LECTIE
GRUPA:Pregatitoare BCATEGORIA DE ACTIVITATE:Cunoasterea mediuluiSUBIECTUL:Legume si zarzavaturi de toamna;MIJLOC DE REALIZARE:ObservareTIPUL ACTIVITATII:Insusire de cunostinteSCOPUL: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere, de intelegere si de investigare a mediului inconjurator ;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
COGNITIVE : -sa observe legumele de toamna in imagini si in realitate ;-sa denumeasca legumele prezentate ;-sa inteleaga utilitatea lor ;-sa enumere necesitatea lor in alimentatia de zi cu zi;-sa numeasca cateva feluri de mancare care contin legume;-sa descrie fiecare leguma retinand toate insusirile ;-sa recunoasca dupa miros sau gust o leguma; AFECTIVE :O6-sa manifeste interes fata de activitate ;O7-sa raspunda la solicitarile educatoarei ;PSIHOMOTRICE :O8-sa pastreze pozitia corecta in banca ;
METODE SI PROCEDEE :observatia, conversatia, explicatia ; MATERIALE SI MIJLOACE :imagini cu legume de toamna, cos cu morcovi, cartofi, ardei, dovlecel, castravete, etc.,plansa, recompense ;DURATA :35-40 minuteFORMA DE ORGANIZARE :frontalaEDUCATOARE :BESCHEA IOANA
ETAPELE LECTIEI
CONTINUTUL ACTIVITATII METODE SI PROCEDEE
MATERIALE DIDACTICE
EVALUARE
MOMENT ORGANIZATORICCAPTAREA ATENTIEI
ANUNTAREA TEMEI
DESFASURAREA ACTIVITATII
Se asigura climatul optim desfasurarii activitatii;
Aceasta etapa se realizeaza printr-un joc de ghicitori despre legume.ex. Am camasi nenumarate/Le port pe toate îmbracate.(varza) ;
Sade mosul în camaraCu mustatile afara.(morcovul)
Se prezinta tema activitatii si anume :Legume si zarzavaturi de toamna.
Se incepe cu prezentarea unei planse care ilustreaza un cos cu legume de toamna.copiii recunosc si denumesc legumele ilustrate in plansa.Se prezinta materialul demonstrativ si anume cosul cu legume(legumele au fost aduse de catre copii de acasa).Copiii recunosc si denumesc legulele din cos.Se ia fiecare legume in parte si trece pe le fiecare copil prin mana.Acesta studiaza forma, culoarea, marimea, mirosul si aspectul legumei.SINTEZA PARTIALA.Se va face printr-o conversatie despre legume respectiva si anume despre :aspectul ei, despre felul in care este gatita, despre forma in care creste si unde, despre importanta ei in alimentatie.In acest fel se procedeaza pentru fiecare legume din cos.Fiecare copil este antrenat in activitate.Se vor observa in imagini si alte legume ce nu se regasesc in cos.
Instructajul
explicatia
conversatia
observarea
exercitiul
jocul
ghicitori
imagini
Cosul cu legume
imagini
Aprecieri verbale asupra
comortamentului copiilor
Itemi :-recunoaste,
denumeste si descrie o leguma ;
INCHIEREA ACTIVITATII
SINTEZA FINALACativa copii sunt solicitati sa guste dintr-o leguma(copiii sunt legati la ochi)si sa o denumeasca.Restul copiilor trebuie sa dea indicii celor care nu ghicesc leguma din care gusta.
.Se fac aprecieri verbale individuale si colective si se acorda recompense copiilor atenti si activi in timpul activitatii.
exercitiul
conversatia
legume taiate
recompense
-recunoaste o leguma dupa gust si miros
Evaluare finala