oaspetii primaverii

18
Mariana Marin Proiect didactic Clasa : a III-a Disciplina Limba română Tipul lecţiei: de asimilare a cunoştinţelor noi Timpul: 45 min. Subiectul: Pastelul „Oaspeţii primăverii” de V. Alecsandri. Lectură şi observarea textului Nivelul experienţei la tema dată: o Elevii trebuie să cunoască de la lecţiile precedente şi să aplice corect mijloace expresive ale vorbirii (ritmul, intonaţie, intensitate), să deosebească tipurile de comunicare (în proză, în versuri) Obiective operaţionale : O 1 – să aprecieze valoric lectura- model; O 2 să deducă independent anumite idei; O 3 să utilizeze cuvintele noi în propriul sistem lexical; O 4 să citească cursiv, expresiv pastelul; O 5 să restabilească ordinea versurilor; O 6 să demonstreze veridicitatea şi falsitatea unui enunţ (vers); O 7 să memoreze date biografice ale scriitorului V. Alecsandri; O 8 să creeze compoziţii plastice; O 9 să colaboreze cu colegii în grup; O 10 - să aprecieze valoric activitatea; O 11 să analizeze o melodie audiată; 1

Upload: nika1194

Post on 26-Nov-2015

144 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Proiect didactic

Mariana MarinProiect didactic

Clasa : a III-a

Disciplina

Limba romn

Tipul leciei: de asimilare a cunotinelor noi

Timpul:

45 min.Subiectul:

Pastelul Oaspeii primverii de V. Alecsandri. Lectur i observarea textului

Nivelul experienei la tema dat:

Elevii trebuie s cunoasc de la leciile precedente i s aplice corect mijloace expresive ale vorbirii (ritmul, intonaie, intensitate), s deosebeasc tipurile de comunicare (n proz, n versuri)

Obiective operaionale:

O1 s aprecieze valoric lectura- model;

O2 s deduc independent anumite idei;

O3 s utilizeze cuvintele noi n propriul sistem lexical;

O4 s citeasc cursiv, expresiv pastelul;

O5 s restabileasc ordinea versurilor;

O6 s demonstreze veridicitatea i falsitatea unui enun (vers);

O7 s memoreze date biografice ale scriitorului V. Alecsandri;

O8 s creeze compoziii plastice;

O9 s colaboreze cu colegii n grup;

O10 - s aprecieze valoric activitatea;

O11 s analizeze o melodie audiat;

O12 s creeze poezii;

Mariana MarinAspecte de motivare:

Intrinsec - cocorul oaspete s le stimuleze interesul elevilor pentru studiul textului literar; Extrinsec oaspeii de la lecie psrile s se identifice cu adevrai prieteni, pe care copiii trebuie s-i protejeze i s-i admire.

Strategii didactice:a) Metode i procedee de predare nvare:

Intuitive observarea, demonstrarea

Euristice conversaia euristic, i catihetic

Problematizarea

Jocul didactic

Prezentarea artistic

Moment- surpriz

Joc de rol

Brainstormingul

b) Metode practice: Descoperirea

Lectura model

Pensula liber, Puzzle, Scrisoare literar

Lectura multipl: zum-zum , ping-pong, n lan, selectiv

c) Metode de evaluare: Observarea curent

Verificarea oral

Aprecieri verbale

Prob aplicativ

Mascota apreciere

Autoevaluare

d) Mijloace de nvmnt: Mijloace de nvmnt obiectuale tabl, cret, foi albe AX4, pensule, acuarele

Mijloace de nvmnt imagistice plane;Mariana Marin MTI casetofon, caset cu nregistrarea melodiilor ce corespund mijloacelor expresive ale vorbirii;e) Forme de organizare: Frontal (macrogrupuri)

n trei grupuri (microgrupuri)

n perechi

Individual

Metode de evaluare:f) tipuri de evaluare

iniial

formativ

sumativ

Suport bibliografic: Alecsandri V., Opere alese, Hyperion, Chiinu, 1991.

Curriculum colar, clasele I -IV, Prut Internaional, Chiinu, 2003.

Botezatu E., Gantea I., i alii, Limba romn, manual cl. III, Chiinu, 2003.

Limba romn, Ghid pentru nvtori, cl.III, Prut Internaional, Chiinu, 2003.

Dragomirescu Gh., Mica enciclopedie a figurilor de stil, Ed. tiinific i Enciclopedic, Bucureti, 1993.

Mariana MarinDemersul leciei

Evenimentele instrucionaleObiectivele operaionaleActivitatea nvtoruluiActivitatea elevilor

DozareaTehnologii didactice

Predare-nvareevaluare

Metode i procedeeformemijloacetipmetode

12345678910

Captarea ateniei Buna dimineaa, copii!

Bine v-am gsit, dragi elevi!

Salutare colarilor!

Neaa, frumoii mei!

Sunt i eu o pasre a acestui neam. Pesemne azi mi va fi cald i bine n cuibuorul vostru.

mpreun vom desface aripioarele pentru a tinde spre culmile cunotinelor.Rspund la formele de salut

Ascult, contempleaz2'Prezentare artisticFrontal

Se nchide ua, iar pe u este lipit un cocor mare din hrtie. n aripile lui este o caset i alte psrele.

S audiem aceast caset. Cuvintele nregistrate (vocea unui cocor) ANEXA 1Copiii admir musafirul venit la lecie.

Gsesc o caset2

Moment -surpriz

Audiie Activitate frontalCaset. Casetofon. MTI. Cocor din hrtie. Psrele.

Anunarea obiectivelor i a subiectului leciei S citim ce este scris pe fiecare psric

Dragi elevi, propun realizarea acestor deziderate prin intermediul pastelului Oaspeii primverii de V. AlecsandriEleviii citesc cte unul:

Vom citi expresiv;

Vom folosi cuvinte i expresii din text;

Vom colabora;

Vom gsi expresii artistice;

Vom audia melodii i poezii.

AscultdescoperireActivitate frontalPsri decupateEvaluare iniialApreciere verbal

O1

* Lectura model prezentat de ctre nvtor. Citete expresiv avnd o privire contemplativ, voce lin, ritm lent, domol, intensitatea vocii medie.

Ascult, urmresc mimica i gestica, tonul, ritmul, pauzele!2Lectura modelActivitate frontal

O2- Alegei cuvintele ce exprim emoiile pe care le-ai trit, audiind pasteluladmiraie, bucurie, tristee, jale.

* Am trit emoii de bucurie cnd copiii au salutat cocorul

2AnalizActivitate frontalCurenteObservaii

Prezentarea optim a coninutuluiO3Lucrul n grup: Fiecare grup primete un cuvnt.

Vocabular: ANEXA 2

Alctuii cte o propoziie cu fiecare cuvnt

nlocuiete cuvintele date n poezieCaut explicaia prin sinonime a cuvintelor:

Pastel

Tainic

Prevestitor

Nagii

* caut n dicionar cuvintele date

* gsesc extrase fie pe care sunt scrise cuvintele explicate, apoi alctuiesc cu ele propoziii.

> mi place s citesc pasteluri

> Psrile de primvar sunt tainice

> Norii cenuii privesc ploaia 4Metoda Clustring Problematizare Activitate individual Activitate frontalFie-extrase Dicionar TablFormativ Evaluarea capacitilor comunicative

Dirijarea nvriiO4 Citii pastelul zumzind

ncercai s redai ct mai expresiv coninutul lui

S vedem, cum v-a reuit?

S evideniaz corectitudinea recitrii marcate prin virgul, punct, semn de exclamare.Citesc zumzind

Citesc 3 elevi, fiecare cte o strof

2Lectura Zum-zum

Lectura multipl Ping-Pong Activitate individual Activitate frontalManualul Formativ Evaluarea capacitilor de lectur expresiv Aprecieri individuale Evaluare calitativ

Ce fel de comunicare este n acest text?

Cte strofe are poezia?

Cte versuri are fiecare strof?

Cum sunt aceste versuri?

Versurile lungi se citesc mai larg, rar!

Dar cte versuri sunt n pastel?

Cum ai aflat?

Prin ce operaii matematice?Comunicare n versuri

3 strofe

4 versuri

Lungi

12

4 + 4 + 4 = 12

4 3 = 122InterdisciplinaritateActivitate frontal

Vom citi n lan cte un vers, pornind de la primul elevCitesc

2Lectura n lanActivitate frontalManualulAprecieri verbale bine, binior, f.bine, excelent, mai bine

O5 Restabilii ordinea versurilorLucreaz cte doi

Fiecare rnd are strofa sa

3PuzzleActivitatea n perechi, pe varianteVersuri scrise pe foi separate, decupate

De ce poetul a ntitulat poezia Oaspeii primverii? Care sunt aceti oaspei? Gsii n poezieRspund:

Cucostrcul

Ciocrlia

Rndunelele

Un roi de psrele, nagii2Lectura selectivActivitate frontalManualul

O6La rsrit sub soare un punct alb s-arat

Gsete textul ce justific afirmaia

Cucostrcul se nal i zboar n cercuri line

Copilaii triti privesc la ei

Rndunelele se afl pe cas

Pe crengile pdurii sunt un roi de vrbiue

Nagii se nvrtesc deasupra blii i se nclzesc la soare cu o lung ciripire Condiia jocului:

Pentru un rspuns fals bat din picioare

Pentru un rspuns adevrat bat din palme

2Joc didactic F AActivitate pe grupFieFormativeEvaluarea cu mascote concret fiecrui grup

O7 Citind acest pastel, ce putei spune despre autor?

V propun ca s v mprii n 2 grupuri I-ul grup are rolul de corespondent, care pune ntrebri celuilalt grup cu rol de scriitor i anume V. Alecsandri.

ANEXA 3

c este ncntat de sosirea primverii

c-i plac psrile

c admir venirea lor

c iubete natura

Fiecare elev primete fia cu ntrebarea sau cu rspuns

5Autoinstruire Joc de rolActivitate frontalFie cu ntrebriEvaluarea comunicativ Apreciere verbal

Fixarea cunotinelorO8

O9 S revenim la poezia noastr

Vei audia nc odat acest pastel,rednd prin culori cu ajutorul pensulei, acuarelei i foii - tabloul acestui poem

Aadar, pictai, desenai, folosind imaginaiaDeseneaz toi membrii grupului concomitent pn la epuizarea versurilor

Intituleaz lucrarea2Pensula liber IndisciplinaritateActivitate n grup

Pensula liberPensula, foia, acuarela Ax3formativEvaluarea

Acordarea mascotelor

O10 Prezentai creaiileLe afieaz, enunnd titlul tabloului

1DemonstrareActivitate frontalArttor,

lipici

Obinerea performanelorO11 Vei audia acum secvene muzicale.

ncercai s gsii versurile din poezie ce corespund cu ele.Audiaz:

I secven I strof

II secven versul 4 i 5

III secven capcan (nu corespunde cu nici o strof)

IV secven III strof

3Joc Ecran muzical Problematizarea Activitate frontalCasetofon Cast cu nregistrriCurentProb aplicativ

O12 Vom ncerca s fim poei

Alegei cele mai duioase substantive din aceast poezie

Completai spaiile libere cu substantivele de la tabl

ANEXA 5Cer

Cucostrc

Primvar

Cuib

Copilai

Ciocrlia

Rndunelele

Psrile

Soare6Brainstormingul Exerciii de optimizare a creativitiiActivitate frontal Activitate independentTabele. Fie.SumativProb aplicativ

Evaluarea leciei

Asigurarea reteniei i transferului

O10 Vom numra ci oaspei psrele a acumulat fiecare grup

Propun elevilor s alctuiasc oral o scrisoare pentru mama despre lecia de azi.

ANEXA 4

De memorat pastelul

Desen pentru una din strofePropun

Rspunsuri 2

1Scrisoare literar ExplicaieActivitate frontalPlaneFinal Mascotele leciei. Autoevaluarea

F

A

F

A

F

A

Tainic

PAGE 2