o intreprindere de productie obtine din materii pr
DESCRIPTION
probleme contaTRANSCRIPT
O intreprindere de productie obtine din materii prime 2 produse, A si B, in doua sectii S1 si S2. Ambele produse comporta prelucrari tehnologice in ambele sectii. Evidenta cheltuielilor indirecte se tine pe fiecare sectie in parte, astfel:
O intreprindere de productie obtine din materii prime 2 produse, A si B, in doua sectii S1 si S2. Ambele produse comporta prelucrari tehnologice in ambele sectii. Evidenta cheltuielilor indirecte se tine pe fiecare sectie in parte, astfel:
12.000 lei pentru sectia S1 si
8.000 lei pentru sectia S2.
Baza (cheia) de repartizare o constituie manopera directa, pe fiecare produs si pe fiecare sectie in parte, aceasta avand urmatoarele valori:
pentru produsul A: 6.500 lei in sectia S1 si 4.400 lei in sectia S2, iar
pentru produsul B: 4.000 lei in sectia S1 si 3.100 lei in sectia S2.
Determinati cheltuielile indirecte totale pe fiecare produs in parte, atat prin varianta clasica, cat si prin varianta cifrelor relative de structura.
SECTIA 1SECTIA 2
CI(S1) = 12.000 leiCI(S2) = 8.000 lei
Produsul AProdusul BProdusul AProdusul B
Manopera directa = 6.500 leiManopera directa = 4.000 leiManopera directa = 4.400 leiManopera directa = 3.100 lei
Metoda clasica:
Alegerea unei baze (chei) de repartizare pentru fiecare sectie
SECTIA 1SECTIA 2
BR(A)S1 = 6.500 leiBR(A)S2 = 4.400 lei
BR(B)S1 = 4.000 leiBR(B)S2 = 3.100 lei
Determinarea coeficientului de suplimentare pentru fiecare sectie:
Ks(S1) = Chelt. indirecte de sectie 1 / = 12.000 lei / (6.500 + 4.000) = 1.14
Ks(S2) = Chelt. indirecte de sectie 2 / = 8.000 lei / (4.400 + 3.100) = 1.07
Calculul cotei parti a fiecarei categorii de cheltuieli indirecte in totalul cheltuielilor indirecte pentru fiecare sectie
SECTIA 1SECTIA 2
CI(A)S1 = 6.500 * 1.14 = 7.440 leiCI(A)S2 = 4.400 * 1.07 = 4.708 lei
CI(B)S1 = 4.000 * 1.14 = 4.560 leiCI(B)S2 = 3.100 * 1.07 = 3.317 lei
CI(A)S1 + CI(B)S1 = 7.440+4.560=12.000 leiCI(A)S2 + CI(B)S2 = 4.708+3.317 = 8.000 lei
CI(A) = CI(A)S1 + CI(A)S2 = 7.410 + 4.708 = 12.118 lei
CI(B) = CI(B)S1 + CI(B)S2 = 4.560 + 3.317 = 7.877 lei
Metoda cifrelor relative de structura:
Alegerea unei baze (chei) de repartizare pentru fiecare sectie
SECTIA 1SECTIA 2
BR(A)S1 = 6.500 leiBR(A)S2 = 4.400 lei
BR(B)S1 = 4.000 leiBR(B)S2 = 3.100 lei
Determinarea ponderii bazei de repartizare corespunzatoare fiecarei categorii de cheltuieli indirecte in totalul bazei de repartizare pe fiecare sectie:
SECTIA 1:P(A)S1= BR(A)S1 / = 6.500 lei / (6.500 + 4.000) = 0.62
P(B)S1= BR(B)S1 / = 4.000 lei / (6.500 + 4.000) = 0.38
SECTIA 2:P(A)S2= BR(A)S2 / = 4.400 lei / (4.400 + 3.100) = 0.59
P(B)S2= BR(B)S2 / = 3.100 lei / (4.400 + 3.100) = 0.41
Calculul cotei parti a fiecarei categorii de cheltuieli indirecte in totalul cheltuielilor indirecte pentru fiecare sectie
SECTIA 1SECTIA 2
CI(A)S1 = 12.000 * 0.62 = 7.410 leiCI(A)S2 = 8.000 * 0.59 = 4.720 lei
CI(B)S1 = 12.000 * 0.38 = 4.560 leiCI(B)S2 = 8.000 * 0.41 = 3.280 lei
CI(A)S1 + CI(B)S1 = 7.410+4.450=12.000 leiCI(A)S2 + CI(B)S2 = 4.720+3.280 = 8.000 lei