numarul si genul substantivului
DESCRIPTION
genul substantivuluiTRANSCRIPT
Proiect didacticData: 21 noiembrie,Clasa: a-IV-a ,nvtor: Stamati Ana,Aria curricular: Limb i comunicare,Disciplina: Limba i literatura romn,Unitatea de nvare: Substantivul,Subiectul leciei: numrul i genul substantivului,Tipul leciei: lecie de formare a priceperilor i deprinderilor , Competene specifice: aplicarea conceptelor i a terminologiei lexicale, fonetice, morfologice i sintactice n structurarea mesajelor comunicative.Subcompetene: 4,5 utilizarea corect n textele redactate a elementelor de construcie a comunicrii studiate; 4,6 clasificarea prilor de vorbire dintr-un ir de cuvinte sau dintr-un mic text;
Obiective operaionale:O1- s recunoasc substantivul ntr-un text literar;O2- s transforme propoziii cu trecerea substantivelor de la un numr la altul;O3- s rein modul de grupare a substantivelor dup genuri;O4- s dezvolte spiritul de cooperare n diferite situaii de comunicare;O5- s alctuiasc un text coerent din 4-5 enunuri ;O6- s amplaseze corect cuvintele ce rimeaz;Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, observarea, algoritmul, povestirea, clusteringul, catrenul vesel;Forma de organizare: frontal, independent, n grup;Mijloace de nvmnt: curriculumul modernizat, manualul, postere, fie, proiectorul i calculatorul;
Nr.Ctr.Etapele lecieiObiectiveActivitatea nvtorului i a elevilorMetode i procedeeForme de evaluare
1.Evocare
Captarea ateniei
Tema de acas
O5Organizarea clasei
-Captarea ateniei se realizeaz prin naintarea ctre elevi a ghicitorii :Nu-i cma, da-i cusutNu-i copac dar frunze areNu e om dar povesteteghici ce este? (cartea)
-Interogarea temei de acas Elevii povestesc despre propria lor coal, ghidndu-se de posterul plasat pe ecranul proiectorului Din istoria colii
Sala de festiviti Slile de clas Cantina COALA Biblioteca
Sala sportiv Holurile Monumentul eroului
Folosindu-se de schema de pe ecran, elevii comunic lejer, (respectnd prile unei comunicri orale despre coala lor)
-Folosirea calculatorului-Povestirea - Clusteringul-Individual
-Frontal
Realizarea sensului
O6
O1
O3
O2Trecerea la tema nou se realizeaz prin completarea de ctre elevi a strofei propuse de ctre nvtor pe tabl: . ne nvaS fim buni n ..Cumini i silitoriDe asculttori.(prini, coala, ,via) (Andrei Boicu)
Elevii completeaz strofa cu cuvintele lips i rspund la urmrtoarele ntrebri:-Ce pri de vorbire cuvintele ce le-ai adugat?-Substantivele adugate sunt commune sau proprii?-Cu ce liter se scriu substantivele commune? -De ce numele autorului este scris cu liter mare?
Rspunznd la ntrebrile nvtorului, elevii particip la predarea i nsuirea temei noi.
-Alegei din strof cuvinte ce denumesc un singur obiect sau mai multe obiecte.Elevii scriu aceste cuvinte n dou colonie. Copiii condui de nvtor concluzioneaz c substantivele pot fi la numrul singular sau plural. Se citete regula din manual (ex.2, pag 52)
-Pe ecran se proiectez imagini.Elevii enumer oral substantive la singular, apoi la plural selecate din imagine. (Dup modul n care se numr, substantivele pot fi: un/doi-masculin; o/dou-feminin; un/dou- neutru)Pentru a consolida cele nvate la lecie, elevilor li se d ca sarcin rezolvarea ex 4, pag. 53 din manual.
-Oral elevii alctiuiesc enunuri folosind cuvintele din exerciiul pe care le-au modificat dup ambele numere. Se propune de pus toate substantivele din urmtoarea propoziie la plural i s se determine genul lor. Albina prefer floarea roie, frunza verde i copacul nflorit. (se lucreaz independent)
-Catrenul vesel
-Conversaia
-Folosirea calculatorului
-Exerciiul
Independent
3RefleciaPe poster snt scrise propoziiile:Soarele luminos a aprut pe cer.Ochelarii bunicului sunt foarte vechi.nvtorul pune sarcina de a pune la plural cuvntul Soare i la singular cuvntul ochelari.Se evideniaz c nu toate substantivele pot fi trecute de la un numr la altul, unele avnd doar forma de singular iar altele numai de plural.
4ExtensiuneaO4Lucru n grupClasa este mprit n trei grupuri.Fiecare grup primete cte o fi pe care este scris o meserie. n dou minute elevii trebuie s scrie pe fi ct mai multe instrumente proprii acestei meserii. La expirarea timpului cte un membru a fiecrui grup iese n faa clasei i exprim prin pantomim ce meserie este specificat pe fia grupului su. Cnd clasa ghicete meseria reprezentat, se citesc i instrumentele scrise de grup ca fiind atribuite meseriei date. Timpul acordat acestei activiti nu depeete 5 minute.
Tema pentru acas: Ex. 6, pag. 53. Se explic sarcina
Notarea. Se apreciaz prin note i se comenteaz activitatea elevilor.Lucru n grup
4