mos.nicolae

Download Mos.nicolae

If you can't read please download the document

Upload: andreea-ada

Post on 05-Dec-2015

11 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

fisa

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Grupa mijlocie Propuntor: Trifan AndreeaTema: CU CE I CUM EXPRIMM CEEA CE SIMIM?Subtema: Ce mi-a adus Mo Nicolae?- Legenda lui Mo Nicolae

ACTIVITI INTEGRATE:

Activiti liber alese (etapa I) : activiti pe centre de interes (DS, DEC , DLC) ;

Activiti pe domenii experieniale : Domeniul Limb i Comunicare -,,Legenda lui Mo Nicolae(educarea limbajului)

Domeniul Om i Societate ,,Ghetua moului(activitate practic)

Activiti liber alese(etapa a III-a): ,,Cursa ghetuelor-joc de micare

Activiti de dezvoltare personal : ntlnirea de diminea, rutine i tranziii (DLC , DPM);

Obiective operaionale urmrite n cadrul activitilor integratepe domenii experieniale:

-s formuleze propoziii clare i corecte despre Mo Nicolae;-s analizeze imaginile cu Mo Nicolae, verbaliznd coninutul lor;- s coopereze n cadrul grupurilor formate, manifestnd spirit de echip;- s redea n mod original i personal elemente ale temei date;- s denumeasc materialele necesare realizrii temei;- s elaboreze creaii individuale pe tema dat;- s utilizeze corespunztor instrumentele de lucru;- s lucreze n echipe/perechi pe tema dat;- s evalueze lucrrile proprii i pe ale colegilor prin folosirea turului galeriei.

Strategii didactice:Metode i procedee : conversaia, explicaia, exerciiul, lectura educatoarei, turul galeriei;

Mijloace de nvmnt: calculator, videoproiector, material power point, flipchart, carton gumat, past de lipit, beioare, vat, stelue, clopoei, brdui, fulgi, jetoane, puzzle, tabla magnetic.

Obiective operaionale urmrite n cadrul activitilor liber alese:

ALA ISector Joc de mas:

Obiective operaionale:- s reconstituie tablourile dup model puzzle;- s descrie coninutul tabloului realizat;- s despart corect n silabe cuvintele date; - s integreze n propoziii cuvintele ilustrate.

Sarcini de lucru:- ,, Reconstituie imaginea i prezint-o!- ,, Gsete-mi jumtatea!

Materiale folosite: coli colorate, jetoane, lipici, imagini.

Sector tiin :

Obiective operaionale:s formeze grupe de ghetue dup criteriul mrime(mari-mici);

s ordoneze obiectele din grupa ghetuelor pentru identificarea numeralului ordinal 1-5;

s precizeze prin comparaie grupa cu cele mai multe obiecte(ghetue) i grupa cu cele mai puine;

s ncercuiasc prima i a treia ghetu;

s deseneze pe a doua ghetu patru puncte.

Sarcini de lucru:,, Ajut-l pe Mo Nicolae

Materiale folosite: fie de munc independent, jetoane, coulee.

Sector Art:

Obiective operaionale:s decoreze ghetuele dup puncte realiznd diferite forme din mediul nconjurtor(linii, puncte);

s coloreze mbinnd culorile n mod creativ, original, realiznd ghetue.

Sarcini de lucru:,, Decorm ghetua.

Materiale folosite: fie, creioane colorate, carioca.

ALA II - ,,Cursa ghetuelor- joc de micare

Obiective operaionale:s rein regulile de desfurare a jocului;

s execute cu rapiditate micrile sugerate de joc;

s interacioneze cu ceilali copii, parteneri de joc;

s lucreze n echip.

Materiale folosite: casetofon, gheat, cadou, cciul de spiridu.

Mod de desfurare: n timp ce melodia ,,Dansul ghetuelor este pornit copiii danseaz prin clas. La semnalul dat de oprirea muzicii, propuntoarea spune un cuvnt ( gheat, cadou sau cciul) copiii se ndreapt spre locul unde este aezat acel obiect.

Forma de organizare : frontal, n grupuri mici, perechi, individual.

Loc de desfurare : Sala de grup.Durata : 1 zi

Bibliografie:Curriculum pentru nvtmnt precolar Bucureti 2009;

MECI. Bucureti 2008- Ghid de bune practici;

coord.Viorica Preda -Ghid pentru proiecte tematice Abordare n manier integrat a activitilor din grdini ;

coord.Laureniu Culea - Activitatea integrat n grdini - ghid pentru cadrele didactice;

Silvia Breben,E.Gongea,G.Ruiu,M.Fulga Ghid metodic,, Metode interactive de grup.

SCENARIUL ZILEI

Copiii sunt invitati la sala de grup, unde vor gsi, spre surprinderea lor, un deosebit decor de iarn i un fond sonor adecvat (rutine).ntlnirea de diminea cu tema n ateptarea lui Mo Nicolae se va desfura prin discuii libere axate pe starea afectiv a copiilor, pe atmosfera din grup, pe mediul educaional pregtit i pe mediul extern-completarea calendarului naturii, realizarea prezenei.Salutul de diminea se va realiza prin tehnica comunicrii rotative, copiii, aezati n cerc, adresndu-i complimente i totodat, realizndu-se i prezena copiilor. Dimineaa a sosit,Toi copiii au venitn semicerc s ne-adunm,Cu toi s ne salutm.Dup completarea calendarului naturii , se prezint noutatea zilei sub forma unei scrisori gsite ntr-un scule.

,,Dragi copiiEu am aflat lucruri bune despre voi i m-am gndit ca astzi s v fac o surpriz i mai mare, dar pentru aceasta voi trebuie s-mi artai ce ai nvat la grdini.Dac m vei mulumi cu rspunsurile i participarea voastr de astzi, vei avea parte de multe surprize dulci n ghetue. De asemenea o s-i povestesc i lui Mo Crciun ce copii sunt la aceast grup pentru ca i el s tie ce cadouri s pregteasc pentru fiecare copil. Mesajul zilei ,,Cuminte i asculttor vei fi/Cadouri multe vei primi!Prin metoda ,,Mna oarb (extrag dintr-un coule jetoane cu ghetue de culori diferite) copiii se mpart n trei grupuri, dup care pe versurile ,,Hai pe centre s lucrm / i ca moii ne aplecm! se urmrete sporirea interesului copiilor pentru activitate i trecerea ctre activitile liber-alese. Propuntoarea prezint i explic sarcinile de la fiecare centru de interes, supravegheaz i ofer explicaiile necesare, ajutndu-i pe cei care au nevoie de sprijin.Se va face evaluarea sectoarelor i prin urmtoarea tranziie vom trece la activitile pe domenii experieniale: Bat din palme clap, clap, clap,Din picioare trap, trap, trap,Ne-nvrtim, ne rsucim i la baie,(la lucru) noi pornim.Activitatea de educarea limbajului debuteaz prin prezentarea unei cizmulie, apoi propuntoare le citete ,,Legenda lui Mo Nicolae. Prin urmtoarea tranziie:Cte unul, cte doiSpre msue ne-ndreptm n pas vioivom trece la msue unde vom desfura pe grupuri mici activitatea practic. La sfritul activitii se realizeaz turul galeriei, urmrindu-se evaluarea i aprecierea lucrrilor copiilor.Ziua se ncheie cu realizarea unui joc de micare ,,Cursa ghetuelor.

DESFURAREA ACTIVITII

Eveniment didacticConinut tiinificStrategii didacticeEvaluare(instrumente i indicatori)

Organizarea activitiiSe amenajeaz spaiul educaional.Se pregtete materialul didactic necesar desfurrii n bune condiii a activitilor.Se organizeaz colectivul de copii.

Captarea atenieiSe realizeaz n momentul desfurrii ntlnirii de diminea prin prezentarea scrisorii de la Mo Nicolae.-conversaia-organizarea frontal a grupei;

Anunarea temeiSe face la modul general n cadrul ntlnirii de diminea, la prezentarea noutii zilei, dar specific la demararea fiecrei activiti. -explicaia

Reactualizarea cunotinelorTranziie: Hai pe centre s lucrm / i ca moii ne aplecm!Propuntoarea descoper mpreun cu precolarii sarcinile de la sectoarele art, tiin, joc de mas, explic ce au de fcut, copiii alegndu-i sectorul n funcie de culoarea cizmuliei din piept. Propuntoarea observ comportamentul copiilor n grup, ritmul de lucru i modul de rezolvare a sarcinilor. La finalizarea sarcinilor, fiecare echip strnge materialul de la sectorul respectiv i i expune la colul tematic rezultatele muncii lor- rutina: ,,Singurel mi fac ordine la locul de munc(exersarea unor deprinderi de munc gospodreasc).

-conversaia;

-explicaia;

-exerciiul;

Evaluare oral i practicAprecieri verbale

Evaluarea practic

Se consider performan dac toi copiii rezolv sarcinile din cadrul ALA I;

Desfurarea activitiiCu ajutorul tranziiei: Bat din palme clap, clap, clap,Din picioare trap, trap, trap,Ne-nvrtim, ne rsucim i la baie,(la lucru) noi pornim.are loc trecerea la activittile pe domenii experieniale.Pentru captarea ateniei, se prezint copiilor cu ajutorul videoproiectorului un material power point cu titlul ,,Mo Nicolae, copiii recunoscnd personajul. Are loc o discuie pe baza materialului prezentat dup care propuntoarea citete copiilor ,,Legenda lui Mo Nicolae. Dup audierea lecturii voi solicita copiilor s precizeze mesajul educativ, s povesteasc respectnd ordinea cronologic a evenimentelor ce a transmis legenda. Voi chema pe rnd fiecare copil care v-a comunica pentru a scrie o mic scrisoric cu ceea ce doresc s primeasc n ghetue. Fiecare copil i aeaz scrisorica n ghetua sa.Voi face aprecieri asupra modului de desfurare a primei pri a zilei. Copiii vor servi gustarea n timp ce voi pregti materialele necesare urmtoarei etape.

-material power point

-explicaia-conversaia

Evaluarea oral i practic

Obinerea performanei

Evaluarea activitilor

ncheierea activitii

Prin procedeul ,,1,2,3,4, copiii vor forma grupele de lucru i se vor ndrepta ctre msue.Tranziie :Cte unul, cte doiSpre msue ne-ndreptm n pas vioiAre loc trecerea la activitatea din cadrul Domeniului Om i Societate, activitate ce se va desfura pe grupuri mici. Propuntoarea anun copiii c prin activitile desfurate au ncercat s l mulumeasc pe Mo Nicolae, iar pentru a fi pe deplin mulumit, ei vor realiza ghetua, pe un fond muzical sugestiv.Se prezint ghetua model i modul de realizareAre loc intuirea materialelor. Se discut cu precolarii folosind un limbaj adecvat despre materialele folosite, formele, semnificaia lor, cerine de lucru necesare n activitile practice, criteriile de evaluare ale lucrrilor (claritate, acuratee, ncadrare n spaiu, utilizarea adecvat a instrumentelor de lucru). Ne nclzim mnuele pentru a putea lucra ct mai frumos, corect i bine. Se va insista asupra poziiei corecte a corpului la masa de lucru.Voi da indicaii individuale i colective. Voi stimula verbal pentru finalizarea lucrrii.Astfel, copiii vor realiza ghetua, respectnd etapele de lucru.Pe parcursul lucrului i voi supraveghea pe copii i i voi ndruma pe cei care cer ajutor.Se apreciaz rspunsurile, lucrrile realizate de copii, modul de exprimare n propoziii .Lucrrile vor fi expuse la tabla magnetic.Se organizeaz o expoziie cu lucrrile realizate i se realizeaz turul galerieiPropuntoarea aduce cuvinte de laud asupra modului de cooperare i interaciune dintre membrii aceleiai echipe.Se acord surpriza dulce pe care o pregtise moul pentru rezultate deosebite obinute n cadrul acestei activiti.

ALA II.Copiii sunt invitai s desfoare jocul de micare ,,Cursa ghetuelor.

-munca n grupuri mici

-explicaia-demonstraia

-conversaia

-exerciiul

-turul galeriei

-exerciiul

Evaluare practic

Se consider performan dac toi copiii realizeaz tema propus, utiliznd n mod corect tehnicile nvate i respectnd criteriile de evaluare

Aprecieri verbale

Evaluare practic