modulul i proiect didacticinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=... · tema pentru acasa...

34
Petrache Elena Georgeta MODULUL I PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: L.T.S ”SFÂNTUL APOSTOL ANDREI”, MUN. PLOIEȘTI Profesor: PETRACHE ELENA- GEORGETA Data: 13.09.2017 Grupa: avansați Subiectul lecţiei: Dispozitive periferice Disciplina şcolară: Informatică și TIC Scopul lecţiei: Fixarea cunoștințelor referitoare la dispozitive periferice Competențe specifice: identificarea și clasificarea dispozitivelor periferice. Obiective educaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili : O1- să definească noțiunea de dispozitiv periferic; O2- să clasifice dispozitivele periferice; O3- să identifice dispozitive periferice și categoria din care fac parte. Tipul lecţiei: Lecție de transmitere de noi cunoștințe. Metode și procedee: conversaţia, exercițiul, învățarea prin descoperire, utilizarea calculatorului. Mijloace de învăţământ: manual de informatică, fișa de lucru, calculatorul. Forme de organizare a activității: activitate frontală, pe grupuri de elevi, individuală. Durata: 50 de minute Desfășurarea activității Activitatea profesorului Răspunsul așteptat din partea elevului Evaluare Activitatea 1- 5 min Se crează condiţiile pentru începerea lecţiei: se face prezenţa. Profesorul împarte elevii în două grupe, fiecare grupă având la dispoziție un calculator. Elevii se pregătesc pentru activitate Activitate 2 - 10 minute Profesorul oferă fiecărei grupe o fișă de lucru, constând în rezolvarea unui rebus (Anexa1). Profesorul explică elevilor că după ce vor rezolva rebusul trebuie să Profesorul trece pe la fiecare elev in parte si verifica corectitudinea realizarii sarcinilor de lucru. Elevii încep sa rezolve fișa de lucru folosind calculatorul Profesorul trece pe la fiecare elev in parte si verifica corectitudinea

Upload: others

Post on 03-Feb-2021

7 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • Petrache Elena Georgeta

    MODULUL I

    PROIECT DIDACTIC

    Unitatea de învăţământ: L.T.S ”SFÂNTUL APOSTOL ANDREI”, MUN. PLOIEȘTI

    Profesor: PETRACHE ELENA- GEORGETA

    Data: 13.09.2017

    Grupa: avansați

    Subiectul lecţiei: Dispozitive periferice

    Disciplina şcolară: Informatică și TIC

    Scopul lecţiei: Fixarea cunoștințelor referitoare la dispozitive periferice

    Competențe specifice:

    identificarea și clasificarea dispozitivelor periferice.

    Obiective educaţionale:

    La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :

    O1- să definească noțiunea de dispozitiv periferic;

    O2- să clasifice dispozitivele periferice;

    O3- să identifice dispozitive periferice și categoria din care fac parte.

    Tipul lecţiei: Lecție de transmitere de noi cunoștințe.

    Metode și procedee: conversaţia, exercițiul, învățarea prin descoperire, utilizarea calculatorului.

    Mijloace de învăţământ: manual de informatică, fișa de lucru, calculatorul.

    Forme de organizare a activității: activitate frontală, pe grupuri de elevi, individuală.

    Durata: 50 de minute

    Desfășurarea activității

    Activitatea profesorului Răspunsul așteptat din partea

    elevului

    Evaluare

    Activitatea 1- 5 min Se crează condiţiile

    pentru începerea lecţiei: se face prezenţa.

    Profesorul împarte elevii în două grupe,

    fiecare grupă având la dispoziție un

    calculator.

    Elevii se pregătesc pentru

    activitate

    Activitate 2 - 10 minute

    Profesorul oferă fiecărei grupe o fișă de

    lucru, constând în rezolvarea unui rebus

    (Anexa1). Profesorul explică elevilor că

    după ce vor rezolva rebusul trebuie să

    Profesorul trece pe la fiecare elev

    in parte si verifica corectitudinea

    realizarii sarcinilor de lucru.

    Elevii încep sa rezolve fișa de

    lucru folosind calculatorul

    Profesorul trece pe

    la fiecare elev in

    parte si verifica

    corectitudinea

  • Petrache Elena Georgeta

    precizeze care este cuvântul cheie

    descoperit. Elevii din cele două grupe

    rezolvă rebusul primit.

    realizarii sarcinilor

    de lucru.

    Activitatea 3- 20 min Cele două grupe

    anunță cuvintele cheie. Periferic, respectiv

    dispozitiv. Profesorul cere elevilor să

    folosescă internetul, să intre pe dexonline.ro

    și să găsească definiție pentru cuvântul

    descoperit. Elevii definesc cei doi termeni.

    Folosind cele două definiții, profesorul cere

    elevilor să definească noțiunea de dispozitiv

    periferic. Elevii emit diverse definiții, la

    final profesorul precizează definiția din

    manual: „Dispozitivele periferice sunt

    echipamente specializate care asigură

    interfața dintre calculator și utilizator.”

    Profesorul clasifică dispozitivele și oferă un

    exemplu din fiecare tip de dispozitiv.

    https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a

    %20V-

    a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/#

    Elevii iși notează pe caiete

    definițiile termenilor căutați și

    încearcă să definească termenii

    Profesorul

    urmărește cu

    atenție răspunsurile

    elevilor

    Activitatea4- 10 min. Profesorul cere

    elevilor să numească, fiecare în parte, un

    dispozitiv periferic. Elevul precizează

    dipozitivul, iar profesorul îl scrie pe tablă. La

    final, profesorul completează lista cu alte

    dispozitive, dacă este cazul. Profesorul

    asociază dispozitivelor de intrare cifra 1,

    dispozitvelor de ieșire cifra 2 și celor mixte

    cifra 3. Profesorul cere celor două grupe să

    scrie pe calculator lista de dispozitive de pe

    tablă și să asocieze fiecărui dispozitiv cifra

    corespunzătoare. Când cele două grupe au

    terminat, profesorul discută cu aceștia și

    corecează eventualele greșeli.

    http://informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php

    ?media=2.4.tipuri_de_dispozitive_de_intrare

    _de_iesire_de_intrare-

    iesire_de_stocare_a_datelor.pdf

    Fiecare elev definește câte un

    dispozitiv

    Profesorul notează

    pe tablă cele 3

    categorii de

    dispozitive, iar dacă

    greșesc îi

    corectează

    Tema pentru acasa – 5 min

    Pag. 27, ex. 1.2.3

    Elevii isi notează în caiete tema.

    https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/http://informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=2.4.tipuri_de_dispozitive_de_intrare_de_iesire_de_intrare-iesire_de_stocare_a_datelor.pdfhttp://informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=2.4.tipuri_de_dispozitive_de_intrare_de_iesire_de_intrare-iesire_de_stocare_a_datelor.pdfhttp://informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=2.4.tipuri_de_dispozitive_de_intrare_de_iesire_de_intrare-iesire_de_stocare_a_datelor.pdfhttp://informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=2.4.tipuri_de_dispozitive_de_intrare_de_iesire_de_intrare-iesire_de_stocare_a_datelor.pdf

  • Petrache Elena Georgeta

  • Petrache Elena Georgeta

    FIȘĂ DE LUCRU 1

    1. Recunoașteți imaginile de mai jos, completați rebusul și descoperiți cuvântul

    cheie:

    L

    t a s t a t u r a

    i m p r i m a n t a

    m o n i t o r

    b o x e

    P

  • Petrache Elena Georgeta

    FIȘĂ DE LUCRU 2

    II. Decoperiți printre rândurile și coloanele careului 7 dispozitive periferice.

    Scrieți-le pe liniile punctate.

    I I M P R I M A N T A T

    M T A S T A T U R A B A

    P S S C A N N E R X O S

    M A C A N P S C N I X T

    O P A T A R S R M I E A

    U N N I T A A A T E E T

    S C N A N N N N I F I U

    E R E F M I C R O F O N

    .......imprimanta.....................

    ........tastatura........................

    ........scanner..........................

    ........mouse............................

    ........ecran.............................

    ....boxe..................................

    .............................................

    microfon....................

  • Petrache Elena Georgeta

    REBUS grupa 1

    REBUS grupa 2

  • Petrache Elena Georgeta

    FIŞĂ DE LUCRU / EVALUARE

    Completează următorul ARITMOGRIF:

    1 P

    2 E

    3 R

    4 I

    5 F

    6 E

    7 R

    8 I

    9 C

    1 0 E

    1. Este necesar mouse-ului optomecanic

    3. Are rolul de a introducere datele în unitatea centrală, utilizând tastele. 4. Manetă care se mişcă în toate direcţiile controlând deplasarea pointerului. 5. Este folosit pentru a înregistra diverse sunete pe calculator, conectat la placa de sunet 6. Este echipamentul care comandă mişcarea cursorului (pointer-ului) pe ecran. 7. Dispozitiv de intrare ce poate fi considerat un mouse aşezat pe spate: mutarea cursorului

    se poate face prin rotirea bilei cu ajutorul degetelor sau palmelor

    8. Mouse care se bazează pe o comunicare cu calculatorul prin unde radio sau infraroşii. 9. Este un dispozitiv care „citeşte” de pe hârtie informaţii tipărite şi le converteşte într-o formă

    pe care calculatorul o recunoaşte.

    10. Are rolul de a capta imagini.

    Se acordă 1 punct din oficiu

  • Petrache Elena Georgeta

    ETALON REZOLVARE ARITMOGRIF

    1 P A D

    2 E

    3 T A S T A T U R A

    4 J O Y S T I C

    5 M I C R O F O N

    6 M O U S E

    7 T R A C K B A L L

    8 W I R E L E S S

    9 S C A N N E R

    1 0 W E B C A M

    PENTRU EVALUARE:

    Se acordă 1 punct pentru fiecare termen găsit

    Se acordă 1 punct din oficiu

  • Petrache Elena Georgeta

    9

    MODULUL 2

    Liceul Tehnologic de Servicii ”Sfântul Apostol Andrei”, Mun. Ploiești

    Disciplina: Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor

    Clasa: a V-a

    Data: Profesor: Petrache Elena- Georgeta

    Unitatea de învăţare: Sistemul de operare Windows

    Tema: Prezentarea principalelor operaţii ce se pot efectua cu directoare şi fişiere ;

    Tipul lecţiei: - Formarea priceperilor şi deprinderilor

    Locul de desfăşurare: - laboratorul de informatică Durata lecţiei: 50 min.

    Competențe vizate:

    - Dobândirea deprinderilor de lucru cu discuri logice,directoare, fişiere:

    Obiective operaţionale:

    O1: să definească corect noțiunile de fișier și dosar;

    O2: să-şi însuşească modul de funcţionare al pictogramei MyComputer;

    O3: Sa dezvolte abilitati de lucru cu fisiere si foldere.

    Metode de învățare - Calculatoare, retroproiector - material bibliografic:Informatică și TIC clasa a-V-a, Rodica Pintea

    Metode didactice utilizate : expunerea, explicatia, exercitiul

    Forme de organizare : individual, frontal

  • Petrache Elena Georgeta

    10

  • Petrache Elena Georgeta

    11

    Activitatea profesorului

    Răspunsul

    așteptat din

    partea

    elevului

    Evaluare

    Activitatea 1 – 5 minute

    Profesorul solicită elevilor să se gândească la

    tipuri de fisiere

    Elevii se gîndesc la fișierele învățate

    Profesorul apreciază oral

    fiecare răspuns încercând

    să clasifice fișierele după

    aplicațiile care sunt

    create.

    Activitate 2 - 10 minute

    Profesorul explica elevilor ce este important,

    crearea fișierelor și folderelor http://www.informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=3.4.operatii_cu_fisiere_si_directoare.pdf

    Elevii isi

    notează în

    caiete

    notiunile

    prezentate.

    Aplicații practice

    Activitatea 3 – 10 minute

    Profesorul propune un exercitiu: urmatoarea fișă

    de lucru

    http://www.informaticainscoli.ro/doku.php?id=

    wiki:fisa_evaluare.2.4

    Profesorul ajuta elevii care intampina dificultati

    in realizarea sarcinilor de lucru

    Elevii încep

    sa rezolve

    fișa de lucru

    folosind

    calculatorul

    Profesorul trece pe la

    fiecare elev in parte si

    verifica corectitudinea

    realizarii sarcinilor de

    lucru.

    Activitatea 4 – 10 minute

    Profesorul explica elevilor ce este important,

    crearea fișierelor și operațiile cu acestea http://www.informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=3.4.operatii_cu_fisiere_si_directoare.pdf

    Elevii isi

    notează în

    caiete

    notiunile

    prezentate.

    Aplicații practice

    Activitatea 5 – 10 minute

    Profesorul propune un exercitiu:

    - Creaţi în unitatea de disc C: un fişier cu

    numele „Text.doc”;

    - Copiaţi fişierul de mai sus pe desktop; - Redenumiţi fişierul copiat pe desktop cu

    numele: „Copietext.doc”;

    - Căutaţi fişierul cu numele”Text.doc”; - Ştergeţi fişierul „copietext.doc”,

    recuperaţi fişierul şters din RecycleBin.

    Profesorul ajuta elevii care intampina dificultati

    in realizarea sarcinilor de lucru

    Elevii încep

    sa resolve

    fișa de lucru

    folosind

    calculatorul

    Profesorul trece pe la

    fiecare elev in parte si

    verifica corectitudinea

    realizarii sarcinilor de

    lucru.

    Tema pentru acasa – 5 min

    Exercitiile 1-7, pag 46

    Elevii isi

    notează în

    caiete tema.

    http://www.informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=3.4.operatii_cu_fisiere_si_directoare.pdfhttp://www.informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=3.4.operatii_cu_fisiere_si_directoare.pdfhttp://www.informaticainscoli.ro/doku.php?id=wiki:fisa_evaluare.2.4http://www.informaticainscoli.ro/doku.php?id=wiki:fisa_evaluare.2.4http://www.informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=3.4.operatii_cu_fisiere_si_directoare.pdfhttp://www.informaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=3.4.operatii_cu_fisiere_si_directoare.pdf

  • Petrache Elena Georgeta

    12

    TEST DE EVALUARE

    „SISTEMUL DE OPERARE WINDOWS”

    NUME SIPRENUME_ CLASA DATA

    Alegeti varianta/variantele corecte

    1. Folderul este: a. un set deinstrucţiuni b. modalitate de grupare foldere saufişiere c. metodă decalcul

    2. În Windows, comanda dublu click pe un obiect are ca efect: a. închiderea ferestrei curente b. lansarea în execuţie a unui program c. ştergerea obiectului

    3. Numele fişierelor şi folderelor pot conţine: a. orice combinaţie de litere, numere, spaţii, caractere speciale (cratimă,

    virgulă,două puncte, bară oblică, semnul întrebării) b. orice combinaţie de litere, numere, spaţii, caractere speciale (cratimă,virgulă) c. orice combinaţie de litere, numere, spaţii dar, fără caractere speciale

    4. TXT, DOC, JPG, EXE şi DOT, sunt de exemple de: a. Un grup de trei litere fărăsemnificaţie; b. Extensii ale unui fişier; c. Prescurtări deprograme.

    5. Cu ce opţiune se crează într-un disc un nou folder în Computer? a. File – New–Folder; b. File–open; c. Click buton dreapta al mouse-ului – new – folder.

    6. Cum se copiaza fişierul sau fişierele selectate, în cadrul programului Computer? a. Edit –copy; b. File –insert; c. Click dreapta pe selecţie –copy.

    7. Ce consecinţe are efectuarea unui dublu click stânga pe pictograma unui program? a. Selectează obiectul; b. Lansează programul în execuţie;

    c. Deschide meniul contextual al obiectuluiselectat. 8. Cine indică tipul unui fişier?

    a. Numele fişierului; b. Extensia numelui fişierului; c. Modul în care informaţia este stocată într-un fişier astfel încât programul să

    poată şi salva acel fişier. 9. Ce trebuie făcut pentru a vedea conţinutul unui anumit disc sau folder ?

    a. Click dreapta pe disc sau folder; b. Dublu click pe disc sau folder; c. Triplu click pe disc sau folder.

  • Petrache Elena Georgeta

    13

    Barem de rezolvare:

    1- b 2- b 3- b

    4- b

    5- c

    6- c

    7- b

    8- b

    9- a

    Se acordă 1 punct din oficiu

  • Petrache Elena Georgeta

    14

    MODULUL 3

    Proiectul activităţii

    Data:

    Clasa a V-a

    Profesor : Petrache Elena-Georgeta

    Titlul activităţii educative : Siguranţa pe internet

    Scopul lecţiei : Conştientizarea şi promovarea principiilor unui INTERNET mai sigur.

    Competenţe specifice :

    ● Creşterea gradului de conştientizare privind pericolele mediului online.

    ● Încurajarea şi stimularea elevilor în utilizarea sigură şi responsabilă a INTERNETULUI şi a

    altor tehnologii online;

    Obiective operaționale

    -să cunoască riscurile folosirii Internetului

    -să enumere anatajele și dezavantajele folosirii Internetului.

    Metode didactice utilizate : expunerea, explicatia, exercitiul

    Mijloace de învăţare: calculator, videoproiector, surse web:

    http://www.saferinternet.org/, http://sigur.info.ro

    Durata: 50 min

    Desfășurarea activității

    Activitatea

    profesorului

    Activitatea elevilor Evaluare

    Activitatea 1- 5 min

    Verificarea prezenţei

    elevilor și a temei de

    acasă

    Elevii se pregătesc pentru

    activitate

    Profesorul urmărește cu atenție

    răspunsurile elevilor

    Activitatea 2-10 min

    Se prezintă clipuri

    tematice şi spoturile

    campaniei Sigur.Info

    Elevii vizionează videoclipurile

    Activitatea 3- 20 min

    Se iniţiază o dezbatere

    pe tema Siguranţei pe

    Internet

    Se organizează

    jocurile didactice

    Norul de cuvinte

    “Beneficii şi riscuri”

    Elevii pot organiza cuvintele în

    două coloane

    BENEFICII

    - accesare instantanee a

    informatiei

    - comunicare la mari distante

    - resura imensa de informatie

    - vizionare desene animate

    Profesorul trece pe la fiecare

    elev in parte si verifica

    corectitudinea realizarii

    sarcinilor de lucru.

    http://www.astro-urseanu.ro/soarele.htmlhttp://www.saferinternet.org/web/guest/safer-internet-dayhttp://sigur.info/proiect-sigur.info/descriere-proiect-sigur.info/despre-proiect.html

  • Petrache Elena Georgeta

    15

    - filmulete comice

    - jocuri educative online

    - trimitere e-mailuri la doamna

    profesoara

    - aflarea adresei lui Mos

    Craciun

    - vizualizare poze cu vulcan

    - dictionar online

    - publicitate pentru companii

    - televiziune on-line

    - foarte multe glume

    RISCURI

    - implicarea in activitati ilegale

    - virusi

    - imagini rau intentionate

    - informatii daunatoare

    - solicitari de ajutor false

    - stricarea gramaticala a limbii

    - mult timp pierdut

    - probleme cu ochii

    - omiterea exercitiului fizic

    - scaderea performantelor

    scolare

    - certuri cu parintii

    - spargerea parolei personale

    - furt de identitate

    Activitatea4- 10 min.

    Profesorul explica

    reguli importante

    pentru a fi in siguranta

    pe internet. (pag. 51)

    https://manuale.edu.ro/

    manuale/Clasa%20a%

    20V-

    a/Informatica%20si%2

    0TIC/Intuitext/#

    Elevii isi notează în caiete

    notiunile prezentate.

    Tema pentru acasa –

    5 min

    Exercitiile 8, 9 pag 51

    https://manuale.edu.ro/

    manuale/Clasa%20a%

    20V-

    a/Informatica%20si%2

    0TIC/Intuitext/

    Elevii isi notează în caiete

    https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/

  • Petrache Elena Georgeta

    16

    TEST cls a- V-a

    1. Stabiliți legăturile dintre elementele celor două coloane, folosind asocieri de forma număr-

    literă: (5p)

    1. Shareware a. reprezintă un regim de distribuire

    gratuită a aplicaţiilor cu condiţia ca

    utilizatorul să ofere o donaţie în scop caritabil

    2. Careware b. reprezintă un regim de distribuire a aplicaţiilor

    protejate de dreptul de autor în mod gratuit de

    către acesta, cu menţiunea că ele pot fi folosite,

    dar nu pot fi vândute

    3. Licenţă c. reprezintă un regim de distribuire a aplicaţiilor

    fără intermediar, direct de la autor

    4. Drept de autor d. este o modalitate legală de protejare împotriva

    copierii neautorizate și a plagiatului creaţiilor

    artistice, literare sau știinţifice care au fost

    publicate sau nu

    5. Freeware e. reprezintă dreptul de folosire a unor aplicaţii

    achiziţionate contra cost de la un autor

    2. Amestecă literele!

    Descifrează cuvintele și completează pe caiet: (4p)

    a. drpet de truao _______________

    b. erarshaew _______________

    c. wafeeerr _______________

    d. iclneţă _______________

    e. carerewa _______________

    f. elasgliţie _______________

    g. ertinnet _______________

    h. igocyprht _______________

    Puncte din oficiu 1 p. Total 10 p.

    Timp de lucru: 45 de minute 1. 1px5= 5p

    2. 0,5px8= 4p

    1- c

  • Petrache Elena Georgeta

    17

    2- a

    3-e

    4-d

    5- b

    a- Drept de autor

    b- Shareware

    c- Freeware

    d- Licență

    e- Careware

    f- Legislație

    g- Internet

    h- Copyright

  • Petrache Elena Georgeta

    18

    MODULUL 4

    DATA:

    ŞCOALA: L.T.S. ”Sfântul Apostol Andrei”, Mun. Ploiești

    CLASA: a V-a

    UNITATEA DE ÎNVǍŢARE: Editoare grafice

    SUBIECTUL: Aplicaţia Paint

    DURATA: 50 minute

    PROPUNǍTOR: Petrache Elena- Georgeta

    PROIECT DIDACTIC

    Competenţe specifice:

    3.1. Aplicarea operațiilor specifice editoarelor grafice în vederea realizării unor produse informatice

    Obiective operaţionale:

    O1 - să utilizeze instrumentele aplicaţiei Paint pentru crearea şi printarea desenelor, stabilind caracteristicile

    instrumentelor respective;

    O2 - să folosească comenzile de copiere, decupare, mutare şi efectele speciale; O3 - să deschidă un document existent, să-l modifice şi să-l salveze.

    Tipul lecţiei: Predare

    Metode și procedee: conversaţia, exercițiul, explicația, utilizarea calculatorului.

    Forme de organizare a activității: activitate frontală, pe grupuri de elevi, individuală.

    Mijloace de învăţământ: manual de informatică, fișa de lucru, calculatorul. Manual, auxiliare, tutoriale,

    filme didactice, programe de editare grafică/ creare materiale grafice (Paint, Draw, Toontastic 3D,

    Tinkercad)

  • Petrache Elena Georgeta

    PH_S1GR2

    Desfășurarea activității

    Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare

    Activitatea 1- 5 min

    Se consemnează absenţele. Verifică existenţa resurselor materiale.

    • Se pregătesc pentru

    lecţie.

    Profesorul urmărește

    cu atenție răspunsurile

    elevilor

    Activitatea 2-10 min

    Se verifică tema:

    - cantitativ

    - calitativ - se confruntă rezultatele, dacă este cazul

    se fac corectări

    • Prezintă variante de

    rezolvare, dau soluţii,

    formulează întrebări la

    cerinţele nerezolvate

    Profesorul urmărește

    cu atenție răspunsurile

    elevilor

    Activitatea 3- 15 min

    Anunţă titlul, obiectivele operaţionale şi modul de

    desfăşurare al lecţiei

    Prezintă instrumentele programului Paint:

    Free - form Select (Selecţie formă liberă)

    Select (Selecţie) -

    Eraser/ Color Eraser (Gumă/ Gumă pentru

    culoare) Fill with color (Umplere cu o culoare) -

    Ctrl+Z.

    Pick Color (Selector de culoare) Magnifier

    (Lupă) Pencil (Creion)

    Brush (Pensulă) Airbrush (Spray)

    Text (Text)

    Line (Linie) Curve (Curbă)

    Rectangle (Dreptunghi)

    Polygon (Poligon)

    Ellipse (Elipsă)

    Rounded Rectangle (Dreptunghi cu colţuri

    rotunjite

    și explică rolul fiecarui element în parte

    https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20

    V-

    a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/A456.pdf

    • Scriu pe caiete titlul

    lecţiei

    • Elevii notează pe

    caiete conţinutul noii

    lecţii

    • Urmăresc explicaţiile

    profesorului și urmăresc

    pe videoproiector

    desenele

    Activitatea 4- 15 min.

    Propune spre rezolvare aplicaţiile de pe fişa de lucru.

    • Rezolvă cerinţele

    propuse.

    • Răspund la

    întrebări.

    Profesorul trece pe

    la fiecare elev in

    parte si verifica

    corectitudinea

    realizarii sarcinilor

    de lucru.

    Tema pentru acasa – 5 min

    Se fac aprecieri globale şi individuale cu privire la

    participarea elevilor la lecţie.

    Tema : pag. 78, ex. 5,6,7

    • Îşi notează tema pe

    caiete.

    https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/A456.pdfhttps://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/A456.pdfhttps://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Informatica%20si%20TIC/Intuitext/A456.pdf

  • Petrache Elena Georgeta

    PH_S1GR2

    FIȘĂ DE LUCRU

    Aplicaţia PAINT

    Să se împartă pagina de lucru în patru şi să se coloreze fiecare parte cu câte o culoare.

    În fiecare sfert din pagina de lucru să se deseneze câte o figură geometrică diferită.

    Fiecare f'igură geometrică să se coloreze în interior cu negru.

    Să se deseneze steagul României folosind liniile drepte, cele curbe şi culorile steagului.

    Să se coloreze fondul cu albastru şi să se deseneze un cerc în interiorul căruia să se scrie: "Astăzi este 11

    noiembrie." (Verdana, 14, Bold, Undeline)

    Să se copieze cercul cu textul dat şi să se lipească în toate cele 4 colţuri ale paginii de lucru.

    Să se deseneze în interiorul paginii de lucru un dreptunghi, iar în interiorul acestuia un cerc, iar fiecare din

    aceste figuri geometrice va fi colorată cu spray-ul mare, respectiv mediu, cu două culori la alegere.

    Să se deseneze un dreptunghi şi să se rotească la 180°.

    Să se deseneze un pătrat care să se coloreze cu roşu, apoi să se inverseze culorile; să se deseneze un dreptunghi

    care să intersecteze pătratul deja desenat şi să se aplece desenul obţinut la 70°.

  • Petrache Elena Georgeta

    PH_S1GR2

    Fișă de lucru Paint 1. Desenați și completați următorul rebus: (3p)

    a) E

    b) D

    I

    d) T

    e) O

    f) R

    Pe fiecare linie găsiți denumirea în limba engleză a unui instrument al aplicației Paint, astfel:

    a) Șterge porțiuni de imagine/text.

    b) Permite particularizarea paletei de culori.

    c) Se utilizează pentru redimensionarea imaginii/a unei selecții.

    d) Inserează text în imagine.

    e) Permite trunchierea unei imagini.

    f) Instrumente ce permit trasarea de linii cu diverse forme, grosimi sau densități.

    3. Asociați elementele de pe cele două coloane (asocieri de forma număr – literă): (4p)

    Denumire instrument Rol instrument

    1. Color picker (Pipeta) a. Scrierea de texte în fișierul imagine.

    2. Eraser (Guma) b. Trasarea de linii simple.

    3. Magnifier (Lupa) c. Ștergerea unor porţiuni din imagine.

    4. Brushes (Pensule) d. Selectarea unei culori din imagine.

    5. Select (Selectare) e. Desenarea de linii cu diverse forme, densităţi.

    6. Crop (Trunchiere) f. Eliminarea unor zone nedorite din imagine.

    7. Text g. Selectarea unei porţiuni din imagine.

    8. Pencil (Creion) h. Apropierea imaginii în vederea editării ei.

    Se acordă 1 punct din oficiu, Pt desenarea rebusului: 2p

    1. 6x0,5=3p

    2. 8x0,5=4p

    Total punctaj: 10 p

    c)

  • Petrache Elena Georgeta

    PH_S1GR2

    Barem de corectare:

    Pt desenarea rebusului: 2p

    1. 6x 0,5=3p

    2. 8x 0,5=4p

    Barem de corectare

    1-d

    2-c

    3-h

    4-e

    5-g

    6-f

    7-a

    8-b

  • Petrache Elena Georgeta

    PH_S1GR2

    MODULUL 5

    PROIECT DIDACTIC

    Disciplina: Informatica si Tic

    Unitatea de invăţare: Structura secvențială și alternativă

    Tema activității: Structura liniară. Reprezentarea structurii liniare într-un mediu grafic interactiv.

    Realizarea de aplicații, individual sau în echipă, utilizând un mediu grafic, analizarea exemplelor

    existente pe Internet specifice mediului grafic selectat și modificarea acestora pentru a îndeplini alte

    funcțiuni.

    Competenţe vizate:

    - Rezolvarea unor probleme elementare prin metode intuitive de prelucrare a informației

    Obiective operaţionale :

    -Sa aplice operațiile specifice editoarelor grafice în vederea realizării unor materiale digitale

    -Sa implementteze algoritmi care conţin structura liniară

    -Sa manifeste creativitate prin utilizarea unor aplicații simple de construire a unor jocuri digitale

    Mijloace de învățare : Calculatoare, conexiune la internet, blocky

    Metode didactice utilizate : problematizarea, exercitiul, explicatia

    Forme de organizare : frontala, individuala

    Durata: 50 min

    Desfășurarea activității

    Activitatea profesorului Răspunsul așteptat din

    partea elevului Evaluare

    Prezenta si verificarea temei- 5

    min

    Activitatea 1- 10 min

    Se explica elevilor modul de

    functionare a instructiunii liniare

    in open sourse-ul Blocky si de da

    ca exemplu minimul dintre 2

    numere a si b

    Activitatea 2 -30 min

    Se propun elevilor spre rezolvare

    urmatoarele probleme:

    1. Scrie un algoritm care

    calculează perimetrul unui

    dreptunghi, știind că lungimea

    Elevii sunt atenti la

    explicatiile profesorului

    si realizeaza independent

    exemplu aratat.

    Elevii rezolva

    problemele propuse

    Sunt notati o parte din elevi

  • Petrache Elena Georgeta

    PH_S1GR2

    dreptunghiului este cu 10 metri

    mai mare decât lățimea lui.

    2. Se dau două numere naturale.

    Verificați dacă acestea sunt

    numere naturale consecutive (se

    va afișa un mesaj corespunzător).

    Tema pentru acasa-5 min

    Se citește un număr cu exact 3

    cifre. Afișați numărul obținut prin

    inversarea ordinii cifrelor.

    Exemplu. Dacă se citește numărul

    821, se va afișa numărul 128.

    individual si apoi le

    prezinta profesorului

    Elevii isi noteaza enuntul

    problemei date ca tema

  • Petrache Elena Georgeta

    PH_S1GR2

    FIȘĂ DE REZOLVARE

    BLOCKLY

    1. Se citesc in variabilele intregi a, b, c cifre nenule . Sa se formeze un numar de forma abc.

    2. Să se

    calculeze şi să se afişeze aria unui triunghi, cunoscând o latură a triunghiului şi înălţimea

    corespunzătoare.

    Exemplu: 3 Puncte

    Date de intrare: l=4, h=3

    Date de iesire: A=6

  • Petrache Elena Georgeta

    PH_S1GR2

    3. Se citesc 2 numere intregi ; sa se calculeze catul impartirii primului numar la al doilea si restul

    impartirii celui de al doilea la primul, Sa se afiseze rezultatele.

    FISA DE EVALUARE

    Blockly

    Rezolvati problemele utilizând resursa –

    https://blockly-demo.appspot.com/static/demos/code/index.html?lang=ro

    1. Se citesc in variabilele intregi a, b, c cifre nenule . Sa se formeze un numar de forma abc. 3 puncte

    2. Să se calculeze şi să se afişeze aria unui triunghi, cunoscând o latură a triunghiului şi înălţimea corespunzătoare.

    Exemplu: 3 Puncte

    Date de intrare: l=4, h=3

    Date de iesire: A=6

    4. Se citesc 2 numere intregi ; sa se calculeze catul impartirii primului numar la al doilea si restul

    impartirii celui de al doilea la primul, Sa se afiseze rezultatele.

    3 puncte

    Timp de lucru 40 min

    *1 punct oficiu

    https://blockly-demo.appspot.com/static/demos/code/index.html?lang=ro

  • Petrache Elena Georgeta

    PH_S1GR2

    Unitatea şcolară: LTS „SF. AP. Andrei”, Mun. Ploieşti Clasa a V-a Număr de ore pe săptămână: 1 oră Disciplina: Informatică și TIC Profesor: Petrache Elena Georgeta

    Avizat director,

    Avizat șef de catedră,

    PLANIFICARE CALENDARISTICĂ Anul școlar 2017-2018

    Programa aprobată prin O.M.E.N. nr. 3393/28.02.2017

    Unitatea de învățare

    Competenţe specifice

    Conţinuturi Număr de ore

    Săptămâna Observații

    Calculatorul și componentele

    sale

    1.1

    - Normele de securitate și protecție a muncii în laboratorul de informatică - Poziția corectă a corpului la stația de lucru

    1 S1

    - Sisteme de calcul și de comunicații întâlnite în viața cotidiană

    - Momente principale în evoluția sistemelor de calcul 1 S2

    1.1 1.2

    - Structura generală a unui sistem de calcul - Rolul componentelor hardware ale unui sistem de calcul

    1 S3

    - Dispozitive de stocare a datelor: - Exemple de dispozitive de stocare a datelor - Unități de măsură pentru capacitatea de stocare

    1 S4

    - Dispozitive de intrare: exemple, rol, mod de utilizare - Dispozitive de ieșire: exemple, rol, mod de utilizare - Dispozitive de intrare-ieșire: exemple, rol, mod de utilizare

    2 S5-S6

    - Recapitulare 1 S7

    - Evaluare sumativă 1 S8

  • Petrache Elena Georgeta

    PH_S1GR2

    Unitatea de învățare

    Competenţe specifice

    Conţinuturi Număr de ore

    Săptămâna Observații

    Calculatorul și programele sale

    1.2

    - Rolul unui sistem de operare - Elemente de interfață ale unui sistem de operare

    1 S9

    - Organizarea datelor pe suport extern - Operații cu fișiere și directoare

    1 S10

    1.3

    - Servicii ale rețelei Internet - Serviciul World Wide Web:

    - Navigarea pe Internet - Căutarea informațiilor pe Internet utilizând motoare de căutare - Salvarea informațiilor de pe Internet

    - Drepturi de autor - Siguranța pe Internet

    2 S11-12

    3.1

    - Rolul unui editor grafic. Elemente de interfață specifice - Crearea, deschiderea şi salvarea fişierelor grafice - Comenzi pentru selectare, copiere, mutare, ştergere - Redimensionarea, trunchierea, rotaţia unei imagini - Panoramare imagine - Instrumente de desenare - Utilizarea culorilor în prelucrarea imaginilor - Crearea culorilor personalizate. Stiluri de umplere - Inserarea şi formatarea textului

    2 S13-S14

    1.2 1.3 3.1

    - Recapitulare 2 S15-S16

    - Evaluare sumativă 2 S17-18

  • Petrache Elena Georgeta

    PH_S1GR2

    Unitatea de învățare

    Competenţe specifice

    Conţinuturi Număr de ore

    Săptămâna Observații

    Algoritmi și jocuri

    2.1 2.2

    3.2 3.3

    - Noțiunea de algoritm - Proprietăți ale algoritmilor

    1 S19

    - Medii grafice interactive - elemente de interfață specifice mediului grafic interactiv - Scratch

    1 S20

    - Clasificarea datelor cu care lucrează algoritmii în funcţie de rolul acestora (de intrare, de ieșire, de manevră)

    1 S21

    - Constante și variabile 1 S22

    - Expresii (operatori aritmetici, relaționali, logici; evaluarea expresiilor)

    2 S23-24

    - Recapitulare 1 S25

    - Evaluare sumativă 1 S26

    Structuri și jocuri

    2.1 2.2 2.3

    3.1 3.2 3.3

    - Structura liniară (secvențială) 1 S28 S271- Sapt altfel

    - Modalități de reprezentare a structurii secvențiale prin blocuri grafice - Scratch

    1 S29

    - Structura alternativă (decizională) 1 S30

    - Modalități de reprezentare a structurii alternative prin blocuri grafice - Scratch

    2 S31

    - Recapitulare 1 S32

    1 S27-Scoala altfel : Saptamana 23.04- 27.04. 2017

  • Petrache Elena Georgeta

    PH_S1GR2

    Unitatea de învățare

    Competenţe specifice

    Conţinuturi Număr de ore

    Săptămâna Observații

    - Ora de programare/ Proiect Scratch 1 S33

    - Evaluare sumativă 2 S34-35

    Competențe generale:

    1. Utilizarea responsabilă și eficientă a tehnologiei informației și comunicațiilor

    2. Rezolvarea unor probleme elementare prin metode intuitive de prelucrare a informației

    3. Elaborarea creativă de mini proiecte care vizează aspecte sociale, culturale și personale, respectând creditarea informației și drepturile de autor

    Competenţe specifice:

    1.1. Utilizarea eficientă şi în condiţii de siguranţă a dispozitivelor de calcul

    1.2. Utilizarea eficientă a unor componente software

    1.3. Utilizarea eficientă şi în siguranță a Internetului ca sursă de documentare

    2.1. Identificarea unor modalități algoritmice pentru rezolvarea unor situații din viața cotidiană, exprimate în limbaj natural

    2.2. Identificarea datelor cu care lucrează algoritmii în scopul utilizării acestora în prelucrări

    2.3. Descrierea în limbaj natural a unor algoritmi cu ajutorul secvențelor de operații și a deciziilor pentru rezolvarea unor probleme simple

    3.1. Aplicarea operațiilor specifice editoarelor grafice în vederea realizării unor materiale digitale

    3.2. Implementarea unui algoritm care conţine structura secvenţială şi/sau alternativă într-un mediu grafic interactiv

    3.3. Manifestarea creativă prin utilizarea unor aplicații simple de construire a unor jocuri digitale

  • Petrache Elena Georgeta

    PH_S1GR2

    PROIECTUL UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE

    Sisteme de calcul - (S1-S4)

  • Petrache Elena Georgeta

    PH_S1GR2

    Conținuturi

    (detalieri)

    Competenț

    e specifice

    Activități de învățare Resurse Evaluare

    Norme de

    ergonomie și

    de siguranță

    (Normele de

    securitate și

    protecție a

    muncii în

    laboratorul de

    informatică.

    Poziția

    corectă a

    corpului la

    stația de

    lucru)

    1.1 Test iniţial - 15 minute

    Discutarea testului iniţial -5 minute

    Dezbatere: „De ce este important să respectăm reguli?” -

    5 minute

    Prezentarea regulilor privind normele de securitate și

    protecție a muncii în laboratorul de informatică -10

    minute

    Vizionarea filmului didactic referitor la poziţia corectă a

    corpului la staţia de lucru – 3 minute

    Jocul didactic “Ce-ar fi dacă…?”- 12 minute

    Timp alocat: 1 oră

    Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la

    Internet şi recomandabil videoproiector.

    Activitate: frontală

    Material didactic:

    Fişa de protecţia muncii (la finalul orei elevii vor semna

    fişa de protecţia muncii şi repartizarea la posturile de

    lucru în laborator)

    Film didactic:

    https://www.youtube.com/watch?v=CWonbpItvOA&l

    ist=PL1D6014773BB17AAE&index=2

    Test inițial

    Evaluare

    curentă

    formativă

    prin:

    Jocul didactic

    „Ce-ar fi

    dacă”

    Conversație

    euristică

    Tipuri de

    sisteme de

    calcul și de

    comunicații.

    Elemente de

    arhitectură a

    unui sistem

    de calcul

    (Momente

    principale în

    evoluția

    sistemelor de

    calcul.

    Sisteme de

    calcul și de

    comunicații

    întâlnite în

    1.1 Joc didactic „Călătorie în timp – imaginaţi-vă că sunteţi

    un copil din anul... enumeraţi 3 lucruri pe care le-aţi fi

    putut face cu un calculator în anul respectiv?” –

    activitate desfăşurată pe grupe - 10 minute

    Vizionare film didactic referitor la generaţiile de

    calculatoare (filmul va fi vizionat fără sonor, profesorul

    folosindu-l ca suport vizual pentru explicarea evoluţiei

    calculatoarelor)-

    10 minute

    Descrierea rolului componentelor hardware și a

    interacțiunilor dintre acestea utilizând o schemă de

    structură generală a unui sistem de calcul- 10 minute

    Identificarea componentelor hardware şi a relaţiilor

    dintre acestea pe un calculator dezasamblat

    10 minute

    Timp alocat: 1 oră

    Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la

    Internet şi recomandabil videoproiector.

    Activitate: frontală și pe grupe

    Material didactic:

    Fişa de evaluare iniţială

    Filmul didactic:

    https://www.youtube.com/watch?v=t4QJJFKmgvc

    Schema generală de structură a unui calculator

    Simulator asamblare calculator:

    https://www.youtube.com/watch?v=XQdf3Bv0u60

    Un calculator dezasamblat

    Evaluare

    curentă

    formativă

    prin:

    Conversație

    euristică

    Reluarea

    jocului

    didactic

    „Călător în

    timp”

    Identificarea

    componentelo

    r hardware pe

    https://www.youtube.com/watch?v=CWonbpItvOA&list=PL1D6014773BB17AAE&index=2https://www.youtube.com/watch?v=CWonbpItvOA&list=PL1D6014773BB17AAE&index=2https://www.youtube.com/watch?v=t4QJJFKmgvchttps://www.youtube.com/watch?v=XQdf3Bv0u60

  • Petrache Elena Georgeta

    PH_S1GR2

    viața

    cotidiană. Structura

    generală a

    unui sistem de

    calcul

    Rolul

    componentel

    or hardware

    ale unui

    sistem de

    calcul.)

    Joc didactic „Călătorie în timp – imaginaţi-vă că sunteţi

    un copil din anul... enumeraţi 3 lucruri pe care le-aţi fi

    putut face cu un calculator în anul respectiv?”

    10 minute

    un calculator

    dezasamblat

    Tipuri de

    dispozitive:

    de intrare, de

    ieșire, de

    intrare-ieșire

    (Dispozitive

    de intrare:

    exemple, rol,

    mod de

    utilizare.

    Dispozitive de

    ieșire:

    exemple, rol,

    mod de

    utilizare.

    Dispozitive de

    intrare-ieșire:

    exemple, rol,

    mod de

    utilizare.)

    1.1 Dezbatere pe tema categoriilor de dispozitive, cu

    exemplificări pentru fiecare categorie - 10 minute

    Identificarea grupelor de taste de pe tastatură și

    explicarea rolului acestora - 5 minute

    Exersarea poziției corecte a mâinilor pe tastatură,

    utilizând joc didactic-

    15 minute

    Descoperirea operațiilor care se pot executa cu un

    dispozitiv de tip mouse și exersarea principalelor

    operații (click, dublu-click, drag&drop) utilizând un joc

    didactic-15 minute

    Vizualizarea modului de utilizare a unui dispozitiv cu

    touch-screen şi exersarea utilizării acestuia, dacă există

    un astfel de dispozitiv-

    5 minute

    Timp alocat: 1 oră

    Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la

    Internet şi recomandabil videoproiector.

    Activitate: individuală şi frontală

    Material didactic:

    Joc didactic pentru utilizarea tastaturii (de exemplu,

    Keyboard ninja

    https://www.typing.com/student/games/play/keyboard-

    climber-2

    Tutorial de tastare rapidă: online (de exemplu,

    http://www.typingstudy.com/ro/) sau instalat pe calculator

    (de exemplu, Rapid Typing)

    Jocuri didactice pentru exersarea operaţiilor cu mouse-ul

    (de exemplu, pe site-ul

    http://minimouse.us/applecatch.html)

    Dispozitive de intrare, ieşire sau de intrare-ieşire (instalate

    în laborator sau prezentate demonstrativ)

    Evaluare

    curentă

    formativă

    prin:

    Conversație

    euristică

    Aplicaţii

    practice:

    1. parcurgerea lecţiilor de

    tastare rapidă

    2. parcurgerea nivelurilor

    unui joc de

    exersare a

    operaţiilor cu

    mouse-ul

    Tipuri de

    dispozitive de

    1.1 Vizualizarea modului de utilizare a unui dispozitiv

    extern de stocare a datelor - 10 minute

    Timp alocat: 1 oră

    Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la

    Internet şi recomandabil videoproiector.

    Evaluarea

    sumativă prin:

    https://www.typing.com/student/games/play/keyboard-climber-2https://www.typing.com/student/games/play/keyboard-climber-2http://www.typingstudy.com/ro/http://minimouse.us/applecatch.html

  • Petrache Elena Georgeta

    PH_S1GR2

    stocare a

    datelor

    (Dispozitive

    de stocare a

    datelor:

    - exemple de

    dispozitive de

    stocare a

    datelor

    - unități de

    măsură pentru

    capacitatea de

    stocare (bit,

    byte, kilobyte,

    megabyte,

    gigabyte,

    terabyte,

    petabyte etc.)

    - comparație

    între

    dispozitivele

    de stocare în

    funcție de

    capacitate)

    Ilustrarea grafică a unităţilor de măsură pentru

    capacitatea de stocare în ordine crescătoare - 10 minute

    Ordonarea crescătoare a unor dispozitive de stocare după

    capacitatea de stocare - 5 minute

    Evaluare:

    Evaluare sumativă - Test final (scris) -

    10 minute

    Discutarea soluţiilor la testul scris –

    5 minute

    Simularea asamblării unui calculator- 10 minute

    Activitate: individuală şi frontală

    Material didactic:

    Dispozitive externe de stocare (memory stick. cd, dvd, etc.)

    Grafic cu unităţile de măsură a memoriei în ordine

    crescătoare

    Test final (scris)

    Simulator asamblare calculator:

    http://world-it.ro/hardware/simulator-asamblare-calculator

    Test final

    (scris)

    Simularea

    asamblării

    unui

    calculator

    http://world-it.ro/hardware/simulator-asamblare-calculator