migratii in lumea contemporana proiect de lectie clasa a xi a doc

7
PROIECT DIDACTIC – Migrații în lumea contemporană Competențe specifice: 1.3. Compararea unor opinii şi argumente diferite referitoare la o temă de istorie 2.1. Cunoaşterea şi asumarea valorilor cetățeniei democratice 3.1. Selectarea şi comentarea surselor istorice pentru a susține/ combate un punct de vedere Obiective operaționale: 1.3. să formuleze şi să exprime opinii referitoare la emigrația legală şi ilegală 2.1.să argumenteze necesitatea însuşirii valorilor cetățeniei democratice 3.1. să comenteze surse istorice şi informații mass-media referitoare la emigrație SCHIȚA LECȚIEI MIGRAȚIILE: DEFINIȚIE, CAUZE, FORME Migrația- fenomen ce constă în deplasarea unor mulțimi de persoane dintr-o arie teritorială în alta, urmată de schimbarea domiciliului şi/ sau de încadrarea într-o formă de activitate în zona de sosire Cauzele migrațiilor azi: economice, sociale, politico-strategice, religioase Forme de migrație: Imigraţie (ansamblul intrărilor) Emigraţie (ansamblul ieşirilor) Emigrația poate fi: Legală Ilegală Emigraţia legală: -Definitivă (cu acordarea cetățeniei; azi Canada şi Noua Zeelandă) -Temporară (acordarea unor permise de muncă) *principalele probleme: -compatibilitatea sistemelor de învățământ şi recunoaşterea diplomelor -favorizarea muncii supercalificate sau a muncilor umile 1

Upload: maria-rotaru

Post on 02-Feb-2016

63 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Proiect de Lectie Clasa a XI a

TRANSCRIPT

Page 1: Migratii in Lumea Contemporana Proiect de Lectie Clasa a XI a Doc

PROIECT DIDACTIC – Migrații în lumea contemporană Competenţe specifice:1.3. Compararea unor opinii şi argumente diferite referitoare la o temă de istorie2.1. Cunoaşterea şi asumarea valorilor cetăţeniei democratice3.1. Selectarea şi comentarea surselor istorice pentru a susţine/ combate un punct de vedereObiective operaționale:1.3. să formuleze şi să exprime opinii referitoare la emigraţia legală şi ilegală2.1.să argumenteze necesitatea însuşirii valorilor cetăţeniei democratice3.1. să comenteze surse istorice şi informaţii mass-media referitoare la emigraţie

SCHIȚA LECȚIEI

MIGRAŢIILE: DEFINIŢIE, CAUZE, FORME

Migraţia- fenomen ce constă în deplasarea unor mulţimi de persoane dintr-o arie teritorială în alta, urmată de schimbarea domiciliului şi/ sau de încadrarea într-o formă de activitate în zona de sosireCauzele migraţiilor azi: economice, sociale, politico-strategice, religioaseForme de migraţie:

Imigraţie (ansamblul intrărilor) Emigraţie (ansamblul ieşirilor)

Emigraţia poate fi: Legală Ilegală

Emigraţia legală:-Definitivă (cu acordarea cetăţeniei; azi Canada şi Noua Zeelandă)-Temporară (acordarea unor permise de muncă)*principalele probleme:-compatibilitatea sistemelor de învăţământ şi recunoaşterea diplomelor-favorizarea muncii supercalificate sau a muncilor umile

Emigraţia ilegală:-imposibil de controlat-implică: munca la negru, traficul de persoane, sclavia modernă

Identifica problemele emigrantului (manual, pg. 44). Pornind de la aceste repere imaginaţi-vă că emigraţi. Cu ce probleme anticipaţi că vă veţi confrunta?

Exprimaţi-vă opinia în legătură cu necesitatea luptei împotriva emigraţiei ilegale şi a traficului de fiinţe umane, răspunzând următoarelor întrebări:

Sunt acestea o formă de exploatare umană?Sunt vinovaţi cei ce folosesc munca la negru?Ce consideraţi că trebuie făcut pentru combaterea celor două fenomene?

MIGRAŢIILE AZI- O PROBLEMĂ?

Statutul imigranţilor: minoritari-uneori etichetaţi (ex.„ români căpşunari”), respinşi, marginalizaţi, discriminaţi-au şansa de a depăşi statutul social şi condiţia din ţara de origineSe impune:-recunoaşterea identităţii culturale

1

Page 2: Migratii in Lumea Contemporana Proiect de Lectie Clasa a XI a Doc

-acceptarea diversităţii şi multiculturalismului-legislaţie adecvată, în coformitate cu Declaraţia Universală a Drepturilor Omului.

Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei

Obiec-tive

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode / procedee

Evalu-are

Evocare

Realizarea sensului

Salută elevii.Mesaj: „În fiecare zi ar trebui să ascultăm măcar un cîntec, să citim ceva bun, să vedem ceva frumos şi, dacă e posibil, să spunem cîteva cuvinte frumoase.” (Goethe)

Se propune elevilor să răspundă la întrebări după tehnica „Hexagonul”1.Cum a variat, pe parcursul anilor 1940 – 2010, dinamica numerică a populaţiei Republicii Moldova?2. Ce reprezintă natalitatea, mortalitatea, mortalitatea infantilă, recensămîntul populaţiei?3.Cînd bilanţul natural al populaţiei este pozitiv şi cînd este negativ?4.Care sunt factorii ce influenţează asupra indicatorilor reproducerii populaţiei?5.De ce are loc îmbătrînirea populaţiei ?6.Unde, în ţara noastră, rata natalităţii este mai ridicată decît rata mortalităţii?

-Se propune vizionarea unui mic reportaj, după care se deduce tema lecţiei „Migraţia populaţiei”.

-Care este impactul persoanelor plecate sau sosite, asupra populaţiei unei ţări?- Explicaţi esenţa noţiunii „migraţie a populaţiei” studiind primul fragment de text din manual. -Se propune să se studieze , în

Transmit cuvinte frumoase unul altuia.

Răspund la întrebări după tehnica „Hexagonul” Cum?

Ce? Cînd?

Care? De ce?

Unde?

Deduc tema lecţiei„Migraţia populaţiei”Notează tema lecţiei în caiet şi citesc obiectivele lecţiei.

Propun idei.

Cercetează individual apoi explică noţiunea

Mesaj Prezentare power point

Activitate frontală

Tehnica „Hexagonul”

Prezentarea video-reportajului

Conversaţie euristică

Activitate individuală

Formativă

Chesti-onare orală

2

Page 3: Migratii in Lumea Contemporana Proiect de Lectie Clasa a XI a Doc

O1

O2

O3

perechi, fragmentul doi şi trei din text, apoi o echipă completează „Soarele ideilor” cu cauzele migraţiei, iar cealaltă echipă consecinţele migraţiei.

-Clasificarea migraţiilor populaţiei.Se propune să se completeze un ciorchine cu „Migraţia populaţiei”-Se explică ce reprezintă unele tipuri de migraţie care nu sînt reflectate în manual.

Se propune elevilor să explice noţiunile:emigraţie, imigraţie, bilanţ migratoriu, repatriere, studiind definiţiile din manual.

-Cum a influenţat factorul istoric asupra proceselor migraţioniste din R. Moldova?

-De ce fluxul de migraţie al populaţiei de la sat la oraş este mai mare decît cel de la oraş la sat? -Se explică că pînă în anul 1991

de migraţie a populaţiei.

Studiază fragmentele de text doi şi trei apoi completează „Soarele ideilor”

Completează „Soarele ideilor”

Elevii cercetează figura 3.5 din manual şi completează ciorchinele„Migraţia populaţiei”

Citesc definiţiile din manual apoi le explică.

Cercetează individual informaţia de la rubrica „Ştiţi că...” pag.33

Propun ideiLe notează în caiet

Lucrul cu manualul

Lucrul în perechiLucrul cu manualul

Soarele ideilor

Lucrul în grupCiorchinele

Conversaţie Explicare

Explicare

IndividualConversaţie

Asalt de idei

Evalu-are for-mativă

3

Cauzele migraţiei

Consecinţele

migraţiei

Page 4: Migratii in Lumea Contemporana Proiect de Lectie Clasa a XI a Doc

Reflecţie

O1

O4

migraţia populaţiei s-a produs exclusiv în limitele URSS. Cel mai mare flux de imigranţi, în perioada respectivă, era cel din Rusia şi Ucraina, sub pretextului de deficit de specialişti pentru industrializarea republicii. În acelaşi timp, era încurajată plecarea populaţiei băştinaşe la muncă în Rusia, Kazahstan şi alte republici unioniste. După obţinerea independenţei, odată cu deschiderea hotarelor spre vest şi accesul mai mare al oamenilor la libera circulaţie, un flux mare de emigranţi din Republica Moldova s-a îndreptat în afara spaţiului ex-sovietic. Se manifestă tot mai mult migraţia externă pentru muncă. Această migraţie este orientată, în cea mai mare parte, spre ţările din Uniunea Europeană şi Federaţia Rusă.

- Aplicarea metodei „Tabelul analitic” Se propune elevilor să formeze 4 grupe. Două grupe vor analiza distribuţia imigranţilor pe ţări, iar două grupe distribuţia emigranţilor. Rezultatele vor fi înscrise într-un tabel.

-Se propune exerciţii de comparare a componenţei imigranţilor conform criteriului cetăţeniei, studiind fig.3.7 din manual. -Se propune elevilor să se împartă în două echipe. I echipă vor indica avantajele migraţiei, iar a II echipă- dezavantajele migraţiei. -Se propune spre rezolvare Ex.5 pag.35

-După Teoria Inteligenţelor Multiple se formează 4 grupe şi li se propune următoarele însărcinări:Scriitorii: Alcătuiţi un cinquain cu cuvîntul „Migraţie”Gînditorii: Descrieţi cum vedeţi Republica Moldova peste 10 ani;Muzicienii: Propuneţi o melodie versurilor date;Reporterii: Scrieţi cinci întrebări

Elevii completează tabelul analitic, analizînd harta de la fig.3.6 din manual, pag.34

Analizează fig.3.7 şi compară componenţa imigranţilor conform criteriului cetăţeniei Graficul T

Avantajelemigraţiei

Dezavantajemigraţiei

Rezolvă exerciţiul 5

Fiecare grup de elevi îndeplinesc însărcinarea primită.

Explicare

Lucrul cu hartaTabelul analiticActivitate în grupAnexa 1

GPPAnaliza diagramei

Graficul T

Exerciţiu

Metoda Inteligenţe-lor Multiple

Analiza diagramei

Evalu-are for-mativă

4

Page 5: Migratii in Lumea Contemporana Proiect de Lectie Clasa a XI a Doc

ExtindereTema pentru acasă

referitor la tema: Migraţia populaţiei.

Se face bilanţul lecţiei. Se apreciază cu note elevii.

Se propune să se cînte cîntecul „Cît trăim pe acest pămînt”

Noteză tema pentru acasă

Tipul de migraţie Denumirea statelor Cauzele migraţieiImigraţie Emigraţie

5