mediu si sanatate proiect de lectie
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA POSTLICEALĂ SANITARĂ DR. I. CANTACUZINO CONSTANŢADOMENIUL: SĂNĂTATE ŞI ASISTENŢĂ PEDAGOGICĂNIVEL: 3 AVANSATCALIFICAREA: ASISTENT MEDICAL GENERALISTMODULUL: MEDIU ŞI SĂNĂTATECLASA IDATA: 21.03.2013MAISTRU INSTRUCTOR : BADALUŢĂ IONELA CRISTINA TEMA: IGIENA. OBIECT DE STUDIU. MEDIUL ŞI FACTORII CARE INFLUENŢEAZĂ MEDIULTIPUL LECŢIEI: EXPUNERE, CONVERSAŢIE EURISTICĂ, EXPLICAŢIE, PROBLEMATIZARETIMPUL DE DESFĂŞURARE: 50 DE MINUTE
COMPETENŢE SPECIFICE: C1: Analizează noţiunile de ecologie şi igienă în interrelaţie cu sănătateaC2: Specifică noţiunile de igienă a copilului şi adolescentuluiC3: Interpretează elementele de profilaxie şi protecţie
CONŢINUTURI TEMATICE: C1: Rezumarea noţiunilor de bază a ecologiei Formularea noţiunilor de igienă generală Specificarea elementelor interrelaţiei factori de mediu-organism
SCOPUL LECŢIEI: Să conştientizeze importanţa igienii şi a mediului înconjurător în promovarea şi păstrarea sănătăţii pe planetă
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
1
O1. Să cunoască definiţia igieneiO2. Să menţioneze care sunt scopurile igieneiO3. Să analizeze fiecare sarcină a igienei, oferind şi exempleO4. Să precizeze care sunt factorii de mediu care pot determina îmbolnăviri repetateO5. Să gestioneze corect informaţiile despre profilaxie şi despre prevenirea îmbolnăvirilorO6. Să identifice elementele componente ale mediului înconjurătorO7. Să conştientizeze nocivitatea poluării asupra sănătăţii şi asupra mediului în care trăimO8. Să enumere pricipalele forme de poluareO9. Să analizeze impactul poluării asupra sănătăţii vieţiiO10. Să rezolve o problemă dată referitoare la o formă de poluare: Poluarea aerului(atmosferică)
OBIECTIV FORMATIV: OF1. Să grupeze informaţiile obţinute într-o schemă pe caiet
STRATEGIA DIDACTICĂ: de tip euristic
METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, conversaţia euristică, problematizarea, instructajul verbal, studiu de caz, discuţii pe grupe
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: MIJLOACE INFORMATIVE(SUPORT DE CURS), materiale referitoare la poluare(imagini), suport material pentru rezolvarea studiului de caz(concentraţia în procentaje a compoziţiei aerului, exemple vizuale de poluare atmosferică), imagini reprezentative despre efectele poluării
TIP DE EVALUARE: FORMATIVĂ, ORALĂ, INDIVIDUALĂ, PER GRUP
FORME DE EVALUARE: OBSERVAREA, AUTOEVALUARE, PROBĂ ORALĂ, REZOLVAREA STUDIULUI DE CAZ
BIBLIOGRAFIE:
1. LUCREŢIA TITIRCĂ, GHID DE NURSING, , VOL. 1, ED. VIAŢA MEDICALĂ, BUCUREŞTI, 20082. COORD. MARCEAN CRIN, MANUAL DE NURSING PENTRU ELEVII DIN ANUL I AI ŞCOLILOR POSTLICEALE SANITARE, VOL. I, ED ALL, BUCUREŞTI, 20123. CONSTANTIN CUCOŞ, PEDAGOGIE, POLIROM, IAŞI, 1998.4.*** DIDACTICA, BUCUREŞTI, EDITURA DIDACTICĂ ŞI PEDAGOGICĂ, 1998.
2
IGIENA. OBIECT DE STUDIU. MEDIUL ŞI FACTORII CARE INFLUENŢEAZĂ MEDIUL
NR.CRT SECVENŢELE LECŢIEI
OBV. OP.
CONŢINUTUL LECŢIEI METODE PROCEDEE
MATERIAL DIDACTIC
EVALUARE
1. MOMENT ORGANIZATORIC
Pregătirea clasei de elevi.Notarea absenţelor în catalog.
Conversaţie
2. CAPTAREA ATENŢIEI ELEVILOR
O1O2O3O4O5
Prezentarea unei situaţii de igienă precară şi discuţii referitoare la importanţa igienei în comunitate, despre măsurile luate de aceasta în prevenirea şi promovarea sănătăţii..
Conversaţie euristicăExplicaţieProblematizare
Elevii trebuie să înţeleagă importanţa unei igiene adecvate şi respectarea măsurilor de igienă în prevenirea îmbolnăvirilor.
3. REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR ANTERIOARE NECESARE ÎNVĂŢĂRII CARE URMEAZĂ
O1O2O3
Elevii trebuie să răspundă la o serie de întrebări adresate referitoare la importanţa prevenirii îmbolnăvirilor, promovării sănătăţii. 1. De ce igiena este importantă în prevenirea îmbonăvirilor?2. Ce credeţi poluarea poate infuenţa sănătatea? De ce?3. Din ce cauze apar atâtea îmbolnăviri şi de ce nu pot fi preîntâmpinate?
Conversaţie euristicăExplicaţieProblematizareInstructajul verbalDiscuţii pe grupe
clasa de elevi Elevii vor înţelege că mediul este în strânsă legătură cu igiena, cu sănătatea si repercursiunile poluării se observă şi asupra mediului şi asupra sănătăţii.
4. ENUNŢAREA TEMEI NOI CARE VA FI DISCUTATĂ ŞI A OBIECTIVELOR OPERAŢIONALE
O1O2O3O4O5O6O7O8O9O10
Tema lecţiei : Igiena. Definiţie şi scop. Mediul şi factorii care influenţează mediul şi sănătateaObiectivele lecţiei:O1. Să cunoască definiţia igieneiO2. Să menţioneze care sunt scopurile igieneiO3. S ă analizeze sarcinile igieneiO4. Să precizeze care sunt factorii de mediu care pot determina îmbolnăviriO5. Să gestioneze corect informaţiile despre profilaxie şi despre prevenirea îmbolnăvirilorO6. Să identifice elementele componente ale mediului înconjurător
ConversaţiaExplicaţia
Elevii sunt receptivi cu privire la tema nou anunţată.
3
O7. Să conştientizeze nocivitatea poluării asupra sănătăţii şi asupra mediului în care trăimO8. Să enumere principalele forme de poluareO9. Să analizeze impactului poluării asupra mediuluiO10. Să rezolve o problemă dată referitoare la o formă de poluare: poluarea aerului(atmosferică)
5. PREZENTAREA CONŢINUTULUI TEMATIC
O1O2O3O4O5O6O7O8O9O10OF1
Titlul temei va fi scris pe tablă şi o serie de informaţii care sunt mai importante pentru tema care este dezbătută. Sunt oferite elevilor materiale informative referitoare la lecţia predată: imagini reprezentative referitoare la poluare în general şi în special la cea atmosferică, suport material pentru rezolvarea studiului de caz precizat la începutul orei: poluarea aerului.
SCHEMA LECŢIEI
Igiena este ştiinţa medicală care are ca obiect de studiu sănătatea şi factorii care o condiţionează. Scopul igienei este păstrarea şi promovarea sănătăţii. Măsurile luate de către igienă au ca scop:1. Prevenirea îmbolnăvirilor2. Depistarea bolilor în stadii incipiente3. Menţinerea sănătăţii4. Sporirea capacităţii de muncă
Obiectul de studiu al igienei este:1. Sursele de poluare a mediului2. Influenţa factorilor naturali şi
Conversaţie euristicăExplicaţieProblematizareInstructajul verbal
Studiu de caz Discuţii pe grupe
Schema pe tablă cu informaţiile reprezentative ale lecţieiImagini sugestive despre poluare
Elevii sunt atenţi la explicaţii şi pun întrebări referitoare la aspectele mai puţin cunoscute ale lecţiei.
Elevii sunt conştienţi de importanţa igienei şi a mediului în prevenirea îmbolnăvirilor, în promovarea sănătăţii şi în recuperarea acesteia în cazul în care nu mai există. Elevii sunt interesaţi de imaginile reprezentative referitoare la poluare şi vor să afle mai multe informaţii despre factorii care determină această poluare, care se manifestă din ce în ce mai mult în perioada actuală.
4
sociali asupra substanţelor nocive3. Legile tranziţiei substanţelor toxice dintr-un lanţ al biosferei în altul4. Acţiunea mediului asupra sănătăţii
Factorii de mediu care influenţează îmbolnăvirea:1. Factori externi: fizici, chimici, biologici, sociali2. Factori interni: patogeni(nefavorabili)sanogeni(benefici)
Factori de risc: a. mod de viaţă nesănătosb. factori biologicic. mediu ambiant nefavorabild. factori de risc legaţi de asistenţa medicală ineficientă
Profilaxia – ansamblu de măsuri luate pentru promovarea sănătăţii, prevenirea bolii şi reducerea consecinţelor în caz de boală
Mediul înconjurător este un ansamblu de elemente şi fenomene naturale şi artficiale care condiţionează viaţa în general şi a a omului în special.
Starea mediului depinde de fiecare persoană în parte, de acţiunile noastre la un loc.
Poluarea este o modificarea a componentelor naturale prin prezenţa unor componenente străine, poluanţi, ca urmare a activităţii omului şi care provoacă efecte nocive asupra sănătăţii.
Conversaţie euristicăExplicaţieProblematizareInstructajul verbal
5
Principalele forme de poluare:1. Poluarea biologică se produce prin eliminarea şi răspândirea în atmosferă a germenilor microbieni producători de boli.2. Poluarea chimică constă în eliminarea şi răspândirea în mediul înconjurător a diverselor substanţe chimice. 3. Poluarea fizică :a. radioactivăb. sonorăc. termică
Tipuri de poluare1. poluarea aerului2. poluarea solului3. poluarea apei
Poluarea aerului 1. este modificarea compoziţiei sale normale prin pătrunderea în atmosferă a unor elemente străine şi cu efecte nocive2. surse naturale de poluarea. solulb. plantele şi animalelec. erupţiile vulcanice3. surse artificialea. procese de combustieb. procese industrialec. transporturile
Acţiunea mediului poluant poate merge de la simple incomodităţi în activitatea omului până la perturbări puetrnice ale stării de sănătate şi chiar pierderi de vieţi omeneşti.Efectele cronice ale poluării
6
reprezintă formele de manifestare cele ami frecvente ale acţiunii poluatoare a mediului.
6. EVALUAREA PERFORMANŢEI
O7O8O9O10
Evaluarea se face prin intermediul unui studiu de caz: Poluarea aerului(atmosferică).
Conversaţie euristicăExplicaţieProblematizareInstructajul verbalStudiu de caz
fişe cu procentaje a diferitelor elemente componente ale aeruluiimagini reprezentative despre poluare
Sunt grupaţi în două grupe şi sunt soliciaţi să-şi exprime punctul de vedere referitor la poluare şi la evoluţia acesteia.
7. PRECIZAREA TEMEI PENTRU ACASĂ
O7O8O9O10OF1
Elevii vor avea de pregătit pentru ora următoare tema:POLUAREA SONORĂ, CONSECINŢE ASUPRA SĂNĂTĂŢII POPULAŢIEI. FACTORI DE RISC PENTRU ÎMBOLNĂVIRE PSIHICĂ.
Conversaţie euristicăExplicaţieProblematizareInstructajul verbal
Elevii au notat în caiete tema pentru ora următoare, urmând a o verifica în momentul în care o prezintă. calculator.
7