matem

Upload: larissa-larissa

Post on 07-Mar-2016

215 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

ccc

TRANSCRIPT

Plan de lectie CLASA: A II-A

INSTITUTOR:

UNITATEA DE INVATAMANT: .. DATA:

OBIECTUL: MATEMATICATEMA: Adunarea si scaderea nr. naturale de la 30 la 100

OBIECTIVE:

La sfritul orei elevii vor fi capabili :

-s enune regulile de efectuare a operaiilor de adunare i scdere a nr. naturale de la 100 la 1000

-s rezolve exerciii i probleme cu adunri i scderi

-s foloseasc noiunile matematice nvate (termeni, sum, desczut, scztor, diferen, mai mare, mai mic, cu att mai mult, cu att mai puin, mrit cu, micorat cu) n exerciii de diferite tipuri-s lucreze n echip

METODE DE NVMNT: conversaia, exerciiul, munca

independent

TIPUL: lecie de consolidare

EVOCAREA

Se solicit elevilor s- i reaminteasc cunotinele referitoare la operaiilor nvate: Cum se numesc numerele care se adun ? (termeni) Dar care se scad?(desczut i scztor). Cum se numete rezultatul adunrii ? (sum sau total). Dar cel al scderii? ( rest sau diferen ).

Se vor efectua cteva exerciii de calcul mintal pentru nclzirea minii:

Aflai suma numerelor.. i .!

Aflai diferena numerelor. i .

La suma nr. . adugai diferena lor.

REALIZAREA SENSULUI

(I)Elevii se mpart n grupe de cte 5. Fiecare elev dintr-o grup primete cte un numr de la 1la 5 i cte o fi, cu sarcini diferite. Toi elevii care au acelai numr se vor regrupa i vor ncepe rezolvarea sarcinilor. Li se d voie s colaboreze. nvtorul va monitoriza activitatea, va corecta tema. Fiecare elev va deveni un expert pentru pasul urmtor.

(II) Se revine la grupurile iniiale, alctuite din elevi cu numerele 1, 2, 3, 4, 5. Experii vor prezenta celorlali din grup modul n care au rezolvat cerinele de pe fi. Acolo unde sunt nelmuriri pot interveni ali experi, de la alte grupe. n acest mod fiecare copil va ajunge s participe activ la or, explicnd celorlali felul n care s-a rezolvat sarcina avut.

Cadrul didactic poart discuii asupra dificultii exerciiilor sau problemelor rezolvate.

Fia nr.1

*Punei semnul < , > sau = :

25 + 47 ........ 36 + 25

51 + 49 ........ 50 + 50

47 + 28 ........ 32 + 59

44 + 17 ........ 26 + 28

53 + 28 ........ 34 + 29

64 + 14 ........ 50 + 28Fia nr. 2

*Mrii cu :

a ) 9 suma numerelor 31 i 49

b ) 6 suma numerelor 22 i 48

c ) 5 suma numerelor 44 i 56

* n clasa a II - a C sunt 29 de elevi , iar n clasa a II - a A 21 de elevi . Ci elevi sunt n total ?

Fia nr.3

*Completai tabelul :

a364579325584

b282616291946

a+b

a-b

Fia nr. 4

*Aflai suma numerelor :

a) 43 i 29b) 55 i 26c) 38 i 27

*La suma numerelor 24 i 58 adunai diferena numerelor 38 i 27 .

* Mrii cu 55 diferena numerelor 36 i 14.

Fia nr. 5

*Gsii baloanele pereche:

* La un aprozar s-au adus 37 kg de mere i 28 kg de pere.

Cte kg de fructe s -au adus n total ?

REFLECIA Se mpart fie de evaluare individual fiecrui elev din grupa iniial (cu nr. 1,2,3,4,5), cu sarcini diferite. La tabl se lucreaz exerciiile care au fost mai dificile.Fia nr. 1

Alege rezultatul corect !

36 + 179465 + 29

46 + 296556 + 19

27 + 38 8326 + 27

75 + 197337 + 28

Fia nr. 2

Aflai suma numerelor :

a) 35 i 26b) 43 i 38c ) 54 i 29

Fia nr. 3

n bradul de Crciun sunt 27 de globuri roii i 36 globuri albe.

Cte globuri sunt n total ?

Fia nr. 4

ntr- o parcare sunt 45 de maini albe i cu 29 mai multe roii.

Cte maini sunt n total ?

Fia nr. 5

Completeaz problema cu ntrebarea potrivit :

ntr - un co sunt ...... mere i cu ...... nuci mai multe.

..............................................................

Tema.

Dup lecie EXTENSIA.Alegei culorile corespunztoare rezultatelor i colorai desenul :

29+ 35 galben

48 + 27 - rou

55 + 29 - albastru

49+

43

27+

35

29+

63

29+

63

15+

47

38+

24

84

75

75

64