legumele

14
PROIECT DIDACTIC ACTIVITATE INTEGRATĂ EDUCATOARE: ALUNGULESEI CRISTINA UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT: G.P.S. „Veronica Filip”, Piatra Neamţ NIVELUL: II TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂŢARE: „Când, cum şi de ce se întâmplă?” TEMA PROIECTULUI: „Toamnă, toamnă darnică” SUBTEMA: ”Cu papucii ei de frunze, toamna a sosit ȋn zori” TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: „Coşul cu legume vesele”(jucării din legume) ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE: ADP : Întâlnirea de dimineaţă: Salutul “Cum m-am îmbrăcat astăzi? De ce?”- discuţii libere între copii “Cum e vremea azi?” - lucrul la calendarul naturii. ADE: DLC - „Tabloul toamnei”- lectură după imagini,

Upload: carolina-macari

Post on 07-Dec-2015

215 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

a

TRANSCRIPT

Page 1: Legumele

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATE INTEGRATĂ

EDUCATOARE: ALUNGULESEI CRISTINA

UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT: G.P.S. „Veronica Filip”, Piatra Neamţ

NIVELUL: II

TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂŢARE: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI: „Toamnă, toamnă darnică”

SUBTEMA: ”Cu papucii ei de frunze, toamna a sosit ȋn zori”

TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: „Coşul cu legume vesele”(jucării din legume)

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

ADP : Întâlnirea de dimineaţă:

Salutul

“Cum m-am îmbrăcat astăzi? De ce?”- discuţii libere între copii

“Cum e vremea azi?” - lucrul la calendarul naturii.

ADE:

DLC - „Tabloul toamnei”- lectură după imagini,

DOS – “Cosul cu legume vesele” asamblare

ALA :

JOC DE MASĂ: „Găseşte-i jumătatea”

Obiectiv operaţional:

- să realizele întregul unei imagini din jumătăţi

Obiectiv educativ:-educarea perseverenţei

Page 2: Legumele

Material didactic: diferite imagini cu legume împărţite în jumătăţi

JOC DE ROL: „De-a gospodinele”

Obiectiv operaţional:

- să-şi dezvolte abilităţi specifice artei culinare

Obiectiv educativ:

- menţinerea curăţeniei pe masa de lucru

Material didactic: legume, tocătoare, cuţite din plastic, şorţulete şi baticuri

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi întelegere a mediului înconjurător;

îmbogăţirea cunoştinţelor despre anotimpul toamna.

Sistematizarea cunoştinţelor copiilor cu privire la strategia elaborării de întrebări

de tipul: ”Ce?”, ”Cine?”, ”Unde?”, ”Când?’, ”De ce?”, pe baza conţinutului unor

imagini, prin folosirea metodei interactive ”explozia stelară”;

Dezvoltarea capacităţii de a asimila modele comportamentale prin utilizarea de

noi forme şi scheme de interacţiune interpersonală;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

DLC:

să alcătuiască cât mai multe întrebări pe baza conţinutului unei imagini, folosind

pronumele interogative:”Ce?”,”Cine?”,”Când?”,”Unde?”,”De ce?”;

Page 3: Legumele

să formuleze întrebări corecte din punct de vedere gramatical adresându-le

celorlalte grupuri de copii;

să valorifice pe tot parcursul activităţii cunoştinţele anterioare îmbogăţindu-şi

experienţa cognitivă;

să se exprime corect în propoziţii clare şi concise;

să comunice impresii , idei pe baza observărilor efectuate;

să realizeze sarcini de lucru în echipă;

DOS:

să selecteze imaginile specific anotimpului toamna;

să ȋmbine diferite fructe şi legume pentru a crea jucării din legime;

să se exprime utilizând limbajul corespunzător;

STRATEGII DIDACTICE:

a) METODE ŞI PROCEDEE:

explozia stelară, tehnica blozonului, observaţia, conversatia, explicatia,

exerciţiul, descrierea, enumerarea, munca independentă, munca în perechi;

b) ELEMENTE DE JOC:

surpriza, mişcarea, aplauzele, mânuirea materialelor, stimularea.

c) RESURSE MATERIALE:

ADE:

DLC: personajul surpriză –toamna – (o fetiţă îmbrăcată în Zâna Toamnei),o stea

mare cu tema, 5 stele mici cu întrebările, cinci săgeţi de culoare roşie, tablou cu

anotimpul toamna;

DOS: silueta toamnei din carton, jetoane cu imagini din toate anotimpurile ,

fructe, legume, beţe scobitori şi frigărui;

Page 4: Legumele

ALTE MATERIALE FOLOSITE PE PARCURSUL ACTIVITĂŢII: colţul

amenajat cu aspectul de toamnă, calendarul naturii, panoul cu fotografiile copiilor-

prezenţa;

d) FORME DE ORGANIZARE:

frontal, în grupuri mici, individual.

DURATA: o zi

BIBLIOGRAFIE:

Silvia Breben,Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga - Metode interactive

de grup-Ghid metodic - Editura Arves,2007

Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama „ Activitatea integrată din

grădiniţă ”

Mateiaş, Alexandra – „Pedagogie pentru învăţământul preşcolar”, E.D.P., 2003

Lespezeanu, Monica – „Tradiţional şi modern în învăţământul preşcolar

românesc”, Editura Omfal Esenţial, Bucureşti, 2007

„Curriculum pentru învăţământul preşcolar” Didactica Publishing House, 2009

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Page 5: Legumele

Activitatea zilei începe cu Întâlnirea de dimineaţă.

Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi

membrii grupei.După sunetul clopoţelului rostesc următoarele versuri:

„Dimineaţa a sosit

Toţi copiii au venit

În cerc să ne adunăm

Cu toţi să ne salutăm.”

Împărtăşirea cu ceilalţi – activitatea de grup

Schimbul de impresii, copiii vor discuta despre: „ Cum m-am îmbrăcat astazi? De

ce?”(pentru că este toamnă), vor viziona un pps cu aspecte de toamna în timp ce vor

completa Calendarul naturii şi prezenţa .

Noutatea zilei : „Astăzi veţi avea un musafir” (ştirea este dată de un coleg dintr-o

grupă mai mare).

Toţi ne vom întreba cine vine. Toamna intră în sala de grupă motivându-şi

prezenţa roagându-i pe copii să o ajute la citirea unui tablou de toamnă , pe care l-a

primit cadou de la grupa pregătitoare. Întreb copiii dacă vor să o ajute pe Toamnă, să

citească acest tablou.Se va trece la prezentarea tabloului adus şi la citirea acestuia.

Pentru că Toamna are în coşuleţ şi nişte steluţe cu care ar vrea să se joace cu noi,propun

copiilor să ne jucăm şi cu steluţele. Grupez şi îndrum copiii aplicând metoda „ explozia

stelară”. Solocit copiii să adreseze întrebarile în funcţie de steluţa care îi ajută la

adresarea întrebării „Ce?”, ”Cine?”, ”Unde?”, ”Când?’, ”De ce?”.

Voi îndruma copii în a adresa întrebări celorlalţi copii pentru a citi cât mai bine

tabloul de toamnă. Toamna ca drept mulţumire că au ajutat-o să citeasca tabloul şi s-au

jucat aşa de frumos cu steluţele, le va oferi copiilor stimulente – mere.

Solicit copiii să ne jucăm jocul muzical- „Bate vântul, frunzele”- Tranziţii .

Propun copiilor să derulăm activitatea noastră sub denumirea „Toamna, toamna

harnica”, activitatea desfăşurându-se pe centre de interes.

Page 6: Legumele

Prezint sectoarele unde vor lucra , materialele puse la dispoziţie şi temele.

Repartizarea pe sectoare se va realiza în funcţie de dorinţele, interesele fiecărui copil.

– Rutine - ” Mă pregătesc pentru activitate” – exersarea unor deprinderi de autoservire.

Se va da startul de începere a lucrului, se vor îndruma copiii acolo unde vor

întâmpina greutăţi.

La finalizarea sarcinilor de la sectoare, la semnalul sonor al clopoţelului, copiii expune

lucrările pe panoul şi macheta dedicată Primăverii . Rutine - ”Singurel îmi fac ordine

la locul de muncă” - exersarea unor deprinderi de muncă gospodărească.

Tranziţii –Copiii vor fi solicitaţi să imite zborul păsărelelor.

Nr.

crt

Etapele

activităţii

Conţinut ştiinţific

Strategii didactice Tipul de

inteli-

genţă

activată

Metode şi

procedee

Mijloace

de

învăţă-

mânt

Evaluare/

Metode şi

indicatori

1. Captarea

atenţiei

Prezentarea pps-ul sub formă

de surpriză.Vizionarea

acestuia. Anunţarea

musafirului.

Observarţi

a

Conversaţi

a

-

calculato

r

- Cd

Chestionare

orala:

identificarea

personajului

Interperso-

nală

Emoţio-

nală

2. Reactualiza

rea

cunoştinţel

or

-În ce anotimp ne aflăm?

-Ce semne caracteristice ale

anotimpului toamna

Conversaţi

a

Evaluare

frontală/ora-

Socio-

lingvis-

tică

Page 7: Legumele

dobândite

anterior

cunoaşteţi voi ?

3. Enunţarea

scopului şi

a

obiectivelor

Sosirea Zanei Toamna.

-Cine a venit la noi?

Toamnaa cere ajutorul

copiilor să-i citească tabloul

primit.

Cu ajutorul toamnei prezint

tema şi obiectivele activităţii.

Conversaţi

a

Explicaţia

- o fetiţă

îmbrăcat

ă în Zâna

toamna

- tablou

de

toamnă

Chestiona-

rea orală:

Identificare

a

personajului

Interperso-

nală

Emoţio

nală

Lingvistică

Vizual-

Spaţială

4. Prezentare

a

conţinutulu

i şi

dirijarea

învăţării

ADE: DS, DOS, DEC

Tema: „Tablou de toamnă”-

lectură după imagini. Citirea

tabloului se va face prin

intermediul metodei

Explozia stelară care va

permite copiilor să

formuleze întrebările:

Ce?,Cine?,Unde?,Cand?,Dec

e?,reali

zând legături logice între

cunoştinţe ,antrenând

operaţiile

gândirii,capacitatea de a găsi

singuri răspunsuri la

întrebările adresate de ei.

- împărţirea copiilor pe grupe

şi aplicarea metodei

Explicaţia

Observaţia

Conversaţi

a

Explozia

stelara

Negociere

a

Tablou

de

toamnă

Steluţe,

săgeţi

Probă orala:

lecturarea

imaginii

Citire de

imag.

Lingvistică

Vizual-

Spaţială

Emoţio-

Page 8: Legumele

4. Obţinerea

performanţ

ei

-pe rând fiecare grup

adresează întrebările

celorlalte grupuri aceştia

răspund stimulându-se astfel

activitatea grupurilor.

“Bate vantul, frunzele”

“(Tranziţie)

ALA 1

Propun copiilor să derulăm

activitatea noastră sub

denumirea „Toamna, toamna

harnica”, activitatea

desfăşurându-se pe centre de

interes.

Copiii îşi aleg sectorul

preferat.

Voi interveni cu sfaturi şi

idei acolo unde va fi nevoie.

În timpul lucrului copiii vor

asculta cântece de toamnă.

Propun copiilor ca şi grupa

noastră să realizeze jucarii

vesele din fructe si legume.

La activitate vor participa şi

părinţii astfel ȋncât vor realiza

Conversaţi

a

Explicaţia

Exerciţiul

Demonstr

a

Conversa-

tia

Exercitiul

Negociere

a

Fişe,

creioane

colorate,

Imagini

cu

aspecte

din toate

ano-

joc muzical

Realizarea

sarcinilor de

lucru :

-tablouri de

toamnă

-realizarea

expoziţiei

nală

Kinestezică

, socio –

linvisti-

Interperso-

nală

Vizual

spaţială

Emoţională

Lingvis-

tică

Inter-

personală

Page 9: Legumele

lucrări comune. timpurile

Vizual-

spaţială

5. Asigurarea

feed-back-

ului

Un copil îi va înmâna

Toamnei tabloul şi îi va recita

poezia “Toamna”. Primăvara

mulţumeşte copiilor şi ca

drept răsplată le oferă drept

recompense mere rosii.

Conversaţi

a

Exerciţiul

Tabloul

toamnei

mere

calcula-

tor

CD

Evaluarea

orală şi

practică

Interperso-

nală

6 Evaluarea În încheiere voi face aprecieri

generale şi individuale asupra

modului de desfăşurare a

activităţii şi a rezultatelor

obţinute.

Conversa-

ţia

Aprecieri

verbale

Interperso-

nală

Emoţională