legume grupa mare

14
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ DATA:21.10.2014 UNITATE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GRUPA: mare PROF.ÎNV.PREŞCOLAR: SUBTEMA: „Vitamine din grădina de legume” TEMA ZILEI: „Bogăţiile toamnei” TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoştinţe şi deprinderi FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: Domeniu limbă şi comunicare (DLC) Domeniu estetic şi creativ (DEC) DURATA: LOCUL DESFĂŞURĂRII: Sala de grupă SCOPUL: Consolidarea deprinderii de a formula propoziţii corecte din punct de vedere gramatical, de a stabili numărul de cuvinte din propoziţie precum şi numărul silabelor din cuvinte; Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât şi în calitate de auditor; formarea unor priceperi si deprinderi de munca practica; dezvoltarea operatiilor gandirii: analiza, sinteza, comparatia; 1

Upload: lilishorg

Post on 19-Dec-2015

15 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Legume Grupa Mare

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA:21.10.2014UNITATE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GRUPA: marePROF.ÎNV.PREŞCOLAR:SUBTEMA: „Vitamine din grădina de legume”TEMA ZILEI: „Bogăţiile toamnei”TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoştinţe şi deprinderiFORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: Domeniu limbă şi comunicare (DLC)Domeniu estetic şi creativ (DEC)

DURATA: LOCUL DESFĂŞURĂRII: Sala de grupăSCOPUL:

Consolidarea deprinderii de a formula propoziţii corecte din punct de vedere gramatical, de a stabili numărul de cuvinte din propoziţie precum şi numărul silabelor din cuvinte;Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât şi în calitate de auditor;formarea unor priceperi si deprinderi de munca practica;dezvoltarea operatiilor gandirii: analiza, sinteza, comparatia;dezvoltarea motricitatii manuale: a muschilor mici ai mainilor;

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE):

Domeniul limb ă ş i comunicare (DLC): SUBIECTUL: “Spune ce ştii despre…”MIJLOC DE REALIZARE: Joc didacticOBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1: Să raspundă la ghicitorile propuse;

1

Page 2: Legume Grupa Mare

O2: Să despartă în silabe cuvintele legate de legumele descoperite;O3: Să alcătuiască propoziţii corecte din punct de vedere gramatical;O4: Să denumească caracteristicile legumelor învăţate.SARCINA DIDACTICĂ:

Extragerea unor biletele cu ghicitori la care să formuleze un răspuns;Descoperirea legumelor din coş doar prin intermediul simţului tactil;Despărţirea cuvântului, care denumeste o legumă, în silabe;Formularea unor propoziţii despre caracteristicile legumelor descoperite la roata norocului;

REGULA JOCULUI:Copiii sunt împărţiţi în trei echipe (Morcovi, gogoşari, vinete).

Sarcina 1: Educatoarea numşte câte un copil de la fiecare echipă să extragă un bileţel cu o ghicitoare despre legume de toamnă la care va trebui să raspundă corect pentru a fi punctat.Sarcina 2: Educatoarea aduce un coş cu legume de toamnă care este acoperit, din nou numetşte câte un copil de la fiecare echipă pentru a descoperi prin pipăire ce legumă a extras din coş. Apoi va trebui să despartă cuvântul, care denumeşte leguma, în silabe şi să numere silabele.Sarcina 3: Educatoarea numeşte câte un copil de la fiecare echipă care să învârtă roata legumelor. În funcţie de ce legumă cade la roată, copilul ii descrie caracteristicile prin propoziţii simple.ELEMENTE DE JOC: aplauze, surpriza, buline drept recompense

Domeniul Estetic ş i Creativ (DEC): SUBIECTUL: “Legumele buclucaşe”TIPUL ACTIVITĂŢII: Formare şi consolidare de priceperi şi deprinderiMIJLOC DE REALIZARE: activitate practicaOBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1: sa lipeasca  si sa imbine materialele primite pentru realizarea temei propuse;O2: sa lucreze cu grija pentru a pastra aspectul ingrijit al lucrarii;

2

Page 3: Legume Grupa Mare

O3: sa-si dezvolte deprinderi practice de manuire, prelucrare,imbinare  materialelor;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, activitatea în grup, analiza, sinteza, jocul, întrecerea.Mijloace de realizare: planşe cu anotimpul toamna, legume, jetoane, stimulente, fişe de lucru, foarfece, lipici, hârtie colorată, scobitori.Forma de organizare: frontal, pe echipe;

3

Page 4: Legume Grupa Mare

ETAPE ACTIVITĂŢII

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC METODE MIJLOACE EVALUARE

1.Moment organizatoric

Sala de grupă va fi aerisită, mobilierul aşezat în formă de semicerc în prima parte a activităţii iar în partea a doua copiii se vor aşeza la cele trei grupuri de măsuţe.Copii vor intra organizat în sala de grupă şi vor ocupa locurile

Conversaţia

Observarea comportamentului copiilor, disponibilitatea de a se încadra în cerinţele formulate

2.Captarea atenţiei

Educatoarea aduce în sala de grupă un coş cu legume şi un plic.În plic se află o scrisoare de la Spiriduşul Legumici care le propune copiilor să organizeze Zânei Toamna o perecere de adio prin desfăşurarea unor activităţi îndragite de ea foarte mult.

Surpriza Conversaţia

Coşul cu legume;Scrisoarea de la Spiriduşul Legumici

3.Comunicarea obiectivelor şi a temei activităţii

Educatoarea le citeşte din scrisoare activităţile pe care le vor desfăşura pe parcursul acestei zile. Vor juca jocul “Ce ştii despre…” şi vor confectiona legume buclucaşe. Pe tot parcursul activităţii vor fi asistaţi de Spiriduşul Legumici care va analiza felul în care copiii se prezintă la lecţii.

Observaţia

Conversaţia

Coşul toamnei

Evalauarea capacitatii de receptare a cele spuse de educatoarei

4

Page 5: Legume Grupa Mare

4.Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior

Copiii împreună cu educatoare descoperă în coşul toamnei o imagine cu anotimpul de toamnă.Discută pe baza acelei imagini aspecte ale anotimpului de toamnă, scoţând în evidenţă faptul că toamna este anotimpul hărniciei, al bogăţiei şi al culorilor.Educatoarea reaminteşte copiilor tema săptămânii şi poartă o scurtă convorbire despre aceasta cu copiii.

Conversaţia

Imagine despre anotimpul de toamnă

Proba oral ă : Recunoaşterea şi denumirea unor caracteristici ale anotimpului toamna.

5. Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării prin abordarea integrată a conţinuturilor

DLC.Educatoarea explică copiilor sarcina şi regulile jocului “Ce ştii despre…”: Câte un copil din fiecare echipă va extrage dintr-un plic câte o ghicitoare la care va da raspunsul;Apoi câte un copil din fiecare echipă va fi legat la ochi şi va trebui să extragă din coşul toamnei o legumă şi prin pipăire să descopere numele acesteia.După ce a descoperit numele legumei îl va despărţi în silabe şi va spune câte silabe are.

ExplicaţiaGhicitori

Jetoane cu legume

Prob ă oral ă : Descoperirea legumelor după caracteristicile redate de ghicitori.

5

Page 6: Legume Grupa Mare

Executarea jocului de probă:Este solicitat un copil care să extragă o ghicitoare şi să gaseasca raspunsul la acea ghicitoare.

Executarea jocului propriu-zisDupă ce copiii au înţeles regulile jocului se trece la executarea jocului propriu-zis. Răspunsurile corecte vor fi recompensate cu aplauze şi câte o bulină la echipa din care face parte.După acelaşi model se va continua jocul până la epuizarea ghicitorilor dar şi în limita timpului afectat acestui moment al zilei.Răspunsurile corecte sunt aplaudate şi recompensate cu buline. Se va urmări despărţirea corectă în silabe Pe tot parcursul jocului sunt antrenaţi toţi copiii să răspundă. Ei vor fi încurajaţi să participe la activitate, pentru ca la final echipa din care face parte , după ecuson, să fie recompensată.

Demonstraţia

Exerciţiul

Întrecerea

Complicarea jocului:

6

Page 7: Legume Grupa Mare

6. Obţinerea performanţeis i asigurarea feed-back-ului

Copiii sunt împărţiţi în trei echipe: echipavinetelor, a gogoşarilor şi a morcovilor.

Sarcina 1:Câte un copil din fiecare echipă va fi legat la ochi şi va trebui să extragă din coşul toamnei o legumă şi prin pipăire să descopere numele acesteia.După ce a descoperit numele legumei îl va despărţi în silabe şi va spune câte silabe are.

Sarcina 2: Educatoarea va prezenta copiilor “Roata Legumelor”. Câte un copil din fiecare echipă va fi numit să învârtă roata şi să prezinte caracteristicile legumei care o descoperă roata, formulând propoziţii simple.

Tranziţie: “Bate vântul frunzele”.

DEC: Copiii vor realiza “Legumele buclucaşe” din mai multe materiale.Înainte de a lucra se va face încălzirea degetelor prin joculetul “Mişcam

Explicaţia

Întrecerea

Exerciţiul

Conversaţia

Exerciţiul

Coşul cu legume

Roata Legumelor

Legume, aracet, scobitori, hârtie colorată

Prob ă oral ă : Descoperirea legumelor,despărţirea unui cuvânt în silabe, desemnarea cifrei care corespunde numărului de cuvinte

Expunerea caracteristicilor legumelor de toamnă prin formularea unor propoziţii simple.

Realizarea unor “Legume vesele” îngriit şi conform

7

Page 8: Legume Grupa Mare

degeţelele”. cerinţelor

7.Evaluare Amenajarea unei expoziţii cu lucrările copiilor (legumele vesele);Aprecierea rezultatelor fişelor de lucru aplicate;Autoaprecieri şi aprecieri ale copiilor referitoare la activităţile desfăşurate de ei si de intreaga grupa.

Turul galeriei

ApreciereaAutoaprecierea

Evaluare practic-aplicativă frontală

8

Page 9: Legume Grupa Mare

Dragi copii,

Mă numesc LEGUMICI şi sunt unul dintre Spiriduşii Toamnei. Am o mare rugăminte la voi. Vrem să-i pregătim Toamnei înainte de plecare o mare petrecere de adio, dar, în grabă am cam încurcat lucrurile şi am mare nevoie de ajutorul vostru. Am pus în coş câteva materiale cu care voi azi o sa lucraţi,ca să mă ajutaţi să-i organizez Toamnei o petrecere de adio bine meritată.

Sunt sigur că vă veţi descurca. Succes!

9

Page 10: Legume Grupa Mare

Vă mulţumesc!

Spiriduşul Legumici

10

Page 11: Legume Grupa Mare

GHICITORI DESPRE LEGUME MORCOVUL

TARUS GALBEN,ASCUTIT,

IN PAMANT EL STA INFIPT

CINE ESTE ? L-ATI GHICIT?

VARZA

DIN ALE EI MULTE FOI,

FAC SARMALE PENTRU VOI…?

USTUROIUL

MULTI CATEI STRANSI LA UN LOC,

EU II FAC MUJDEI PE LOC…

CEAPA

GUGULOI IN HAINE MULTE,

SA NU PLANGI,DESFA-LE IUTE!

CARTOFUL

BULGARI IN PAMANT CRESCUTI,

TARE MULT IMI PLAC PRAJITI..

GOGOSARUL

IN GRADINA DE LEGUME

CRESTE UN ARDEI ANUME,

ESTE ROSU SI BOMBAT

SI-L PUI TOAMNA LA MURAT?

CONOPIDA

MIEZUL E O FLOARE SPUMOASA,

IAR IN JUR FRUNZE DE VARZA…

ROSIA

CRESTE VARA IN GRADINA

DAC-O UZI LA RADACINA,

CRESTE MARE SI ZEMOASA

IN CIORBA EA E GUSTOASA…

CASTRAVETELE

VERDE,LUNG

DIN VREJ L-ADUNI

TOAMNA LA MURAT IL PUI…

11