insecte

9
PROIECT DIDACTIC Educatoare:Barbu Nicoleta Cătălina Grădiniţa cu program normal Iazu-Cojasca Nivel: II Tema anuală:”Când, cum şi de ce se întâmplă?” Tema săptămânii/zilei:” Insecte” Tipul activităţii:Consolidare Mijloc de realizare:Activitate integrată: ADP+ALA+ADE(DS:AM+DOS:AP) Forma de realizare:frontal, pe grupuri, individual Categorii de activităţi de învăţare: ADP: -Întâlnirea de dimineaţă:”Prietenii florilor” -Salutul:Metoda “Amestecă, îngheaţă, formează perechi!” -Calendarul naturii;Agenda zilei -Tranziţii:-”Albiniţa mea”-cântec -„Fluturaşul meu”-joc cu text si cânt ADE: DS-AM:-se va desfăşura la centrul Ştiinţe -„Micii măsurători”-exercitiu cu material individual(consolidarea cunoştinţelor privind măsurarea lungimii,masei şi volumului) DOS:AP: -„ Realizăm insectarul”-colorare,decupare şi lipire de insecte mici si mari ALA I: Construcţii:”Stupi mari si mici”(îmbinare, suprapunere, alăturare) Joc de rol:”De-a albinuţele”-interpretare roluri Biblioteca:”In lumea insectelor”-fişe individuale (Anexa 1) ALA II: -“Greieraş la căsuţa ta!”-joc de mişcare -“Ursul şi albinele”-joc distractiv -Concurs de ghicitori pe tema insectelor Scopul activitătii: -consolidarea cunoştinţelor matematice , privind măsurarea lungimii, masei si volumului; -consolidarea unor deprinderi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică. Obiective de referinţă: -să măsoare lungimea, masa si volumul utilizând unităţi de măsură nestandardizate; -să fie capabili să realizeze lucrări practice, valorificând deprinderile de lucru însuşite.

Upload: ghinea-eugen

Post on 15-Nov-2015

4 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

insecte

TRANSCRIPT

  • PROIECT DIDACTIC

    Educatoare:Barbu Nicoleta Ctlina Grdinia cu program normal Iazu-Cojasca

    Nivel: II Tema anual:Cnd, cum i de ce se ntmpl? Tema sptmnii/zilei: Insecte Tipul activitii:Consolidare Mijloc de realizare:Activitate integrat: ADP+ALA+ADE(DS:AM+DOS:AP) Forma de realizare:frontal, pe grupuri, individual Categorii de activiti de nvare: ADP: -ntlnirea de diminea:Prietenii florilor -Salutul:Metoda Amestec, nghea, formeaz perechi! -Calendarul naturii;Agenda zilei -Tranziii:-Albinia mea-cntec -Fluturaul meu-joc cu text si cnt ADE: DS-AM:-se va desfura la centrul tiine -Micii msurtori-exercitiu cu material individual(consolidarea cunotinelor privind msurarea lungimii,masei i volumului) DOS:AP: - Realizm insectarul-colorare,decupare i lipire de insecte mici si mari ALA I: Construcii:Stupi mari si mici(mbinare, suprapunere, alturare) Joc de rol:De-a albinuele-interpretare roluri Biblioteca:In lumea insectelor-fie individuale (Anexa 1) ALA II: -Greiera la csua ta!-joc de micare -Ursul i albinele-joc distractiv -Concurs de ghicitori pe tema insectelor Scopul activittii: -consolidarea cunotinelor matematice , privind msurarea lungimii, masei si volumului; -consolidarea unor deprinderi practice specifice nivelului de dezvoltare motric. Obiective de referin: -s msoare lungimea, masa si volumul utiliznd uniti de msur nestandardizate; -s fie capabili s realizeze lucrri practice, valorificnd deprinderile de lucru nsuite.

  • Obiective operaionale: -ADE:D-AM O1-s msoare lungimea, masa si volumul folosind unitti nestandardizate; O2- s nregistreze datele msurrii lungimii si volumului n tabel cu ajutorul bulinutelor; O3- s afle care obiect este mai uor i care este mai greu utiliznd balana improvizat. Sarcina de lucru: Copiii trebuie s scoat intruii din stup(ex.fluturi,grgrie, omizi), s compare greutatea intruilor cu cea a albinelor rmase n stup,sa masoare stupii cu ajutorul creionului si a grgriei i s msoare mierea produs de albinuele de la Jocul de rol cu ajutorul phrelelor mici si mari. ADE:DOS-AP O1-s deseneze insectele(mici si mari); (Anexa 2) O2-s decupeze i s lipeasc insectele n funcie de numrul indicat de fila din insectar; Obiective operaionale:ALA I Construcii: O1-s construiasc prin mbinare, suprapunere, alaturare stupi de albine mari si mici; 02-s colaboreze cu colegii de la acest centru, pentru a analiza mpreuna tema dat. Joc de rol: O1-s interpreteze roluri de albinu i floare; O2- s culeag nectarul din flori; O3-s pun nectarul n stup. Biblioteca: O1-s despart n silabe apoi s traseze attea linii cte silabe are cuvntul; O2-s denumeasc insecta i s trag o linie pna la litera cu care ncepe cuvntul ce a denumit insecta; O3-s decoreze cu 8 bulinue grgria si cu 9 liniue fluturaul. ALA II: O1-s respecte regulile jocului; O2-s manifeste atitudini de cooperare, spirit de echip, de competiie si fair-play; O3-s rspund corect la ghicitori.(Anexa 3) Strategii didactice Metode si procedee:Jocul, explicaia, demonstraia,observaia, lucrul in grup, exerciiul,lucrul individual, MetodaAmestec, nghea, formeaz perechi! MetodaTurul galeriei. Resurse materiale: cuburi din plastic pentru construit,fie de lucru, stupi de albine din carton,insecte colorate, balan improvizat,phrele,can,

  • creioane de scris, creioane colorate ,lipici, coli colorate, foarfeci,ecusoane,cosulete din hartie,coli A3. Bibliografie:-Programa activitilor instructive educative n grdinia de copii; -Revista Invatmntul precolar 2009 -Precolaritatea-ntre teorie si practic:, editura Gimnasium; -Metode interactive de grup, editura Anves,Bucureti SCENARIUL ACTIVITII Activitatea zilei ncepe cu ntlnirea de diminea Prietenii florilor. Salutul se realizeaz prin metoda Amestec, nghea, formeaz perechi!Copiii sunt aezai n dou cercuri concentrice avnd ecusoane n piept cu insecte.La comanda Amestec!, copiii din cercul din interior se mic spre dreapta.La comanda Inghea!, copiii se opresc, iar apoi formeaz perechi cu cei din exterior i se salut utiliznd urmtoarea formul de adresare:Salut, eu sunt...(ex. furnica, fluturele, omida, albinua).Se completeaz Calendarul naturii si Agenda zilei.In cadrul Tranziiilor se va cnta cntecul Albinia mea i Fluturaul meu-joc cu text i cnt. Dup tranziie, educatoarea le povestete copiilor,c diminea, venind spre grdini a ntalnit-o pe Regina Albin, care era foarte suprat i agitat.Cunoscndu-i firea vesel a ntrebat-o de ce este aa de abtut i dac poate s o ajute cu ceva.Regina i-a povestit c n stupul su , n care se aflau albinele care aezau nectarul n faguri, au intrat nite intrui,alte insecte, perturbnd munca albinelor. Educatoarea tiind de ntlnirea de astzi i c n grup sunt nite copii foarte istei, s-a oferit ca mpreun cu ei s o ajute pe Regina Albin. Educatoarea descoper mpreun cu copiii materialele i sarcinile de la fiecare sector. La sectorul Construcii copiii o vor ajuta pe Regin n construirea unor stupi. La Joc de rol se vor juca de-a Albinuele unde copiii vor interpreta roluri de albine care vor aduna nectar din flori pentru producerea mierii. La sectorul Bibliotec copiii vor despri n silabe,vor denumi insecte i vor identifica litera corespunztoare sunetului iniial al insectelor denumite i vor decora insecte. La sectorul tiin copiii o vor ajuta pe Regin s scoat intruiidin stup, s compare greutatea intruilor cu cea a albinelor rmase, s msoare mierea produs de albinele de la Jocul de rol,s msoare stupii i s nregistreze datele n tabel. Aprecierea rezultatelor se va face prin metoda Turul galeriei. Dup ce copiii au indeplinit sarcinile de la fiecare centru, educatoarea le va da drept recompensa din partea Reginei Albin bomboane i le propune copiilor cteva jocuri prin care s se relaxeze: Joc de micare:Greiera, la csua ta! Joc distractiv:Ursul i albinele Concurs de ghicitori despre insecte

  • Demersul didactic

    Evenimentul didactic

    Coninutul tiinific

    Strategii Metode i Procedee

    didactice Mijloace de nvmnt

    Evaluarea

    Momentul organizatoric

    Se vor organiza condiiile necesare pentru desfurarea optim a activitii: -aerisirea slii de grup -distribuirea mijloacelor de nvare. Intlnirea de diminea:Prietenii florilor;copiii primesc ecusoane cu insecte. Salutul se realizeaz prin metoda Amestec, nghea, formeaz perechi!, joc prin care copiii formeaz perechi. Prezena:Cine nu a venit astzi la grdini? Calendarul naturii:Cum este vremea astzi? Tranziii:-Albinita mea-cntec -Fluturaul meu-joc cu text si cnt

    Conversaia Explicaia Metoda:Amestec, nghea, formeaz perechi

    Ecusoane cu imaginea unor insecte Calendarul naturii Catalogul

    Oral Participarea activ la discuii Completarea corect a calendarului naturii

    Captarea ateniei Se realizeaz prin anunarea copiilor,de ntalnirea pe care am avut-o cu Regina Albin.

    Conversaia Explicaia

    Prezentarea optima a coninutului si obinerea performanelor

    ALA I Impreun cu copiii trec pe la fiecare centru, unde ei denumesc materialele prezentate, le explic modul de

    Jocul

  • lucru, sarcina pe care o au de ndeplinit. La centrul Construcii copiii vor construi prin mbinare, suprapunere,alturare stupi mari si mici din cuburi de plastic de diferite mrimi. La centrul Joc de rol copiii se vor juca De-a albinutele, interpretnd rolul de albin, care va culege nectarul din flori i-l va pune n stup. La centrul Bibliotec vor despri n silabe, vor reprezenta grafic numrul de silabe, vor identifica litera corespunzatoare sunetului iniial al insectelor pe care le vor denumi si vor decora grgria i fluturaul. La centrul Stiine se va desfura Activitatea matematic.Copiii vor trebui s scoat intruii din stupi(fluturi, grgrie, omizi),s msoare i s compare greutatea albinelor cu cea a intruilors msoare stupii folosind creionul si grgria, s msoare mierea produs de albinuele de la Jocul de rol(cu pahare mici si mari) i s nregistreze n tabel datele msurrii stupilor(mici si mari) i a mierii. DOS:AP-aceast activitate se va

    Jocul Lucrul individual Explicatia Demonstraia

    Cuburi din plastic pentru construit Stup, nectar(frimitu ri de pine),coulee din carton Fie de lucru individuale Insecte de carton Coli A3 Carioca Balan improvizat Phrele mari i mici

    Individual Individual Individual

  • desfura frontal.Copiii vor trebui s deseneze insecte,s le decupeze i s le lipeasc pe fila de insectar respectnd cifra indicat de numarul filei.

    Evaluarea Vor fi aezate toate lucrrile, astfel nct toi copiii s le poat vedea,comenta. Se va trece pe la fiecare centru, se va discuta despre ce au realizat . La Activitate practic voi emite aprecieri verbale i voi invita copiii s fac aprecieri asupra modului de lucru, a calittii estetice a produselor, n funcie de criteriile stabilite de la nceput. La Jocul de rol voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor n timpul jocului. La Construcii voi emite aprecieri verbale i voi invita copiii s fac aprecieri asupra calittii estetice a produselor realizate. La tiine voi aprecia modul cum au fost rezolvate sarcinile de ctre toi copiii.

    Conversaia Metoda:Turul galeriei

    Lucrrile copiilor

    Aprecieri generale si individuale Analiza produselor activitii Rspunsurile copiilor

    Incheierea activitii

    Copiii vor fi apreciai pentru efortul depus i vor fi recompensai.

    Explicaia

    Recompense

  • ALA II Captarea si orientarea ateniei

    Voi aduce dou casue mici pentru greierai i vor descoperi pe mochet desenai niste faguri.

    Observaia Conversaia

    Observarea comportamentului iniial

    Anunarea temei i a obiectivelor

    Copiii sunt anunai ce jocuri se vor desfura cu aceste csue si faguri de pe mochet. -Joc de micare:Greiera, la casua ta! -Joc distractiv:Ursul si albinele -Concurs de ghicitori despre insecte

    Conversaia

    Ghicitori despre insecte i imagini cu insecte

    Prezentarea optim a coninutului si dirijarea nvrii

    Pentru jocul Greiera, la csua ta! copiii vor fi mprii n echipe de cte 5.Fiecare copil va avea n piept ecusoane cu insecte. Fiecare echip va desemna un copil care st pitit.Acesta reprezint greieraul.La semnalul Greiaraii pleac la plimbare!,greieraii din fiecare csua vor pleca prin sal plimbndu-se.La cel de-al doilea semnal Greieraii au obosit,greieraii i pun minile la ochi iar casuele i schimb locurile ntre ele.La cel de-al treilea semnal Greiera, la csua ta!, fiecare greiera va trebui s reintre n csua lui.Cstig echipa care ajunge prima la casu. Se desfoar jocul de prob iar apoi jocul propriu-zis de 2-3 ori. Elementele de joc sunt: deplasarea,surpriza,semnalele de plecare,de oprire si de finalizare,aplauzele.

    Explicaia Demonstraia Conversaia

    Ecusoane cu insecte

    Observarea comportamentului Antrenarea copiilor n joc

  • La jocul Ursul si albinele,grupa este mprit n trei echipe,aezate n interiorul unor faguri desenai pe mochet cu creta.Copiii sunt albinele,iar fagurii stupii. Un copil care reprezint ursul st ghemuit ntr-un col al terenului de joc, iar n jurul lui se traseaz un cerc care reprezint brlogul ursului.La o distan nu prea mare, se delimiteaza cu creta un spaiu care reprezint grdina cu flori. Albinele ies din stupi zumzind i dnd din aripi,ca atunci cnd zboar prin gradin s culeag nectar.Ursul, tiptil,leganndu-se se ndreapt spre unul din stupi pentru a mnca miere.Albinele, n alergare revin la stup pentru a-l ndeparta peurs,nepndu-l.Acesta alearg spre brlog,urmrit de albine.Dac albinele prind ursul nainte ca el s ajung la brlog,cel care la atins i ia locul, iar el ia locul albinei.In caz contrar jocul continu n aceeai formaie. Se defasoar jocul de prob iar apoi jocul propriu-zis de 2-3 ori. Elementele de joc sunt: micarea,surpriza,semnal sonor si tactil. In cadrului concursului de ghicitori copiii vor fi mpartiti n dou echipe:echipa albinuelor i echipa fluturailor.Li sa va spune fiecrei echipe n parte

    Demonstraia Jocul Conversaia Demonstraia Jocul Explicaia Conversaia

    Ghicitori pe tema insectelor

  • ghicitori despre insecte. Echipa care va rspunde la ct mai multe ghicitori va fi cstigtoare.

    Obinerea performanei

    Dup explicarea tuturor regulilor de joc se trece la realizarea jocurilor de prob, elemementele de joc fiind:micarea, semnalul, ntrecerea aplauzele.In desfurarea jocurilor se pune accentul pe respectarea regulilor de joc precum i pe crearea de bun dispoziie.

    Demonstraia Jocul Explicaia

    Aprecieri verbale

    Evaluarea Se vor face aprecieri colective asupra desfurrii activitii, asupra comportamentului individual i colectiv a copiilor, asupra respectrii regulilor de joc. Sunt recompensai cu bomboane din partea Reginei Albin.

    Conversaia

    Antrenarea copiilor in aprecieri si autoaprecieri

    Incheierea activitii

    Copiii ies din sala de grup.