in tai uld rump land elect
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTICDATA: 25-11-2010CLASA: a VI-a BOBIECTUL: Limba şi literatura românǎSUBIECTUL: “Întâiul Drum“ de Ion AgârbiceanuTIPUL LECŢIEI: mixtǎPROFESOR: Rău Ion, Școala nr. 2, Târgoviște.SUSȚINĂTORI: Ene Mădălina, Mîndrilă GeorgianaOBIECTIVE CADRU / OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1. Dezvoltarea capacităţii de exprimare oralǎ2. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a) Cognitive:O1: să prezinte date despre viața și opera lui Ion AgârbiceanuO2: să cunoască definiția nuveleiO3: să stăpânească textul suportO4: să răspundă la întrebări, dovedind cunoașterea subiectului opereib) Psihomotorii: O5: să-și formeze deprinderile de comunicare scrisă și orală O6: să-și dezvolte gândirea și limbajul O7: să-și dezvolte atenția concentrată, distributivă, spiritul de observațiec) Afective:O8: să participe cu interes la activitate;
STRATEGIA DIDACTICĂa) Metode şi procedee: conversaţia, jocul didactic, exerciţiul, explicaţia, problematizarea, învǎţarea prin cooperare, învăţarea prin descoperire,
exemplul, lectura.b) Mijloace de invaţamânt: tabla, manualul, caietul special al elevului.c) Forme de organizare a activităţii : activitate frontală, activitate individualăd) Resurse şi managementul timpului:
spaţiu de lucru: sala de clasǎ capacităţi normale de învăţare ale
elevilor cunoştinţele lor anterioare; timpul de învăţare: 50 minute.
1
MODALITĂŢI DE EVALUARE: frontalǎ, formativă.
BIBLIOGRAFIE: Manualul de Limba și literatura română pentru clasa a VI-a, Alexandru Crișan, Sofia Dobre, Editura Humanitas Educațional, București, 2010. „Recuperarea rămânerii în urmă la limba română”, modul pentru dezvoltarea profesională a cadrelor didactice în cadrul Proiectului Dezvoltarea
profesională a cadrelor didactice prin activităţi de mentorat, Bucureşti, 2009 ,,Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română’’– învăţământ primar şi gimnazial, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, 2002 „Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu”, Vistian Goia, Ed. Dacia Educaţional, Cluj Napoca, 2002 H. Soare, Gh. Soare, Limba şi literatura română, Îndrumător pentru manualele alternative, Ed. Carminis, Piteşti, 2005.
2
Nr.crt
Etapele lecţiei Obiectivele lecției
Tim
p
Activităţi elev / profesor Strategia didactică Evaluare
Metode şi procedee
Mijloace de
învăţământ
Forma de organizare
1 Moment organizatoric
2’Se face prezența;Se asigură condiţiile necesare defăşurării optime a activităţii: asigurarea liniştii, pregătirea materialului didactic, cretă, burete, caiete, manuale, pixuri etc.
Conversaţia Activitate frontală
Observarea sistematicǎ a
elevilor
2
Verificarea cunoştinţelor
anterior însuşiteşi
captarea atenţieiÎnsușirea celor două definiții
24’
1. Depășirea situației dificile din povestirea ,,Istoria unei plăcinte” de C. Negruzzi-definiție;-exercițiul nr.1;-exercițiul nr.2;2. Situația finală-definiție;-exercițiu nr.1;-exercițiul nr.2;-exercițiul nr.3;3. Interpretarea textului:-exercițiu nr.1;-exercițiul nr.2;-exercițiul nr.3;
Problematizare
Manualul Activitate
individuală
FormativăFrontală
Orală
3. Anunţarea titlului lecției
Captarea atenției 1’Elevii sunt anunţaţi că în această oră vor face cunoştinţa cu Ion Agârbiceanu prin lectura „Întâiul drum”;
conversaţiaActivitate frontală
Observarea sistematicǎ a
elevilor
4.
Dirijarea învǎţǎriişi
obţinerea performanţelor
-însușirea textului;-însușirea noilor termeni;-însușirea definiției nuvelei;-însușirea timpului și a spațiului în narațiune.
13’
Prezentarea datelor despre autor;Definirea nuvelei;Parcurgerea integrală a textului de către elevi;
conversaţia
exerciţiulConversaţia
Problemati-zarea
Explicaţia
învǎţare prin cooperare
Manualul Activitate frontală
Observarea sistematicǎ a
elevilor
Aprecierearǎspunsurilor
elevilor
evaluare
Scenariu didactic
3
formativǎ
5. Asigurarea retenţiei şi a transferului de cunoştinţe
8’
Explicarea cuvintelor necunoscute și alcătuirea de propoziții cu ajutorul lor de către elevi.Observarea textului:
-exercițiul nr.1;
-exercițiul nr.2;
-exercițiul nr.3;
conversaţiaExplicaţia
Manualul Activitate individuală
evaluare frontalǎ
Observarea sistematicǎ a elevilor
Aprecierearǎspunsurilor
elevilor
6. Evaluarea 2’ Se fac aprecieri legate de modul şi gradul de participare a elevilor la lecţie, de calitatea rǎspunsurilor, aprecieri generale şi individuale.
Activitate individualǎ
Aprecierearǎspunsurilor
elevilor7. Tema pentru acasă 1’ Exercițiile nr. 4, 5 de la ,,Observarea
textului”.Caietul special al elevuluimanualul
Activitate frontală
Observarea sistematicǎ a
elevilor
4
5