grădiniţa cu program prelungit nr. 10 ”ciupercuţa” buză ... · o2. să decoreze cu tempera...

15
Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 10 ”Ciupercuţa” Buzău PROIECT DE ACTIVITATE Profesor pentru învăţământ preşcolar Banciu Tarsica Mariana

Upload: others

Post on 12-Jan-2020

4 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 10 ”Ciupercuţa” Buză ... · O2. Să decoreze cu tempera aurie şi argintie îngeraşii după imaginaţia proprie, pentru a împodobi cu

Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 10 ”Ciupercuţa” Buzău

PROIECT DE ACTIVITATE Profesor pentru învăţământ preşcolar

Banciu Tarsica Mariana

Page 2: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 10 ”Ciupercuţa” Buză ... · O2. Să decoreze cu tempera aurie şi argintie îngeraşii după imaginaţia proprie, pentru a împodobi cu

DATA: 20 decembrie 2013 GRUPA: mare - Floricelele EDUCATOARE: Banciu Tarsica Mariana UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 10 Buzău TEMA ANUALĂ DE STUDIU:”Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?” TEMA PROIECTULUI:”A venit iarna, drăguţa” TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Din bătrâni se povesteşte…” FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: ”Crăciunul în familie” TIPUL ACTIVITĂŢII: predare şi consolidare COMPONENŢA ACTIVITĂŢII: Activităţi de dezvoltare personală:

- Întâlnirea de dimineaţă- salutul, prezenţa, completarea calendarului naturii, activitatea de grup, noutatea zilei, mesajul zilei.

Activităţi liber alese: - Centrul Joc de rol – ”Pregătim colacii pentru colindători” - Centrul Artă – ”Ceata de îngeri ” – decorare

Activităţi pe domenii experienţiale: - Domeniul Limbă şi Comunicare – ”Povestea primului brad” – povestirea educatoarei - Domeniul Om şi Societate- ”Creatori de fericire” – ornamente pentru brad - colaj

Joc de mişcare: ”Globuleţe dansatoare” SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea şi dezvoltarea unei exprimări orale corecte prin îmbogăţirea vocabularului cu cuvinte şi expresii noi din text, dar şi exersarea deprinderilor de muncă independentă în acţiuni specifice activităţii practice, cunoasterea si utilizarea corespunzatoare a ustensilelor puse la dispozitie. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1. Să frământe din aluat colaci pentru colindători, respectând indicaţiile educatoarei; O2. Să decoreze cu tempera aurie şi argintie îngeraşii după imaginaţia proprie, pentru a împodobi cu ei bradul şi sala de grupă; O3. Să audieze cu atenţie povestea, menţionând cel puţin patru idei principale dar şi mesajul acesteia, cu ajutorul educatoarei; O4. Să reţină cuvintele şi expresiile noi din text („modest”, „a plânge cu amar”, „uimire”), folosindu-le în răspunsuri la întrebările educatoarei; O5.Să descrie cel puţin trei scene din poveste, pe baza imaginilor descoperite; O6. Să denumească materialele de lucru necesare realizării colajelor; O7. Să respecte ordinea acţiunilor în confecţionarea lucrărilor (mai întâi asamblăm, lipim, decorăm, apoi împodobim brăduţul cu ornamentele realizate) pe baza indicaţiilor educatoarei; O8. Să îşi exprime liber opinia atât faţă de lucrarea proprie, cât şi faţă de lucrările colegilor, fără ajutorul educatoarei;

Page 3: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 10 ”Ciupercuţa” Buză ... · O2. Să decoreze cu tempera aurie şi argintie îngeraşii după imaginaţia proprie, pentru a împodobi cu

O9.Să respecte regulile jocului, participând cu plăcere şi fair- play la acesta. STRATEGII DIDACTICE Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul individual, povestirea, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul recreativ, observarea. Mijloace de învăţământ: pernuţe, calendarul naturii, copăcelul iernii-prezenţa, jetoane- fulgi de zăpadă, aluat pentru colaci,planşete, făină, tavă, hârtie de copt, pensule, acuarele, îngeraşi din pănuşi de porumb, pahare de pictură, cd cu colinde, dvd, bonete de bucătar, pelerine pentru pictură, şemineu, brad natural, imagini din poveste,figurine cu personajele din poveste, lipici, şerveţele dantelate, sclipici, şnur pentru ornamente, Forme de organizare: frontal, pe microgrupuri, individual Durata: 1 zi BIBLIOGRAFIE: - MECTS - „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Editura DPH, 2009; - Activităţi integrate.Intrebări şi răspunsuri, Editura Casa Corpului Didactic Cluj, Cluj-Napoca, 2009 ; - “Programa activităţilor instructiv educative in gradiniţa de copii” Preda V., Dumitrana M., Bucuresti, 2000 - Revista Învătământului Preşcolar nr. 1-2 2010, Editura Arlequin, Bucureşti, 2010

Page 4: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 10 ”Ciupercuţa” Buză ... · O2. Să decoreze cu tempera aurie şi argintie îngeraşii după imaginaţia proprie, pentru a împodobi cu

SCENARIUL ZILEI

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

Salutul: Copiii aşezaţi în cerc, pe pernuţe vor fi salutaţi de educatoare prin intermediul versurilor: ”Dragi copii, e sărbătoare, azi pe Moş îl aşteptăm Hai acum, cu mic, cu mare, frumos să ne salutăm! Bună dimineaţa, îngeraşi cuminţi!” Copiii vor răspunde la salutul educatoarei şi apoi se vor saluta între ei. Prezenţa: Se va realiza la ”Copacul iernii”, unde fiecare copil prezent îşi va lipi pe fotografia proprie câte un fulg de zăpadă. Completarea calendarului naturii: Copiii vor completa calendarul naturii precizând ziua, luna, anul şi anotimpul în care suntem, dar şi câteva caracteristici ale vremii, pe baza întrebărilor puse de educatoare. Activitatea de grup: Copiii împreună cu educatoarea vor realiza câteva exerciţii de înviorare pe melodia ”Bună dimineaţa” , care îi va ajuta să fie eficienţi pe durata activităţilor. Noutatea zilei: Noutatea zilei constă în decorarea sălii de grupă şi crearea unei atmosfere specifice sărbătorii Crăciunului.Copiii sunt invitaţi să descopere elementele decorative noi din sala de grupă. Mesajul zilei: Mesajul care va ghida activitatea întregii zile va fi redat cu ajutorul unui colind, ”Steaua sus răsare”, după audiţia căruia, li se va reaminti copiilor tema săptămânii, ”Din bătrâni se povesteşte…”, dar şi activităţile pe care urmează să le desfăşoare astăzi. Educatoarea îi va îndruma pe copii să fie cuminţi şi atenţi pentru ca la sfârşitul zilei să primească darurile de la Moş Crăciun. Tranziţie: „Bat din palme: Clap, clap, clap Din picioare: Trap, trap, trap Ne-nvârtim, ne răsucim Şi la centre ne oprim!”

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE

La îndemnul educatoarei, copiii descoperă materialele puse la dispoziţie la centrele deschise şi află sarcinile de lucru.La centrul Joc de rol copiii vor frământa aluat din care vor realiza colaci pentru a-i oferi colindătorilor, conform tradiţiei populare româneşti, iar la centrul Artă, copiii vor avea de

Page 5: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 10 ”Ciupercuţa” Buză ... · O2. Să decoreze cu tempera aurie şi argintie îngeraşii după imaginaţia proprie, pentru a împodobi cu

decorat îngeraşi din pănuşi de porumb pentru a împodobi sala de grupă, dar şi brăduţul. Educatoarea va sprijini copiii în desfăşurarea activităţilor de la centrele deschise. După finalizarea sarcinilor de la centre, se va realiza evaluarea acestora, apoi copiii vor ieşi din sala de grupă pe fond muzical ”Îngerii şoptesc”.

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE

La întoarcerea în sala de grupă, copiii se vor aşeza în semicerc pe scăunele şi li se va reaminti tema următoarei activităţi, activitate integrată- ”Crăciunul în familie” – DLC + DOS DLC: ”Povestea primului brad” – povestirea educatoarei; Educatoarea, îmbrăcată în costum popular le propune copiilor să asculte o poveste de Crăciun la gura sobei, aşa cum obişnuiau bunicii noştri şi va da curs poveştii până în momentul în care ”…brăduţul a început să plângă cu amar…”. În acel moment vine în vizită în sala de grupă chiar brăduţul care L-a văzut pe Pruncul Iisus Hristos. Copiii vor fi întrebaţi de ce plângea brăduţul şi ce ar putea ei să facă pentru a-l înveseli. Li se propune copiilor să realizeze ornamente pentru a împodobi şi înveseli brăduţul. DOS:” Creatori de fericire” – realizare de ornamente pentru brad. Copiii vor descoperi pe măsuţe materialele necesare realizării ornamentelor , apoi se vor pregăti de lucru pe melodia ”Sfatul degetelor”. Educatoarea le va da sfaturi cu privire la realizarea ornamentelor, lăsându-i să le decoreze după bunul plac, exprimându-şi liber creativitatea. După finalizarea ornamentelor, copiii, împreună cu educatoarea vor împodobi brăduţul din poveste pentru a-l înveseli, apoi vor ieşi din sala de grupă pe fond muzical ”Seara de Craciun”.

JOC DE MIŞCARE

La finalul zilei, educatoarea face aprecieri asupra modului de lucru şi a comportamentului copiilor şi le propune să se joace un joc numit”Globuleţe dansatoare”, pentru a încheia ziua într-un mod plăcut, antrenant. Jocul se repetă la cererea copiilor, apoi fiecare va primi ornamente dulci şi parfumate ca stimulente.

Page 6: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 10 ”Ciupercuţa” Buză ... · O2. Să decoreze cu tempera aurie şi argintie îngeraşii după imaginaţia proprie, pentru a împodobi cu

Momentele activităţii

Conţinutul instructiv-educativ Strategii didactice

Evaluare

Momentul organizatoric

Se vor asigura condiţiile psihopedagogice necesare bunei desfăşurări a activităţii:

- Amenajarea mobilierului; - Aranjarea materialelor didactice

necesare activităţilor; - Aranjarea colectivului de copii.

Activitatea va debuta cu întâlnirea de dimineaţă, prin intermediul salutului : ”Dragi copii, e sărbătoare, azi pe Moş îl aşteptăm Hai acum, cu mic, cu mare, frumos să ne salutăm! Bună dimineaţa, îngeraşi cuminţi!” Copiii vor răspunde la salutul educatoarei şi apoi se vor saluta între ei. Prezenţa se va realiza la ”Copacul iernii”, unde fiecare copil prezent îşi va lipi pe fotografia proprie câte un fulg de zăpadă. Completarea calendarului naturii: Copiii vor completa calendarul naturii precizând ziua, luna, anul şi anotimpul în care suntem, dar şi câteva caracteristici ale vremii, pe baza întrebărilor puse de educatoare. Activitatea de grup: Copiii împreună cu educatoarea vor realiza câteva exerciţii de înviorare pe melodia ”Bună dimineaţa”, care îi vor ajuta să fie eficienţi pe durata activităţilor.

Instructaj verbal

/

exerciţiul organizatoric

/

Pernute ,

Panou prezenta,

Jetoane-fulgi de zăpadă, calendarul naturii,

Cd colinde, DVD

/

frontal

Captarea atenţiei

Captarea atenţiei va fi realizată prin intermediul noutăţii zilei: decorarea sălii de grupă şi crearea unei atmosfere specifice sărbătorii Crăciunului.Copiii sunt invitaţi să descopere elementele decorative noi din sala de grupă.

Conversaţia, Explicaţia Decoraţiuni / frontal

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Prin intermediul mesajului zilei, se vor anunţa tema zilei dar şi obiectivele, folosindu-se un limbaj adecvat, accesibil preşcolarilor.Mesajul care va ghida activitatea întregii zile va fi redat cu

Conversaţia, Explicaţia /

Page 7: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 10 ”Ciupercuţa” Buză ... · O2. Să decoreze cu tempera aurie şi argintie îngeraşii după imaginaţia proprie, pentru a împodobi cu

ajutorul unui colind, ” Steaua sus răsare” după audiţia căruia, li se va reaminti copiilor tema săptămânii, ”Din bătrâni se povesteşte…”, dar şi activităţile pe care urmează să le desfăşoare astăzi. Educatoarea îi va îndruma să fie cuminţi şi atenţi pentru ca la sfârşitul zilei să primească darurile de la Moş Crăciun, apoi se vor deplasa la centre pe tranziţia

„Bat din palme: Clap, clap, clap Din picioare: Trap, trap, trap

Ne-nvârtim, ne răsucim Şi la centre ne oprim!”

Cd colinde, DVD / Frontal

Prezentarea conţinutului şi

dirijarea învăţării

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE

Copiii îşi aleg singuri centrul de interes la care doresc să lucreze, urmând ca apoi, dacă aceştia îşi exprimă dorinţa, să poată lucra şi la celălalt centru deschis. Educatoarea le prezintă sarcinile de lucru la fiecare centru şi le expune obiectivele urmărite, folosind un limbaj accesibil vârstei, astfel, la centrul joc de rol copiii se vor juca de-a gospodinele care pregătesc colacii pentru colindători, iar la centrul artă vor decora îngeraşi din pănuşi de porumb, cu care apoi vor împodobi brăduţul şi sala de grupă. Educatoarea va interveni numai dacă va fi solicitată, cu explicaţii şi ajutor. După finalizarea sarcinilor de lucru, se va realiza evaluarea produselor activităţii, dar şi a comportamentului copiilor. Copiii vor ieşi din sala de grupă pe fond muzical (tranziţie – ”Îngerii şoptesc”).

Conversaţia Explicaţia / Aluat pentru colaci, planşetă, făină, tavă, hârtie de copt, pahare cu apa, acuarele, pensule, îngeraşi din pănuşi de porumb / Micro-grupuri

Evaluarea orală a modului de exprimare, a nivelului de cunoştinţe dobândite în activităţile anterioare.

Observarea comportamentului copiilor

Prezentarea conţinutului şi

dirijarea învăţării

ACTIVITĂŢI PE DOMENII

EXPERIENŢIALE

La întoarcerea în sala de grupă, copiii se vor aşeza în semicerc pe scăunele şi li se va reaminti tema următoarei activităţi, activitate integrată- ”Crăciunul în familie” – DLC + DOS DLC: ”Povestea primului brad” – povestirea educatoarei: Educatoarea, îmbrăcată în costum popular le propune copiilor să asculte o poveste de Crăciun la gura sobei, aşa cum obişnuiau bunicii noştri. Pe măsură ce povestea se derulează, se vor explica cuvintele şi

Conversaţia, Explicaţia / Costum popular, sobă, lumânărele decorative, decoraţiuni- scena Naşterii Domnului,

Page 8: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 10 ”Ciupercuţa” Buză ... · O2. Să decoreze cu tempera aurie şi argintie îngeraşii după imaginaţia proprie, pentru a împodobi cu

expresiile noi din text: ” modest”, a plânge cu amar”, ”uimire”. Educatoarea va da curs poveştii până în momentul în care ”…brăduţul a început să plângă cu amar…”. În acel moment vine în vizită în sala de grupă chiar brăduţul care L-a văzut pe Pruncul Iisus Hristos. Folosind un plan de întrebări, educatoarea îi va dirija pe copii către realizarea de ornamente pentru a împodobi şi înveseli brăduţul din poveste. DOS:” Creatori de fericire” – realizare de ornamente pentru brad: Copiii vor descoperi pe măsuţe materialele necesare realizării ornamentelor , apoi se vor pregăti de lucru pe melodia ”Sfatul degetelor”. Educatoarea le va da sfaturi cu privire la realizarea ornamentelor, lăsându-i să le decoreze după bunul plac, exprimându-şi liber creativitatea. După finalizarea ornamentelor, copiii împreună cu educatoarea se vor reîntoarce la poveste pentru a afla ce s-a întâmplat mai departe. Aceştia vor afla că brăduţul din poveste a fost împodobit chiar de Maica Domnului cu stele adevărate de pe cer.

imagini cu personajele din poveste, lipici, brad natural, ornamente pentru brad, şerveţele dantelate, sclipici, / individual

Obţinerea performanţei

La finalul poveştii, copiii vor fi solicitaţi să precizeze titlul şi personajele, apoi vor fi dirijaţi să descopere în sala de grupă imagini din poveste, pe care le vor descrie, utilizând cuvintele proprii, dar şi cuvintele şi expresiile noi. Plan de întrebări 1.Cum s-a numit povestea pe care aţi ascultat-o? 2.Ce personaje am întâlnit în această poveste? 3.Ce daruri a primit pruncul Iisus Hristos de la Îngerul din sud? Dar de la îngerul din nord? 4.De ce era trist brăduţul? 5.Cum a fost brăduţul împodobit? 6.Cum am putea noi să-l înveselim pe brăduţ? Copiii vor împodobi brăduţul cu

Conversaţia,

explicaţia

/

Planşe cu imagini din poveste, decoraţiuni, brad natural, cd cu colinde, dvd

/ frontal

Evaluarea orală a modului de exprimare, a nivelului de cunoştinţe dobândite în activităţile anterioare.

Observarea comportamentului copiilor

Page 9: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 10 ”Ciupercuţa” Buză ... · O2. Să decoreze cu tempera aurie şi argintie îngeraşii după imaginaţia proprie, pentru a împodobi cu

ornamentele confecţionate de ei, precizând care ornament le place mai mult şi motivând alegera făcută, apoi vor ieşi din sala de grupă pe fond muzical (tranziţie- ”Seara de Craciun”) .

Asigurarea retenţiei şi a transferului

La întoarcerea în sala de grupă, copiii vor avea surpriza de a primi colindători, activităţile finalizându-se cu acelaşi colind cu care au şi debutat, anume „Steaua”. Colindătorii vor primi colacii pregătiţi anume pentru ei. La finalul zilei, li se propune copiilor să desfăşoare un joc de mişcare numit ”Globuleţele dansatoare”, care să îi destindă şi să le creeze o bună dispoziţie.

Conversaţia Jocul de relaxare Ecusoane cu globuleţe, cd, dvd, scăunele

Observarea comportamentului

copiilor

Încheierea activităţii

Educatoarea va face aprecieri stimulative asupra modului de lucru, asupra comportamentului copiilor şi a modului de relaţionare, apoi va invita fiecare copil să aleagă din brăduţul împodobit câte un ornament dulce şi parfumat ca recompensă

Aprecieri verbale stimulative / Recompense / Frontal, individual

Page 10: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 10 ”Ciupercuţa” Buză ... · O2. Să decoreze cu tempera aurie şi argintie îngeraşii după imaginaţia proprie, pentru a împodobi cu
Page 11: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 10 ”Ciupercuţa” Buză ... · O2. Să decoreze cu tempera aurie şi argintie îngeraşii după imaginaţia proprie, pentru a împodobi cu
Page 12: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 10 ”Ciupercuţa” Buză ... · O2. Să decoreze cu tempera aurie şi argintie îngeraşii după imaginaţia proprie, pentru a împodobi cu
Page 13: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 10 ”Ciupercuţa” Buză ... · O2. Să decoreze cu tempera aurie şi argintie îngeraşii după imaginaţia proprie, pentru a împodobi cu
Page 14: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 10 ”Ciupercuţa” Buză ... · O2. Să decoreze cu tempera aurie şi argintie îngeraşii după imaginaţia proprie, pentru a împodobi cu
Page 15: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 10 ”Ciupercuţa” Buză ... · O2. Să decoreze cu tempera aurie şi argintie îngeraşii după imaginaţia proprie, pentru a împodobi cu