greseala cuminticai

10
PROIECT DIDACTIC DATA : 03.06.2013 GRADINITA : PP Nr3 Structura PP+PN Nr1 Petroșani GRUPA : Mijlocie EDUCATOARE : Băltăreţu Ana-Maria DOMENIUL DE CUNOAȘTERE : Domeniul Limbă şi Comunicare CATEGORIA DE ACTIVITATE : Educarea limbajului TEMA: “Greşeala Cuminţicăi” de Viniciu Gafița MIJLOC DE REALIZARE : Lectura educatoarei TIPUL ACTIVITATII : Dobândirea de cunoștințe SCOP : Dezvoltarea creativităţii și expresivităţii exprimării orale, înțelegerea și utilizarea corectă a semnificațiilor structurilor verbale orale ; însuşirea unor norme de circulaţie şi comportament civilizat. OBIECTIVE OPERAȚIONALE : O 1 - să asculte cu răbdare povestea educatoarei; O 2 -să numească personajele principale ale poveștii „Greșeala Cuminţicăi”; O 3- să recunoască personajele principale în planșe; O 4 -să redea prin cuvinte proprii conținutul poveștii și succesiunea momentelor cu ajutorul planșelor; O5-să discute cu colegii și educatoarea ;

Upload: andreea-ada

Post on 17-Dec-2015

248 views

Category:

Documents


14 download

DESCRIPTION

Greseala Cuminticai

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

DATA : 03.06.2013GRADINITA : PP Nr3 Structura PP+PN Nr1 Petroani

GRUPA : Mijlocie

EDUCATOARE : Bltreu Ana-MariaDOMENIUL DE CUNOATERE : Domeniul Limb i Comunicare

CATEGORIA DE ACTIVITATE : Educarea limbajului

TEMA: Greeala Cuminici de Viniciu GafiaMIJLOC DE REALIZARE : Lectura educatoarei

TIPUL ACTIVITATII : Dobndirea de cunotine SCOP : Dezvoltarea creativitii i expresivitii exprimrii orale, nelegerea i utilizarea corect a semnificaiilor structurilor verbale orale ; nsuirea unor norme de circulaie i comportament civilizat.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1- s asculte cu rbdare povestea educatoarei;

O2 -s numeasc personajele principale ale povetii Greeala Cuminici; O3- s recunoasc personajele principale n plane;

O4 -s redea prin cuvinte proprii coninutul povetii i succesiunea momentelor cu ajutorul planelor;

O5-s discute cu colegii i educatoarea;

O6-s ntrebe i s rspund la ntrebri;

O7-s pronune(relativ) corect sunetele limbii romne;STRATEGII DIDACTICE:Mijloace i procedee: conversaia , explicaia , expunerea,

observarea, povestirea, problematizarea ;

Mijloace didactice: plane reprezentnd momentele principale ale povetii.Forme i metode de evaluare: -evaluare curent,

-chestionare oral,

-aprecieri verbale;

Forme de organizare: - frontal; Durata: 20 minuteBIBLIOGRAFIE:- Ghid pentru programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, editura V&I Integral- Bucureti; - nvmntul primar i precolar 3-4, Editura Arlequin/2012.

- Curriculum pentru nvmntul precolar, editura Didactic Publishing House- Bucureti 2009 - Poveti i povestiri- culegere de texte ; Cunoaterea mediului ; Eucaie pentru societate, editura Tehno Art, 2002

DESFURAREA ACTIVITIIMOMENTELE

ACTIVITIICONINUTUL TIINIFIC AL ACTIVITIIMETODE

PROCEDEEFORME SI METODE DE EVALUARE

I. Moment organizatoricPentru o bun desfurare a activitii se iau urmtoarele msuri:

( aerisirea slii de grup

( aezarea scaunelelor n semicerc

( pregtirea materialelor didactice necesare

( intrarea ordonat a copiilor n sala de grupConversaia

II. Captarea ateniei i anunarea temei

n momentul n care copiii se aeaz n semicerc m aez i eu i le solicit puin atenie pentru a le citi o ghicitoare.

i anun c trebuie s fie ateni pentru a descoperi rspunsul corect:

Un clu din Africa

mbrcat n pijama

St ntins chiar pe osea .(zebra)

i anun pe copii c vor asculta o poveste, ce are ca personaj principal o feti care, dei tie regulile de circulaie, greete i ea odat. Povestea se numete:" Greeala Cuminici" , de Vinciu Gafia.

Expunerea

Conversaia

III . Reactualizarea cunotinelor

IV. Dirijarea nvrii- expunerea textului povetiiSe va realiza print-o mic conversaie , despre felul n care noi ar trebuie sa circulm pe strad , pe unde ar trebui s traversm , unde au voie copiii s se joace i unde este interzis acest lucru.n acest scop m voi ajuta de plane pentru educaie rutier i plane cu jocurile copiilor.

Voi ruga copii s priveasc planele i s rspund la cteva ntrebri:

-"Ce este un semafor?"

-"Pe ce culoare avem voie s trecem?"

-"De ce nu este voie sa ne jucm pe strad?"

Coninutul povetii va fi prezentat de ctre educatoare clar, coerent, corect i expresiv, cu un ton si o mimic adecvat. Povestea se va desfura respectnd cteva secvene care corespund fiecrei plane.

Pentru nceput este prezentat personajul principal, o feti cu prul legat strns n dou codie pe care o chema Cuminica. Chiar dac o chema aa, ea se juca, alerga, cnta i chiar se certa cu copii de vrsta ei.(plana 1)

Acum facem cunotin cu una din prietenele fetiei care nu st de vorb cu ea deoarece se grbete unde a trimis-o mama ei , la Alimentar. Dei este mustrat de Cuminica, s nu se mai grbeasc, c poate lovi pe cineva pe trotuar, prietena fetiei nu o ascult i continu graba, drept urmare se trezete n strad , nevznd maina ce venea din spate i care este nevoit s frneze, se aud scrnete.

Cuminica o ia de mn i pornete cu ea mai departe.(plana 2).

Cele 2 fetie , inndu-se de mn , merg mai departe i se ntlnesc cu o feti necunoscut care plngea la marginea trotuarului deoarece nu mai tia s ajung la farmacie unde o trimisese bunica ei, ghidndu-se dup semnele de circulaie. Cuminica o ajut pe feti, explicndu-i pe unde s treac. Cele trei fetie pornesc mpreun mai departe pe trotuar.(plana 3)

Cele trei fetie ajung pe o strdu unde sunt o mulime de oameni, ele aflnd c oferul unui camion era s o loveasc tocmai pe vecina de apartament a Cuminici, Marilena, care mergea grbit la chiocul de ziare s cumpere tatlui un ziar. Cuminica o ia cu ea i pe aceast feti i pornesc mpreun mai departe.(plana 4)

Cele patru fetie merg grbite inndu-se de mn , pe trotuar cnd deodat se ntlnesc cu un agent de circulaie si o feti care plnge. Cuminica constat c o cunoate ,este vorba despre Marcela , sora unei colege. Fetia plngea deoarece nu tia pe unde s traverseze strada. Cuminica i cere voie agentului care o ajutase pe feti s traverseze , s o ia cu ele i pe aceast feti.(plana 5)

Cele cinci fetie merg grbite pe trotuar inndu-se de mn. Nu se tie dac au mai ntlnit i alte fetie care nu tiau s circule corect, ns n dorina ei de a ajuta, Cuminica a fcut i ea o greeal.

Voi ruga copii care tiu, i-au dat seama de greeal s rspund. n cazul n care copii nu i dau seama sau sunt timizi n a rspunde, i ajut, i provoc la discuii.

A uitat c pe trotuar copii merg doi cte doi pentru a nu ncurca ceilali oameni care circul pe acolo. Intuitiv voi folosi o serie de mijloace prin care voi nuana expunerea n funcie de strile afective pe care textul literar le implic i anume:

a) tonul cald potrivit cu importana faptelor

b) modelarea vocii pentru a imita personajele

c) marcarea pauzelor determinate de punctuaie

d) mimica i gesturi adecvate situaiilor prezentaten timpul expunerii se explic cuvintele necunoscute:

scrnete= aciunea de a produce un zgomot scritor;

a mustra= a reproa, a certa, a dojeni;Conversaia

Expunerea

Povestirea

Explicaia

Explicaia

Observarea

Expunerea

Conversaia

Problematizarea

ExplicaiaChestionarea oral

IV. Fixarea coninutuluiSe va face prin prezentarea planelor din poveste:

Pe cine recunoatei n aceste plane?

Cu cine se ntlnete fetia?

Pe cine mai ajut fetia?

Unde greete Cuminica?

Se repet nc o dat titlul povetii i mesajul acesteia.Conversaia

Observarea

Evaluarea curent

V. ncheierea activitiiAprecierea modului cum s-au comportat copiii i cum au rspuns. Se va da copiilor posibilitatea s priveasc n voie ilustraiile i s comenteze textul n mod independent. Se acord recompense.Aprecieri verbale