fiulrisipitor_comisie anterior lazar

Upload: adrian-adi

Post on 12-Jul-2015

87 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

coala cu clasele I-VIII Vinatori- Popricani Disciplina: Religie Ortodox Profesor: Mihaela Ciomaga

PROIECT DE LECIEClasa: a VII-a Unitatea de nvare: Noiuni de Catehism Subiectul leciei: Pilda fiului risipitor pocin i iertare Tipul leciei: verificarea cunotinelor dobndite anterior/nsuire de noi cunotine Scopul leciei: nsuirea unor cunotine despre nvturile Mntuitorului nostru Iisus Hristos, n vederea formrii unui comportament moral-religios.

Obiective operaionale:La sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili: O1- s rezume coninutul pildei ; O2- s formuleze ideile principale din pild; O3- s identifice simbolurile din pild; O4- s contientizeze importana pocinei i a ascultrii n viaa noastr; O5- s formuleze nvturile morale din pild.

Strategia didactic:1. Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, expunerea,problematizarea, observarea dirijat, lectura biblic, meditaia religioas 2. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal i activitate individual. 3. Mijloace de nvmnt: fise de lucru, Biblia, plane intuitive pe tema acestei pilde

Resurse:1.Oficiale: *Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a VII-a; *Planificarea calendaristic orientativ; 2.Bibliografice:*Biblia sau Sfnta Scriptur, Ed. I.B.M.B.O.R., Bucureti, 1982; *Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom,Iai,1999. *Cuco, Constantin(coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat i grade didactice, Editura Polirom, Iai, 1998. * Mocanu, Elena, Muha, Camelia, Ene, Ionela, Popescu, Daniela, Panoschi, Mihaela, Ghid de proiectare didactic disciplina Religie cretin-ortodox, clasele V-VIII, Editura Sf. Mina, Iai, 2004. *Muha, Camelia, Religie cretin-ortodox, Caiet pentru cadre didactice i prini, clasa a V-a, Editura Sf.Mina, Iai, 2001. *Rugciuni i poezii pentru copii, Editura Lumin din Lumin, Bucureti, 2006. *ebu, Pr.Prof.Univ.Dr.Sebastian, Metodica predrii Religiei, Editura Rentregirea, Alba-Iulia, 2001.

Nr. Crt. 1.

Etapele leciei Momentul organizatoric 1

Ob Op

SCENARIUL DIDACTIC Activitatea profesorului Activitatea elevilor * Salutul; * Rugciunea; * Notarea absenelor; * Pregtirea pentru nceperea orei *Se adreseaza elevilor ntrebri: - Ce ati avut de pregatit pentru azi? - Ce este invierea lui Lazar? - Puteti da exemple de alte minuni savarsite de Iisus? - Care a fost scopul acestei minuni?? - Cine ne povesteste pe scurt aceasta minune? - Care era relatia dintre Iisus- Marta, Maria si Lazar? - De ce a intarziat Iisus venirea Sa in Betania? - Care este invatatura crestin-ortodoxa ce se desprinde din convorbirea lui Iisus cu Marta? - Despre aceasta inviere vorbea Iisus? - Ce atitudine a avut Iisus fata de moartea prietenului Sau? - Ce fire a Mantuitorului reiese din aceasta? - Dar prin savarsirea acestei minuni, ce fire a iesit in evidenta? *Prin savarsirea minunilor, Iisus Si-a aratat lucrarea Sa ca Mantuitor, dar activitatea Sa a avut si o latura de Invatator. Aceste invataturi, Iisus ni le-a transmis prin pilde.

Metode i procedee

Forme de organizare Activitate frontal

Evaluare

* Salutul; * Rugciunea; conversaia * Anunarea absenelor; * Pregtirea pentru nceperea orei * Elevii rspund: - Invierea lui Lazar. - Este o minune savarsita de Domnul Iisus Hristos. - Elevii dau exemple......... - Pentru a arata slava lui Dumnezeu si puterea Sa dumnezeiasca. - Un elev povesteste minunea... - Erau prieteni. - Pentru a intari, prin invierea lui Lazar, credinta ucenicilor si a celor prezenti in puterea Sa divina. - Invatatura despre invierea cea de apoi. - Nu, despre invierea imediata a lui Lazar. - A plans si S-a intristat. - Firea umana. - Firea divina. Explicaia Conversaia Conversaia euristic

2.

Verificarea cunotinelor dobndite anterior 14

Activitate frontal

Activitate individual

Aprecieri verbale individuale

3.

Momentul aperceptiv 1

Activitate frontal

Aprecieri verbale

Nr. Crt.

Etapele leciei

Ob Op

Activitatea profesorului Profesorul adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri: -Ce este o pild? - Cu ce scop a rostit Hristos pildele? * Profesorul, ajutat de elevi face o scurt incursiune prin pildele rostite de Mntuitorul Hristos.

Activitatea elevilor *Elevii rspund: - Pilda este o istorioar cu un coninut moral. - Pentru a nva lumea. *Elevii rspund solicitrilor profesorului; * Elevii noteaz n caiete data i titlul leciei i ascult cu atenie explicaiile profesorului;

Metode i procedee

Forme de organizare

Evaluare

4.

Anunarea titlului i a obiectivelor leciei 2 Comunicarea / nsuirea noilor cunotine 24

5.

* Astazi vom incerca sa cunoastem si sa intelegem o astfel de pilda rostita da Mantuitorul Iisus Hristos. * Se anun i se scrie pe tabl data i titlul leciei: Pilda fiului risipitor .................. * Se precizeaz obiectivele leciei; * Se indica trimiterea biblica Luca 15, 11-32 si se noteaza pe tabla si pe caiete. * Un elev cauta in Biblie textul indicat. *Se citete elevilor pilda din Sfnta O1 Scriptur de la Luca 15, 11-32; *Se cere elevilor s citeasc lecia din fisele primite, pe fragmente. * Profesorul prezint elevilor planele cu imagini din pild: cererea fiului mai mic de a i se da partea din avere, petrecerea fiului mic n desftri i O2 cheltuirea averii, munca grea pe care o face fiul cel mic- paterea turmei de porci, i ntoarcerea fiului acas. * Se discut pe baza fiecrei plane analizndu-se ideile principale ale pildei. Se noteaz pe tabl ideile principale. * Se explic elevilor simbolurile din O3 pild i se noteaz pe tabl; * Se cere elevilor s formuleze

Explicaia Activitate frontal

* Elevii ascult cu atenie;

Lectura biblic Observaia dirijat Dezbaterea

Activitate frontal

Aprecieri verbale frontale i individuale

*Elevii rspund solicitrilor profesorului . Conversaia euristic Explicaia

*Elevii noteaz n caiete.

Nr. Crt.

Etapele leciei

Ob Activitatea profesorului Op O5 nvturile morale desprinse din pild. * Cum trebuie s fie copiii fa de prinii lor: respectuoi i asculttori. *Profesorul adreseaza elevilor urmatoarele intrebari: - De ce credeti ca tatal nu l-a certat pe O3 fiul cel mic, ci l-a iertat si s-a bucurat nespus pentru intoarcerea lui? - Deci fiul s-a pocait- adica si-a cerut iertare, iar tatal l-a iertat iata finalul titlului lectiei noastre: pocainta si iertare. O4 -Noi, crestinii daca gresim, cum putem sa ne cerem iertare Tatalui ceresc? * Se imparte elevilor o fisa de lucru O1 pentru fixarea cunostintelor dobandite. * Exercitiul nr. 4 este TEMA pentru acasa.

Activitatea elevilor

Metode i procedee

Forme de organizare

Evaluare

* Elevii rspund ntrebrilor: - Pentru ca si-a recunoscut greseala si si-a cerut iertare.

Conversaia euristic Problematizarea

6.

Fixarea i sistematizarea cunotinelor 6

- prin Taina Spovedaniei. - Elevii rezolva itemii din fisa de lucru. meditaia religioas

Activitate frontal

Aprecieri verbale

7.

Aprecierea activitii elevilor 1 ncheierea activitii 1

* Se fac aprecieri generale i individuale * Elevii ascult aprecierile privind att pregtirea elevilor pentru profesorului lecie ct i implicarea n predarea noilor cunotine. * Se noteaz elevii care au participat la lecie. * Rugciunea; * Salutul * Rugciunea * Salutul

Aprecieri verbale Activitate frontal Notarea elevilor

9.

OGLINDA TABLEI / CAIETULUI Data..

Pilda fiului risipitor pocin i iertare 1. Ideile pricipale: a. Tatal imparte averea celor doi fii ai sai. b. Fiul cel mic isi risipeste averea in pacate si ajunge pazitor la porci. c. Fiul cel mic constientizeaza ca a gresit si hotaraste sa se intoarca la tatal sau pentru a-i cere iertare. d. Tatal iarta pe fiul cel mic si se bucura nespus pentru intoarcerea lui. e. Tatal linisteste pe fiul cel mare care era suparat de primirea facuta fratelui risipitor. 1.Simbolurile din pild Tatl- Dumnezeu Fiul mic oamenii pctoi care risipesc darurile de la Dumnezeu Fiul mare oamenii credincioi, care-L ascult pe Dumnezeu Averea darurile de la Dumnezeu Tara ndeprtat pcatul Slugile ngerii 2. nvturi morale * Dumnezeu iarta pe cei pacatosi care se intorc la El. * S fiu asculttor fa de Dumnezeu i fa de prini! * S cer iertare celor pe care i-am suprat! * S-mi mrturisesc pcatele! * S nu fiu invidios!