educatoare: turcu monica-claudia de... · sarcini urmĂrite În cadrul jocurilor Şi...

15
1 Proiect de activitate integrată DLC+DOS – Prof. Turcu Monica-Claudia Grădiniţa cu program prelungit nr. 39, “Căsuţa fermecată”, Brăila Educatoare: Turcu Monica-Claudia

Upload: others

Post on 01-Sep-2019

5 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

1

Proiect de activitate integrată DLC+DOS – Prof. Turcu Monica-Claudia

Grădiniţa cu program prelungit nr. 39, “Căsuţa fermecată”, Brăila

Educatoare: Turcu Monica-Claudia

2

Proiect de activitate integrată DLC+DOS – Prof. Turcu Monica-Claudia

GRĂDINIŢA cu p.p. nr. 39 “Căsuţa fermecată”, Brăila

EDUCATOARE : Turcu Monica-Claudia

GRUPA : mare nr. 1 “Albinuţele”

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”

TEMĂ INDEPENDENTĂ: “De ce iepuraşul are urechile lungi?”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

TIPUL ACTIVITĂŢII: predare-învăţare

FORMA DE ORGANIZARE: mixtă

DLC+DOS-Activitate integrată: “De ce iepuraşul are urechile lungi?”

-povestea educatoarei/ lipire

SCOPUL:

Dezvoltarea capacităţii de a audia un text literar, de a reţine ideile acestuia şi a

demonstra că l-a înţeles;

Dezvoltarea capacităţii de a transmite intenţii, gânduri şi semnificaţii;

Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;

OBIECTIVE URMĂRITE ÎN CADRUL DOMENIILOR EXPERIENŢIALE

O1-să urmărească linia poveştii şi mânuirea personajelor pe şorţuleţul povestitor;

O2-să denumească personaje, întâmplări semnificative din povestea audiată;

O3-să redea mesajul poveştii într-o manieră proprie ;

O4-să lipească elementele din poveste în ordine cronologică, realizând lucrări practice

deosebite;

STRATEGIA DIDACTICĂ

1.RESURSE PROCEDURALE:

a)Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, povestea educatoarei,

expunerea, observaţia, jocul de rol, lucrul individual, lucrul în echipă, caruselul,

exerciţiul, problematizarea, ghicitorile, cooperarea, interviul.

b)Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici, individual;

c)Mijloace de realizare: povestea educatoarei, lipire;

3

Proiect de activitate integrată DLC+DOS – Prof. Turcu Monica-Claudia

2.RESURSE MATERIALE: iepuraş, cutie-cadou, şorţuleţul povestitor, siluete din fetru

(iepure, zână, erete, şarpe, crocodil), imagini cu secvenţele principale ale poveştii, benzi

de poveste, şorţuleţe din carton, cerc, plicuri, siluete-personaje, lipici, carioca,

lac/stâncă/nor/cuib/poieniţă din fetru, siluete personaje din fetru, cub, cifre 1-6,

costume-personaje, masă luminoasă cu nisip, microfon, laptop, pânză, morcov, cutie de

carton- gura iepuraşului, pahare de plastic, funie, paie, tobogan, tunel, cercuri.

BIBLIOGRAFIE:

1.Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), MECT, 2008

2.Angela Sesovici, Daniela Ionescu, Filofteia Grama, Laurenţiu Culea, Mioara Pletea,

Nicoleta Anghel, “Activitatea integrată în grădiniţă”, Editura Didactica Publishing

House, 2008

3.Viorica Preda, Mioara Pletea, Filofteia Grama,Aureliana Cocos, Daniela Oprea,

Marcela Calin,Vasilica Duţu, Elena Ungureanu, “Proiecte tematice-Învăţare integrată

prin joc”, 2012

ACTIVITATE INTEGRATĂ: ALA 1+ADP+ADE+ALA 2

1.JOCURI SI ACTIVITATI ALESE 1

-Manipulative: Puzzle

-Construcţii: Temă la alegere

2.ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Întâlnirea de dimineaţă: ”O zi specială”

Rutine: “Calendarul naturii”, “Meteorologul zilei”, “Mă pregătesc pentru activităţi”

Tranziţii: ”Iepuraş, coconaş”

3.ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE

DLC+DOS-Activitate integrată: “De ce iepuraşul are urechile lungi?”

-povestea educatoarei/ lipire

4

Proiect de activitate integrată DLC+DOS – Prof. Turcu Monica-Claudia

4.JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE PE CENTRE:

-Alfabetizare: “Benzi de poveste”

-Nisip şi apă: “Urme în nisip”

-Artă: “Şorţuleţul povestitor”

-Ştiinţă: “Numără şi potriveşte!”

-Joc de rol: ”Personaje de poveste!”

5.JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER-ALESE 2

“Plimbă morcovul!” – joc de coordonare în perechi

“Paiul fermecat” – joc distractiv

“Pe urmele iepuraşului” -joc de mişcare

SARCINI URMĂRITE ÎN CADRUL JOCURILOR ŞI ACTIVITĂŢILOR PE

CENTRE:

1.ALFABETIZARE: ” Benzi de poveste”

Sarcina de lucru:

Copiii vor alege imaginile din poveste, le vor asambla în ordine cronologică pe benzi

de film, astfel vor avea o viziunea generală a poveştii. Ei vor fi antrenaţi în discuţii pe

baza textului poveştii şi-şi vor exprima părerea vis-a-vis de personaje, întâmplările

petrecute.

Mijloc de realizare: asamblare

Strategia didactică

Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, munca independentă

Materiale: imagini cu momentele importante ale poveştii, lipici, benzi de poveste

Forme de organizare: individual

Forme de evaluare: continuă, prin observarea acţiunilor copiilor

2. NISIP ŞI APĂ: “Urme în nisip”

Sarcina de lucru:

Copiii vor desena pe masa luminoasă personaje, secvenţe din poveste, cu degeţelele

în nisip.

Mijloc de realizare: desen

5

Proiect de activitate integrată DLC+DOS – Prof. Turcu Monica-Claudia

Strategia didactică

Metode şi procedee: exerciţiul, problematizarea;

Materiale: masă luminoasă, nisip.

Forme de organizare: pe grupuri, individual;

Forme de evaluare: continuă, prin observarea acţiunilor copiilor

2.ARTĂ: DOS: ” Şorţuleţul povestitor” - lipire

Sarcina de lucru:

Copiii vor realiza propriul şorţuleţ povestitor prin lipirea personajelor din poveste.

Elementele se vor afla în cinci plicuri agăţate de un cerc suspendat. Fiecare copil va

mişca cercul-carusel şi îşi va lua câte un personaj din fiecare plic. Acesteafi vor lipite pe

şorţuleţ.

Mijloc de realizare: lipire

Strategia didactică:

Metode şi procedee: explicaţia, caruselul, exerciţiul, munca individuală

Materiale: şorţuleţe din carton, cerc, plicuri, siluete-personajele poveştii, lipici, carioca

Forme de organizare: pe grupuri, individual

Forme de evaluare: continuă, prin observarea acţiunilor copiilor

4. ŞTIINŢĂ : “Alege şi potriveşte!”

Sarcina de lucru:

Cu ajutorului unui cub numerotat cu cifre de la 1 la 6, copiii vor alege numărul

corespunzător de iepuraşi/vulturi/crocodili/ouă/zâne. Elementele vor fi ataşate în

mediul potrivit: în poieniţă/pe stâncă/pe lac/în cuib sau pe norişor.

Mijloc de realizare: joc-exerciţiu;

Strategia didactică

Metode şi procedee: explicaţia, problematizarea, exerciţiul;

Materiale: lac/stâncă/nor/cuib/poieniţă din fetru, siluete personaje din fetru, cub, cifre

Forme de organizare: pe grupuri, individual;

Forme de evaluare: continuă, prin observarea acţiunilor copiilor

6

Proiect de activitate integrată DLC+DOS – Prof. Turcu Monica-Claudia

3.JOC DE ROL: “Personaje de poveste”

Sarcina de lucru

Copiii se vor costuma în iepure, zână, erete, crocodil şi şarpe, astfel ei vor intra în

pielea personajelor din poveste exprimându-şi sentimentele, opiniile faţă de acestea.

Copiii au libertarea de a schimba firul poveştii şi de a crea situaţii noi de poveste.

Mijloc de realizare: joc de creaţie

Strategia didactică

Metode şi procedee: jocul de creaţie, observaţia;

Materiale: costume pentru fiecare personaj din poveste (iepure, zână, vultur, şarpe,

crocodil)

Forme de organizare: pe grupuri, individual

Forme de evaluare: continuă, prin observarea acţiunilor copiilor

SARCINI URMĂRITE ÎN CADRUL JOCURILOR ŞI ACTIVITĂŢILOR ALESE 2

Copiii vor participa la jocuri de mişcare şi distractive legate de tema zilei.

1.Joc distractiv: “Plimbă morcovul!” – joc de coordonare în perechi

Desfăşurarea jocului:

Jocul se va desfăşura în perechi. Câte doi copii vor plimba un morcov pe o pânză,

fiecare apucând de câte două colţuri ale pânzei. Ei se vor coordona în aşa fel încât să nu

cadă morcovul şi să ajungă la destinaţie: gura iepuraşului.

2.Joc distractiv: “Paiul fermecat”

Desfăşurarea jocului:

Pe o sfoară, aşezată la nivelul copiilor, se vor afla pahare din plastic (sfoara va

pătrunde mijlocul paharului). Fiecare copil va împinge paharul suflând cu paiul, astfel

paharul va ajunge în celălalt capăt al sforii.

3. “Pe urmele iepuraşului” - joc de mişcare

În sala de grupă va fi amenajat un traseu aplicativ, pe care il vor parcurge copiii,

imitând diferite activităţi specifice escaladării muntelui (căţărare, ocolire, târâre...).

7

Proiect de activitate integrată DLC+DOS – Prof. Turcu Monica-Claudia

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Întâlnirea de dimineaţă

1.Salutul

După ce vor intra în sala de grupă, copiii se opresc în locul destinat întâlnirii de

dimineaţă.

“Bună dimineaţa, dragii mei, mă bucur că ne reîntâlnim. Haideţi să ne salutăm!

-Bună dimineaţa, Anya! Îmi pare bine că eşti la grădiniţă astăzi!”

Toţi copiii se vor saluta de la stânga la dreapta, îşi pot face complimente, urări şi se

pot îmbrăţişa, strânge de mână etc.

2.Prezenţa

Fiecare copil îşi va ataşează “albinuţa” la stup încă de dimineaţă, când vine la

grădiniţă. La întâlnirea de dimineaţă o fetiţă va numi băieţii prezenţi, iar un băieţel va

numi fetele prezente. “Cine lipseşte astăzi?”. Un alt copil va numi absenţii. Se va stabili

şi dacă avem sărbătoriţi ai zilei.

3. Calendarul naturii

Această etapă se va desfăşura prin jocul Adevărat sau fals.

“-Copii, noi suntem în anotimpul de toamnă?

-Ce zi a săptămânii o fi astăzi? Cred că este joi.

-Înseamnă că ieri a fost luni. Mâine va fi marţi.

-Oare cum va fi vremea astăzi? Haideţi să aflăm de la meteorologul zilei!”

Un copil va prezenta datele meteo.

4. Împărtăşirea cu ceilalţi

“Cum mă simt astăzi?”- fiecare copil îşi va exprima starea emoţională şi îşi va ataşa

poza la panoul emoţiilor, în dreptul emoţiei trăite în acel moment, argumentând

alegerea făcută.

5.Noutatea zilei

Îşi face apariţia o fetiţă din grupă, Denisa, care ne-a promis că îl va aduce într-o vizită

scurtă pe noul său prieten, un iepuraş. Ea va fi copilul zilei şi pe scaunul autorului îl va

prezenta pe iepuraş (nume, ce mănâncă, cum îl îngrijeşte, ce ştie despre iepuraşi).

“Copii, voi ştiţi că iepuraşii sunt cam fricoşi, se sperie foarte repede. El trebuie să plece

înapoi, la căsuţa lui, dar îl aşteptăm cu drag şi altă dată, asta doar dacă i-o fi plăcut pe

8

Proiect de activitate integrată DLC+DOS – Prof. Turcu Monica-Claudia

la noi. Ce credeţi? Dar voi ştiţi cine este duşmanul iepurelui? De cine se sperie el?

Cunoaşteţi poveşti cu iepuraşi, lupi, vulpi...? Vă plac poveştile?

6. Mesajul zilei: “Să iubiţi poveştile, copii

Ele ne învaţă

Cum să ne purtăm în viaţă!”

7. Activitatea de grup

Propun copiilor jocul de socializare “Vine lupul”. Copiii ţopăie ca nişte iepuraşi.

Deodată apare lupul şi toţi strigă “Vine lupul!”. În acel moment fiecare îşi alege un

partener, pe care îl îmbrăţişează, astfel ei sunt protectori unii cu ceilalţi. Copilul care nu

şi-a ales pereche va fi atins de lup şi apoi îi va lua locul. Se repetă jocul de câteva ori.

8.Tranziţie: “Iepuraş, coconaş”

9

Proiect de activitate integrată DLC+DOS – Prof. Turcu Monica-Claudia

Ziua este structurată sub forma unei activităţi integrate de o zi.

În cadrul întâlnirii de dimineaţă copiii fac cunoştinţă cu un iepuraş adevărat, venit

într-o scurtă vizită pe la noi. Se porneşte o scurtă discuţie despre iepuraşi, poveşti, de

aici desprinzându-se şi mesajul zilei.

Printr-un ciocănit la uşă, îşi face apariţia un cadou misterios, însoţit de un bileţel.

O fetiţă mă va ajuta să citesc mesajul:

“Pentru voi, dragii mei!

Cu drag, Iepurilă!”

Împreună vom descoperi un şorţuleţ povestitor. Propun copiilor să le spun o

poveste chiar despre noul nostru prieten urecheat, numindu-se “De ce iepurele are

urechile lungi?” (DLC). Povestea va fi prezentată cu ajutorul şorţuleţului primit. Copiii

vor asculta povestea, vom fixa personajele, momentele importante ale poveştii şi

mesajul transmis de acestea.

După audierea poveștii copiii vor fi îndrumați către centrele de lucru, acolo

unde, cu ajutorul elementelor puse la dispoziție vor fi ajutați să fixeze elementele de

conținut ale poveștii audiate anterior.

Educatoarea le va explica sarcinile specifice centrelor. Ei vor alege singuri

centrele la care vor să rămână şi să lucreze.

În cadrul centrului Alfabetizare copiii vor intui materialele, vor alege imaginile

din poveste, le vor aşeza în ordine cronologică şi le vor asambla, astfel vor realiza benzi

de poveste. În timpul lucrului ei vor fi antrenaţi în discuţii pe baza textului poveştii,

exprimându-şi opiniile despre personajele şi întâmplările petrecute în poveste.

În centrul Nisip şi apă copiii vor descoperi masa luminoasă, cu nisip, unde pot

desena cu degeţelele, cu paiul personaje, momente din poveste.

La centrul Artă (DOS) copiii îşi pot realiza propriul şorţuleţ povestitor. Cinci

plicuri vor fi agăţate de un cerc suspendat din tavan. În fiecare plic se găsesc siluete din

10

Proiect de activitate integrată DLC+DOS – Prof. Turcu Monica-Claudia

carton ale personajelor din poveste. Fiecare copil va mişca cercul-carusel şi-şi va lua

câte un personaj din plicuri. Ei vor lipi pe şorţuleţ toate cele cinci personaje ale poveştii.

Prin desen, pot realiza decorul poveştii, astfel completând şorţuleţul într-un mod

creativ.

În centrul Ştiinţă, copiii vor găsi un cub numerotat cu cifre de la 1 la 6, îl aruncă

şi în funcţie de cifra arătată, vor alege numărul corespunzător de elemente. Aceste

elementele vor fi ataşate în mediul potrivit: iepurele în poieniţă, vulturul pe stâncă,

crocodilul pe lac, ouăle de şarpe în cuib şi zânele pe norişor.

Jocul de rol oferă copiilor posibilitatea de a-şi exterioriza trăirile, opiniile vis-a-vis

de personajele şi evenimentele poveştii. Ei se vor costuma în iepure, zână, vultur, şarpe

şi crocodil şi vor crea situaţii de poveste.

L afiecare centru voi lăsa câte un personaj să observe modul de lucru al copiilor.

Ca tranziţie se va folosi cântecelul “Iepuraş, coconaş”.

Evaluarea se va realiza prin metoda ghicitorilor. Preșcolarii vor desluşi

ghicitorile, descoperind personajele poveştii şi astfel vor ataşa înapoi pe şorţulet cele

cinci personaje lăsate la centre. Voi încheia etapa evaluării cu discuții libere despre

mesajul textului și se vor face aprecieri asupra rezultatelor muncii lor.

Ziua se va încheia într-o notă relaxantă, prin participarea cu bucurie a copiilor la

jocurile distractive propuse, Plimbă morcovul!, Paiul fermecat şi Pe urmele iepuraşului.

11

Proiect de activitate integrată DLC+DOS – Prof. Turcu Monica-Claudia

Evenimentul

didactic

Obiective

operaționale

Conţinutul ştiinţific Strategii

didactice

Evaluare

1.MOMENT

ORGANIZATORI

C

Pregătirea mobilierului şi a

materialelor didactice în

vederea unei bune desfăşurări

a activităţii.

Exerciţiul

organizator

ic

2. CAPTAREA

ATENTIEI

ÎNTÂLNIREA DE

DIMINEAŢĂ

Salutul

“Bună dimineaţa, nouă,

Tuturor celor prezenţi!”

Prezenţa

Calendarul naturii

O fetiţă va prezenta

colegilor un iepuraş adevărat

şi le va împărtăşi informaţii

despre acesta. Copiii vor

descoperi cadoul lăsat de

iepuraş.

Conversaţia

Problemati

zarea

Explicaţia

3. ANUNŢAREA

TEMEI ŞI A

OBIECTIVELOR

Cu ajutorul şorţuleţului

povestitor li se prezintă

copiilor tema activităţii şi

obiectivele urmărite, folosind

un limbaj accesibil vârstei lor.

Conversaţia

Explicaţia

4. DIRIJAREA

ÎNVĂŢĂRII

O1-să

urmărească

linia poveştii şi

mânuirea

personajelor pe

şorţuleţul

povestitor;

Copiii vor audia textul

poveştii “De ce are iepuraşul

urechile lungi?” , urmărind în

acelaşi timp şi mânuirea

personajelor pe şorţuleţ şi

întâmplările semnificative ale

poveştii.

După audierea poveştii se va

realiza fixarea elementelor de

conţinut ale poveştii.

Povestirea

Expunerea

conversaţia

Observarea

comportame

ntului

copiilor

12

Proiect de activitate integrată DLC+DOS – Prof. Turcu Monica-Claudia

O3-să redea

mesajul

poveştii într-o

manieră

proprie ;

O2-să

denumească

personaje,

întâmplări

semnificative

din povestea

audiată;

O4-să lipească

elementele din

poveste în

ordine

cronologică,

realizând

lucrări practice

deosebite;

Copiii vor fi îndrumați către

centrele de lucru, iar la fiecare

centru voi lăsa câte un

personaj din poveste pentru a-

i observa cum lucrează.

În centrul Alfabetizare copiii

vor alege şi asambla imaginile

din poveste în ordine

cronologică, realizând benzi

de poveste. Ei vor fi antrenaţi

în discuţii pe baza textului

poveştii.

În centrul Nisip şi apă copiii

vor desena cu degeţelele pe

masa luminoasă, personaje şi

momente din poveste.

La centrul Artă (DOS) copiii

vor realiza şorţuleţul

povestitor. Vor mişca cercul-

carusel, îşi vor lua câte un

element din fiecare plic agăţat

de cerc. Ei vor lipi pe şorţuleţ

toate cele cinci personaje ale

poveştii.

În centrul Ştiinţă, cu ajutorul

cubului, copiii vor alege

numărul de siluete

corespunzător cifrei. Vor

ataşa elementele în mediul

potrivit: iepurele în poieniţă,

vulturul pe stâncă, crocodilul

pe lac, ouăle de şarpe în cuib

şi zânele pe norişor.

La Jocul de rol preşcolarii

Problemati

zarea

Munca

independen

Exerciţiul

Caruselul

Explicaţia

Exerciţiul

Cooperarea

Problemati

zarea

Exerciţiul

Analiza

răspunsurilo

r copiilor

Exerciţiul

individual

Analiza

expunerii

verbale

Exerciţiul

individual

Analiza

modului de

lucru al

copiilor

Exerciţiul

individual/

selectare de

obiecte

13

Proiect de activitate integrată DLC+DOS – Prof. Turcu Monica-Claudia

O2-să

denumească

personaje,

întâmplări

semnificative

din povestea

audiată;

se vor costuma în personajele

din poveste: iepure, zână,

vultur, şarpe şi crocodil. Astfel

ei îşi pot exprima liber trăirile,

opiniile faţă de personajele şi

evenimentele din poveste.

Pe parcursul întregii zile copiii

vor avea libertatea de

exprimare şi cooperare.

Evaluarea zilei se va realiza cu

ajutorul ghicitorilor.

Dezlegând ghicitorile, vom

merge la fiecare centru, unde

copiii vor ataşa înapoi

personajele pe şorţuleţul

povestitor.

Copiii vor îmbrăca şorţuleţele

realizate la centrul Artă.

Voi încheia cu discuții libere

despre mesajul textului și se

vor face aprecieri asupra

rezultatelor muncii lor.

Reporterul de serviciu va face

o evaluare a modului în care

au perceput copiii această

activitate (metoda interviului).

Jocul de

creaţie

Conversaţia

Observaţia

Ghicitori

Problemati

zarea

Conversaţia

Interviul

Observarea

comportame

ntului

copiilor

Analiza

răspunsurilo

r copiilor

Analiza

produselor

activităţii şi

a

răspunsurilo

r copiilor

6.ÎNCHEIEREA

ACTIVITĂŢII

La finalul zilei se vor

defăşura jocurile de mişcare

şi distractive propuse.

Ajutorul

reciproc

Exerciţiul

Executarea

mişcarilor

specifice

jocurilor

Spirit de

echipă

14

Proiect de activitate integrată DLC+DOS – Prof. Turcu Monica-Claudia

De ce iepuraşul are urechile lungi?

A fost odată un iepuraş frumos şi rotund ca un ghem de vată; şi avea nişte urechiuşe,

ca nişte petale mătăsoase. Dar faptul că era atât de mic şi de pufos nu-i era deloc pe plac

iepuraşului şi când întâlni o zână bună plutind pe un norişor, o întreba cu mâhnire în

glas:

-Zână bună, de ce sunt aşa de mic? Vreau să fiu şi eu mare, cât leul sau cât tigrul.

Zâna era gata să-l certe dar, văzându-i ochişorii rotunzi şi trişti, se îndupleca şi-i

spuse:

-Bine, bine. Ia să te vedem cât eşti de viteaz şi după aceea mai stăm de vorbă. Vreau

să-mi aduci o pană de erete, un ou de şarpe şi un dinte de crocodil.

Iepuraşul, care dorea cu orice preţ să fie şi el mare ca un leu sau ca un tigru, nu

aştepta să-i spună de două ori şi se făcu nevăzut. Îndreptându-se spre locul unde creşteau

trestii înalte, taie o bucată din tulpina unei trestii, meşteri un pic la ea şi reuşi să facă un

fluier. “Acum ştiu ce am de făcut”, îşi zise iepuraşul în mintea lui, frecându-şi lăbuţele de

bucurie.

Din salt în salt părăsi poieniţa şi urca pe nişte dealuri mai înalte. Acolo, între stânci,

trăia eretele, spaima tuturor păsărilor. La o oarecare distanţă de el, iepuraşul începu să

fluiere:

-Tu tu-u... tu tu-u...

Eretele, care se odihnea după o masă bună, se trezi şi, tare supărat, părăsi hamacul

plecând în căutarea celui care îl deranjase.

-Ce faci obraznicule?

-Ah, domnule erete doar am atins fluierul meu fermecat. Iertaţi-mă că v-am deranjat,

dar îmi era sete şi chemam apa să vină la mine.

-Aha! Exclamă eretele, deci fluierul tău este fermecat?

-Da, domnule erete, doar cât sufli şi face să apară orice mâncare îţi doreşti.

-Ia te uită! Aş vrea şi eu un fluier ca al tău, ca să nu mă mai obosesc căutând

măncare.

Iepuraşul zâmbind îi spuse:

-Dacă vă place, pot să vi-l dau, dar cu o condiţie, să primesc şi eu în schimb o pană

din aripa măriei-voastre.

-Desigur, desigur, nimic mai simplu.

Îi dădu o pană din aripa sa, iepuraşul o lua fericit şi, înainte ca eretele să-şi dea

seama de înşelătorie, dispăru ca prin farmec. Merge el aşa gânditor şi se trezi în dreptul

unui tufiş din care, cine credeţi că tocmai ieşea? Şarpele. Iepuraşul fără să rateze ocazia,

scoase repede fluierul şi începu iar:

- Tu tu-u... tu tu-u...

Sarpele se întoarse furios şi strigă:

-Hei, băiete, nu ţi-ai găsit alt loc unde să faci tărăboi?

-Ah, daca ati şti ce foame îmi este!

-Şi dacă ţi-e foame trebuie să fluieri aşa tare?

-Fluierul meu nu e ca oricare altul, ci este unul fermecat.

-Fermecat? Fii serios băiete, eu sunt prea bătrân să mai cred aşa ceva.

15

Proiect de activitate integrată DLC+DOS – Prof. Turcu Monica-Claudia

Iepuraşul mai fluiera o dată. Şarpele se încolăci, se descolăci, se târî spre el, ca să audă

mai bine.

-Şi ce faci tu cu fluierul fermecat?

-Aaa, îl fac să-mi aducă în faţă tot felul de mâncăruri.

-Dovedeşte-mi!

- Astăzi nu mai pot să îi cer nimic. Dar aţi văzut vreodată un fluier să cânte aşa?

Şarpele se gândeşte puţin şi până la urmă se lasă convins.

-Aş dori să am şi eu un asemenea fluier. Nu vrei să mi-l vinzi?

-Nu se poate, dar aş dori să vi-l dau la schimb pe un ou de şarpe.

-N-am auzit ceva mai caraghios, dar am să-ţi dau.

Intră în scorbură şi îi aduce oul promis. Iepuraşul îl luă şi se făcu nevăzut. Acum îi mai

trebuia un dinte de crocodil. Lucrurile se complicau. Se gândi el cum să-l obţină şi porni

către râu, spre o insuliţă.

- Tu tu-u... tu tu-u...

-Cine îndrzneşte să facă atâta gălăgie?

-Ah, eu, domnule crocodil, îmi cer scuze.

-Dar ce faci cu fluierul acela?

-Este un fluier fermecat care fluieră o dată pe zi, ca să atragă tot felul de animale ca

să le mănânc, dar mie nu-mi foloseşte, eu nu mănânc animale.

-Hm, interesant. Cred că mie mi-ar trebui...

-Cu siguranţă, domnule crocodil, când vi s-ar face foame, doar fluieraţi şi mâncarea

va sosi.

-Bine, bine, băiete! Îmi poţi da mie fluierul? Adică... mi-l poţi vinde?

-Nu îl vând, dar l-aş schimba cu un dinte de-al domniei-voastre.

- Un dinte? Striga crocodilul. Ce mă face u fără un dinte?

Şi văzând că iepuraşul dă să plece, îşi smulse un dinte şi îl întinde iepuraşului.

Acesta, fericit, o lua la fugă şi nu se mai opri decât în locul unde se întâlnise cu Zâna cea

bună.

-Zână bună, am adus ce mi-ai spus: o pană de erete, un ou de şarpe şi un dinte de

crocodil.

-Şi ce vrei acum?

-Să-ţi ţii promisiunea.

-Promisiunea? Dacă tu, aşa mic, ai reuşit să-l păcăleşti pe erete, pe şarpe şi pe

crocodil, cine ştie ce năzdrăvănii ai face dacă ai fi mare cât un leu. Rămâi aşa cum eşti.

Zicând acestea, îl trase uşor de urechiuşe, şi dintr-o dată urechile începură să i se

lungească şi se făcură aşa cum le ştiţi şi voi.