dupa fapta si rasplata

6
5/14/2018 DupaFaptaSiRasplata-slidepdf.com http://slidepdf.com/reader/full/dupa-fapta-si-rasplata 1/6 PROIECT DE LECŢIE DATA: 29. 04. 2011 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Grupul Şcolar ,,Petru Rareş” Bacău CLASA: a II a A PROPUNĂTOR :  prof. BĂLAN OVIDIU ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: „Copilăria” SUBIECTUL:Textul narativ: „  După faptă şi răsplată” după Ion Pass TIPUL LECŢIEI: consolidare de priceperi şi deprinderi OBIECTIVE OPERAŢIONALE: COGNITIVE: să citească fluent, corect şi expresiv un text cunoscut, selectând enunţuri după cerinţe date şi colaborând cu ceilalţi colegi în cazul citirii dramatizate; să povestească fluent textul citit, utilizând cuvinte noi însuşite din text; să atribuie însuşiri unor substantive date, alcătuind enunţuri corecte din punctul de vedere al acordului adjectivului cu substantivul pe care îl determină; să recunoască personajul principal al textului, precizând şi analizând expresiile care îl descriu. AFECTIVE : vor participa cu interes şi plăcere la lecţie; vor manifesta curiozitate faţă de subiectul abordat; PSIHOMOTORII: să adopte o poziţie corectă în timpul scrisului; să-şi centreze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de învăţător;

Upload: alina-sirbu

Post on 16-Jul-2015

1.532 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Dupa Fapta Si Rasplata

5/14/2018 Dupa Fapta Si Rasplata - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/dupa-fapta-si-rasplata 1/6

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 29. 04. 2011

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Grupul Şcolar ,,Petru Rareş” Bacău

CLASA: a II a A

PROPUNĂTOR :  prof. BĂLAN OVIDIU

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare 

DISCIPLINA: Limba şi literatura română

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: „Copilăria”

SUBIECTUL:Textul narativ: „ După faptă şi răsplată” după Ion Pass 

TIPUL LECŢIEI: consolidare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

COGNITIVE:

• să citească fluent, corect şi expresiv un text cunoscut, selectând enunţuri după

cerinţe date şi colaborând cu ceilalţi colegi în cazul citirii dramatizate;

• să povestească fluent textul citit, utilizând cuvinte noi însuşite din text;

• să atribuie însuşiri unor substantive date, alcătuind enunţuri corecte din punctul de

vedere al acordului adjectivului cu substantivul pe care îl determină;

• să recunoască personajul principal al textului, precizând şi analizând expresiile

care îl descriu.

AFECTIVE :

• vor participa cu interes şi plăcere la lecţie;

• vor manifesta curiozitate faţă de subiectul abordat;

PSIHOMOTORII:

• să adopte o poziţie corectă în timpul scrisului;

• să-şi centreze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de învăţător;

Page 2: Dupa Fapta Si Rasplata

5/14/2018 Dupa Fapta Si Rasplata - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/dupa-fapta-si-rasplata 2/6

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, joc de rol, instruirea diferenţiată prin

inteligenţe multiple, lectura explicativă;

Materiale didactice: fişe de lucru, planşe cu imagini suport, coli de scris, markere,

videoproiector;

Forme de organizare: frontal, individual , pe grupe ;

Forme de evaluare : observaţia sistematică, evaluare verbală, evaluare scrisă

BIBLIOGRAFIE:

SNEE,   Evaluarea în învăţământul primar – descriptori de performanţă,

1999;

Academia Română – Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Îndreptar ortografic, ortoepic şi de punctuaţie, Editura Univers enciclopedic, Bucureşti, 2001;

Dănilă Ioan, Surdu Ioan,  Îndrumătorul învăţătorului, Editura All, Bucureşti,

2001

Page 3: Dupa Fapta Si Rasplata

5/14/2018 Dupa Fapta Si Rasplata - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/dupa-fapta-si-rasplata 3/6

Demersul didactic

Etapele lecţiei Ob. Activitatea învăţătorului/ elevilorStrategii didactice

Metode MijloaceI. Moment

organizatoric• Institutorul pregăteşte materialele necesare desfăşurăriilecţiei. Asigură un climat afectiv pozitiv, favorabil învăţării.

Elevii se pregătesc pentru lecţie.

II. Captarea atenţiei

III. Actualizareacunoştinţelor

O1

• Institutorul propune citirea textului în lanţ.• Prezintă apoi un set de piese puzzle. Elevii vor constata că înimagini apar personajele din textul citit. Sarcina lor va fi aceea de aselecta din text enunţurile corespunzătoare fiecărei imagini. Pemăsură ce vor fi citit enunţurile, vor ansambla piesele într-un întreg,obţinând astfel succesiunea corectă a ideilor principale ale textului,sub formă de imagini:

• Se va realiza o citire dramatizată a textului.

Exerciţii decitire în lanţ şide citireselectivă

Conversaţiaeuristică

Joc didactic

Citire

dramatizată

Piese puzzle,reprezen-tând, înansamblu,ideile principale aletextului

Osis

Evre

IV. Enunţareaobiectivelor şi atitlului lecţiei

• Se realizează pe bază de dialog:- Astăzi vom lucra în continuare pe marginea acestui text, încercîndsă povestim textul, să recunoaştem personajele, folosind corect câtmai multe cuvinte care arată însuşiri. Vom lucra şi câteva exerciţiicare să ne ajute în formularea corectă a enunţurilor.

Conversaţie

V. Dirijarea învăţăriiO2

• Pe baza imaginilor reprezentând ideile principale aletextului, elevii vor povesti fragmentele, în succesiunea logică aîntâmplărilor.• Pentru formularea corectă a propoziţiilor, institutorul va propune rezolvarea unui exerciţiu din caietul de limba şi literaturaromână (pagina 37):

Conversaţie

Exerciţii de povestire atextului

Caiet

Page 4: Dupa Fapta Si Rasplata

5/14/2018 Dupa Fapta Si Rasplata - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/dupa-fapta-si-rasplata 4/6

O3

O4

6. Scrie cuvinte, ca în model. Adaugă şi câte o însuşire.băiat cuminte, ochi .........., oglindă .........., copil .........băieţel cuminte, ................., ........................, ...................băieţei cuminţi, ................., ........................, ...................• După recunoaşterea personajului principal, un elev va scrieîn centrul unei fişe mari numele personajului. Ceilalţi elevi vor realiza, pornind de la acest nume, un ciorchine cu acele cuvinte care

arată însuşiri ale lui Nicuşor sau acţiuni ale acestuia.Ex.: secreteînvaţă curios

4 ani copil

Nicuşor

oglindă lovit

nu cade sinceră furios

groasă• Cu ajutorul schemei de cuvinte care se referă la însuşirile şi

acţiunile lui Nicuşor, elevii, îndrumaţi de institutor, vor descrie personajul (oral).

Explicaţie

Exerciţiu

Explicaţie

Demonstra-ţie

Exerciţiu înciorchine

Conversaţie

Învăţare încooperare

Fişă pentruciorchine

Osis

VI. Obţinereaperformanţei

• Institutorul va propune elevilor să se privească într-ooglindă şi, cu ajutorul cuvintelor de la exerciţiul 6/ pagina 37, să-şirealizeze propriul portret.

Oglindă Pr

VII. EvaluareO4

O7

• Institutorul de spre rezolvare o fişă cu trei exerciţii de acord, cugrade diferite de dificultate. Elevii le vor rezolva în ordinea în careapar şi nu vor trece la următorul decât dacă s-au asigurat căexerciţiile precedente au fost rezolvate corect. Astfel, elevilor li sedă posibilitatea de a rezolva exerciţii cu grad de dificultate adecvat propriilor capacităţi. (Anexa)

Instruireindividuali-zată

Fişe deactivitateindependen-tă

A

VIII. Feed-back 

Page 5: Dupa Fapta Si Rasplata

5/14/2018 Dupa Fapta Si Rasplata - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/dupa-fapta-si-rasplata 5/6

IX Asigurarearetenţiei şi

transferului

• Elevii vor povesti textul cu ajutorul desenului, având în vederediscuţiile legate de personajul principal.

Page 6: Dupa Fapta Si Rasplata

5/14/2018 Dupa Fapta Si Rasplata - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/dupa-fapta-si-rasplata 6/6

ANEXĂ

Numele: .......................... Data:..........................

Exerciţii de exprimare corectă

(evaluare)

1. Modifică forma cuvintelor după model:

măr roşu – mere roşii  prieten bun –  prietenă bună

creion lung – coleg vesel – 

floare parfumată – vecin înalt – 

2. Completează textul de mai jos cu forma potrivită a cuvântului din paranteză:  Nicuşor este un băiat (curioase) ................. . El cercetează oglinda

(gros) ................. de pe holul (îngustă) ......................... Mama (vesel) ....................... îi

explică de ce personajul (năzdrăvan)..................... s-a strâmbat.

3. Adaugă însuşiri următoarelor cuvinte şi alcătuieşte cu ele enunţuri: soare, flori,

copii.