dreptul iov clasa a viii-a

16
PROIECT DE LECȚIE Propunător: Data: 25.04.2013 Unitatea de învățământ: Clasa: a VIII-a A Disciplina: Religie Ortodoxă Unitatea de învățare: Sfânta Scriptură-Izvor de înțelepciune și iubire Subiectul lecției: Răbdare și încredere în Dumnezeu-Dreptul Iov Tipul lecției: mixtă Scopul lecției: Descrierea atitudinii Dreptului Iov în fața suferinței și explicarea rolului credinței în viața cotidiană Obiective operaționale: La sfârșitul lecției, elevii vor avea competențe în: C1- precizarea originii Dreptului Iov; C2- descrierea portretului moral al Dreptului Iov; C3- precizarea modalităților prin care diavolul l-a ispitit pe Iov;

Upload: ada-cr

Post on 24-Oct-2015

706 views

Category:

Documents


27 download

DESCRIPTION

Proiect de lectie

TRANSCRIPT

Page 1: Dreptul Iov Clasa a VIII-A

PROIECT DE LECȚIE

Propunător:

Data: 25.04.2013

Unitatea de învățământ:

Clasa: a VIII-a A

Disciplina: Religie Ortodoxă

Unitatea de învățare: Sfânta Scriptură-Izvor de înțelepciune și iubire

Subiectul lecției: Răbdare și încredere în Dumnezeu-Dreptul Iov

Tipul lecției: mixtă

Scopul lecției: Descrierea atitudinii Dreptului Iov în fața suferinței și explicarea rolului credinței în viața cotidiană

Obiective operaționale: La sfârșitul lecției, elevii vor avea competențe în:

C1- precizarea originii Dreptului Iov;

C2- descrierea portretului moral al Dreptului Iov;

C3- precizarea modalităților prin care diavolul l-a ispitit pe Iov;

C4-descrierea atitudinii lui Iov în fața ispitelor provenite de la diavol;

C5-enumerarea virtuților dobîndite de Dreptul Iov în urma ispitelor;

Page 2: Dreptul Iov Clasa a VIII-A

C6-precizarea modalităților prin care Dumnezeu l-a răsplătit pe Iov datorită credinței sale;

C7-formularea învățăturilor morale desprinse din încercările prin care a trecut Dreptul Iov;

C8-aplicarea acestor învățături în viața cotidiană.

Strategia didactică:

1. Metode și procedee: explicația, conversația, descrierea, lectura biblică, dramatizarea;2. Mijloace de învățământ: caietul special de Religie, Sfânta Scriptură, icoana Dreptul Iov;3. Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală și individuală.

Resurse:

1. Oficiale:

Programa școlară la disciplina Religie Ortodoxă, clasa a VIII-a;

Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VIII-a;

Proiectarea unității de învățare.

2. Temporale:

Număr de lecții: 1

Durata: 50 min

3. Bibliografie:

1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București, 2008;

2. Muha, Profesor Camelia, Religie-Caiet pentru elevi, clasa a V-a, Editura Sfântul Mina, Iași, 2009;

3. Opriș Dorin, Opriș Monica, Metode active de predare învățare. Modele și aplicații la Religie, Editura Sfântul Mina, Iași, 2006.

Page 3: Dreptul Iov Clasa a VIII-A

Scenariul didactic

Nr.crt. Etapele lecției

C.O. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Metode și procedee

Mijloace de

învățământ

Forme de organizare

Evaluare

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.1. Momentul

organizatoric2ʹ -Salutul

-Rugăciunea ,,Tatăl nostru”-Notarea absențelor

-Pregătirea pentru începerea lecției

-Salutul-Rugăciunea ,,Tatăl nostru”

-Pregătirea pentru începerea lecției

2. Verificarea cunoștințelor

10ʹ Voi adresa următoarele întrebări elevilor:

a)Ce înseamnă a fi pelerin?

b)De ce creștinii merg în pelerinaje?

c) În ce constă pelerinajul religios?

Elevii vor răspunde la întrebările adresate de mine:a) A fi pelerin înseamnă a merge în locuri străine, cu un scop spiritual.

b)Creștinii merg în pelerinaje pentru a-și regăsi pacea lăuntrică.

c)În cadrul pelerinajului religios, creștinii vizitează locurile

Conversația Activitate frontală

Aprecieri verbale

Page 4: Dreptul Iov Clasa a VIII-A

d)Cunoașteți pelerinaje organizate cu ocazia diferitelor sărbători religioase în țara noastră?

e)Dar pe plan internațional cunoașteți pelerinaje religioase?

Voi verifica tema pentru

sacre, unde venerează sfintele moaște și icoanele făcătoare de minuri, fie participă la hramul unei mănăstiri.

d)Da, cunoaștem următoarele pelerinaje realizate în țara noastră:-Sfânta Cuvioasă Parascheva-Iași, 14 octombrie-Sfântul Dimitrie cel Nou-București, 27 octombrie, etc

e)Da, cunoaștem următoarele pelerinaje desfășurate pe plan internațional:-Ierusalim, la Sfântul Mormânt;-Israel: râul Iordan, Muntele Măslinelor, etc Descrierea Activitate Aprecieri

Page 5: Dreptul Iov Clasa a VIII-A

acasă: Realizarea unui pelerinaj la mănăstirile din România.

-Grecia: Sfântul Munte Athos, insula Eghina, etc.

Elevii citesc tema pentru acasă.

frontală verbale

3. Pregătirea elevilor pentru

receptarea noilor

cunoștințe

1ʹ Voi preciza următorul aspect elevilor:

Adeseori, Dumnezeu ne trimite încercări, necazuri, supărări cu un scop anume. Care este acest scop și cum trebuie să ne comportâm în fața suferinței vom afla prin intermediul lecției de azi.

Elevii ascultă cu atenție:

Conversația Activitate frontală

Capacitatea elevilor de a fi atenți la

spusele mele

4. Anunțarea titlului și a obiectivelor

lecției

2ʹ Voi anunța și voi scrie pe tablă titlul lecției: Răbdare și încredere în Dumnezeu-Dreptul Iov.După care, voi preciza obiectivele lecției.

Elevii notează data și titlul lecției în caiete și ascultă explicațiile date de mine.

Explicația Activitate frontală

5. Comunicarea noilor

cunoștințeC1

15ʹ Voi prezenta viața Dreptului Iov:

Una din cărțile Vechiului Testament se numește Cartea lui Iov și este alcătuită din 42 de capitole. Aceasta prezintă viața unui om care a dat dovadă de nesfârșită răbdare și

Elevii ascultă cu atenție.

Explicația

Sfânta Scriptură

Activitate frontală

Capacitatea elevilor de a fi atenți

Page 6: Dreptul Iov Clasa a VIII-A

C2

C3

credință puternică în Dmnezeu, în timpul suferinței, atât trupești, cât și sufletești. Sfântul și Dreptul Iov s-a născut în ținutul Uz, iar părinții lui se numeau Zareth (tatăl) și Vosora (mama). Avea foarte multe bogății și era tatăl a șapte băieți și trei fete (Iov 1, 1-5).

-Iov era un om credincios, cu frică de Dumnezeu: (Iov 1, 1)-Iov era un tată iubitor ce se preocupa de viața duhovnicească a fiilor lui (Iov 1, 5).

Observând credința lui Iov, diavolul a cerut voie lui Dumnezeu să-l ispitească pe Satan.

Voi numi șase elevi: unul va fi naratorul, patru vestitori, iar un elev va citi spusele lui Iov:(Iov 1, 13-22).

Dramatizarea Aprecieri verbale

Page 7: Dreptul Iov Clasa a VIII-A

C4

C5

C6

Voi numi alți doi elevi:O elevă va citi spusele soției lui Iov, iar un elev va citi spusele lui Iov-(Iov 2, 9-10).

Atitudinea lui Iov în fața ispitelor reiese din răspunsurile date celor patru vestitori, cât și soției sale: (Iov 1, 20-22), respectiv (Iov 2, 10).

Voi întreba elevii cum s-a comportat Iov în fața ispitelor.

Voi explica elevilor că Iov a demonstrat că dobândește virtuțile teologice: credința, nădejdea și dragostea.

Dumnezeu, observând credința lui Iov, i-a redat sănătatea, i-a mai dăruit 140 ani pentru a trăi pe pământ, oferindu-i, astfel, bucuria, de a-și mai vedea familia până la al patrulea neam.

Explicația

Conversația

Explicația

Explicația

Aprecieri verbale

Page 8: Dreptul Iov Clasa a VIII-A

6. Fixarea și sistematizarea

noilor cunoștințe

C7

C8

10ʹ Voi îndemna elevii să citească lecția din manual.

După care voi întreba elevii:

Ce învățături putem extrage din viața lui Iov?

Voi explica elevilor cum se manifestă cele trei virtuti teologice în viața noastră:

1) Credinţa este una din cele trei virtuţi teologice (alături de nădejde şi iubire)

Elevii citesc lecția din manual.

Elevii răspund la întrebarea mea.

-credință-nădejde-dragoste-răbdare-stăruință în rugăciune.

Conversația

Explicația

Caietul special de

Religie

Activitate frontală

Activitate frontală

Aprecieri verbale

Capacitatea elevilor de a fi atenți la

spusele mele

Page 9: Dreptul Iov Clasa a VIII-A

prin care omul crede în existenţa Sfintei Treimi (Dumnezeu-Tatăl, Iisus Hristos şi Duhul Sfânt), a duhurilor (îngerii şi demonii), a lumii ca zidire a lui Dumnezeu, în tainele Bisericii, în învierea morţilor, în Judecată şi în (raiul şi iadul) care urmează după viaţa pământească.2) Nădejdea în Dumnezeu şi în făgăduinţele sale (învierea morţilor, viaţa veşnică în rai) este una din cele trei virtuţi teologice. Omul nu trebuie să-şi pună nădejdea în el (în forţele proprii, în banii săi) sau în alţii, nu trebuie să se deznădăjduiască indiferent de păcatul săvârşit, dar nici să nădăjduiască fără frică în mila lui Dumnezeu. El trebuie să-şi pună nădejdea numai în Dumnezeu, să păzească poruncile Domnului şi el va fi scăpat din nevoi şi ajutat, urmând, la venirea a doua a lui Hristos, să intre în

Page 10: Dreptul Iov Clasa a VIII-A

stăpânirea pământului.3) Iubirea (dragostea) este cea mai mare dintre cele trei virtuţi teologice

Voi întreba elevii?

Cum putem aplica aceste învățături în viața noastră?

Elevii răspund la întrebarea mea.

Aprecieri verbale

7. Asocierea și generalizarea

10ʹ Voi întreba elevii dacă mai cunosc și alți sfinți sau părinți duhovnici care au avut o viață asemenea lui Iov.

Voi ruga elevii să-mi descrie situații, evenimente din viața lor în care au suferit și cum s-au comportat în fața încercărilor.

Elevii răspund la întrebarea mea.

Conversația Activitate frontală

Aprecieri verbale

8. Activitatea suplimentară

1ʹ Voi indica tema pentru acasă: exercițiul 3, pagina 38.

Elevii notează tema pentru acasă.

Explicația Caietul special de

Religie

Activitate frontală

9. Aprecierea și evaluarea

1ʹ Voi face aprecieri generale și individuale privind activitatea elevilor din timpul orei.

Elevii ascultă cu atenție.

Explicația Activitate frontală

Aprecieri verbale

10. Încheierea 1ʹ -Rugăciunea ,,Cuvine-se cu adevărat”-Salutul

-Rugăciunea ,,Cuvine-se cu adevărat”

Page 11: Dreptul Iov Clasa a VIII-A

-Salutul