Download - proiectgutuludmila

Transcript
  • Guu Ludmila Clasa a XII-a, profil umanist Liceul Teoretic Ion Creang

    Pagina 1 din 8 2007 Popetii de Sus

    Proiect didactic clasa a XII-a, 1. Date generale Data 17.01.2007 Clasa a XII-a Numrul leciei n sistemul de lecii: lecia a _____, numrul leciei conform oralului: lecia a 4-a.

    Obiectul: Matematica (algebra) Capitolul :Polinoame cu coeficieni compleci Subiectul: Relaiile ntre rdcinile i coeficienii polinomului de gradul doi, trei (relaiile lui Vite) Tipul leciei: mixt Durata: 45 2. Obiectivul cadru: Iniierea n calcul algebric. Rezolvarea de ecuaii, inecuaii, sisteme i totaliti.. 3. Obiective de referin

    3.1. S recunoasc polinoame cu coeficieni compleci. 3.6. S calculeze rdcinile polinomului, soluiile unor ecuaii algebrice simple de grad n, n 3, n N* aplicnd diverse modaliti, inclusiv relaiile Viete.

    4. Obiective operaionale: 4.1 Formative O1 S recunoatem polinoame cu coeficieni compleci;

    O2 - S calculm rdcinile polinomului aplicnd diverse modaliti, inclusiv relaiile Viete; O3 . S rezolvm unele ecuaii algebrice simple de grad n, n 3, n N* aplicnd relaiile Viete

    O4 S aplicm relaiile Viete n calcul oral; 4.2 Afective

    O5 stimularea curiozitii i imaginaiei; O6 dezvoltarea simului estetic i critic; O7 s dezvolte atenia concentrat i spiritul de observaie; 5. Strategiile didactice 5.1 Mijloace i materiale didactice: Fie, MTI, Plane, Proiector, laptop 5.2 Metode de nvmnt A22, A23, A27, B13, C4, C5, C6, C7, C8, C10, C14, C20, C27. ( A22-discuie, A23-audiere reflexiv, A27-lucrul cu cartea, B13-conspecte de reper, C4-transferarea cunotinelor, C5-analiz, C6- sintez, C7-comparaia, C8-generalizare, C10-clasificare, C14-metoda de cercetare, C20-metoda insuficienei informaionale, C27- discuie n oapt. 5.3 Moduri de activitate cu elevii: 1) Utilizarea MTI; 2) Instruirea n grupuri mici; 3) Instruirea reciproc; 4) Consolidarea teoriei prin practic; 5)Difereniat

    6. Surse informaionale: Ion Achiri .a. Matematic. Manual pentru clasa a XII-a, Prut Internaional, 2005,p. 119-120 .. . , 1990, . 40-44

  • Guu Ludmila Clasa a XII-a, profil umanist Liceul Teoretic Ion Creang

    Pagina 1 din 8 2007 Popetii de Sus

    Nr Evenimentele instrucionale.

    Problema de studiu

    T

    i

    m

    p

    u

    l

    O

    b

    i

    e

    c

    t

    i

    v

    Activitatea profesorului

    Activitatea elevului Me-tode

    Forma de

    lucru

    Eva- luare

    1.

    2.

    MOMENTUL ORGANIZATORIC Captarea ateniei

    Verificarea cunotinelor din lecia precedent i reactualizarea celor necesare comunicrii temei noi

    a) controlul temei pentru acas

    b) verificarea cunotinelor din lecia precedent

    c) reactualizarea cunotinelor i capacitilor

    1/

    5/

    O7 O1

    Salut elevii. Noteaz absenii. Pe tabl este indicat data i tem n clas. Propune problema pentru captarea ateniei. Ghici ciuperc Ce numr mprit prin cincimea lui d ca rezultat cinci?

    Care a fost tema pentru acas? Sunt ntrebri referitoare la tema pentru acas? Transmitei caietele pentru verificarea temei.

    La tabl vor fi rezolvate: -un elev ex.2 a),p.123,M -un elev ex.2 c), p.123,M

    n lecia precedent ai rezolvat ecuaiile i ai completat tabelul. Verificai-va dup tabel. Ce observai ? Discutai n perechi i formulai afir maia.

    Salut profesorul. Elevul de serviciu anun absenii.

    Ascult, discut, propun soluii.

    Toate numerele sunt n aceeai situaie! Orice numr mprit la cincimea lui, d ca rezultat cinci.

    De repetat:ecuaii de grII. De rezolvat:ex 1(a-d)(pag.123,M)

    Dac este cazul, elevii formuleaz ntrebri.

    Se deschid caietele i se noteaz data i Tema n clas

    Verific justeea tabelului din lecia precedent. Discut n perechi, formuleaz afirmaii.

    A23

    C27

    GPP

    A22

    A27

    C14 C5 C6 C7 C8

    A22

    Fron-tal

    n pe-rechi

    Conversaie

    Exercitiul

    Activitate frontal

    Refle-cie

    Vizual sau in-dividual se verifi-c dac elevii au rechizitelenecesare

    Observarea

    Schimbul caietelor

    ntrebri orale

    Elevii

  • Guu Ludmila Clasa a XII-a, profil umanist Liceul Teoretic Ion Creang

    Pagina 1 din 8 2007 Popetii de Sus

    3.1

    3.2

    3.3

    ANUNAREA SU-BIECTULUI I A OBIECTIVELOR

    PREZENTAREA SARCINILOR, A SITUAIEI DE NVARE

    DIRIJAREA NVRII

    1/

    14

    O3

    O4

    Propune anagrama: leiilaRe tren lenicidr i iiencifieco luimunolipo ed dulgra ido, eitr (leiilare ilu teVi)

    Anun subiectul i obiectivele leciei.Noteaz pe tabl.

    -Relaiile lui Vite, ce descriu legtura dintre rdcinile i coeficienii polino-mului de gradul 2; -Relaiile lui Vite, ce descriu legtura dintre rdcinile i coeficienii polino-mului de gradul 3;

    Propun elevilor s descompun un trinom de gradul doi n produs de factori:

    Particip la dezlegarea anagramei.

    Particip la enunarea obiectivelor, subiectului. Noteaz pe caiete.

    Citesc din prezentare .

    Ajutai de profesor ncearc s obin scrierea:

    Problematizarea

    Des-cope-rirea C14 C5 C6 B13

    C14 C5 C6 B13 C4 C8

    C14 C5

    Perechi

    Utili-zarea MTI Lucrul n grup

    activi vor fi notai

    Exerciii n scris i orale

    ( )( )( )( ) ( )

    =

    =+

    ++==++

    =++

    ++

    .

    ,

    21

    21

    21212

    212

    212

    2

    qxxpxx

    xxxxxxxxxxqpxx

    xxxxqpxx

    qpxx

  • Guu Ludmila Clasa a XII-a, profil umanist Liceul Teoretic Ion Creang

    Pagina 1 din 8 2007 Popetii de Sus

    O2

    O3

    O4

    Formuleaz: Teorema lui Vite Fie polinomul i rdcinile lui. Atunci

    S se aplice r Viete la rezolvarea ecuaiilor:

    Propune descompunerea polinomului de gradul trei:

    Propune: Teorema lui Vite

    Fie polinomul i rdcinile lui. Atunci

    Noteaz teorema. Sunt antrenai n aplicarea teoremei la rezolvarea exemplelor:

    Comenteaz, rezolv. Analizeaz descompunerea, observ scrierea, compar cu cea a trinomului de gradul doi.

    Noteaz pe caiete, comenteaz.

    C6 B13 C4 C8

    Problematizarea C4 C5 C8

    A23

    Frontal Individual Utili-zarea MTI

    Utili-zarea MTI

    Frontal

    Utili-zarea MTI

    Conso-lidarea

    Exerciii n scris i orale

    ( ) qpXXXP ++= 2

    =

    =+

    .

    ,

    21

    21

    qxxpxx

    02080187014902110

    2

    2

    2

    2

    =

    =+

    =++

    =+

    xx

    xx

    xx

    xx

    ( )( )( )( ) ( )

    =

    =++

    =++

    +++++

    +++

    .

    ;

    ;

    321

    323121

    321

    3213231212

    3213

    321

    23

    rxxx

    qxxxxxxpxxx

    xxxxxxxxxxxxxxx

    xxxxxx

    rqxpxx

    ( ) rqXpXXXP +++= 23321 ,, xxx

    =

    =++=++

    .

    ,

    ,

    321

    323121

    321

    rxxx

    qxxxxxxpxxx

    21, xx

  • Guu Ludmila Clasa a XII-a, profil umanist Liceul Teoretic Ion Creang

    Pagina 1 din 8 2007 Popetii de Sus

    O2

    O6

    Propune exemplu 1:

    S se verifice dac numerele -3,-1 i 2 , care sunt rdcinile polinomului

    satisfac relaiile lui Viete.

    Propune date istorice despre Viete.

    F.Vite S-a nscut n 1540 n Frana. A fost avocat, mai

    trziu - sfetnic la curtea mprailor Henric al III-lea i Henric al II-lea. Odat a izbutit s discifreze o scrisoare spaniol foarte complicat, acaparat de francezi. Inchiziia mai nu l-a ars pe rug, acuzndu-lde pact cu diavolul.

    F.Vite mai este numit i printele algebrei contemporane. El a demonstrat teorema de astzi.

    A decedat la Paris n 1603, se presupune c a fost omort.

    -Pentru ce avem nevoie de relaiile lui Viete? Propune: Aplicaiile Teoremei lui Vite

    Verific , noteaz pe caiete, pe tabl.

    Comenteaz. Compar cu scrierea de pe calculator.

    Citesc, i-au cunotin.

    Propun variante personale.

    Prob-lema-tiza-rea

    A22

    C5 C8

    C5 C8 B13

    teoriei prin practic

    Utili-zarea MTI

    Lucrul n perechi

    Utili-zarea MTI

    Frontal

    Utili-zarea MTI

    ( ) 652 23 += XXXXP ( ) ( )( ) ( ) ( ) ( )( ) ( )

    =

    =++

    =++

    .6213,5212313

    ,2213

  • Guu Ludmila Clasa a XII-a, profil umanist Liceul Teoretic Ion Creang

    Pagina 1 din 8 2007 Popetii de Sus

    4.

    FIXAREA CUNOTINELOR

    17

    O1 O3

    O1 O3

    O1 O3

    O1 O3

    Aplicaiile Teoremei lui Vite

    . . : Dac stelele se aprind, atunci cineva de aceasta are nevoie ".

    De ce este nevoie de teorema lui Vite ? Cu ajutorul e posibil: S aflm suma i produsul rdcinilor polinoamelor

    de gradul 2,3.., fra mai rezolva ; tiind una din rdcini, o putem afla pe cea de-a

    doua ; S determinm semnele rdcinilor polinomului ; S aflm oral rdcinile ntregi ale polinomului . Descompunerea polinomului n factori S compunem ecuaii cu ajutorul rdcinilor primite

    Propune sarcina1. Polinomul

    are rdcinile....

    Propune sarcina 2. Polinomul are una din rdcini 8. S se afle cealalt rdcin i numrul p.

    Propune sarcina 3. S se determine semnele rdcinilor polinomului (dac ele exist)

    Propune sarcina 4.Diferena rdcinilor polinomului

    este 2. S se afle numrul q.

    I-au cunotin cu aplicaiile teoremei.

    Utilizeaz teorema lui Viete, depisteaz rdcinile 4 i 5.

    Utilizeaz relaiile lui Viete, afl rdcina cutat. Rspuns: p = -(-4+8)=-4.

    Determin semnele rdcinilor utiliznd relaiile lui Viete.

    x1x2

  • Guu Ludmila Clasa a XII-a, profil umanist Liceul Teoretic Ion Creang

    Pagina 1 din 8 2007 Popetii de Sus

    5.

    6.

    7.

    EVALUAREA PROCESULUI REALIZAT

    TEMA PENTRU ACAS

    BILANUL LECIEI. CONCLUZII

    5/

    1/

    1/

    O1 O2 O3 O4

    Lucrare independent De scris polinomul ce posed rdcinile Varianta I 1.a) 4 i -11; b) -3, -2, 7; 2.S se rezolve ecuaia: x3+3x2+7x+5=0. Varianta II 1.a) 7 i -11; b) -3, 2, -7; 2.S se rezolve ecuaia: x3-12x+16=0.

    Propune tema pentru acas. Deschidei agendele(caietele) i notai tema pentru acas.

    a)Cantitativ: 1)Ce noiuni noi am nvat azi la lecie? 2)n ce constu relaiile lui Viete? 3)Pentru ce avem nevoie de relaiile lui Viete? 4) Unde pot fi aplicate relaiile lui Viete? b)Calitativ: Evideniez cine i ce note a obinut, indicnd realizrile fiecruia. Apreciez activitatea clasei n ansamblu. Evideniez obiectivele care au fost atinse i care nu.

    Mulumesc pentru lecie. La revedere!

    ndeplinesc independent n caiete. Rezolv , noteaz pe caiete.

    Noteaz n agende: 1)De nvat tema: Relaii ntre rdcinile polinomului i coeficienii si;(pag.119-120) 2)De repetat: Schema lui Horner 3)De rezolvat: ex4,M, pag.123

    Pentru lucru suplimentar: http://mathem-poem.narod.ru/nach/uchen/uchg.htm http://www.postupi.ru/ucheb/math/math_alg_uravn01.html http://www.yspu.yar.ru:8101/projects/infomet/sposob/c62.htm

    Rspund.

    Evideniaz obiectivele care au fost atinse i care nu.

    La revedere!

    A22 A23 C5 C6 C7 C8

    ual

    Lucrul independent

    independent cu aprecieri cu note

    ntrebri orale

  • Guu Ludmila Clasa a XII-a, profil umanist Liceul Teoretic Ion Creang

    Pagina 1 din 8 2007 Popetii de Sus

    Anex Fia 1. Fia 2. Fia 3 Fia 4

    Polinomul are rdcinile....

    Polinomul are una din rdcini 8. S se afle cealalt rdcin i numrul p.

    S se determine semnele rdcinilor polinomului (dac ele exist)

    Diferena rdcinilor polinomului

    este 2. S se afle numrul q.

    ( ) 322 += pXXXP

    2811)( 2 += XXXP( ) qXXXP += 242209)(

    2 ++= XXXP


Top Related