Download - proiect inspectie romana ok
Proiect didactic
Învăţătoare: Bulz Rodovica
Unitatea de învăţământ: Grup Scolar “Liviu Rebreanu” , Maieru
Clasa: a IV-a C
Data: 24 martie 2011
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatură română
Unitatea de învăţare: Lumea necuvântătoarelor
Subiectul: Părţi principale de propoziţie
Tipul lecţiei: de formare şi consolidare a priceperilor şi deprinderilor
Obiective de referinţă:
1.3 - să sesizeze structurile gramaticale (morfologice şi sintactice ) corecte
sau incorecte dintr-un mesaj
2.3 - să utilizeze corect formele flexionare ale părţilor de vorbire
Obiective operaţionale:
O1: să identifice părţile de propoziţie învăţate, arătând ce exprimă fiecare;
O2: să analizeze corect gramatical părţile de propoziţie;
O3: să realizeze acordul gramatical între subiect şi predicat;
O4: să schimbe numărul şi forma părţilor principale de propoziţie;
O5: să formuleze propoziţii după schemă sau formule gramaticale date;
O6: să alcătuiască schema propoziţiilor analizate;
Elemente de strategie didactică:
Resurse procedurale: explicaţia, exerciţiul, conversaţia euristică,
observaţia, problematizarea, munca independentă, Diagrama Venn, turul galeriei;
Resurse materiale: fişe de lucru , fişe de evaluare, manual;
Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe;
Durata: 50 minute
Bibliografie:
Piţilă, Teodora; Mihăilescu, Cleopatra, Limba şi literatura română, manual
pentru clasa a IV-a, Bucureşti, Editura Aramis, 2006;
Iordăchescu, C. – Exerciţii de limba română pentru clasele II-IV, Ed. Carminis,
Piteşti, 1998
Nr.crt. Secvenţele
instruirii
Ob.Op.
Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didacticăEvaluare
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilorMetode şi procedee
Material didactic
Forme de organizare
1. Moment organizatoric
Stabileşte ordinea şi pregăteşte materialele necesare pentru lecţie .
Se pregătesc pentru ora de limba şi literatura română.
conversaţia frontal
2. Verificarea temei
- Ce-aţi avut de scris pentru astăzi? Verifică tema din punct de vedere cantitativ dar şi calitativ. Face aprecieri asupra realizării temei.
Citesc/ ascultă conţinutul temei.
conversaţia frontal şi individual
Aprecieri verbale
3. Captarea atenţiei Propune elevilor un exerciţiu – joc ,, Găseşte intrusul”.
Cere elevilor să motiveze alegerile făcute.
- Ce funcţii pot îndeplini aceste cuvinte în propoziţie?
- Daţi exemple de propoziţii care să conţină subiect şi predicat.
Elevii vor descoperi, pe rând, cuvântul intrus din cele două şiruri de cuvinte date:a) caietul, pisica, al doilea, soarele;b) dansează, apărător, citeşte, cântă. În primul caz intrusul este cuvântul ,, al doilea” deoarece este singurul care este numeral iar celelalte cuvinte sunt substantive. În al cincilea caz intrusul este cuvântul ,, apărător “ deoarece este substantiv iar celelalte cuvinte sunt verbe.,,... de subiect şi predicat.”
Dau exemple.
conversaţiaexerciţiulexplicaţiaproblematizarea
tabla frontal şi individual
Aprecieri verbale
4. Verificarea cunoştinţelor
anterioare
Verifică cunoştinţele elevilor prin intermediul Diagramei Venn ( vezi Anexa nr.1).
- Ce fel de propoziţii sunt acestea ?
- Ce este propoziţia simplă ?
- Ce este propoziţia dezvoltată ? Daţi exemple !
- Ce fel de părţi de propoziţie sunt subiectul şi predicatul?
-,,... propoziţii simple”
- ,, ... propoziţia formată din subiect şi predicat.”
-,, ... propoziţia care pe lângă subiect şi predicat are şi alte părţi de vorbire.”
-,,...părţi principale de propoziţie.”Completează Diagrama Venn cu noţiuni despre părţile principale de propoziţie.
conversaţiaexerciţiulexplicaţia
TablaDiagrama Venn
frontal şi individual
Observarea sistematică a
comporta- mentului elevilor
5. Anunţarea temei şi a obiectivelor
-Astăzi ne vom consolida cunoştinţele despre părţile principale de propoziţie şi le vom aplica în exerciţii variate. Scrie data şi titlul lecţiei pe tablă: Părţi principale de propoziţie – exerciţii aplicative. .
Ascultă.
Scriu data şi titlul lecţiei pe caiete.
frontal şi individual
6. Dirijarea formării şi
consolidării
Cer elevilor sa deschida manualele la pagina 97. Cer să se alcătuiască
Privesc cu atenţie imaginile. Alcătuiesc propoziţii ple-
conversaţiaexerciţiulexplicaţia
manual frontal şi individual
Aprecieri
cunoştinţelor
O1
O2
O4
propoziţii simple plecând de la imaginile date. Numeşte elevi care să scrie propoziţiile şi să identifice subiectele şi predicatele.Subliniaza cu o linie predicatele si cu doua lini subiectele. Solicită elevilor să analizeze, în scris, subiectul şi predicatul din prima şi ultima propoziţie, iar pe celelalte, oral. Treceţi la plural subiectele următoarelor propoziţii: Copilul a adunat flori de primăvară . Mărul din spatele casei a înflorit..Elevii se grupeza in perechi. Distribuie fiecărei perechii câte o fişă pe care se află scris un cuvânt şi le cer să găsească cât mai multe subiecte sau predicate pentru cuvintele date ( vezi Anexa nr.2 ). Propun elevilor să rezolve la tablă şi pe caiete câteva exerciţii: Distribuie elevilor o fişă de lucru
când de la imaginile date.
Elevii numiţi scriu propoziţiile la tablă.
Analizează în scris subiectul si predicatul din prima şi ultima propoziţie iar pe celelalte oral.
Ies la tabla si scriu propozitiileSubliniaza cu o linie predicatele si cu doua lini subiectele.
Elevii trebuie să găsească cât mai multe subiecte şi predicate si să completează ciorchinele.
problematizarea
conversaţiaexerciţiulexplicaţiaproblematizarea
exerciţiulproblematizarea
manual
fişe de lucru
frontal şi individual
pe echipe
verbale
Observarea sistematică a
comporta- mentului elevilor
Aprecieri verbale
observarea sistematică a
comporta-mentului elevilor
O3
O6
O5
1. Completează propoziţiile cu predicatele potrivite ! a) Un pescar … un peştişor . b) Împăratul ……trei feciori . c) Toţi elevii …………lecţia.2. Completează propoziţiile cu subiectele potrivite !a) În luna martie vine ..……. b) De trei zile,…….. n-a mai încetat . c) ……...avea o cocioabă veche de bârne cu ferestrele cât palma . 3. Realizaţi acordul predicatului cu subiectul.a). Cei harnici ( a culege) roadele muncii lor.b). Doru şi Dana ( a merge) la spectacolul de mâinec). Pe orizont ( a se ivi ) nişte pete negre .d). Noi (a alerga)prin curtea şcolii.4.Taie forma greşită !a). Familia Ionescu au făcut / a făcut o excursie .b). Elevii poate / pot să înveţe zilnic .c). Copiii talentaţi desenez / desenează frumos. Cere elevilor să alcătuiască schema ultimei propoziţii( vezi Anexa nr. 3).
Scriu pe tablă/ caiete predicatele potrivite :a prins, are, învaţă.
Scriu pe tablă/ caiete subiectele potrivite : primăvara, ploaia, bunica.
Realizează acordul dintre predicat şi subiect şi scriu propoziţiile pe tablă / caiete.
Taie forma greşită.
exerciţiul
problematizarea
exerciţiul
exerciţiul
flip-chart, planşă cu exerciţiul propus
frontal şi individual
frontal şi individual
Aprecieri verbale
aprecieri verbale
observarea sistematică a
comporta-mentului elevilor
7. Evaluare
O6
O5
- Despre ce părţi de propoziţie am discutat astăzi? - De ce este important să studiem părţile de propoziţie ? Propun elevilor să alcătuiască propoziţii după schemele:
S + P + P.S + P. Ss.p v s.c adj
S. + P.s. + P. + P.s. s.c adj. v s.c
Explică în ce constă exercitiul, apoi las elevilor timp pentru a lucra independent. Face aprecieri verbale asupra participării elevilor la lecţie şi evidenţiază elevii care au răspuns mai mult pe parcursul acesteia.
Răspund oral la întrebările adresate.
Alcătuiesc propoziţii după schemele date.
Ascultă cu atenţie.
conversaţia
exerciţiulmunca independendă,
frontal şi individual
observarea sistematică a
comporta-mentului elevilor
aprecieri verbale
calificative
8. Încheierea lecţiei
Dă tema pentru acasă: exerciţiile 5 şi 6, din manual, de la pagina 97.
Notează tema. conversaţia manual individual
Anexa nr. 2
Găsiţi cât mai multe subiecte pentru predicatul ,, cântă”.
cântă
Anexa nr. 2
Găsiţi cât mai multe predicate pentru subiectul ,, elevul”.
elevul
Anexa nr. 2
Găsiţi cât mai multe subiecte pentru predicatul ,, au plecat”.
au plecat
Anexa nr. 2
Găsiţi cât mai multe predicate pentru subiectul ,, Ionel”.
Ionel
Anexa nr. 2
Găsiţi cât mai multe subiecte pentru predicatul ,, zboară”.
zboară
Anexa nr. 2
Găsiţi cât mai multe predicate pentru subiectul ,, băiatul”.
băiatul
Anexa nr. 2
Găsiţi cât mai multe subiecte pentru predicatul ,, au mâncat”.
au mâncat
Anexa nr. 2
Găsiţi cât mai multe predicate pentru subiectul ,, Maria”.
Maria
Anexa nr. 3FIŞĂ DE LUCRU
1. Completează propoziţiile cu predicatele potrivite: a) Un pescar ….............................. un peştişor . b) Împăratul …..................…trei feciori . c) Toţi elevii ……...................……lecţia.
2. Completează propoziţiile cu subiectele potrivite :
a) În luna martie vine ..…….............. b) De trei zile,….................….. n-a mai încetat . c) ……......................avea o cocioabă veche de bârne cu ferestrele cât palma .
3. Realizaţi acordul predicatului cu subiectul :
a). Cei harnici ( a culege) .....................roadele muncii lor.b). Doru şi Dana ( a merge)...................... la spectacolul de mâinec). Pe orizont ( a se ivi )............................ nişte pete negre .d). Noi (a alerga)..................................prin curtea şcolii.
4.Taie forma greşită :
a). Familia Ionescu au făcut / a făcut o excursie .b). Elevii poate / pot să înveţe zilnic .c). Copiii talentaţi desenez / desenează frumos.
Anexa nr. 4
FIŞĂ DE EVALUARE
1. Subliniaţi predicatul şi subiectul propoziţiei:
Pe creanga stufoasă stătea veveriţa.
2. Realizaţi acordul predicatelor din paranteză cu subiectele:
Elevii (a ieşit) de la şcoală.
…………………………………………………………………..…………….
Ei (este bucuros) de rezultatele obţinute.
………………………………………………………..………………………….
3. Se dă propoziţia simplă: Copilul aleargă.
Dezvoltaţi-o după schema: S. + P.s. + P. + P.s. s.c adj. v s.c …………………………………………………………………………………………………
4. Analizaţi gramatical partile principale de propozitie :
Lupul hain a mâncat iezii cuminţi. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Întrebare:
Exprimat prin :
- Felul : --
Întrebare: Poate fi exprimat prin:
Felul: Număr:
Anexa nr.1
SUBIECTUL PREDICATUL
Anexa nr.1
SUBIECTUL PREDICATUL