Download - Proiect didactic muzica si miscare
Proiect de lecţie
Prof.înv.primar: Nădăşan Teodora-Georgeta
Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic Band
Clasa: Pregătitoare A
Data: 9.12.2013
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Muzică şi mişcare
Unitatea de învăţare: Baba Iarnă intră-n sat
Subiectul: Cântecul: „Ninge-ncetişor”
Forma de realizare: lecţie integrată
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Competenţe specifice :
1.1 Receptarea unor sunete din mediul înconjurător, cu durate şi intensităţi contrastante
2.3 Emiterea unor onomatopee asemănătoare cu sunetele din mediul înconjurător, cu durate şi intensităţi diferite
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare
3.2 Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu, din folclorul copiilor
Obiective operaţionale:
a. Cognitive:
OC1 Să-şi însuşească corect elemente de tehnică vocală (dicţie, emisie, respiraţie);
OC2 Să interpreteze corect şi expresiv cântecul învăţat;
OC3 Să execute corect şi expresiv linia ritmico-melodică a noului cântec.
1
b. Psiho-motorii:
OPM1 Să menţină o poziţie corectă în timpul cântării, în vederea realizării respiraţiei costo-diafragmate şi a emisiei corespunzătoare
a sunetelor;
OPM2 Să acompanieze interpretarea cu mişcări sugerate de textul cântecului.
c. Afective:
OA1: Dezvoltarea sensibilităţii artistice a copiilor;
Resurse:
I. Metodologice
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul de mişcare
b) Mijloace de învăţământ: panou-imagini cu anotimpul iarna, laptop, fişă de lucru
c) Forme de organizare: frontală, pe grupuri, individuală.
II. Temporale
Ora are o durată de 45 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zisă şi 10 minute activităţi recreative.
III. Umane
Clasa are un număr de 15 elevi, care se caracterizează printr-o dezvoltare psihică şi fizică normală, corespunzătoare vârstei.
IV. Bibliografice:
● ştiinţifice: - auxiliar didactic: Piţilă Teodora, Mihăilescu Cleopatra, Grigorescu Crinela, Coman Camelia, „ABC muzical”, clasa pregătitoare,
Bucureşti, Editura „Art”, 2012
● oficiale: - Programe şcolare pentru clasa pregătitoare, nr. 3418/19.03.2013
● metodico – didactice: - Motora-Ionescu Ana, „Îndrumător pentru predarea muzicii la clasele I-IV”, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică,
1978
2
Nr.
crt.Etapele lecţiei
Ob.
op.
Conţinut – activităţi de învăţareStrategii
EvaluareMetode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Moduri de
organizareActivitatea
învăţătoarei
Activitatea
elevilor
1. Moment
organizatoric
OC1
Asigur condiţii optime
pentru desfăşurarea
activităţii propriu-zise.
Desfăşor următoarele
activităţi muzicale:
a) Exerciţii de
respiraţie sub formă
de joc:
- umflăm balonul
- mirosim florile
- suflăm fulgul de nea
b) Exerciţii de dicţie:
„Rici, rici, măi arici,
scoate ţepele de-aici”,
„Buş-buş,cărăbuş ieşi
afară din culcuş.”
c) Exerciţii de
Se pregătesc
pentru începerea
activităţii
Execută
exerciţiile de
respiraţie
Execută
exerciţiile de
dicţie.
Conversaţia
Exerciţiul
Frontală
Individuală
Observarea
sistematică
a elevilor
Aprecieri
globale şi
individuale
3
OPM1
încălzire a vocii sub
formă de joc:
- se imită sunete din
natură
... imităm zumzăitul
albinei (zummm)
... imităm ciripitul
păsărelelor (cip-cirip)
... imităm sunetul
clopoţelului
(cling-cling)
Execută
exerciţiile de
încălzire a vocii
Exerciţiul Frontală Observarea
sistematică
a elevilor
2.
3.
Reactualizarea
cunoştinţelor
însuşite anterior
Captarea atenţiei
OC2
Cer elevilor să repete
cântecul „Degeţelele”
însoţit de mişcările
sugerate de versuri
Prezint elevilor
următoarea ghicitoare:
Interpretează
cântecul învăţat
anterior.
Realizează
mişcările sugerate
de text.
Elevii răspund la
Exerciţiul
Demonstraţia
Conversaţia
Frontală
Individuală
Frontală
Evaluare
sumativă
4
„Albă plapumă şi
moale/S-a întins pe
deal, pe vale,/Iar când
vine primăvara/Se
topeşte plăpumioara.”
Cer unui elev să vină
să desfacă pachetul
lăsat de postaşul
clasei.
Solicit elevii să
alcătuiască enuţuri pe
baza imaginilor de pe
panou.
ghicitoare.
Un elev vine să
desfacă pachetul.
Alcătuiesc
enunţuri pe baza
imaginilor.
Conversaţia
Pachet – panou
cu imagini de
iarnă
Individuală
4. Anunţarea temei
şi a obiectivelor
Copii, astăzi vom
învăţa un cântec
specific anotimpului
în care ne aflăm.
Reţin titlul Conversaţia Frontală
5
Acesta se numeşte:
„Ninge-ncetişor”.
Voi va trebui să fiţi
atenţi şi să reţineţi
corect versurile
cântecului, să
executaţi mişcările
sugerate de versuri.
cântecului
5. Dirijarea
propriu-zisă a
învăţării
Vizionarea clipului
pentru noul cântec.
Adresez următoarele
întrebări:
Ce anotimp
este prezentat
în cântec?
În ce anotimp
ne aflăm?
Care sunt
lunile de
iarnă?
Cum mai este
Vizionează
filmuleţul şi
răspund la
întrebările
adresate. Conversaţia
Filmuleţ
Laptop Frontală Evaluare
formativă
6
numită luna
Decembrie?
Cu ce se
acoperă
întreaga
natură? Găsiţi
cuvinte
asemănătoare
pentru
„zăpadă”.
Care sunt
bucuriile iernii
pentru copii?
Precizez
modalităţile de lucru
pentru învăţarea
cântecului.
1. Se cântă prima
strofă apoi se reţin tot
câte două versuri.
Se mobilizează
pentru învăţarea
Conversaţia
Exerciţiul
Frontală
FrontalăEvaluare
formativă
7
OC3
OPM2
2. Se reia prima strofă.
3. Se cântă strofa a
doua procedând la fel.
4. Se reia strofa a
doua.
Se reia în întregime
cântecul.
În scopul consolidării
cântecului însuşit, cer
interpretarea melodiei
asociind mişcări
specifice fiecărei
strofe.
cântecului.
Interpretează
respectând
cerinţele.
Exerciţiul
Individuală
Pe grupe
Frontală Evaluare
formativă
7.
Obţinerea
performanţei şi
conexiunea
inversă
(feed-back-ul)
OA1 Solicit elevii să vină
în faţa clasei şi să
realizeze mişcările
sugerate de cântec.
Explic elevilor
Cântă şi execută
mişcările sugerate
de cântec.
Demonstraţia
Joc de mişcare
Frontală
Evaluare
formativă
8
cerinţele exerciţiilor şi
le cer să rezolve fişa
de lucru.
Sunt atenţi la
explicaţii şi
rezolvă fişa de
lucru.
Explicaţia
Exerciţiul
Fişa de lucru Individuală
8.Evaluarea
activităţii
Fac aprecieri globale
şi individuale şi
recompensez elevii cu
fulgişori.
Fulgişori
Aprecieri
globale şi
individuale
9
Data: 9.12.2013 Numele:
Fişă de lucru – Muzică şi mişcare
1. Pune un X în căsuţa corespunzătoare acţiunii care se petrece în cântec:
2. Încercuieşte imaginile obiectelor care se regăsesc în cântec:
3. Colorează fulgul de nea preferat:
10
Ninge-ncetişor
Muzica: Timotei Popovici
Ninge,ninge,ninge-ncetişor,
Cade, cade câte-un fulg uşor.
Hai copii la săniuş
Să ne dăm pe derdeluş.
Ninge,ninge,ninge-ncetişor,
Cade, cade câte-un fulg uşor.
Câmpul şi întregul sat
Haină albă au îmbrăcat.
11