Download - Numerele Naturale de La 0 La 10
PROIECT DIDACTIC
PROIECT DE LECIE
CERC PEDAGOGICDATA: 23 noiembrie 2010CLASA: I ANVTOARE:Vian Antoneta IoanaUNITATEA DE NVMNT: Liceul,,Simion Stolnicu , ComarnicARIA CURRICULAR: Matematic i tiine ale naturii
DISCIPLINA: Matematic
UNITATEA DE NVARE: Numerele naturale de la 0 la 10SUBIECTUL:Numr cu noi,n lumea povetilor - Numere naturale 0-10TIPUL LECIEI: recapitulare i sistematizareOBIECTIVE FUNDAMENTALE:
- dezvoltarea capacitii cognitive, de nelegere, analiz, sintez a mesajelor matematice transmise;- consolidarea competenelor de numrare, ordonare, compunere i descompunere a numerelor;
OBIECTIVE OPERAIONALE:O1 -s scrie corect numerele de la 0 la 10, avnd la dispoziie tabla magnetic;O2 -s recunoasc numerele de la 0 la 10;O3 -s le ordoneze cresctor/descresctor un ir de numere descoperite pe fi sau tabl magnetic;O4 -s recunoasc numerele pare/impare n irul numerelor de la 0 la 10, folosindu-se de imagini i cifre;O5 -s compun/descompun numere n concentrul 0-10, aplicnd algoritmul cunoscut, folosindu-se de jetoane;
O6 -s identifice numrul elementelor ntr-o mulime;O7 -s asocieze numrul cu cifra corespunztoare;
O8 -s gseasc vecinii numerelor;
O9 -s alctuiasc probleme pornind de la situaii concrete;O10 -s contientizeze utilitatea matematicii n viaa cotidian;O11 -s interpreteze roluri n jocuri matematice;O12 -s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes sugerat de nvtor;
O13 -s lucreze cu interes individual i n grupe;
O14 -s evalueze/autoevalueze produsele realizate, pe baza criteriilor date.
STRATEGIA DIDACTIC: mixt
METODE I PROCEDEE: exerciiul, explicaia, conversaia, observaia, problematizarea, jocul didactic, munca independent, ciorchinele, jocul de rol turul galeriei MIJLOACE DIDACTICE: plane, fructe i jetoane cu fructe, fie de lucru n echip, CD-EDU - Magia cifrelor, CD cu muzic pentru copii
Tblie i cifre magnetice, flip - chart;FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, n echip;
FORME I TEHNICI DE EVALUARE: observare sistematic, evaluare oral, evaluare scris, autoevaluare;BIBLIOGRAFIE:* V. Pdureanu, T. Piil, C. Mihilescu, Matematic - manual pentru clasa I, Bucureti, Editura Aramis, 2005;* Metodica predrii matematicii la clasele I-IV, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1988;* Metodica predrii matematicii la clasele I-IV, Editura Polirom, Iai, 2007;*Descriptori de performan pentru nvmntul primar , Editura ProGnosis;* E. Simionic, F. Caraiman, Matematica prin joc, Ed. Polirom, Iai, 1998.DURATA: 45 minuteRESURSE UMANE: 19elevi
Nr.
crt.Secvenele
lecieiOb.
op.Coninutul instructiv - educativ
Strategia didacticEvaluare
Metode i procedeeMaterial didacticForme de organizare
1.Moment organizatoric
Aerisirea slii de clas; Pregtirea materialelor necesare activitii; Realizarea climatului optim pentru buna desfurare a activitii;conversaiafrontal
2.Captarea ateniei O1O6O7
O12- Prezint elevilor o plan cu o feti care i-a pierdut rutele i, pentru c ea nu tie s numere, i roag pe elevi s le gseasc i s le aeze pe toate pe lac.- Pe msur ce sunt descoperite rutele se trece pe tabla magnetic numrul corespunztor mulimii formate.conversaiaplanfrontal
observarea sistematicevaluare frontal
3. Anunarea temei i a obiectivelor
O3O4
O10- Anun subiectul leciei i obiectivele - Astzi vom repeta numerele naturale de la 0 la 10.Vom ncerca mpreun s demonstrm importana cunoaterii acestora...- Se ascult cntecul ,,ade raa pe butoi i se completeaz pe tabla magnetic numerele pare i impare.Elevii lucreaz n echipe pe tblie magnetice.conversaia
ciorchineletabl magneticfrontal
4.Organizarea situaiilor de consolidareO2O3
O10
O11
O12
O13
O14
O2O5
O7
O12 O9O10
O11
O12
O13
O1
O2
O3
O7
O1
O2
O3
O5
O13- Dup ce o elev mbrcat n Scufia Roie se va prezenta i se va face legtura cu povestea, copiii vor fi rugai s umple couleul Scufiei cu fructe pentru bunica (se vor numra attea fructe cte arat diagrama; ceilali elevi vor avea jetoane cu fructe pe care le vor numra i le vor pune n coulee).- Vom face o prjitur pentru bunica Scufiei, prjitur din care, la sfritul activitii vor mnca i elevii. Pentru c tiu s numere, ei vor alctui compoziia, urmnd ca prjitura s fie finalizat de elevii de la clasa de SAM.- Se completeaz plana cu Alb ca Zpada, pe care s-a lucrat cnd au fost predate cifrele (dup ce prinesa a splat hinuele piticilor i-a chemat prietenii la joac - se repet compunerea numerelor pe baz de mulimi)- Se ascult cntecul din film.- Joc de rol ,,La librrie (Vor fi dou personaje, vnztorul i cumprtorul i se vor ,,cumpra rechizite, cu bancnote de 1leu). - Copiii vor primi o fi n care li se cere s gseasc/recunoasc toate cifrele din care este format chipul fetiei i s le pun apoi n ordine cresctoare.(Se luceaz pe echipe)Fiele reuolvate se pun pe tabla magnetic i vor fi corectate /evaluate de ceilali colegi.Se vor evalua apoi propriile fie.- Se cnt ,,n pdurea cu alune
- Se lucreaz pe grupe cu cifrele magnetice:* - punei vecinii lui 7; - punei n ordine descresctoare 9; 4; 1; 3; 8 explicaiaexerciiul
explicaia
demonstraia
explicaia
exerciiul
problematiza-rea
jocul de rol
problematiza-rea
exerciiul
turul galeriei
exerciiulfructe naturalejetoane cu jructefin, ap, cacao, stafide, gem de fructeplanjetoane
tabel
tabl magnetic, cifre
gume, creioane, pixuri, stilou, creioane colorate, acuarele, carte, bancnote de 1 i 10lei
fie
tblie magnetice cu numere 0-10frontalpe echipefrontalfrontalactivitate pe echipefrontalpe echipefrontalpe grupeobservare sistematicaprecieri verbale
evaluare frontal
observarea sistematic a comporta- mentului elevilorevaluare scrisaprecieri ale colegilor
5.Asigurarea reteniei i transferului
O1
O2O3
O6
O7
O8
O11
O13
- CD - EDU ,,Magia cifrelor Invazia buburuzelorproblematiza-rea
exerciiulCD EDU ,,Magia cifrelorindividual
observarea sistematic a comporta- mentului elevilor
evaluare individual
6.ncheierea activitii
O14- Se fac aprecieri verbale asupra participrii elevilor la lecie.- Elevii sunt rugai s guste din prjitura bunicii.
- Se d tema pentru acas: o fi de lucru, de colorat i completat.fi de lucru
frontalaprecieri verbale
notarea elevilor