numerele naturale de la 0 la 10

Upload: balmus-taniusa

Post on 06-Mar-2016

216 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

p

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DE LECIE

CERC PEDAGOGICDATA: 23 noiembrie 2010CLASA: I ANVTOARE:Vian Antoneta IoanaUNITATEA DE NVMNT: Liceul,,Simion Stolnicu , ComarnicARIA CURRICULAR: Matematic i tiine ale naturii

DISCIPLINA: Matematic

UNITATEA DE NVARE: Numerele naturale de la 0 la 10SUBIECTUL:Numr cu noi,n lumea povetilor - Numere naturale 0-10TIPUL LECIEI: recapitulare i sistematizareOBIECTIVE FUNDAMENTALE:

- dezvoltarea capacitii cognitive, de nelegere, analiz, sintez a mesajelor matematice transmise;- consolidarea competenelor de numrare, ordonare, compunere i descompunere a numerelor;

OBIECTIVE OPERAIONALE:O1 -s scrie corect numerele de la 0 la 10, avnd la dispoziie tabla magnetic;O2 -s recunoasc numerele de la 0 la 10;O3 -s le ordoneze cresctor/descresctor un ir de numere descoperite pe fi sau tabl magnetic;O4 -s recunoasc numerele pare/impare n irul numerelor de la 0 la 10, folosindu-se de imagini i cifre;O5 -s compun/descompun numere n concentrul 0-10, aplicnd algoritmul cunoscut, folosindu-se de jetoane;

O6 -s identifice numrul elementelor ntr-o mulime;O7 -s asocieze numrul cu cifra corespunztoare;

O8 -s gseasc vecinii numerelor;

O9 -s alctuiasc probleme pornind de la situaii concrete;O10 -s contientizeze utilitatea matematicii n viaa cotidian;O11 -s interpreteze roluri n jocuri matematice;O12 -s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes sugerat de nvtor;

O13 -s lucreze cu interes individual i n grupe;

O14 -s evalueze/autoevalueze produsele realizate, pe baza criteriilor date.

STRATEGIA DIDACTIC: mixt

METODE I PROCEDEE: exerciiul, explicaia, conversaia, observaia, problematizarea, jocul didactic, munca independent, ciorchinele, jocul de rol turul galeriei MIJLOACE DIDACTICE: plane, fructe i jetoane cu fructe, fie de lucru n echip, CD-EDU - Magia cifrelor, CD cu muzic pentru copii

Tblie i cifre magnetice, flip - chart;FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, n echip;

FORME I TEHNICI DE EVALUARE: observare sistematic, evaluare oral, evaluare scris, autoevaluare;BIBLIOGRAFIE:* V. Pdureanu, T. Piil, C. Mihilescu, Matematic - manual pentru clasa I, Bucureti, Editura Aramis, 2005;* Metodica predrii matematicii la clasele I-IV, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1988;* Metodica predrii matematicii la clasele I-IV, Editura Polirom, Iai, 2007;*Descriptori de performan pentru nvmntul primar , Editura ProGnosis;* E. Simionic, F. Caraiman, Matematica prin joc, Ed. Polirom, Iai, 1998.DURATA: 45 minuteRESURSE UMANE: 19elevi

Nr.

crt.Secvenele

lecieiOb.

op.Coninutul instructiv - educativ

Strategia didacticEvaluare

Metode i procedeeMaterial didacticForme de organizare

1.Moment organizatoric

Aerisirea slii de clas; Pregtirea materialelor necesare activitii; Realizarea climatului optim pentru buna desfurare a activitii;conversaiafrontal

2.Captarea ateniei O1O6O7

O12- Prezint elevilor o plan cu o feti care i-a pierdut rutele i, pentru c ea nu tie s numere, i roag pe elevi s le gseasc i s le aeze pe toate pe lac.- Pe msur ce sunt descoperite rutele se trece pe tabla magnetic numrul corespunztor mulimii formate.conversaiaplanfrontal

observarea sistematicevaluare frontal

3. Anunarea temei i a obiectivelor

O3O4

O10- Anun subiectul leciei i obiectivele - Astzi vom repeta numerele naturale de la 0 la 10.Vom ncerca mpreun s demonstrm importana cunoaterii acestora...- Se ascult cntecul ,,ade raa pe butoi i se completeaz pe tabla magnetic numerele pare i impare.Elevii lucreaz n echipe pe tblie magnetice.conversaia

ciorchineletabl magneticfrontal

4.Organizarea situaiilor de consolidareO2O3

O10

O11

O12

O13

O14

O2O5

O7

O12 O9O10

O11

O12

O13

O1

O2

O3

O7

O1

O2

O3

O5

O13- Dup ce o elev mbrcat n Scufia Roie se va prezenta i se va face legtura cu povestea, copiii vor fi rugai s umple couleul Scufiei cu fructe pentru bunica (se vor numra attea fructe cte arat diagrama; ceilali elevi vor avea jetoane cu fructe pe care le vor numra i le vor pune n coulee).- Vom face o prjitur pentru bunica Scufiei, prjitur din care, la sfritul activitii vor mnca i elevii. Pentru c tiu s numere, ei vor alctui compoziia, urmnd ca prjitura s fie finalizat de elevii de la clasa de SAM.- Se completeaz plana cu Alb ca Zpada, pe care s-a lucrat cnd au fost predate cifrele (dup ce prinesa a splat hinuele piticilor i-a chemat prietenii la joac - se repet compunerea numerelor pe baz de mulimi)- Se ascult cntecul din film.- Joc de rol ,,La librrie (Vor fi dou personaje, vnztorul i cumprtorul i se vor ,,cumpra rechizite, cu bancnote de 1leu). - Copiii vor primi o fi n care li se cere s gseasc/recunoasc toate cifrele din care este format chipul fetiei i s le pun apoi n ordine cresctoare.(Se luceaz pe echipe)Fiele reuolvate se pun pe tabla magnetic i vor fi corectate /evaluate de ceilali colegi.Se vor evalua apoi propriile fie.- Se cnt ,,n pdurea cu alune

- Se lucreaz pe grupe cu cifrele magnetice:* - punei vecinii lui 7; - punei n ordine descresctoare 9; 4; 1; 3; 8 explicaiaexerciiul

explicaia

demonstraia

explicaia

exerciiul

problematiza-rea

jocul de rol

problematiza-rea

exerciiul

turul galeriei

exerciiulfructe naturalejetoane cu jructefin, ap, cacao, stafide, gem de fructeplanjetoane

tabel

tabl magnetic, cifre

gume, creioane, pixuri, stilou, creioane colorate, acuarele, carte, bancnote de 1 i 10lei

fie

tblie magnetice cu numere 0-10frontalpe echipefrontalfrontalactivitate pe echipefrontalpe echipefrontalpe grupeobservare sistematicaprecieri verbale

evaluare frontal

observarea sistematic a comporta- mentului elevilorevaluare scrisaprecieri ale colegilor

5.Asigurarea reteniei i transferului

O1

O2O3

O6

O7

O8

O11

O13

- CD - EDU ,,Magia cifrelor Invazia buburuzelorproblematiza-rea

exerciiulCD EDU ,,Magia cifrelorindividual

observarea sistematic a comporta- mentului elevilor

evaluare individual

6.ncheierea activitii

O14- Se fac aprecieri verbale asupra participrii elevilor la lecie.- Elevii sunt rugai s guste din prjitura bunicii.

- Se d tema pentru acas: o fi de lucru, de colorat i completat.fi de lucru

frontalaprecieri verbale

notarea elevilor