Download - Cuibul de Pasarele
PROIECT DIDACTIC
Data: 23.04.2013;
Clasa: a II-a S;
Propuntor: Mnescu Ioana Adriana;
Unitatea de nvmnt: Colegiul Naional Constantin Cantacuzino;Aria curricular: Limb i comunicare;Disciplina: Limba i literatura romn;
Unitatea de nvare: Primvara;Titlul leciei: Cuibul de psrele de Cezar Petrescu;Tipul leciei: formare de priceperi i deprinderi;
Scopul: -consolidarea deprinderilor de citire corect, contient i expresiv;
-consolidarea deprinderii de a povesti un text;
-nelegerea mesajului transmis de text;
Obiective de referin: 2.3 s redea prin cuvinte proprii cu sprijin, un paragraf/fragment dintr-un text citit;
3.2 s desprind informaii eseniale dintr-un text citit;
3.3 s citeasc fluent, corect i expresiv un text cunoscut de mic ntindere;
Obiective operaionale:O1: s citeasc corect, fluent i expresiv un text narativ;
O2: s povesteasc oral fiecare fragment al textului;
O3: s rspund la ntrebri de coninut;
O4: s alctuiasc enunuri corespunztoare pentru fragmentele din text;O5: s ordoneze enunurile pentru fragmentele din text;O6: s alctuiasc cuvinte noi cu litere date;
O7: s nlocuiasc cuvinte dintr-un enun cu altele din text;O8: s explice folosirea unor semne de punctuaie;Strategii didactice:
Metode i procedee:-conversaia;
-observaia;
-explicaia;
-exerciiul;
Mijloace de nvmnt:-fie de lucru;
-manual;
-plane;
Forme de organizare:-frontal;
-individual; -n perechi;Resurse temporale: 50 minute;
Resurse bibliografice:
1.M.E.C-Programa colar pentru cls I i a II-a;
2.Piil T, Mihailescu C Limba i literatura romn-Manual pentru clasa a II-a, Ed.Aramis,Buc;DEMERSUL DIDACTIC
SECVENELE LECIEIOB.
OP.CONINUT INSTRUCTIV-EDUCATIVSTRATEGIA DIDACTICEVALUARE
ACTIVITATEA NVTORULUIACTIVITATEA ELEVILORFORME DE ORGANIZAREMETODE I PROCEDEEMATERIALE I MIJLOACE DIDACTICE
12345678
1. Moment organizatoric
(1 min);Asigur condiiile necesare desfurrii optime a leciei:
-pregtirea materielelor necesare;
-asigurarea linitii;Se pregtesc pentru or.-frontal;
2.Captarea ateniei;
(3 min.)
Expun pe tabl o plan pe care sunt scrise cteva ghicitori ce au legtur cu textul.
Ghioceii sunt pe cmpuri
Rndunelele n crnguri
Copacii nmuguresc
Pe cine vestesc?
(Primvara)
Zboar-n sus
Zboar-n jos
Neagr este de la coad pn la cioc
(psrica)
Sus albu tare
Jos albu moale
La mijloc galben floare
(oul)
Elevii rspund.-frontal;
-conversaia;-plan;
3. Anunarea titlului lecie i a obiectivelor.
(1 min.)
Anun elevii c astzi vom continua s lucrm pe marginea textuluiCuibul de psrele dup Cezar Petrescu.Scriu titlul i data la tabl.Elevii sunt ateni.
-frontal;
4. Dirijarea nvrii
(20 min.)
5. Fixarea i sistematizarea coninuturilor nvate
(10 min.)
6. Asigurarea feed-back-ului
(10 min)
7. ncheierea leciei i aprecierile verbale
(3 min)
O1
O8O1
O2
O4
O1
O3
O3
O6
O5
O7Invit elevii s deschid manualul la pagina.78; se intuiete imaginea
-Exist vreo legtur ntre text i imagine?
Rog un elev s citeasc textul integral.
Invit elevii s explice folosirea unor semne de punctuaie:
-De ce dupa propoziia Gheorghi mi art cuibul: se afla dou puncte?
-Ce semn de punctuaie se afl naintea propoziiei -Aici e cuibul.?De ce?
-Ce semn de punctuaie se afl dupa propoziia Ce minune!.De ce?
-De ce se folosete virgula n propoziia Venim peste dou,trei sptamni s vedem puii?
Anun copiii c vom citi textul pe fragmente.Pun cte un elev s citeasc i s povesteasc cte un fragment.
Le cer elevilor s gseasc cate o propoziie corespunztoare fiecrui fragment pe care le voi nota la tabl:
-Primvara sosise n lunc;
-Cei doi prieteni descoper cuibul;
Gheorghi nu l las pe prietenul su s ating oule;
-Cei doi prieteni vd patru pui;
-Cei doi biei se consider prietenii puilor;
Anun elevii c vom trece la citirea selectiv.Citim:-enunul n care sunt descrii copacii;
-enunul n care sunt descrise oule;
-enunul n care este descris cuibul;
-enunul n care sunt descrii puii;
Anun elevii c vom lucra cele 5 ntrebri de la pag.78.
Le adresez copiilor cteva ntrebri:
-De ce credei c Ghorghi nu l-a lsat pe prietenul su s ating ouale?
-Voi ce ai fi fcut n locul lor?
-Care este nvtura pe care o desprindem din text?
Propun rezolvarea din manual a exerciiului 2 de la pagina 79. Rog elevii s rezolve exerciiul n pereche.Ofer explicaii asupra modului de lucru.
Verific oral exerciiul.
Expun o plan la tabl pe care este scris exerciiul 3 din manual de la pagina 79.Rezolvm oral exerciiul.
mpart elevilor cte o fi de lucru i i anun c au la dispoziie 10 minute pentru a o rezolva.Citesc cerinele oral i ofer explicaii privind modul de lucru.
Trec pe la fiecare elev pentru a oferi lmuriri.
Verific mpreun cu elevii fiele.
Fac aprecieri finale asupra modului n care s-a desfurat lecia.
Deschid manualele i privesc imaginea.Rspund la ntrebri.
Un elev citete textul iar ceilali urmresc cu atenieElevii rspund.
Citesc textul pe fragmente i l povestesc.
Elevii spun cte o propoziie pentru fiecare fragment i le noteaz n caiete.
Elevii rspund.
Elevii rspund.
Rspund la ntrebriElevii rezolv n pereche exerciiul.Verific i se corecteaz acolo unde au greit.
Elevii rspund.
Elevii rezolv fiele individual.
Verific i corecteaz acolo unde au greit.Elevii ascult.-frontal;
-individual;
-frontal;-individual;-frontal;
-frontal;-frontal;
-individual;-frontal;
-frontal;
-individual;
-n perechi;-frontal:
-individual;
-frontal;-observaia;
-explicaia;
-conversaia;
-conversaia;-exerciiul;-conversaia;-explicaia;
-conversaia;
-observaia;
-exerciiul;
-conversaia;
-exerciiul;
-conversaia;-observaia;
-exerciiul;
-conversaia;
-exerciiul;
-explicaia;
-conversaia;
-exerciiul;
-exerciiul;
-observaia;
-conversaia;
-conversaia;
-exerciiul;-manual;-manualul;
-manualul;
-plan;
-fie de lucru;-observarea elevilor;
-observarea elevilor;-eval,uarea oral;
-evaluare oral;-evaluare oral;-observarea elevilor;
-observarea sistematic a elevilor;
-observarea
elevilor;
-evaluare oral;
-evaluare scris;
-aprecieri verbale