cuibul de pasarele

10
PROIECT DIDACTIC Data: 23.04.2013; Clasa: a II-a S; Propunător: Mănescu Ioana Adriana; Unitatea de învăţământ: Colegiul Naţional „Constantin Cantacuzino”; Aria curriculară: Limbă şi comunicare; Disciplina: Limba şi literatura română; Unitatea de învăţare: Primăvara; Titlul lecţiei: „ Cuibul de păsărele” de Cezar Petrescu; Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi; Scopul: -consolidarea deprinderilor de citire corectă, conştientă şi expresivă; -consolidarea deprinderii de a povesti un text; -înţelegerea mesajului transmis de text;

Upload: cristina1400

Post on 29-Sep-2015

190 views

Category:

Documents


11 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Data: 23.04.2013;

Clasa: a II-a S;

Propuntor: Mnescu Ioana Adriana;

Unitatea de nvmnt: Colegiul Naional Constantin Cantacuzino;Aria curricular: Limb i comunicare;Disciplina: Limba i literatura romn;

Unitatea de nvare: Primvara;Titlul leciei: Cuibul de psrele de Cezar Petrescu;Tipul leciei: formare de priceperi i deprinderi;

Scopul: -consolidarea deprinderilor de citire corect, contient i expresiv;

-consolidarea deprinderii de a povesti un text;

-nelegerea mesajului transmis de text;

Obiective de referin: 2.3 s redea prin cuvinte proprii cu sprijin, un paragraf/fragment dintr-un text citit;

3.2 s desprind informaii eseniale dintr-un text citit;

3.3 s citeasc fluent, corect i expresiv un text cunoscut de mic ntindere;

Obiective operaionale:O1: s citeasc corect, fluent i expresiv un text narativ;

O2: s povesteasc oral fiecare fragment al textului;

O3: s rspund la ntrebri de coninut;

O4: s alctuiasc enunuri corespunztoare pentru fragmentele din text;O5: s ordoneze enunurile pentru fragmentele din text;O6: s alctuiasc cuvinte noi cu litere date;

O7: s nlocuiasc cuvinte dintr-un enun cu altele din text;O8: s explice folosirea unor semne de punctuaie;Strategii didactice:

Metode i procedee:-conversaia;

-observaia;

-explicaia;

-exerciiul;

Mijloace de nvmnt:-fie de lucru;

-manual;

-plane;

Forme de organizare:-frontal;

-individual; -n perechi;Resurse temporale: 50 minute;

Resurse bibliografice:

1.M.E.C-Programa colar pentru cls I i a II-a;

2.Piil T, Mihailescu C Limba i literatura romn-Manual pentru clasa a II-a, Ed.Aramis,Buc;DEMERSUL DIDACTIC

SECVENELE LECIEIOB.

OP.CONINUT INSTRUCTIV-EDUCATIVSTRATEGIA DIDACTICEVALUARE

ACTIVITATEA NVTORULUIACTIVITATEA ELEVILORFORME DE ORGANIZAREMETODE I PROCEDEEMATERIALE I MIJLOACE DIDACTICE

12345678

1. Moment organizatoric

(1 min);Asigur condiiile necesare desfurrii optime a leciei:

-pregtirea materielelor necesare;

-asigurarea linitii;Se pregtesc pentru or.-frontal;

2.Captarea ateniei;

(3 min.)

Expun pe tabl o plan pe care sunt scrise cteva ghicitori ce au legtur cu textul.

Ghioceii sunt pe cmpuri

Rndunelele n crnguri

Copacii nmuguresc

Pe cine vestesc?

(Primvara)

Zboar-n sus

Zboar-n jos

Neagr este de la coad pn la cioc

(psrica)

Sus albu tare

Jos albu moale

La mijloc galben floare

(oul)

Elevii rspund.-frontal;

-conversaia;-plan;

3. Anunarea titlului lecie i a obiectivelor.

(1 min.)

Anun elevii c astzi vom continua s lucrm pe marginea textuluiCuibul de psrele dup Cezar Petrescu.Scriu titlul i data la tabl.Elevii sunt ateni.

-frontal;

4. Dirijarea nvrii

(20 min.)

5. Fixarea i sistematizarea coninuturilor nvate

(10 min.)

6. Asigurarea feed-back-ului

(10 min)

7. ncheierea leciei i aprecierile verbale

(3 min)

O1

O8O1

O2

O4

O1

O3

O3

O6

O5

O7Invit elevii s deschid manualul la pagina.78; se intuiete imaginea

-Exist vreo legtur ntre text i imagine?

Rog un elev s citeasc textul integral.

Invit elevii s explice folosirea unor semne de punctuaie:

-De ce dupa propoziia Gheorghi mi art cuibul: se afla dou puncte?

-Ce semn de punctuaie se afl naintea propoziiei -Aici e cuibul.?De ce?

-Ce semn de punctuaie se afl dupa propoziia Ce minune!.De ce?

-De ce se folosete virgula n propoziia Venim peste dou,trei sptamni s vedem puii?

Anun copiii c vom citi textul pe fragmente.Pun cte un elev s citeasc i s povesteasc cte un fragment.

Le cer elevilor s gseasc cate o propoziie corespunztoare fiecrui fragment pe care le voi nota la tabl:

-Primvara sosise n lunc;

-Cei doi prieteni descoper cuibul;

Gheorghi nu l las pe prietenul su s ating oule;

-Cei doi prieteni vd patru pui;

-Cei doi biei se consider prietenii puilor;

Anun elevii c vom trece la citirea selectiv.Citim:-enunul n care sunt descrii copacii;

-enunul n care sunt descrise oule;

-enunul n care este descris cuibul;

-enunul n care sunt descrii puii;

Anun elevii c vom lucra cele 5 ntrebri de la pag.78.

Le adresez copiilor cteva ntrebri:

-De ce credei c Ghorghi nu l-a lsat pe prietenul su s ating ouale?

-Voi ce ai fi fcut n locul lor?

-Care este nvtura pe care o desprindem din text?

Propun rezolvarea din manual a exerciiului 2 de la pagina 79. Rog elevii s rezolve exerciiul n pereche.Ofer explicaii asupra modului de lucru.

Verific oral exerciiul.

Expun o plan la tabl pe care este scris exerciiul 3 din manual de la pagina 79.Rezolvm oral exerciiul.

mpart elevilor cte o fi de lucru i i anun c au la dispoziie 10 minute pentru a o rezolva.Citesc cerinele oral i ofer explicaii privind modul de lucru.

Trec pe la fiecare elev pentru a oferi lmuriri.

Verific mpreun cu elevii fiele.

Fac aprecieri finale asupra modului n care s-a desfurat lecia.

Deschid manualele i privesc imaginea.Rspund la ntrebri.

Un elev citete textul iar ceilali urmresc cu atenieElevii rspund.

Citesc textul pe fragmente i l povestesc.

Elevii spun cte o propoziie pentru fiecare fragment i le noteaz n caiete.

Elevii rspund.

Elevii rspund.

Rspund la ntrebriElevii rezolv n pereche exerciiul.Verific i se corecteaz acolo unde au greit.

Elevii rspund.

Elevii rezolv fiele individual.

Verific i corecteaz acolo unde au greit.Elevii ascult.-frontal;

-individual;

-frontal;-individual;-frontal;

-frontal;-frontal;

-individual;-frontal;

-frontal;

-individual;

-n perechi;-frontal:

-individual;

-frontal;-observaia;

-explicaia;

-conversaia;

-conversaia;-exerciiul;-conversaia;-explicaia;

-conversaia;

-observaia;

-exerciiul;

-conversaia;

-exerciiul;

-conversaia;-observaia;

-exerciiul;

-conversaia;

-exerciiul;

-explicaia;

-conversaia;

-exerciiul;

-exerciiul;

-observaia;

-conversaia;

-conversaia;

-exerciiul;-manual;-manualul;

-manualul;

-plan;

-fie de lucru;-observarea elevilor;

-observarea elevilor;-eval,uarea oral;

-evaluare oral;-evaluare oral;-observarea elevilor;

-observarea sistematic a elevilor;

-observarea

elevilor;

-evaluare oral;

-evaluare scris;

-aprecieri verbale