Download - 0proiect de Lectie Matematica
-
7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica
1/20
COALA CU CLASELE I-VIII NR. 3 IOAN BOLDESCU GIURGIUCLASA I ANVTOR: SITARU CTLINAARIA CURRICULAR: MATEMATIC I STIINE ALE NATURIIOBIECTUL: MATEMATICUNITATEA DE NVARE:NUMERE NATURALE 0-10TEMA LECIEI: NUMRUL I CIFRA 3TIPUL LECIEI: COMUNICARE DE NOI CUNOTINE
SCOPUL LECIEI: utilizarea conceptelor specifice matematicii; scrierea, citirea, compararea i ordonarea numerelor naturale; sesizarea asocierii dintre elementele a dou grupe de obiecte, pe baza unor criterii date; manifestarea unei atitudini pozitive i disponibiliti fa de utilizarea numerelor
OBIECTIVE OPERAIONALE La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
cognitiveO1 - s repete unele versuri nvate referitoare la cifrele 1,2 i 3;O2- s recunoasc cifrele 1, 2 i 3 din desene;O3 s completeze numrul de elemente al unei mulimi;O4 s deseneze mulimi cu un numr de elemente indicat de cifre;O5 s povesteasc cum a luat natere cifra 3;O6 s compun numrul 3 prin gruparea unor elemente n mulimi de 3 obiecte;O7 s precizeze din ce elemente grafice este format cifra 3;O8 s precizeze corespondentul cifr mulime;
afective
-
7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica
2/20
O9 s manifeste interes pentru participarea la lecie;O10 s traiasc bucuria reuitei personale i a clasei;
motriceO11 s-i coordoneze micrile pentru scrierea corect a elementelor grafice componente ale cifrelor.
STRATEGII DIDACTICE: inductive
a) Metode i procedee- conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, problematizarea, jocul didactic, povestireab) Mijloace-plane, Povestea cifrei 3, caiete de munc individual, suport liniat pentru matematic; cifre model
FORME I TEHNICI DE EVALUARE: frontal observaia sistematic autoevaluare individual evaluare de ctre colegi
BIBLIOGRAFIE: Elena Joia, Didactica aplicat. Partea I nvmntul primar, Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 1994Mihail Rou, Metodica predrii matematicii, Editura Credis, Bucureti, 2004tefan Pacearc, Matematic, ghidul nvtorului, Editura Teora, 2004Adina Niu, coala vesel,Editura ERC PRESS, Bucureti, 2004Rodica Chiran,Matematica, clasaI, Editura Aramis, Bucureti, 2004Victoria Prial,Matematica,culegere auxiliar al manualelor, Editura Euristica, Iai, 2004
-
7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica
3/20
OBOP
ETAPELE LECIEI CONINUTUL NVRII STRATEGIIDIDACTICE
EVALUARE
O9 MOMENT
ORGANIZATORIC
Se creeaz condiiile psihologice i organizatorice necesare unei bune
desfurri a leciei
conversaia frontal
O11 VERIFICAREA TEMEI Se verific tema cantitativ i calitativ, fcndu-se aprecieri verbaleasupra modului de scriere, corectitudinii i calitii temei.
conversaia,explicaia
observaiasistematicindividual
O1O2O6
O3O4
REACTUALIZAREACUNOTINELOR
NSUITE ANTERIOR
Se vor efectua exerciii-joc pentru reactualizarea cunotinelor nsuiteanterior, referitoare la cifrele 1 i 2:repetarea unor versuri nvate, care se refer la cifrele 1i 2;recunoaterea cifrelor 1 i 2 dintr-un desen;
ncercuirea numrului care arat cte obiecte sunt n fiecareimagine(Anexa 1); scrierea n casete a numrului de elemente descoperite nmulimi date; desenarea unui numr de obiecte indicate de cifre.
conversaiaexplicaia
demonstraiaexerciiul
jocul didacticproblematizarea
frontalevaluarea dectre colegi
O9O5
DISCUIIPREGTITORE PENTRU
NOUA LECIE
Sensibilizarea elevilor fa de coninutul ce urmeaz a fi predat seface prin citirea Povetii cifrei 3 i a strofei din poezia Chipulcifrelor, referitoare la cifra 3 (se prezint i desenele aferente), pentruintuirea cifrei.
povestireaconversaiaexplicaia
frontal
O9 COMUNICAREAOBIECTIVELOR
LECIEI
Se comunic ntr-o manier accesibil copiilor obiectivele leciei: snvee s scrie i s citeasc cifra 3, s o recunoasc, s opereze cuaceasta n cadrul unor exerciii-joc.
explicaia frontal
-
7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica
4/20
O11O2O3O6O7O8
TRANSMITAREA-ASIMILAREA DE NOI
CUNOTINE
Se cerceteaz dou mulimi care au 2, respectiv 3 grupe de obiecte ise explic cum s-a format noul numr: prin adugarea a nc unelement la cele precedente, drept pentru care se completeaz frunzeleflorii-soarelui, prin colorarea nc uneia(Anexa 2)Compunerea numrului 3 se face prin gruparea unor elemente nmulimi de cte 3 obiecte.Se numr n ordine cresctoare i descresctoare, de la 1 la 3 i de la
3 la 1.Se scrie titlul pe suportul liniat i se observ componentele i modulde scriere a cifrei 3 i direcia de scriere a acesteia.Se execut de ctre civa elevi, cifra 3 pe suportul liniat, ceilaliexecut cifra n aer, pentru a nva modalitatea de scriere, apoi ctevacifre pe caietul special de matematic.Dup explicaiile primite individual de la nvtor, se trece la scriereaa 2 rnduri cu cifra 3, urmrindu-se executarea corecta a acesteia.
conversaiaexplicaia
demonstraiaexerciiul
jocul didacticobservaia
problematizarea
frontal
O2
O3O4O5O6O7O10
FIXAREA
CONINUTULUIPREDAT
Se rezolv sarcinile de lucru pe care nvtorul le solicit.
numr i pune n caset attea punctulee cte obiecte sunt(Anexa 3); recunoate cifra 3 din desen; deseneaz attea elemente cte arat numrul din caset; ncercuiete grupa care are 3 obiecte; unete degetele cu mulimea corespunztoare
conversaia
explicaiaexerciiuljocul didactic
frontal
observaiasistematic
O9 TEMA PENTRUACASA
Se explic tema pentru acas, scrierea cifrei 3 i completareaexerciiilor pentru aceast tem.
conversaia frontala
O10 APRECIERI ASUPRALECIEI Se fac aprecieri asupra modului de desfurare a leciei, se evideniazelevii care au rspuns foarte bine, acetia primind un premiu i sencurajeaz ceilali elevi, pentru obinerea n viitor a unor rezultatemai bune.
conversaia frontalautoevaluarea
-
7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica
5/20
NCERCUIETE NUMRUL CARE ARAT CTE OBIECTE SUNT NFIECARE IMAGINE
1 2
-
7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica
6/20
1 2
-
7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica
7/20
1 2
-
7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica
8/20
-
7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica
9/20
-
7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica
10/20
-
7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica
11/20
PUNE N CASET ATTEA PUNCTULEE CTE OBIECTE SUNT!
-
7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica
12/20
-
7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica
13/20
-
7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica
14/20
DESENEAZ ATTEA BILE CTE I INDIC NUMRUL!
-
7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica
15/20
SCRIE NUMRUL CORESPUNZTOR N CASET!
-
7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica
16/20
-
7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica
17/20
-
7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica
18/20
-
7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica
19/20
-
7/31/2019 0proiect de Lectie Matematica
20/20
GRUPEAZA CATE 3 OBIECTE!