document mama

12
PROIECT DIDACTIC GRADINITA „LUMINITA” GRUPA: MARE 1 EDUCATOARE: RICU MARIA

Upload: cristian-ricu

Post on 19-Jan-2016

6 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Document Mama

PROIECT DIDACTIC

GRADINITA „LUMINITA”

GRUPA: MARE 1

EDUCATOARE: RICU MARIA

Page 2: Document Mama

TEMA ANUALA;Cum este, a fost si va fi pe pamant?

TEMA PROIECTULUI: „//////////////////”

CATEGORIA DE ACTIVITATE:Activitate practica

TEMA: “ Sa impodobim bradul de Craciun”

TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi si deprinderi

FORMA DE REALIZARE: rupere,mototolire, decupare,asmblare,lipire

SCOPUL ACTIVITATII:

- Formarea unor abilitati practice (rupere,

mototolire, decupare, lipire),dezvoltarea atentiei

si a indemanarii.

- Formarea deprinderii de a duce la bun sfarsit

ceea ce a inceput si promovarea spiritului de

ordine in folosirea materialelor,

- Dezvoltarea atentiei voluntare si a imaginatiei

creatoare.

OBIECTIVELE OPERATIONALE:

- La sfarsitul activitatii copiii trebuie:

*sa denumeasca materialele ce urmeaza

a fi utilizate pe parcursul

desfasurarii activitatii;

Obiectivul se considera realizat daca toti

copiii reusesc sa denumeasca

materialele .

Page 3: Document Mama

*-sa utilizeze corect unelte simple de lucru

pentru realizarea unei

activitati practice;

Obiectivul este realizat daca fiecare copil

utilizeaza corect cel putin o

unealta de lucru;

*- sa efectueze corect operatii simple de

lucru ( rupere,mototolire,decupare,

lipire) cu hartie glasata si creponata;

Obiectivul este realizat daca fiecare copil

efectueaza corect cel putin

doua operatii de lucru;

*- sa se raporteze la mediul apropiat , contribuind la

imbogatirea acestuia

prin lucrarile personale;

Obiectivul este realizat daca fiecare copil respecta tema

ceruta pentru a fi realizata;

*-sa analizeze obiectiv lucrarile pe baza criteriilor de

evaluare enuntate de educatoare:

acuratete, originalitate, finalizarea lucrarii.

Obiectivul este realizat daca fiecare copil foloseste in

analiza lucrarilor cel putin doua

criterii.

METODE SI PROCEDEE:

- Conversatia,explicatia, exercitiul, demonstratia,

conversatia.

MATERIALUL DIDACTIC FOLOSIT:

- Modelul educatoarei, hartie creponata, hartie

glasata,aracet, pensule

Page 4: Document Mama

Elemente componente ale ornamentelor ce

urmeaza a fi aplicate pe brad,,servetele umede,

material individual pentru fiecare copil.

MIJLOACE DE INVATAMANT: Casetofon cu CD.

LOCUL DESFASURARII: Sala de grupa.

DURATA:30-35 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

- “Programa activitatilor instructiv-educative in

gradinita de copii”.

- Curriculum pentru invatamantul prescolar MECT

Bucuresti 2008

- “Metodica activitatilor practice in gradinita de copii”.

Page 5: Document Mama

Nr.

crt.

EVENIMENTUL

DIDACTICCONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE EVALUARE

1. Moment

organizatoric

-Aerisirea salii de grupa;

-aranjarea mobilierului in forma de

careu deschis;

-pregatirea materialului didactic;

-intrarea ordonata a copiilor in

sala de grupa;

-controlul tinutei.

Explicatia

2. Captarea

atentiei

Pentru captarea atentiei si

mentinerea interesului pentru

activitate voi face intuirea

materialelor distributive pe mese.

Le cer copiilor sa observe cu

atentie materialele distribuite la

mese intuind astfel activitatea pe

care o vor desfasura.

Le prezint copiilor un brad

neimpodobit si le spun ca este

Conaverstia Aprecieri

verbale

Page 6: Document Mama

trist ca el nu are podoabe si

sarbatoarea de craciun este foarte

aproape si el trebuie sa fie vesel

cu ocazia sarbatorilor de iarna si

va rog sa-l impodobiti cat mai

frumos.

3. Anuntarea temei Copiii vor fi anuntati ca la

activitatea practica vor rupe

hartie, vor mototoli hartia

creponata,si vor lipi pentru a

realiza „Bradul de Craciun”

Conversatia

Explicatia

Page 7: Document Mama

4. Dirijarea invatarii Se va intui materialul didactic

pregatit: hartie glasata, lipici, coli

colorate, pensule.

Voi explica si demonstra modul de

lucru , etapele realizarii lucrarii.

Se vor numi 2-3 copii care sa

identifice si sa denumeasca

materiale le pe care le-au primit

pe masute.

Copiii vor descoperi pe rand

materialele de pa masuta

( cosulete cu hartie

creponata,lipici, cartoane

colorate)

PREZENTAREA MODELULUI

Se prezinta copiilor modelul

educatoarei,

Se va explica tehnica de lucru.

EXPLICAREA SI DEMONSTRAREA

MODULUI DE LUCRU.

Explicatia

Cosulete cu hartie

hartie

creponata,lipici

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Aprecieri

verbale

Aplauze

Aprecieri

Verbale

Aprecieri

Page 8: Document Mama

EXERCITII PENTRU INCALZIREA

MUSCHILOR MAINII

-inchidem si deschidem pumnii,

ploua, cantam la pian, framantam

aluatul, stoarcem rufele.

REALIZAREA TEMEI DE CATRE

COPII

Copiii lucreaza pe un fond

muzical:”Anotimpurile,de Vivaldi.

Se supravegheaza copiii in timp ce

lucreaza,(pozitia corpului in timpul

lucrului) se asigura explicatii

suplimentare si sprijin celor care

necesita (acuratetea lucrarilor,

cooperarea intre copii, utilizarea

materialelor,cerintele privind

corectitudinea).

Dupa incheerea activitatii lucrarile

vor fi evaluate si expuse la panoul

grupei, dupa urmatoarele criterii:

Exercitiul

Munca

Independenta

Conversatia

Explicatia

Colegiale

Aprecieri

Verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri colegiale

Page 9: Document Mama

-corectitudinea lipirii,

-finalitatea lucrarii

-acuratetea lucrarii

-asezarea in pagina

-originalitate.

Un copil, alege o lucrare si

motiveaza de ce a ales acea

lucrare,de ce ii place.

Apoi se aleg alti copii care sa

aprecieze alte lucrari.

Se acorda ajutor pentru realizarea

aprecierilor si autoaprecierilor.

5. Incheierea

activitatii

In incheierea activitatii fac analiza

lucrarilor efectuate pe baza

urmatoarelor criterii:

-gradul de finalizare al lucrarilor,

respectarea cat mai exacta a

Conversatia Finala

Individuala

a lucrarilor

realizate

Page 10: Document Mama

indicatiilor primite, acuratetea

lucrarilor.

-Felicit copiii pentru modul cum au

lucrat si participat la activitate si ii

incurajez pe cei care au realizat

lucrari mai putin reusite.

Frontala si

individuala.