datoriile fata de aproapele
TRANSCRIPT
-
8/19/2019 Datoriile Fata de Aproapele
1/9
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învăţământ:
Profesor:Clasa: a IV-a ADisciplina: Religie – cultul ortodoxAria crriclară: Om şi Societate!"iectl lecţiei: Decalogul- datoriile faţă de aproapele Tipl lecţiei: mixtă
!copl lecţiei: înuşirea normelor morale din Decalog! culti"area entimentelor morale potri"ite faţă de emeni
Competenţe specifice:#a f$rşitul lecţiei% toţi ele"ii "or fi capa&ili:'( - ă explice emnificaţia creştină a ultimilor şae porunci!
') - ă identifice în po"etioare ca*uri de repectare+ nerepectare a poruncilor di"ine ;', – ă argumente*e neceitatea repectării tuturor poruncilor pentru "iaţa indi"iduală şi de grup pentru ocietate.;'/ – ă recontituie poruncile date de Dumne*eu!'0 – ă recunoacă în di"ere ituaţii de "iaţă peronală repectarea 1nerepectarea unei porunci2
!trate#ia didactică(2 3etode şi procedee: execiţiul% expunerea% con"eraţia% explicaţia% meditaţia religioaă% lectura explicati"ă% o&er"area diri4ată%)2 3i4loace de în"ăţăm$nt: planşa Decalogul, 5arta Drumul poporului în Vechiul Testament % text- po"etioare morali*atoare% fişa
de lucru% textul &i&lic% laptop% 6D cu film depre Decalog,2 7orme de organi*are a acti"ităţii ele"ilor: acti"itate frontală% acti"itate indi"iduală şi pe grupe2
Resrse $%Oficiale: 8rograma şcolară pentru diciplina Religie% cl2 a IV a
8lanificarea calendaritică orientati"ă% cl2 a IV a 8roiectarea unităţii de în"ăţare: Iu&irea lui Dumne*eu prin poruncile Sale
&%Temporale: numărul de lecţii ( durata 0' minute '%(i"lio#rafice:
(
-
8/19/2019 Datoriile Fata de Aproapele
2/9
(2999 Biblia sau Sfânta Scriptură, ditura Intitutului ;i&lic şi de 3iiune al ;iericii Ortodoxe Rom$ne% ;ucureşti% (Anataia?% ;ucureşti )'''202 @e&u% 8r2 8rof2 ni"2 Dr2 Se&atian! Opriş% Dorin! Opriş% 3onica% Metoica preării religiei, ditura >Reîntregirea?% Al&a lulia% )'''2B2 6ucoş% 6ontantin% !sihopeagogie pentru e"amene e efinitivare #i grae iactice, laşi% (
-
8/19/2019 Datoriile Fata de Aproapele
3/9
!CE)ARIU* DIDACTIC
)r%crt%
Etapele lecţiei O"% op% Timp Activitatea profesorli Activitatea elevli+etode
,i procedee+i-loace
de învăţă.mânt/orme de or#ani.
0areEvalare
$ & ' 1 2 3 4 5 6 $7
$%
Momentul
organizatoric
(E• alutul !• rugăciunea!• notarea a&enţelor!• pregătirea pentru începerea lecţiei2
• alutul !• rugăciunea!
• pregătirea pentru începerea lecţiei2
O&er"aţeaitematică
)2 Captareaatenţiei
(spargerea gheţii)
Am citit data trecută p po"etioară depre unat fără reguli2 Vă mai aduce i aminte F 6e -ațînt$mplat dacă ei nu au mai repectat regulile%ce atmoferă era în atF
le"ii răpund la într&are2 con"eraţia
'% VerificareaCunoştinţelor
însuşite
0ESe adreea*ă ele"ilor următoarele între&ări:-6e îneamnă cu"$ntul %%8oruncăGF-Depre ce am dicutat ora precedentăF-6ine F 6uiF ndeF 6$ndF 6$teF De ceF
-6are unt datoriile noatre faţă deDumne*euF
-Se "erifică tema pentru acaă2
le"ii răpund la între&ări:-Regulă ce tre&uie repectată2-Datoriile faţă de Dumne*eu2- Dumne*eu 2#ui 3oie2 8e muntele Sinai2 Acum
,0'' de ani2 ('2 6a ă determine pe oameni ădeoe&eacă &inele de rău şi cum ă e comportefaţă de l şi de emeni2->u unt Domnul Dumne*eul tău% ă nu ai al ițdumne*ei afară de mineG2->Să nu faci c5ip cioplit şi nici o altă aemănare a"reunui lucru% ă nu te înc5ini% lor% nici ă lelu4eştG2->Să nu iei numele Domnului Dumne*eului tău îndeşertG2->Adu-ţi aminte de *iua de odi5nă ca ă finţeştiG2-rei ele"i citec enunţurile în care au relatatmodul în care repectă 8oruncile2
con"eraţia
con"eraţia
expunerea
planşa
caietulpecial
acti"itatefrontală
acti"itate
frontală
acti"itatefrontală
acti"itateindi"iduală
Aprecieri"er&ale
Aprecieri"er&ale
,
-
8/19/2019 Datoriile Fata de Aproapele
4/9
1% Pregătireaelevilor pentru
receptareanoilor
cunoştinţe
)E Se cere ele"ilor ă reciteacă regulile claei şiă remarce faţă de cine au a"ut atitudini28reci*are:Acete reguli unt faţă de cei care neîncon4oară2
7aţă de colegi% doamna în"ăţătoare2
le"ii acultă cu atenţie2
con"era-ţia euritică
Acti"itatefrontală
Aprecieri"er&ale
2% Anunţareatitlului lecţiei
şi aobiectivelor
lecţiei
)E Se anunţă şi e crie pe ta&lă data şi titlullecţ ie i2 Decalo#l 8 datoriile faţă deaproapele
Se preci*ea*ă o&iecti"ele lecţiei2
le"ii acultă cu atenţie% apoi criu titlul lecţiei încaiete:
explicaţia ta&la Acti"itatefrontală
Aprecieri"er&ale
3% Comunicarea însuşireanoilorcunoştinţe
)'E Se pre*intă ele"ilor planşa ce cuprindedatoriile noatre faţă de aproapele şi e citeccele şae porunci28reci*are:Acete şae porunci duc la o &ună con"ieţuirea oamenilor% înă Dumne*eu nu forţea*ă penimeni ă le repecte2 Omul ete li&er ăaleagă% dar cel care doreşte "iaţa "eşnicătre&uie ă le repecte2le"ii unt între&aţi dacă cunoc cu"$ntul%%aproapeleG şi li e cere ă dea exemple2Hntre& dacă cunoc o pildă care ă facăreferire la acet cu"$nt2-8orunca a cincea: '$insteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa%ti fie si multi ani sa
traiesti pe pamant(2 8ărinţii unt pentru copiifiinţele cele mai cumpe% cei mai mari &inefăcători şi &ine"oitori ai lor% dupăDumne*eu2 6a ă-i cintim pe părinţi tre&uieă-i acultăm% ă le "or&im frumo cu ei şidepre ei% ă nu-i upărăm şi ă-i a4utăm lane"oie2 3ulţi copii fac aşa şi de aceeaDumne*eu le dă *ile fericite2 Dacă îţi uperi
părinţii% Hl uperi şi pe Dumne*eu2 Să-icintim% de aemenea% şi pe preoţi% profeori%în"ăţători% pe toţi cei mai în "$rtă dec$t noi2-A aea poruncă:ș 'Sa nu uci)iG2 Sunt douăfeluri de ucidere: una e uciderea trupeacăcrima.2 Alta e ucidere ufleteacă% adică
le"ii pri"ec planşa şi acultă cu atenţie2
le"ii acultă cu atenţie2
6el care e află l$ngă noi2
8ilda amarineanului miloti"2
le"ii notea*ă în caiete poruncile către aproapele2
lectura
explicaţia
con"eraţia
con"eraţia
planşa
planşe
Acti"itate degrup
Acti"itatefrontală
Aprecieri"er&ale
Aprecieri"er&ale
/
-
8/19/2019 Datoriile Fata de Aproapele
5/9
ucidem ufletul cui"a% dacă îl îndemnăm la"reun păcat2 ciderea e cel mai mare păcatfaţă de aproapele2 Orice alt rău e poateîndrepta2-8orunca a aptea:ș 'Sa nu fii esfranat(*Hneamnă ă nu faci nimic pete măură: ă număn$nci pete măură% ă nu &ei petemăură% ă nu exagere*i cu nimic2 3aiîneamnă şi ă nu trăiacă un &ăr&at cu ofemeie necăătoriţi2 8ăcatul aceta ete mare%trică şi ănătatea omului2 ca o otra"ă2
-A opta poruncă ete : 'Sa nu furi2 Omultre&uie ă-şi facă a"ere pe căi cintite%repect$nd &unurile altuia2-A noua poruncă ete: 'Să nu mărturise#timărturie mincinoasă împotriva aproapeluitău*+ Atfel e opreşte minciuna% &ănuialanedreaptă% acultarea "or&ei de rău deprealtul2-8orunca a *ecea ete 'Să nu pofte#ti nimicin ce este al aproapele tău( Aceată poruncăne aratî că nu tre&uie ă t$n4im după a"erle%după &unurile altuia% ci tre&uie ă nemulţumim cu ce a"em2te o poruncă legată de g$ndul omului% nunumai de faptă2 3ulţi cred că numai fapta e păcat% dar unt şi păcate ale g$ndului: in"idia%de exemplu2
4%/i9area ,i
sistemati0a.rea
cno,tinţelor(
le"ilor li e dă cu"$ntul %%datorieG şi li ecere %%ă-l al"e*eG prin alte cu"inte au idei2
le"ii "or urmării un filmulet depre primireaDecalogului de către 3oie2
le"ii răpund: ă fim aproape de Dumne*eu% ăfim mai &uni% ă iu&im pe toţi% ă ne rugăm maimult% ă comunicăm cu ceilalţi% ă fim corecţi222etcle"ii urmărec filmuleţul2
con"eraţia laptop
filmuleţ
Acti"itatefrontală
Acti"itateindi"iduală
Aprecieri"er&ale
5% Apreciereaactivităţii elevilor
)E
Se fac aprecieri generale şi indi"iduale
pri"ind% at$t pregătirea ele"ilor pentru lecţie%c$t şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe2Se notea*ă ele"ii care au participat la lecţie2
le"ii acultă aprecierile profeorului2 Acti"itate
frontală
"aluarea
orală
0
-
8/19/2019 Datoriile Fata de Aproapele
6/9
6% Precizarea şi
e!plicareatemei pentru
acasă
(ESe anunţă şi e explică tema pentru acaă-3emoraţi cele (' 8orunci2
le"ii acultă explicaţiile profeorului şi notea*ătema în caiete2
Acti"itatefrontală
$7% "ncheiereaactivităţii
(E RugăciuneaSalutul
RugăciuneaSalutul
B
-
8/19/2019 Datoriile Fata de Aproapele
7/9
C
-
8/19/2019 Datoriile Fata de Aproapele
8/9
=
-
8/19/2019 Datoriile Fata de Aproapele
9/9