d-l goe
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA:
DATA: 16.10.2012
PROFESOR: Simon Andreea-Francisca
CLASA: A VI-A
OBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
SUBIECTUL: „D-l Goe „– de I.L.Caragiale
TIPUL LECŢIEI: de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor despre personajul literar.
OBIECTIVE CADRU: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală; Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris;
OBIECTIVE DE REFERINŢÃ: La sfârşitul lectiei, elevii vor fi capabili:O1 – Să indice personajele operei citite;O2 – Să încadreze corect un personaj în operă, după locul şi importanţa sa;O3 – Să precizeze trăsăturile fizice şi morale ale personajlui;O4 – Să precizeze faptele şi cuvintele rostite de el, din care se desprind trăsăturile;O5 – Să recunoască şi să-şi însuşească modalităţile de caracterizare a personajului principal;O6 – Să precizeze atitudinea naratorului faţă de personaj;O7 – Să emită judecăţi de valoare originale asupra personajului;O8 – Să se exprime clar, corect şi concis.
OBIECTIVE AFECTIVE: O1 – Să participe cu interes la actul de învăţare/ comunicare;O2 – Să înţeleagă, sub aspect emoţional, atmosfera comică creată de autor şi să perceapă substratul ironic al operei literare;O3 – Să introducă noile cunoştinţe în propriul sistem de valori.
STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, lectura, explicaţia, exerciţiul, analiza, jocul de rol, cvintetul,
eseul de 5 minute RESURSE MATERIALE:
Limba şi literatura română. Manual pentru clasa a VI-a, A. Crişan, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2007
Volum I.L.Caragiale; Fişe de lucru Fişă biografică Fişa de lectură
RESURSE UMANE: elevii clasei a VI-a, cadrul didactic FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe; TIMP. SPAŢIU: 50 de minute; sala de clasă
1
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:1. Programe şcolare pentru clasele V-VIII. Aria curriculară: limbă şi comunicare, Bucureşti, 2008;2. Parfene Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom, Iaşi,
1999;3. Crăciun Corneliu, Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi liceu, Editura
Emia, Deva, 2005
2
SCENARIUL ACTIVITÃŢII
DENUMIREAACTIVITÃŢII
OB. ACTIVITATEA DE INSTRUIRE TIMP METODE ŞI
PROCEDEEEVALU
AREACTIVITATEA
PROFESORULUIACTIVITATEA
ELEVILOR1.
ORGANIZAREA COLECTIVULUI
DE ELEVI
Verificarea prezenţei elevilorPregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţieiStabilirea ordinii
Elevul de serviciu face prezenţa elevilorFiecare elev îşi va pregăti cărţile şi caietele de limba română
1’
2. ACTUALIZAREA
UNOR CUNOŞTINŢE ŞI
IMPRESII DE LECTURÃ
Se va verifica tema pentru acasă atât calitativ, cât şi cantitativ. Solicit elevilor să vorbească despre impresiile de lectură pe care le-au perceput în urma citirii schiţei
Răspund întrebărilor puse.Îşi exprimă impresiile în legătură cu schiţa.
3’ Conversaţia Verific tema .Analizez răspunsurile elevilor. Fac aprecieri verbale.
3. CAPTAREA ATENŢIEI
Îi solicită pe elevi să comenteze, succint, cele trei maxime scrise pe tablă:1.”Politeţea nu costă nimic, dar cumpără foarte multe.”;2.” Educaţia este ceea ce supravieţuieşte după ce tot ce a fost învăţat a fost uitat.”;3.” Plantele se formează prin cultivare şi omul prin educaţie.”
Întrebare:De ce credeţi că am deschis lecţia cu discutarea maximelor despre politeţe, educaţie şi lene?Elevii îşi notează numărul maximei care le place mai mult. În funcţie de numărul de elevii care optează pentru una dintre maxime, aceasta devine moto-ul lecţiei
Exemple de răspuns:Omul politicos este privit cu simpatie şi are de câştigat;Când uităm matematica sau fizica, istoria sau geografia, rămânem în viaţa de zi cu zi cu educaţia.Ca o plantă să crească, trebuie să fie cultivată.Calitatea de „om” se capătă prin educaţie.Elevii sesizează că cele trei maxime fac, de fapt, referire la schiţa”D-l Goe”, mai precis, la personajul principal.
5’ Spargerea gheţiiConversaţia
3
4. ANUNŢAREA SUBIECTULUI LECŢIEI ŞI A
OBIECTIVELOR
-Se anunţă tema nouă; -Se anunţă obiectivele de referinţă ale lecţiei;-Li se comunică elevilor că, în vederea testării capacităţilor de a rezuma informaţiile, de a surprinde complexitatea sentimentelor, ideilor să alcătuiască trei cvintete- fiecare grupă câte unul - care să reflecte comportamentul lui Goe.Li se explică elevilor structura cvintetului:1.Subiectul: Goe;2.două adjective care descriu subiectul;3.trei verbe care exprimă acţiuni ( verbe la gerunziu, infinitive lungi);4.patru cuvinte care exprimă sentimentele faţă de subiect;5.cuvânt care exprimă esenţa subiectului.-Se fac aprecieri asupra modului de lucru şi de cooperare în crearea cvintetelor.
elevii îşi scriu în caiete titlul –D-l Goe – Caracterizarea personajului principal
G.1. GoeNerăbdător, leneş,Călătorind, zbierând, neascultândPuişor răsfăţat de dameObrăznicătură.
G.2GoeNeascultător şi obraznic,Zbiară, jigneşte, se ascundePuişor răsfăţat de dameLeneşG.3GoeNeobrăzat, îngâmfat,Călătoreşte, zbierând, însultândFiu de bani gataLaş. Elevii notează pe tablă şi în caiete cele trei cvintete
8’ ConversaţiaLucrul în grupCvintetul
EvaluareaFragmen-tară
4
5. CONDUCEREA ÎNVÃŢÃRII
Aşa cum v-am anunţat, ne oprim astăzi, pentru consolidare, tot la lecţia “D-l Goe – caracterizarea personajului” încercând să o abordăm, din perspectiva metodelor interactive. Jocul de rolLi se explică elevilor, succint , în ce constă această metodă de stimulare a creativităţii:Metoda jocului de rol se aplică urmând următoarele lucruri: elevii trebuie pregătiţi în trei aspecte ale jocului de rol, şi anume-instructajul sau stabilirea situaţiei;-jocul de rol propriu-zis-discuţiile de concluzionare.Se împarte clasa pe trei grupe:1. Grupa personajelor (domnul Goe, Mam-mare, Mamiţica, Tanti Miţa, conductorul, urâtul + autorul)2. Grupa călătorilor3. Grupa observatorilor(Elevii notează opiniile cu privire la Goe şi la celelalte personaje)Observatorul principal citeşte concluziile desprinse din jocul de rol.Pentru verificarea înţelegerii textului, se împart fişe de lucru grupelor. Fişele de lucru sunt diferite, astfel încât să fie atinse căt mai multe aspecte prezente înschiţă(anexa 1)
Elevii îşi notează în caiete întrebările şi răspunsurile
15’ Conversaţia ghidatăExplicaţiaMetoda jocului de rol
5
6. OBŢINEREA PERFORMANŢEI
ŞI A FEED-BACK-ULUI
Fiecare grupă va primi o fişă cu următorul conţinut:Ajunşi la Bucureşti,membrii familiei şi Goe asistă la ceremonia de 10 Mai. Imaginaţi-vă că aventurile lui Goe nu se termină aici, ci continuă cu alte două fapte pe care le va săvârşi. Povestiţi-le!(anexa 2 )
•Se cere elevilor să aibă o foaie liberă de caiet pe care să dea răspunsurile la cele două întrbări:
a)Scrie un lucru pe care l-ai învăţat în lecţia de azi;
a) b) Scrie o întrebare pe care o mai reţii în legătură cu acesta (lucrul).(anexa 3)•Profesorul strânge lucrările şi le foloseşte în proiectarea lecţiei următoare.Se întocmeşte parţial fişa de lectură, restul fiin completată acasă
Elevii au pregătită o foaie pe care vor nota răspunsurile
10’
5’
Brainstorming
Eseul de cinci minute
7. EVALUARE Profesorul face aprecieri asupra activităţii elevilor. Sunt nominalizaţi elevii care s-au evidenţiat în mod deosebit,
Elevii ascultă oservaţiile profesorului
2’
8. TEMA PENTRU ACASĂ
Precizez elevilor sarcina pe care o vor efectua acasă:-exerciţiile 1, 2, 3 pag.135
Elevii îşi notează în caiete
1’ Conversaţia
6
Anexa 1
GRUPA CĂLĂTORILOR
1.Care sunt personajele din schiţa “D-l Goe”?
2.Care este personajul principal al schiţei?
3.Stabiliţi care sunt personajele secundare?
4.Care sunt personajele episodice şi figurative?
GRUPA PERSONAJELOR
1.Cum explicaţi titlul schiţei?
2.Enumeraţi câteva dintre peripeţiile lui Goe.
3.Care sunt trăsăturile fizice desprinse din schiţă?
4.Ce trăsături morale aţi observat în text prin prisma celor trei dame?
GRUPA OBSERVATORILOR
1.Din faptele săvârşite şi din limbaj se desprind alte trăsături reale ale personajului. Care sunt acestea?
2.Numiţi modalităţile de caracterizare a personajului principal.
3.Goe e caracterizat în mod direct de către autor, prin descriere. Argumentaţi.
4.Din ce rezultă caracterizarea indirectă a personajului?
7
Anexa 2Ajunşi la Bucureşti, membrii familiei şi Goe asistă la ceremonia de 10 Mai. Imaginaţi-vă că aventurile lui
Goe nu se termină aici, ci continuă cu alte două fapte pe care le va săvârşi. Povestiţi-le!(maxim 5 peripeţii)
Anexa 31. Scrie un lucru pe care l-ai învăţat în lecţia de azi;
2. Scrie o întrebare pe care o mai reţii în legătură cu acesta
8