curs informaticĂ Și tic 2017. 10. 26. · unitate școlară: liceul „nicolae oncescu” ianca...

16
CURS INFORMATICĂ ȘI TIC CLASA a V-a PORTOFOLIU FORMATOR PROFESOR NISTOR EUGEN MOȚ CURSANT PROFESOR POPOVICI ELENA JUDEȚUL BRĂILA SERIA I –GRUPA 2 An școlar 2017-2018

Upload: others

Post on 08-Mar-2021

4 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: CURS INFORMATICĂ ȘI TIC 2017. 10. 26. · Unitate școlară: Liceul „Nicolae Oncescu” Ianca Disciplina: Informatică și TIC Număr de ore/săptămână: 1 Profesor: Popovici

CURS INFORMATICĂ ȘI TIC

CLASA a V-a

PORTOFOLIU FORMATOR PROFESOR NISTOR EUGEN MOȚ

CURSANT PROFESOR POPOVICI ELENA

JUDEȚUL BRĂILA SERIA I –GRUPA 2

An școlar 2017-2018

Page 2: CURS INFORMATICĂ ȘI TIC 2017. 10. 26. · Unitate școlară: Liceul „Nicolae Oncescu” Ianca Disciplina: Informatică și TIC Număr de ore/săptămână: 1 Profesor: Popovici

2

Popovici Elena, Brăila seria I grupa nr.2

Liceul Tehnologic “Nicolae Oncescu” Ianca

Disciplina : Informatica și TIC

Unitatea de învățare: Algoritmi

Profesor : Popovici Elena

Clasa a V-a A

Data

PROIECT DIDACTIC

TEMA: ALGORITMI

TIPUL LECȚIEI : CONSOLIDARE ȘI RECAPITULARE

LOC DE DESFĂȘURARE :LABORATOR DE INFORMATICĂ

NIVELUL INIŢIAL AL CLASEI :

ELEVII ŞI-AU ÎNSUŞIT CUNOŞTINŢE DESPRE :

• Noțiunea de algoritm

• Identificarea datelor cu care lucrează algoritmii și utilizarea acestora în prelucrări

• Construirea algoritmilor cu ajutorul structurii alternative și rezolvarea unor probleme

simple.

• Construirea algoritmilor cu ajutorul structurii secvențiale și rezolvarea unor probleme

simple.

• Utilizarea blocurlor grafice pentru rezolvarea aplicatiilor propuse.

COMPETENȚE GENERALE

• Rezolvarea unor probleme elementare prin metode intuitive de prelucrare a

informației

• Identificarea datelor care intervin într-o problemă şi a relaţiilor dintre acestea.

COMPETENȚE SPECIFICE

• Exprimarea unui mod de gândire creativ, în structurarea şi rezolvarea problemelor

• Conştientizarea impactului social, economic şi moral al informaticii

• Formarea obişnuinţelor de a recurge la concepte şi metode informatice de tip

algoritmic specifice în abordarea unei varietăţi de probleme.

OBIECTIVE EDUCATIONALE

1.OBIECTIVE COGNITIVE

Page 3: CURS INFORMATICĂ ȘI TIC 2017. 10. 26. · Unitate școlară: Liceul „Nicolae Oncescu” Ianca Disciplina: Informatică și TIC Număr de ore/săptămână: 1 Profesor: Popovici

3

Popovici Elena, Brăila seria I grupa nr.2

➢ Să definească corect noțiunile învățate

➢ Să utilizeze corect diferite tipuri de date în expresiile propuse de profesor;

➢ Să identifice corect situațiile în care se aplică structura liniară;

➢ Să identifice corect situațiile în care se aplică structura alternativă; ➢ Să elaboreze algoritmi respectând principiile programării structurate ;

➢ Să aplice corect noţiunile însuşite în aplicaţii concrete propuse prin utilizarea programului

Scrath.

2.OBIECTIVE AFECTIVE :

➢ Să se implice în toate activitățile propuse de profesor;

➢ Să aprecieze corect soluțiile propuse de colegi ;

➢ Să recunoască necesitatea utilizării tipurilor de date ;

➢ Sa recunoască necesitatea utilizării structurilor studiate .

3. OBIECTIVE PSIHOMOTORII :

➢ Să-și formeze deprinderi necesare în utilizarea programului Scratch;

➢ Să-și dezvolte spiritul de observație și gândirea logică

4. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

➢ O1 -Să evalueze corect tipul rezultatului în sarcinile propuse și să explice interpretarea

pentru fiecare operație ;

➢ O2 -Să argumenteze utilizarea operatorilor ;

➢ O3 -Să identifice corect și să justifice utilizarea structurii alternative ;

➢ O4 -Să justifice și să utilizeze corect structura liniară ;

➢ O5 -Să elaboreze programe în Scratch, reprezentând structurile învățate, prin blocuri

grafice.

STRATEGII DIDACTICE

1. PRINCIPII DIDACTICE

➢ Principiul participării și învățării active;

➢ Principiul asigurării progresului gradat al performanței ;

➢ Principiul conexiunii inverse

2. METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

➢ ORALE : conversația introductivă , dezbaterea;

➢ ACTIV PARTICIPATIVE: problematizarea, exercițiul, instruirea asistată de calculator

Page 4: CURS INFORMATICĂ ȘI TIC 2017. 10. 26. · Unitate școlară: Liceul „Nicolae Oncescu” Ianca Disciplina: Informatică și TIC Număr de ore/săptămână: 1 Profesor: Popovici

4

Popovici Elena, Brăila seria I grupa nr.2

3. PROCEDEE DE INSTRUIRE:

➢ Conversația de consolidare și recapitulare ,

➢ Problematizarea prin crearea unor situații problemă.

4. FORME DE ORGANIZARE :

➢ Frontală

➢ Individuală

5. RESURSE MATERIALE

➢ Materiale bibliografice:

Manual Informatica și TIC autori Adrian Niță, Carmen Popescu, Diana Nicoleta Chirilă,

Maria Niță;

Caiet de lucru pentru clasa a V-a Liliana Arici;

Metodica predării informaticii și Tehnologiei informației Carmen Petre, Daniela Popa,

Ștefania Crăciunoiu, Camelia Iliescu;

➢ Fișe de evaluare ;

➢ Fișe de lucru;

➢ Calculatoare;

➢ Rețeaua Internet.

6. METODE DE EVALUARE

➢ INIŢIALĂ : întrebări orale;

➢ SUMATIVĂ : probă scrisă cu urmărirea performanțelor minime;

➢ OBSERVARE SISTEMATICĂ A ACTIVITĂȚII ELEVILOR- elevii vor creea ei

singuri probleme ale căror soluții le vor oferi apoi, prin utilizarea blocurilor grafice.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

o MOMENT ORGANIZATORIC: întocmirea proiectului didactic , pregătirea

setului de întrebări și a testului;

o ORGANIZAREA ŞI PREGĂTIREA CLASEI: verificarea frecvenței elevilor și a

existenței resurselor ;

o CAPTAREA ATENŢIEI CLASEI: anunțarea modului de desfăsurare a activității

didactice ;

o DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII DIDACTICE:

Page 5: CURS INFORMATICĂ ȘI TIC 2017. 10. 26. · Unitate școlară: Liceul „Nicolae Oncescu” Ianca Disciplina: Informatică și TIC Număr de ore/săptămână: 1 Profesor: Popovici

5

Popovici Elena, Brăila seria I grupa nr.2

A. REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR : se realizează pe baza setului de întrebări

prezentat mai jos:

NR. CRT.

ÎNTREBĂRI

RĂSPUNS AŞTEPTAT

1. Cum se clasifică datele cu care lucrează algoritmii ?

VARIABILE ȘI CONSTANTE

2.

3.

Care sunt tipurile de date cu care lucrează algoritmii ? Care sunt operatorii pe care i-ați studiat?

➢ TIPURILE DE DATE :

NUMERICE,CARACTER, CHAR , LOGICE

.*, /, DIV , MOD, +, -

AND, OR, NOT

<>, <, >, <=,>=. =

:=

4. Reguli învățate pentru evaluarea expresiilor

- Prioritatea operatorilor

NOT X / DIV MOD + -

>=, <=, =, <> And Or

5.

Care sunt valorile pe care le găsiți în expresiile logice ?

VALORILE TIPULUI LOGIC SUNT TRUE SI FALSE

6.

7.

8.

Care sunt modalitățile de reprezentare ale algoritmilor? Reprezentați structura liniară prin pseudocod. Reprezentați structura alternativă prin pseudocod.

Schemă logică și pseudocod S1;S2;S3;…SN DACĂ condiție ATUNCI

secvența1 ALTFEL secvența2

Page 6: CURS INFORMATICĂ ȘI TIC 2017. 10. 26. · Unitate școlară: Liceul „Nicolae Oncescu” Ianca Disciplina: Informatică și TIC Număr de ore/săptămână: 1 Profesor: Popovici

6

Popovici Elena, Brăila seria I grupa nr.2

B) INTENSIFICAREA REŢINERII ŞI ASIGURAREA TRANSFERULUI DE INFORMAŢII

FIŞA DE EVALUARE

I. Evaluaţi tipul expresiilor de mai jos , unde X ,Y sunt date de tip întreg şi Z este de

tip real:

NR

.CRT.

EXPRESIA TIPUL EXPRESIEI

1. (X + Y) *Z

2. (X DIV Y ) * Z

3. X DIV Y+ X MOD Y

II. Evaluaţi expresiile:

Expresia 1 Expresia 2 Expresia 3

5<=12 and 12<32 5<12 or 12>32 32<=5 and 12<5

and = = and =

III. Ce valori vor avea variabilele a si b la fiecare pas știind că inițial a=2 și b=3?

Operația prelucrării a b

1. a=a+b b= 2

2. a:=b b:=a

3. b:=b MOD2

IV.Completaţi căsuţele numerotate din algoritmii de mai jos, astfel încât să se respecte

următoarele cerințe :

a) Se citește un număr natural n. Afișați dacă acesta este număr par.

start

n:integer;

citește n;

1.

Atunci

scrie ‘n este număr par’

if

Page 7: CURS INFORMATICĂ ȘI TIC 2017. 10. 26. · Unitate școlară: Liceul „Nicolae Oncescu” Ianca Disciplina: Informatică și TIC Număr de ore/săptămână: 1 Profesor: Popovici

7

Popovici Elena

Brăila Seria I gr 2

Altfel

scrie ‘n nu este număr par’

stop

b) Afişaţi ultima cifră a produsului p= a*b .(unde a și b sunt numere întregi citite de la tastatură)

start

a,b,uc,p:integer;

citește a ;

citește b;

p:=a*b;

2.

scrie (‘ultima cifră a produsului este uc=’,uc);

stop.

C) OBȚINEREA PERFORMANȚEI

FIȘĂ DE LUCRU

Tema numărul 1

Prietenii lui Scratch, Luigi și Mihaela sunt

frați, însă au pasiuni diferite.

Mihaelei îi place să danseze.

Lui Luigi îi place să joace fotbal.

Verificați valoarea de adevăr a afirmațiilor și evaluați expresiile logice formate .

Mihaela spune

„Hello!”

și Luigi joacă

fotbal

= adevărat și adevărat = adevărat

Luigi spune

„Hello!”

și Mihaela

dansează = și =

uc:=

Page 8: CURS INFORMATICĂ ȘI TIC 2017. 10. 26. · Unitate școlară: Liceul „Nicolae Oncescu” Ianca Disciplina: Informatică și TIC Număr de ore/săptămână: 1 Profesor: Popovici

8

Popovici Elena

Brăila Seria I gr 2

Mihaela joacă

fotbal

și Luigi spune

„Hello!”

= și =

Mihaela dansează sau Luigi spune

„Hello!”

= sau =

Mihaela spune

„Hello!”

sau Luigi joacă

fotbal

= sau =

Luigi spune

„Hello!”.

sau Luigi spune

„Hello!”

= sau =

Luigi dansează sau Mihaela spune

„Hello!”

= sau =

Tema numărul 2

Compuneți o problemă prin al cărei conținut să se precizeze clar, care sunt datele care se

citesc și datele care se scriu. Apoi prezentați soluția prin blocuri grafice .

Exemplu de răspuns așteptat:

Pentru cei doi frați se citesc înălțimile a și b, care reprezintă două numere naturale diferite

între ele.

Să se scrie cea mai mare înălțime, ce va fi reținută în variabila maxim.

D) PREZENTAREA TEMEI PENTRU ACASĂ

Scrieți un script care cere utilizatorului să introducă 3 numere și apoi numără câte dintre ele sunt

mai mari ca 10.

Page 9: CURS INFORMATICĂ ȘI TIC 2017. 10. 26. · Unitate școlară: Liceul „Nicolae Oncescu” Ianca Disciplina: Informatică și TIC Număr de ore/săptămână: 1 Profesor: Popovici

9

Popovici Elena

Brăila Seria I gr 2

FIŞA DUPĂ CARE SE DESFĂŞOARĂ LECŢIA :

FUNCŢII

EXERCITATE DE

EVENIMENTUL

INSTRUCȚIONAL

ACTIVITĂŢI ALE

LECŢIEI

METODA

DURATA

A) REACTUALIZAREA

CUNOŞTINŢELOR

-SE PROPUNE SETUL DE

ÎNTRBĂRI

-CONVERSATIA

INTRODUCTIVĂ

10 MIN

B) INTENSIFICAREA

REŢINERII ŞI ASIGURAREA

TRANSFERULUI DE

INFORMAŢII

-SE PROPUNE REZOLVAREA

FIȘEI DE EVALUARE DE LA

PUNCTUL B)

-EXERCITIUL DE

CONSOLIDARE

-DEZBATEREA

18 MIN

C) OBȚINEREA ȘI

EVALUAREA PERFORMANȚEI

ELEVII REZOLVĂ SARCINI

DIN FIȘA DE LUCRU PROPUSĂ

DE PROFESOR

-PROBLEMATIZAREA

-INSTRUIREA

ASISTATĂ DE

CALCULATOR

17MIN

D) PREZENTAREA TEMEI

PENTRU ACASĂ

-SE PROPUNE APLICAŢIA DE LA

PUNCTUL D)

-PROBLEMATIZAREA

-DEZBATEREA

5 MIN

Page 10: CURS INFORMATICĂ ȘI TIC 2017. 10. 26. · Unitate școlară: Liceul „Nicolae Oncescu” Ianca Disciplina: Informatică și TIC Număr de ore/săptămână: 1 Profesor: Popovici

10

Popovici Elena

Brăila Seria I gr 2

FIŞA DE EVALUARE

1) Tipul evaluării: sumativă

2) Conţinutul evaluat: Identificarea datelor care intervin într-o problemă şi a relaţiilor dintre

acestea

Cod Arii de conținut

C1 Operaţii asupra datelor (aritmetice, logice)

C2 Structuri de control - secvențială și alternativă

3) Obiective operationale evaluate:

Cod Comportamentul

O1 Să identifice operaţiile asupra datelor aritmetice, logice.

O2 Să evalueze corect tipul expresiilor propuse.

O3 Să utilizeze corect structurile de control în aplicaţiile propuse.

O4 Să utilizeze corect operatorii, în probleme de divizibilitate .

4) Testul elevului:

I. Evaluaţi tipul expresiilor de mai jos , unde X ,Y sunt date de tip întreg şi Z este de tip

real:

NR

.CRT.

EXPRESIA TIPUL EXPRESIEI

1. (X + Y) *Z

2. (X DIV Y ) * Z

3. X DIV Y+ X MOD Y

II. Evaluaţi expresiile:

Expresia 1 Expresia 2 Expresia 3

5<=12 and 12<32 5<12 or 12>32 32<=5 and 12<5

and = = and =

Page 11: CURS INFORMATICĂ ȘI TIC 2017. 10. 26. · Unitate școlară: Liceul „Nicolae Oncescu” Ianca Disciplina: Informatică și TIC Număr de ore/săptămână: 1 Profesor: Popovici

11

Popovici Elena

Brăila Seria I gr 2

III. Ce valori vor avea variabilele a și b la fiecare pas știind că inițial a=2 și b=3?

Operația prelucrării a b

1. a=a+b b= 2

2. a:=b b:=a

3. b:=b DIV 3

IV. Completaţi căsuţele numerotate din algoritmii de mai jos, astfel încât să se respecte

următoarele cerințe :

a) Se citește un număr natural n. Afișați dacă acesta este număr par.

start

n:integer;

citește n;

1.

Atunci

scrie ‘n este număr par’

Altfel

scrie ‘n nu este număr par’

stop

b) Afişaţi ultima cifră a produsului p= a*b .(unde a și b sunt numere întregi citite de la tastatură)

start

a,b,uc,p:integer;

citește a ;

citește b;

p:=a*b;

2.

scrie (‘ultima cifră a produsului este uc=’,uc);

stop.

if

uc:=

Page 12: CURS INFORMATICĂ ȘI TIC 2017. 10. 26. · Unitate școlară: Liceul „Nicolae Oncescu” Ianca Disciplina: Informatică și TIC Număr de ore/săptămână: 1 Profesor: Popovici

12

Popovici Elena

Brăila Seria I gr 2

Etalon de conversie al punctelor în notă

Se acordă 1 punct din oficiu; Punctajul acordat reprezintă nota.

5) Diagrama obiective-itemi

I1 I2 I3 I4

O1 * * *

O2 * *

O3 * *

O4 * *

6) Etalonul de corectare

Item Răspuns corect Punctaj

I

II.

Expresie

I.1

Expresie

I.2

Expresie

I.3

Exp. 1 Exp. 2 Exp. 3

real

real

integer 0.5pct. 0.5pct. 0.5pct.

Expresie1 Expresie 2 Expresie 3 Expresie

1

Expresie

2

Expresie

3

T T F 0.5pct. 0.5pct. 0.5pct.

III a=5 ; b=2 a=2 ; b=2 a=2 ; b=0 1pct. 0.5pct. 0.5pct.

IV.a)

IV.b)

1. if n mod 2 = 0 2pct

2. uc:= n mod 10; 2pct.

Page 13: CURS INFORMATICĂ ȘI TIC 2017. 10. 26. · Unitate școlară: Liceul „Nicolae Oncescu” Ianca Disciplina: Informatică și TIC Număr de ore/săptămână: 1 Profesor: Popovici

–Algoritmi

13

Popovici Elena

Brăila Seria I gr 2

FIȘĂ DE LUCRU

Algoritmi

Tema numărul 1

Prietenii lui Scratch, Luigi și Mihaela sunt

frați, însă au pasiuni diferite.

Mihaelei îi place să danseze.

Lui Luigi îi place să joace fotbal.

Verificați valoarea de adevăr a afirmațiilor și

evaluați expresiile logice formate .

Mihaela spune

„Hello!”

și Luigi joacă

fotbal

= adevărat și adevărat = adevărat

Luigi spune

„Hello!”

și Mihaela

dansează = fals și adevărat = fals

Mihaela joacă

fotbal

și Luigi spune

„Hello!”

= fals și fals = fals

Mihaela dansează sau Luigi spune

„Hello!”

= adevărat sau fals = adevărat

Mihaela spune

„Hello!”

sau Luigi joacă

fotbal

= adevărat sau adevărat = adevărat

Luigi spune

„Hello!”.

sau Luigi spune

„Hello!”

= fals sau fals = fals

Luigi dansează sau Mihaela spune

„Hello!”

= fals sau adevărat = adevărat

Page 14: CURS INFORMATICĂ ȘI TIC 2017. 10. 26. · Unitate școlară: Liceul „Nicolae Oncescu” Ianca Disciplina: Informatică și TIC Număr de ore/săptămână: 1 Profesor: Popovici

–Algoritmi

14

Popovici Elena

Brăila Seria I gr 2

Tema numărul 2

Compuneți o problemă prin al cărei conținut să se precizeze clar, care sunt datele care

se citesc și datele care se scriu. Apoi prezentați soluția prin blocuri grafice .

Exemplu de răspuns așteptat:

Pentru cei doi frați se citesc înălțimile a și b, care reprezintă două numere naturale

diferite între ele.

Să se scrie cea mai mare înălțime, ce va fi reținută în variabila maxim.

Page 15: CURS INFORMATICĂ ȘI TIC 2017. 10. 26. · Unitate școlară: Liceul „Nicolae Oncescu” Ianca Disciplina: Informatică și TIC Număr de ore/săptămână: 1 Profesor: Popovici

–Algoritmi

15

Popovici Elena

Brăila Seria I gr 2

Unitate școlară: Liceul „Nicolae Oncescu” Ianca

Disciplina: Informatică și TIC

Număr de ore/săptămână: 1

Profesor: Popovici Elena

Clasa: a V-a

An școlar: 2017-2018

Proiectul unită t ii de î nvă t ăre

Unitatea de învățare: Algoritmi

Număr ore alocate: 14

Conținuturi Competen

țe

specifice

Activități de învățare Resurse Evaluare Obs.

Noțiunea de

algoritm.

Proprietăți.

1.3, 2.1,

2.2, 2.3

Prezentarea unor

algoritmi întâlniți în viața

cotidiană bazați pe o

secvență de operații.

Analizarea unor formulări

în scopul identificării

proprietăților algoritmilor

și respectării acestora.

Manual,

auxiliare,

tutoriale,

rețeaua

Internet ,

filme

didactice.

Aplicații

practice in

mediul

grafic

interactiv

IAC

Observare

sistematică

Probă

scrisă la

evaluarea

sumativă.

Clasificarea

datelor cu care

lucrează

algoritmii.

Constante.

Variabile.

Analizarea unor situații

cunoscute în scopul

identificării datelor de

intrare și a datelor de

ieșire.

Identificarea situațiilor în

care sunt utilizate

variabile / constante.

Descompuner

ea unui

algoritm in

pași. Expresii.

Analizarea unei probleme

simple în scopul

identificării unei secvențe

de pași și a deciziilor

necesare pentru

rezolvarea acesteia

(personaj grafic într-un

labirint, traversarea străzii

etc.)

Urmărirea pas cu pas a

algoritmilor descriși

pentru diferite seturi de

Page 16: CURS INFORMATICĂ ȘI TIC 2017. 10. 26. · Unitate școlară: Liceul „Nicolae Oncescu” Ianca Disciplina: Informatică și TIC Număr de ore/săptămână: 1 Profesor: Popovici

–Algoritmi

16

Popovici Elena

Brăila Seria I gr 2

Conținuturi Competen

țe

specifice

Activități de învățare Resurse Evaluare Obs.

date de intrare, selectate

astfel încât fiecare caz

posibil să fie executat

(secvențe de operații).

Structura liniară.

Reprezentarea

structurii liniare

într-un mediu

grafic interactiv.

Realizarea de aplicații,

individual sau în echipă,

utilizând un mediu grafic,

analizarea exemplelor

existente pe Internet

specifice mediului grafic

selectat și modificarea

acestora pentru a îndeplini

alte funcțiuni.

Noțiunea de

structură

alternativă.

Identificarea necesității

utilizării unei structuri de

decizie (alternative) și

introducerea în aplicația

creată a unor astfel de

structuri. Reprezentarea

structurii

alternative într-

un mediu grafic.

Realizarea de aplicații,

individual sau în echipă,

utilizând un mediu grafic,

analizarea exemplelor

existente pe Internet

specifice mediului grafic

selectat și modificarea

acestora pentru a îndeplini

alte funcțiuni.

Recapitulare.

Evaluare.

Realizarea unor

aplicații în

mediul grafic

interactiv.